
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/15204/20
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 16 червня 2020 року № 6-6380/14-20-СГ, про відмову у наданні у власність земельної ділянки у власність ОСОБА_1 загальною площею 2,000 га - для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 загальною площею 2,000 га - для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ним у 2016 році було отримано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Коростишівського району, за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства. Після розробки проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність, позивач звернувшись до відповідача із заявою про його затвердження, отримав відмову, яка обґрунтована відсутністю рішення органу місцевого самоврядування про погодження відведення земельної ділянки у власність.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що під час розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області має враховувати позицію відповідної сільської (селищної) ради, оскільки розпорядженням КМУ від 31.01.2018 №60, до передачі земель державної власності у комунальну, зобов`язано відповідача забезпечити здійснення передачі земельних ділянок у власність за умови погодження з об`єднаною територіальною громадою. В той же час, Харитонівська сільська рада Коростишівського району Житомирської області рішенням відмовила у погодженні на затвердження затвердження проекту землеустрою. Отже, дії відповідача є правомірними.
У відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 12.05.2016 № 6-1727/14-16-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" здійснив розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,000 га - для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради .
За результатами розгляду, вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, експертом державної експертизи відділу у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області складено висновок від 05.11.2018 №9981/0/88-18, яким проект землеустрою погоджено. (а.с.16)
Рішенням Харитонівської сільської ради Коростишівського район від 04.12.2019 позивачу відмовлено у наданні погодження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної у власність загальною площею 2,000 га - для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради . (а.с.24)
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 16.06.2020 №6-6380/14-20-СГ відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради, з підстав відсутності рішення органу місцевого самоврядування про погодження щодо затвердження головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Вважаючи наказ протиправним та таким, що винесений з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з частинами першою-третьою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Як передбачено частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 ЗК України.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, у разі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність одночасно вирішується питання про надання земельної ділянки у власність.
Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 19 червня 2018 року у справі №816/1920/17.
Позивачу відмовлено у затвердження проекту землеустрою з підстав відсутності рішення органу місцевого самоврядування про погодження щодо затвердження головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність .
Процедура погодження проекту землеустрою передбачає перевірку цього проекту на відповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації та прямо встановлює обов`язок компетентного органу здійснити одночасну перевірку дотримання всіх указаних вимог розробником проекту, і саме на цій стадії відповідний орган має повноваження відмовити в погодженні проекту землеустрою з наданням часу його розробнику на усунення визначеного вичерпного переліку недоліків проекту.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Кабінет Міністрів України, на виконання Законів України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та "Про місцеве самоврядування в Україні", розпорядженням від 31 січня 2018 року №60-р прийняв рішення щодо питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад.
Розпорядженням доручається Держгеокадастру розпочати з 1 лютого 2018 року передачу усіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані у комунальну власність.
У випадку якщо земельні ділянки не сформовані, Держгеокадастру доручається забезпечити їх формування шляхом інвентаризації.
Абзацом четвертим розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року 60-р Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року доручається забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Оскільки затвердження проекту є одночасно рішенням про передачу земельної ділянки, тому погодження відповідним органом є обов`язковою умовою при затвердженні проекту землеустрою.
За частиною 1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Такими суб`єктами відповідно до частини четвертої статті 122 ЗК України та наказу Мінагрополітики від 29 вересня 2016 року №333 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру" є головні управління Держгеокадастру, а також відповідно до частини першої статті 12 ЗК України міські, селищні, сільські ради, що представляють об`єднані територіальні громади.
З матеріалів справи вбачається, що позивач самостійно звернувся із заявою про надання погодження щодо затвердження проекту землеустрою щодо виведення земельної ділянки до Харитонівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області та отримав відмову у погодженні на затвердження проекту.
Таким чином, наявність неоспореного рішення органу місцевого самоврядування про відмову позивачу у погодженні затвердження проекту землеустрою унеможливлює прийняття відповідачем у справі розпорядчого документу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 загальною площею 2,000 га - для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району за межами населених пунктів Харитонівської сільської ради.
Зазначеної позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 29.09.2020 у справі №240/578/20.
Отже, Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області правомірно відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою, оскільки законодавчо визначені підстави для цього були відсутні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос