Рішення № 94124067, 13.01.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
905/1987/20
Номер документу
94124067
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13.01.2021 Справа № 905/1987/20

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Комунального підприємства “Маріупольське виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства”, м. Маріуполь Донецької області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма верхнього одягу “ФЕЯ”, м. Маріуполь Донецької області

про стягнення плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 28 753,78 грн., –

За участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: Романюк А.В. за довіреністю №24/21 від 29.12.2020

Комунальне підприємство “Маріупольське виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства”, м. Маріуполь Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма верхнього одягу “ФЕЯ”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 28 753,78 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором №5625 від 07.02.2018 в частині перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, в наслідок чого позивачем нарахована плата за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 28 753,78 грн.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст.193 Господарського кодекс України, ст.526 Цивільного кодексу України, «Правилами прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя», затверджених рішенням Виконкому Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018р., ст.ст. 247-249 Господарського процесуального кодексу України.

З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1987/20 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 23.11.2020 справа №905/1987/20 прийнята до провадження за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначений на 16.12.2020 року без виклику сторін. Встановлено відповідачу строк для подачі заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до 04.12.2020 та строк для подачі відзиву на позов та заперечень на відповіді позивача на відзив до 16.12.2020 року.

14 грудня 2020 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив б/н від 10.12.2020 на позовну заяву, в якому останній заперечив проти позовних вимог, зазначивши про безпідставність застосування позивачем Правил приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації м. Маріуполя, затверджених рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 48 від 18.02.2004 під час процедур відбору стічних вод та здійснення ним розрахунку плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій за спірними актами з огляду на набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 166-р, яким скасовані Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37, на яких встановлювалися регуляторні бар`єри.

Разом з цим, з урахуванням характеру спірних правовідносин, відповідач просив суд провести розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Суд, в порядку ч.2 та ч.8 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в матеріалах справи доказами і письмовими поясненнями, викладеними у заявах по суті справи, у судовому засіданні.

Представник позивача у судове засідання 13.01.2021 не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2018 року між Комунальним підприємством «Маріупольське Виробниче Управління водопровідно-каналізаційного господарства» (далі – Виконавець) та Акціонерним товариством «Фірма верхнього одягу «Фея» (далі – Абонент) укладено договір надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №5625 (далі – Договір), за умовами п.1.1. якого Виконавець бере на себе зобов`язання забезпечувати надання на об`єкти Абонента послуг централізованого водопостачання, водовідведення (забезпечення холодною водою, приймання стічних вод) (далі – Послуги), що відповідають встановленим нормам якості, в межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах. Код ДК 021-2015 (CPV): 65110000 – 7 – «Розподіл води». Код ДК 021- 2015 (CPV): 90430000-0 «Послуги з відведення стічних вод». Абонент бере на себе зобов`язання своєчасно і в обсязі, визначному відповідно до показань засобів обліку, сплачувати надані йому послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (1.2.).

Згідно п.1.3. Договору користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення допускається лише на підставі договору між Виконавцем та Абонентом за обов`язкового взаємного виконання умов договору, а також суворого додержання «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008р. №190 (далі — Правила користування), «Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 № 48 (далі — Правила прийому стічних вод), а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення».

Розділом 2 Договору визначені умови водопостачання.

За приписами п.3.1. Договору надання послуги централізованого водовідведення здійснюється шляхом приймання стічних вод, що надходять з мереж водовідведення Абонента через окремі випуски водовідведення з обов`язковим улаштування контрольних колодязів в місці підключення до мереж водовідведення Виконавця.

Показники допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Абонента, які поступають у мережу водовідведення Виконавця, не повинні перевищувати якості стічних вод встановлені у додатку №1 Правил прийняття стічних вод. Крім тих, які вказані в цьому додатку Абоненту суворо забороняється скидати у мережі водовідведення Виконавця стічні води, які визначені згідно «Правил прийому стічних вод» та іншими нормативними актами (п.3.3. Договору).

Відповідно до п.3.7. Договору здійснення відбору проб стічних вод з контрольних колодязів Абонента виконується у присутності його відповідального представника (згідно з наказом, який є Додатком до Договору) уповноваженими представниками Виконавця. Абонент (представник Абонента) повинен сприяти представникові Виконавця у здійснені відбору стічних вод а також підписати акт. Відбір проб стічних вод здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод»;

Пунктом 4.1. Договору встановлено тарифи на послуги Виконавця.

