Рішення № 94125575, 30.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
160/15623/20
Номер документу
94125575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 року Справа № 160/15623/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), яка полягає у неповідомленні у п`ятиденний строк Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з моменту отримання інформації МО України від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334, про підстави для: проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ) і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” з включенням до відповідного списку ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) та зобов`язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в редакції станом на час виникнення 06.09.2017 р. права на перерахунок пенсії) та включення до відповідного списку ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ).

Ухвалою суду від 27.11.2020 було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також, даною ухвалою залучено до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером військової прокуратури, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 підвищене грошове забезпечення працівників військової прокуратури, йому повинна бути перерахована пенсія відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Так, позивач зазначає, що у зв`язку з прийняттям Постанови №657 Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 року №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, у тому числі й працівникам військових прокуратур регіонів. Оскільки Пенсійний Фонд України отримав повідомлення Міністерства оборони України про підстави перерахунку пенсій 11.10.2017 року, у строк до 17.10.2017 року повинен був повідомити Головні управління ПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у тому числі що стосується нього. Однак відповідач протиправно не направив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлення про складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

29.12.2020 представником відповідача подано письмовий відзив на позов, в якому представник просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що постановою КМУ від 30.08.2017 року №657 не визначені умови та порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям з числа колишніх працівників прокуратури. На думку відповідача у вказаній постанові Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про порядок проведення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення колишнім працівникам прокуратури, а тому підстави для повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії відсутні. Крім того, Міністерство соціальної політики України листом від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21 повідомило Пенсійний фонд України, що Постановою №657 не визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. При цьому, обов`язок повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, яким буде визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсії вищевказаним особам, пенсії яких підлягають перерахунку. Представником відповідача також зазначено, що Постановою КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», зокрема, додатками 1, 2 і 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» викладено у новій редакції та доповнено цю постанову новим пунктом 4-2. Однак, в даному випадку йдеться про відрядження прокурорів до державних органів, а не військовослужбовців, відряджених до прокуратури. Відтак. Постанова №657 не є належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача. Таким чином, відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності на яку посилається позивач. З огляду на вказане, на думку відповідача, позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

30.12.2020 представником третьої особи подано письмові пояснення, в яких зазначено наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не направлялось, у зв`язку з чим відсутні підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що у 1997 році ОСОБА_1 був увільнений за його згодою від займаної посади і відряджений у розпорядження Генерального прокурора України (а.с. 16).

21.09.2002 наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України №177 підполковника юстиції ОСОБА_1 , заступника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України у відставку за пунктом 67 підпункту «Б» (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2263-XІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16.03.2020 позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії згідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та надати інформацію чи проводились перерахунки пенсії позивача в період з 30.08.2017 по теперішній час, і якщо так, то на яких підставах.

Листом від 03.04.2020 №4847-5049/Б-03/8-0400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці прокуратури» внесено зміни, якими встановлені посадові оклади працівникам військових прокуратур. При цьому Постановою №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.

Також у листі від 03.04.2020 зазначено, що на виконання вимог Постанови №103 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 4370,00 грн., окладу за військовим званням - 1410,00 грн., 45% надбавки за вислугу років – 2601,00 грн., всього грошового забезпечення 8381,00 грн. Основний розмір пенсії 61% склав 5112,41 грн.

Після проведення перерахунку позивачу нарахована доплата до попереднього розміру пенсії в сумі 5780,24 грн., з урахуванням якої розмір пенсійних виплат складає 10892,65 грн. Таким чином, пенсія позивачу була перерахована, але перерахунок не призвів до збільшення розміру пенсії.

Листом від 27.04.2020 №11347-8484/Б-03/8-2800/20 департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України на звернення позивача від 11.03.2020 повідомив, що Міністерство Оборони України листом від 22.09.2017 №248/3/6/3334 повідомило Фонд про підстави проведення перерахунку пенсій особам, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. В свою чергу Фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України за роз`ясненям щодо підстав для проведення перерахунку пенсій в зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці прокурорів прокуратури». Міністерство листом від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21 повідомило Фонд, що постановою №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.

Отже, враховуючи відповідь Міністерства соціальної політики України, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві не направлялось.

Позивач вважаючи, що за таких обставин його права порушені, звернувся до суду для захисту свої прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.09.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Статтею 63 Закону №2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином право на перерахунок пенсії виникає у військовослужбовців, у тому випадку, коли за рішенням суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із змінами і доповненнями, військова прокуратура входила в систему органів прокуратури України.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, ч. 18 ст. 501 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

31.05.2012 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №505 додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

Згідно з положеннями п. 4.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, яка набрала чинності 06.09.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» установлено, що оплата праці (грошове забезпечення) прокурорів, відряджених відповідно до частини четвертої статті 18 Закону України «Про прокуратуру» на роботу до державних органів, установ та організацій, проводиться виходячи із розмірів посадових окладів та інших складових заробітної плати (надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги) за посадами, які зазначені працівники займають у державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені. Якщо нарахована заробітна плата (грошове забезпечення) відрядженого працівника є меншою від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) без урахування виплат, які мають одноразовий характер, і премії за посадою в органах прокуратури, з якої його відряджено, йому проводиться відповідна доплата. Виплата заробітної плати (грошового забезпечення) відрядженим прокурорам проводиться за рахунок коштів державних органів, установ та організацій, до яких вони відряджені.

Зазначеним правовим нормам надано правову оцінку Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20.02.2018 та викладено правову позицію, за якою з 01.01.2015 - дня набрання чинності Законом №76-VIII, яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а надалі, у зв`язку із набранням чинності 15.07.2015 Законом №1697-VІІ, який містить аналогічну норму Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Відтак зазначена постанова №657 та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, не є належною підставою для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцю, відрядженому до органів прокуратури та визначення її розміру відповідно до ч. 3 ст. 63 зазначеного Закону.

Крім того суд враховує доводи відповідача про те, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон -2262), а не відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (Закону №1789-ХІІ).

Разом з тим відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців (колишніх військовослужбовців відряджених до військових прокуратур), осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не було. Відтак підстави для проведення перерахунку пенсії - відсутні.

Відповідно до висновків, викладених у Постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі №825/506/18, якщо на час звернення закон не встановлює права на перерахунок пенсії за вислугу років і не передбачає обов`язку надання довідки про заробітну плату, орган прокуратури не може видавати довідки довільної форми чи за аналогією з іншими нормативними актами, оскільки відсутність законної мети, для якої витребовується довідка, унеможливлює використання будь-якого із засобів для її досягнення.

Суд звертає увагу, що позивачем не оскаржується перерахунок пенсії, проведений на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року із урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у листі Головного управління Пенсійного фонду України від 03.04.2020 №4847-5049/Б-03/8-0400/20.

Відтак позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), яка полягає у неповідомленні у п`ятиденний строк Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з моменту отримання інформації МО України від 22.09.2017 р. №248/3/6/3334, про підстави для: проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ) і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” з включенням до відповідного списку ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) та зобов`язання Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в редакції станом на час виникнення 06.09.2017 р. права на перерахунок пенсії) та включення до відповідного списку ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 )- є необґрунтованими та безпідставними, тому у задоволенні таких слід відмовити.

За приписами чинного законодавства, вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права. При цьому, рішення суду не може містити приписів, щодо прогнозів порушень з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; 5) обов`язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності їх дій та докази, надані учасниками справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до приписів ч.1 ст. 139 КАС України, судові витрати за наслідками розгляду даної справи, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 246-247, 249, 255, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії– відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко