Рішення № 94125638, 14.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
160/14926/20
Номер документу
94125638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 року Справа № 160/14926/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ДОТЦК та СП, відповідач - 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач - 2), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії ДОТЦК та СП щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, станом на 01.01.2018, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії, та протиправною бездіяльність ДОТЦК та СП щодо відмови у формуванні довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з включенням в неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, та надання її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.04.2019;

- зобов`язати ДОТЦК та СП здійснити перерахунок розмірів посадових окладів позивача за посадою та за військове звання, станом на 01.01.2018 відповідно до норм п.4 та приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704 та направити відповідну оновлену довідку про грошове забезпечення в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку моєї пенсії з 01.01.2018;

- зобов`язати ДОТЦК та СП оформити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, з включенням в неї відомостей про розміри посадових окладів за посадою та за військове звання, станом на 05.03.2019, розрахованих на 01.01.2019 відповідно до норм п. 4 та приміток до додатків 1 та 14 до Постанови №704, а також відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, станом на 05.03.2019 та направити відповідну довідку про грошове забезпечення в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.04.2019;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після перерахунку згідно рішення суду від 12.09.2019 у справі №160/4811/19, а також протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмові перерахунку та виплати мені пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після перерахунку згідно рішення суду від 12.09.2019 у справі №160/4811/19;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після перерахунку згідно рішення суду від 12.09.2019 у справі №160/4811/19, враховуючи при цьому і ті зміни, які відбудуться з розміром грошового забезпечення позивача, згідно оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 та станом на 05.03.2019 року, наданих ДОТЦК та СП. згідно рішення суду;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з 01.04.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем-1 при визначені розмірів окладів позивача за посадою та за військовим званням для оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 на підставі Постанови №704 та Постанови №103 та надання її в ГУ ПФУ для перерахунку пенсії допущено протиправні дії. Крім того, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103, де обмежувались розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених до 01.03.2018, за рахунок виключення з розміру грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення та премії, та розмір виплати перерахованої пенсії.

Позивач 19.10.2020 звернувся до відповідача - 1 із заявою, в якій просив зробити перерахунок та направити оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 в ГУ ПФУ.

Листом від 04.11.2020 відповідач - 1 надав роз`яснення щодо призначення розміру окладів за посадою та за військовим званням, при цьому просив звернути увагу на те, що п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що після набрання чинності цим Законом, мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, тому, відповідно до Постанови №704, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є постійна величина, така як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Однак з такою відповіддю позивач не погодився та вважає, дії відповідача - 1 протиправними.

Позивач 15.10.2020 звернувся до ГУ ПФУ з проханням зробити перерахунок та виплатити йому пенсію в повному розмірі, зі 100% «підвищення» пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 05.03.2019.

Відповіддю відповідач - 2 зазначив, що відповідно до п.2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до п.1 Постанови №103 підвищених пенсій проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018року-50%, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019року – 75%, з 1 січня 2020року – 100% підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018року, але після визнання протиправним та скасування п.п.1-2 Постанови №103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, а органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

Однак, з такою відповіддю позивач не погодився та вважає, дії відповідача - 2 протиправними.

Ухвалою суду Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача-1 до суду 28.12.2020 надійшов письмовий відзив на позов, у якому зазначено, що пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017 установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Тому, згідно з Постановою КМУ №704 (в редакції постанови КМУ №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина, така як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

Крім цього, примітки в додатках 1, 12, 13, 14 Постанови КМУ №704 до 21.02.2018 лише дублювали пункт 4 Постанови КМУ №704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо зазначалась нормою пункту 4 Постанови №704. Отже, при викладені в новій редакції пункту 4 Постанови КМУ №704, в своїй діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме пункт 4 Постанови КМУ №704, а не примітки в додатках, які за змістом дублювали пункт 4 Постанови КМУ №704 до внесення змін Постановою КМУ №103.

Також, аналізуючи структуру Постанови КМУ №704 відповідач -1 дійшов висновку, що при проведенні перерахунку в 2018 та 2019 роках слід використовувати саме пункт 4 Постанови КМУ №704 який було приведено до норм встановлених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-УІІІ, що є прямою нормою та забороняє використання мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, а примітки до Додатків 1 та 4 не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774.

Від відповідача - 2 до суду 30.12.2020 надійшов відзив на позов, у якому зазначено, що він не наділений повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його.

Крім цього, після 24.02.2018 та скасування з 05.03.2019 Постанови №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови №704, а Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Враховуючи викладене, заявлені позовні вимоги в цій частині відповідач вважає передчасними, оскільки у останнього не виникло обов`язку здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з іншими складовими.

Від позивача 04.01.2021 до суду надійшла відповідь на відзив відповідача - 1, в якій підтримано правову позицію, викладену в позовній заяві та зазначено, що доводи відповідача-1, викладені у відзиві, є безпідставними, такими, що не обгрунтовуються жодними належними доказами і не відповідають нормам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з перерахунком за пенсійною справою позивача №ФД88843 станом на 01.01.2020, йому було обчислено пенсію у розмірі 77% від грошового забезпечення (вислуга років 29) з урахуванням при обчисленні пенсії наступних складових: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років 50% та премії 0%.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки про грошове забезпечення, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача.

При цьому, як було встановлено судом, оновлена довідка містила наступні складові грошового забезпечення позивача, а саме: посадовий оклад - 3260,00 грн.; оклад за військовим (ст.прапорщик) званням - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років - 2140,00 грн., всього - 6420,00 грн.

Позивач 15.10.2020 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії та її виплати з 05.03.2019 з урахуванням 100% підвищенням пенсії, визначеної станом на 01.01.2018.

У відповідь на заяву відповідач – 2 повідомив позивача, що умови проведення перерахунку були передбачені пунктом 1-2 Постанови №103.

З 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1-2 Постанови №103. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Позивач 19.10.2020 звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив перерахувати йому розміри окладів за посадою та за військовим званням, оформити та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням нових розмірів окладів за посадою та за військовим званням станом на 01.01.2018, а також оновлену довідку для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05.03.2019.

Листом від 04.11.2020 №7/13692/11 відповідач – 1 повідомив позивача, що відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2017 №704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військове звання визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, з огляду на що, підстав для оформлення нової довідки не вбачається. Крім цього, надання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу деяких інших осіб», виходить за межі повноважень відповідача, оскільки Кабінетом Міністрів України не виконані вимоги ч.4 статті 63 Закону та не внесені зміни у Постанову щодо форми довідки. Також з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів -1, 2 позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011 (далі - Закон №2011) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону №2011 визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262 (у редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Проте, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 тарифний розряд для посади, яку займав позивач, визначено - 10, якому відповідає тарифний коефіцієнт 1,85.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3 723,00 грн.

Отже, 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.

В даному випадку, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1 861,50 грн.

Шляхом розрахунку можливо дійти висновку, що посадовий оклад позивача повинен складати: 1861,50 х 1,85 = 3440,00 грн., а не 3260 грн. як визначено відповідачем – 1.

Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії.

Щодо позовних вимог про зобов`язання ДОТЦК та СП здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військовим званням, станом на 01.01.2018 відповідно до норм п.4 та приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704 та направити відповідну оновлену довідку про грошове забезпечення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 та зобов`язати ДОТЦК та СП оформити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з включенням в неї відомостей про розміри посадових окладів за посадою та за військове звання, станом на 05.03.2019, розрахованих на 01.01.2019 відповідно до норм п. 4 та приміток до додатків 1 та 14 до Постанови №704, а також відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, станом на 05.03.2019 та направити відповідну довідку про грошове забезпечення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, слід зазначити таке.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, для необхідності відновлення порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Щодо позовних вимог заявлених до відповідача – 2 суд зазначає наступне.

У травні 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 77% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Згідно довідки від 16.10.2020 на підставі наведеного рішення суду відповідачем -2 проведено з 01.01.2019 перерахунок з визначенням розміру пенсії 77% грошового забезпечення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача -1 у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Окрім цього, суд зазначає, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак, колегія суддів зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов`язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 8 даної статті встановлено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

З аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах може здійснюватись у декілька способів, зокрема, шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а також шляхом подання заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду.

Отже, процесуальними законами визначено конкретні способи судового контролю щодо виконання рішень суду.

Таким чином, в спірному випадку позивач вправі подавати заяву в порядку ст. 383 КАС України, а не новий адміністративний позов, якщо він вважає, що рішення суду у справі №1604811/19 не виконано чи виконано не належним чином.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

З огляду на вказане, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження. Такий висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.11.2018 №520/11829/17 (№К/9901/51263/18), яку суд враховує при прийнятті рішення.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, із заявлених позовних вимог до відповідача - 2, системного аналізу положень чинного законодавства України суд дійшов висновку, що адміністративний позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1681,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст. ст.77, 90, 241-246,250, 257 – 262 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, станом на 01.01.2018, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії та протиправною бездіяльність ДОТЦК та СП щодо відмови у формуванні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з включенням в неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, та надання її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

В решті позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська