
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/11631/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 133650003000 від 13.10.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу, що дає право ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків (правонаступник ВАТ "БіоПро") та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з дня звернення із заявою про призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що оскаржуваним рішенням органом Пенсійного фонду України відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Єдиною підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" стало не зарахування відповідачем періоду роботи позивача з 18.01.1983 по 04.01.1988 на посадах газозварника, електрозварника та газозварника у Чайковицькому заводі антибіотиків. Проте, вказує, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення. Звертає увагу, що жодних зауважень щодо записів у трудовій книжці позивача від відповідача не надходило, періоди роботи записані чітко, записи скріплені печатками та підписами уповноваженої особи, а тому сумніватись у достовірності відомостей, внесених у трудову книжку немає. Посада, на якій працював позивач передбачена Списком № 2, а тому спірний період підлягав зарахуванню до стажу позивача, який дає право на пенсію на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 14.12.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 31.12.2020 (вх. № 71591), у якому зазначає, що до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи упродовж яких особа була зайнята на роботах у шкідливих умовах протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання робіт в умовах, передбачених Списками № 1 і № 2, не менш як 80 % робочого часу, установленого для працівників такого виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням таких трудових обов`язків. Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення позивач подав трудову книжку, якою не підтверджується характер зварювання та зайнятість заявника на роботах, передбачених розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 протягом повного робочого дня. Для підтвердження пільгового характеру роботи за період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 газозварником Чайковицького заводу кормових антибіотиків була проведена позапланова перевірка від 15.01.2020 акт № 2с/4, яка не підтвердила право на призначення пенсії на пільгових умовах за даний період роботи, оскільки первинними документами не підтверджується виконання робіт позивачем в якості газозварника, а також не підтверджено роботу електрозварником та газозварником. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 12.10.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 133650003000 від 13.10.2020 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пільгової пенсії, оскільки для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення заявник подав трудову книжку, якою не підтверджується характер зварювання та зайнятість заявника на роботах, передбачених розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 протягом повного робочого дня. Для підтвердження пільгового характеру роботи за період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 газозварником Чайковицького заводу кормових антибіотиків була проведена позапланова перевірка від 15.01.2020 акт № 2с/4, яка не підтвердила право на призначення пенсії на пільгових умовах за даний період роботи, оскільки первинними документами не підтверджується виконання робіт позивачем в якості газозварника, а також не підтверджено роботу електрозварником та газозварником.
Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплату пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення".
Відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Кабінетом Міністрів України постановою від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383).
Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (приклади у додатках 1, 2).
Зміст зазначених норм права свідчить, що право на пільгову пенсію мають особи, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, чинними у період такої роботи.
За приписами пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до вимог пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, додаються документи про стаж, що визначені Порядком №637.
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Відповідно до положень пунктів 3, 20 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, зміст наведених норм права свідчить, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Такими документами, зокрема, є архівні та уточнюючі довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання, тощо.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 27.04.2020 у справі №361/4230/17.
Судом встановлено, що оскаржуваним рішенням ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пільгової пенсії, оскільки для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення заявник подав трудову книжку, якою не підтверджується характер зварювання та зайнятість заявника на роботах, передбачених розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 протягом повного робочого дня. Для підтвердження пільгового характеру роботи за період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 газозварником Чайковицького заводу кормових антибіотиків була проведена позапланова перевірка від 15.01.2020 акт № 2с/4, яка не підтвердила право на призначення пенсії на пільгових умовах за даний період роботи, оскільки первинними документами не підтверджується виконання робіт позивачем в якості газозварника, а також не підтверджено роботу електрозварником та газозварником.
Згідно записів трудової книжки позивач працював:
- з 23.12.1982 по 03.01.1988 - слюсарем 3 розряду Чайковицького заводу кормових антибіотиків;
- з 18.01.1983 переведений газозварником 3 розряду Чайковицького заводу кормових антибіотиків;
- з 04.01.1988 звільнений з роботи згідно зі статтею 38 КЗпП УРСР (за власним бажанням).
Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, розділом XXXIII «Загальні професії» передбачені:
електрогазозварників, зайнятих різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки;
електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах;
електрозварники ручного зварювання.
Аналогічні посади були передбачені Списком № 2 у попередніх редакціях від 26.01.1991 № 10, від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 №36.
Суд вказує, що відомості щодо періоду роботи позивача, зазначені у трудовій книжці, відповідачем під сумнів не ставляться.
Відтак, оскільки в трудовій книжці позивача наявні всі необхідні відомості про його спеціальний стаж, що не спростовано у встановленому законом порядку, відповідач безпідставно вимагав у ОСОБА_1 підтвердження даного стажу роботи іншими документами.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 133650003000 від 13.10.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, враховуючи те, що судом встановлено протиправне незарахування відповідачем періоду роботи позивача з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків до відповідного стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку про необхіднність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу, що дає право ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з дня звернення із заявою про призначення пенсії, суд зазначає, що призначення пенсій входить до виключних повноважень відповідача, а тому така вимога задоволенню не підлягає.
Водночас, суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У зв`язку з цим, суд дійшов висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням часу роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки прийняття відповідачем протиправного рішення зумовило звернення позивача із даним позовом до суду, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає вся сума, сплачена позивачем, судового збору в розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 133650003000 від 13.10.2020.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу, що дає право ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням часу роботи з 18.01.1983 по 04.01.1988 у Чайковицькому заводі антибіотиків.
5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
6. Судовий збір в розмірі 840,80 стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 13.01.2021.
Суддя Костецький Н.В.