Абонент у кожному поточному місяці після отримання рахунку Виконавця у 5 денний строк здійснює оплату наданих послуг централізованого водопостачання та водовідведення на поточний рахунок Виконавця (п.4.6. Договору).

За приписами п.4.3. Договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Абонента, розрахунки плати за скид понаднормативних забруднень здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод.

Пунктом 8.1. встановлено, що цей Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2018 року і вважається щорічно продовженим строком на один рік на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення дії договору не буде отримано заяви однієї із сторін про відмову від даного договору або перегляду його умов.

Договір підписаний Сторонами у встановленому законодавством порядку.

Додатком №1 до договору Сторони визначили дислокацію об`єктів абонента – 87515, м. Маріуполь, вул. Георгіївська,2 (а.с.17).

16 липня 2018 року позивачем зроблений відбір проб стічних вод, за результатами якого складено Акт, яким встановлено перевищення допустимих норм показників забруднюючих речовин у стічних водах, а саме: сухий залишок – допустимі 2400,00, фактично – 3483,0; нітрити – допустимі 0,08мг./дм.куб., фактично 0,18мг./дм.куб; фосфати – допустимі 5,0мг./дм.куб, фактично 34,04мг./дм.куб.; хлориди – допустимі 316,0, фактично 452,11; азот амонійний – допустимі 21,7, фактично 35,22. Зазначений акт підписано сторонами без зауважень (а.с.34).

Листом №2494/18 від 19.07.2018 позивач направив на адресу відповідача акт відбору проб від 16.07.2018 та результати аналізів проб стічних вод.

13.08.2018 року позивачем зроблений одноразовий відбір проб стічних вод у контрольному колодязі, за результатами якого складено Акт. За результатами аналізу проб стічних вод від 13.08.2018 встановлено перевищення допустимих норм показників забруднюючих речовин у стічних водах, а саме: фосфати – допустимі 5,0, фактично 20,34; хлориди – допустимі 316,0, фактично 354,6; нітрити – допустимі 0,08, фактично 0,33; азот амонійний – допустимі 21,7, фактично 31,48; сухий залишок – 2400,0 допустимі 2400,0, фактично 3180,0. Зазначений акт підписано сторонами без зауважень (а.с.46).

Листом №2896/28 від 15.08.2018 позивач направив на адресу відповідача акт відбору проб та аналізів стічних вод від 13.08.2018 та результати аналізів проб стічних вод.

12.09.2018 року позивачем зроблений одноразовий відбір проб стічних вод у контрольному колодязі, за результатами якого складено Акт. За результатами аналізу проб стічних вод від 08.07.2019 встановлено перевищення допустимих норм показників забруднюючих речовин у стічних водах, а саме: фосфати – допустимі 5,0мг./дм.куб., фактично 9,34мг./дм.куб; нітрити – допустимі 0,08, фактично 0,88. Зазначений акт підписано сторонами без зауважень.

Листом №3467/17 від 17.09.2018 направив на адресу відповідача акт відбору проб та аналізів стічних вод від 17.08.2018 та результати аналізів проб стічних вод, які отримано відповідачем – 18.09.2018, про що свідчить поштове повідомлення №8755501636754 (а.с.52).

10.10.2018 року позивачем зроблений одноразовий відбір проб стічних вод у контрольному колодязі за адресою: вул. Георгіївська, 2, за результатами якого складено Акт. За результатами аналізу проб стічних вод від 10.10.2018 встановлено перевищення допустимих норм показників забруднюючих речовин у стічних водах, а саме: нітрити – допустимі 0,08мг./дм.куб., фактично 0,13 мг./дм.куб. Зазначений акт підписано сторонами без зауважень (а.с.58).

Листом №4067/27 від 16.10.2018 позивач направив на адресу відповідача акт відбору проб від 10.10.2018 та результати аналізів проб стічних вод від 03.10.2019 року, які отримані відповідачем – 18.10.2018, що підтверджується поштовим повідомленням №8751605601949.

Листом №62.10-59746-62.17.1 від 03.10.2019 позивач зазначив про допущення технічної помилки у листі №2494/18 від 19.07.2018 та №2896/28 від 15.08.2018 та повторно направив на адресу відповідача листи – повідомлення, які отриманні відповідачем – 11.10.2019, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення №0500056882394 (а.с.37).

Посилаючись на встановлення перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, про що складено відповідні акти, внаслідок чого позивачем нарахована плата у розмірі 28 753,78 грн., останній звернувся до суду з розглядуваним позовом.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Позивача такими, що підлягають задоволенню повністю, з огляду на наступне:

Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного позову полягає у примусовому спонуканні відповідача до виконання зобов`язання з оплати плати за перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах за договором №5625 від 07.02.2018.

Враховуючи статус сторін, характер правовідносин між учасниками договору, останні (правовідносини) регулюються, насамперед, відповідними положеннями Господарського і Цивільного кодексів України та умовами укладеного договору №6716 від 31.01.2018.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.

Проаналізувавши положення укладеного між сторонами договору №5625 від 07.02.2018, суд дійшов висновку, що виниклі на його підставі правовідносини регламентуються нормами глави 63 Цивільного кодексу України, який визначає загальні положення про надання послуг.

Відповідно до ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Отже, в контексті зазначених норм укладений між позивачем та відповідачем договір про надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №5625 від 07.02.2018 є належною підставою для виникнення у останніх зобов`язань, визначених його умовами.

Нормативно-правовим актом, який встановлює порядок користування питною водою із комунальних водопроводів та приймання стічних вод до комунальної каналізації є Правила користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України № 190 від 27.06.2008р.

Згідно п. 1.1. Правил визначається порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Дотримання цих Правил є обов`язковими для всіх юридичних осіб, незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Згідно з п. 1.4. вказаних Правил приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованих у Мін`юсті 26.04.2002 за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 48 від 18.02.2004 були затверджені Правила приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації м. Маріуполя (далі - Правила № 48).

Ці Правила розповсюджуються на Маріупольське виробниче управління водопровідного господарства (МПУ ВКХ) та на всі підприємства, установи, організації, суб`єктів господарської діяльності, незалежно від форм власності і відомчої приналежності, що здійснюють скид своїх стічних вод в систему каналізації м. Маріуполя та визначають вимоги до приймання від підприємств стічних вод у каналізацію МПУ ВКХ, регламентують взаємні права та обов`язки підприємств і МПУ ВКХ, прядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність підприємств і МПУ ВКХ та заходи впливу за їх порушення.

У розділі 3 цих Правил передбачено, що підприємство має право при укладанні договоду на скид стічних вод в міську каналізацію перевіряти правильність запропонованих МПУ ВКХ нормативів показників якості для стічних вод свого підприємства та оскаржувати їх (п.3.3.3); звертатись до суду за оскарженням неправомірно (на їх думку) виставлених МПУ ВКХ рахунків за скид стічних вод (п.3.3.4). Підприємство зобов"язано: надавати працівникам МПУ ВКХ необхідну інформацію про власну систему каналізації і ЛОС, безперешкодно допускати уповноважених представників МПУ ВКХ у будь-який час доби і надавати їм допомогу при відборі проб стічних вод, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства, включаючи надання експлуатаційного персоналу (п.3.4.2.); здійснювати власними силами кантроль показників якості стічних вод з періодичністю не менш ніж 1 (один) раз на місяць і надавати МПУ ВКХ результати контролю до 10-го числа місяця, наступного за звітним (п.3.4.7); фіксувати результати аналізів стічних вод і замірів їх витрат в робочих журналах, які мають зберігатись на підприємстві безстроково (п.3.4.8); своєчасно оплачувати рахунки МПУ ВКХ за перевищення понад встановлені договором обсяги стічних вод та концентрації забруднюючих речовин, що скидаються підприємством у міську каналізацію (п.3.4.16).

Відповідно до п. 5.1. Правил № 48 величина плати за скид стічних вод в систему каналізації МПУ ВКХ (Пс) розраховується за формулою: Пс = (Т х Vдог)+(5Т х Vсв.дог) + (Vсв.з х Кк х Нп), де: Т - тариф за надання послуг водовідведення, що визначається договором, грн./куб.м; Vдог - обсяг скинутих підприємством стічних вод у межах, обумовлених договором на скид (приймання) стічних вод підприємства у систему каналізації МПУ ВКХ, куб.м; Vсв.дог - обсяг скинутих підприємством стічних вод понад обсяг, обумовлений договором; Vсв.з - обсяг скинутих підприємством стічних вод з понаднормативним забрудненням, куб.м.; Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очистки стічних вод; Нп - норматив плати за очистку і транспортування 1 куб.м. стічних вод зі вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, грн./куб.м.

Згідно з пунктами 8.1.7, 8.1.13, 8.1.1.4, 8.1.1.5 Правил № 48 виявлені МПУ ВКХ в результаті лабораторного контролю перевищення допустимих концентрацій забруднюючий речовин у стічних водах підприємства є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Після закінчення аналізу, у випадку виявлення перевищення ДК якості стічних вод, МПУ ВКХ у 7-ми денний строк повідомляє підприємство телефонограмою про факт перевищення ДК і запрошує компетентного представника для ознайомлення з результатами аналізу. Представнику підприємства надається під підпис копія акту відбору проб з зазначенням дати, часу отримання, посади і ПІБ особи, що отримала документ. Якщо представник підприємства не з`явився для ознайомлення з результатами аналізу або відмовився від підпису, акт відбору проб підписує представник МПУ ВКХ з відповідним записом. Оформлений таким чином акт відбору проб є обов`язковим для виконання. Після цього МПУ ВКХ направляє підприємству рахунок на оплату послуг водовідведення з урахуванням плати за скид понаднормативних забруднень згідно пп.4.6.2, 4.6.3, 5.5 Правил. До рахунку додаються: копія акту відбору проб, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень (до рахунку додаються тільки ті документи, які підприємству раніше не видавались). Підприємство, яке отримало рахунок, зобов`язано у місячний строк оплатити виставлений рахунок. Якщо у місячний строк рахунок не оплачено, то підприємство несе відповідальність згідно діючого законодавства.

У додатку № 1 до цих Правил встановлено вимоги до складу і властивостям стічних вод підприємств для безпечного їх відведення каналізаційною системою ПУ «Міськводоканал», а саме: температура - +40°C; рН - 6,5- 9,0 г/куб.м.; БПК - 289 г/куб.м; ХПК - 389 г/куб.м; зважені та спливаючі речовини - 285 г/куб.м; нафта, нафтопродукти - 4,5 г/куб.м; жири рослинні та тваринні - 50 г/куб.м.; хлориди - 316 г/куб.м; сульфати - 948 г/куб.м.; азот амонійний - 21,7 г/куб.м.; нітрити - 0,08 г/куб.м; нітрати - 100 г/куб.м.; фосфати - 5,6 г/куб.м; фенол - 0,07 г/куб.м; СПАВ - 1,7 г/куб.м, залізо - 2,65 г/куб.м; хром - 0,05 г/куб.м; мідь - 0,29 г/куб.м; нікель - 0,071 г/куб.м; цинк - 1,03 г/куб.м; свинець - 0,61 г/куб.м; сухий залишок - 2400 г/куб.м; ртуть - 0,0002 г/куб.м; миш`як - 3,14 г/куб.м; кадмій - 0,06 г/куб.м; кобальт - 0,082 г/куб.м; роданиди - 3,1 г/куб.м; марганець - 0,01 г/куб.м.

Як вбачається з матеріалів справи, актами відбору проб та аналізу проб стічних вод від 16.07.2018, від 13.08.2018, від 12.09.2018 та від 10.10.2018 встановлено скид відповідачем понаднормативних забруднень, що є порушенням умов договору та положень «Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя», діючих на момент складання вказаних актів, розмір плати за якими визначено відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316.

Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписом ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, відповідач не мав жодних підстав для ухилення від виконання обов`язку зі своєчасної оплати за перевищення понад встановлені договором обсяги стічних вод та концентрації забруднюючих речовин.

Відповідно до ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Між тим, як вбачається із матеріалів справи, належних у розумінні ст.76 ГПК України доказів оплати заборгованості за скид понаднормативних стоків не надано.

Таке невиконання грошових зобов`язань кваліфікується судом як порушення зобов`язання у розумінні ст.610 Цивільного кодексу України, а сам Орендар вважається таким, що прострочив виконання грошових зобов`язань у розумінні ч.1 ст.612 цього Кодексу.

З урахуванням наведених вище висновків суду та положень діючого законодавства, позовні вимоги про стягнення заборгованості за скид понаднормативних стоків підлягають задоволенню у повному обсязі у розмірі 28 753,78 грн.

Посилання відповідача на безпідставність застосування позивачем Правил приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації м. Маріуполя, затверджених рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 48 від 18.02.2004 під час процедур відбору стічних вод та здійснення ним розрахунку плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій за спірними актами з огляду на набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 166-р, яким скасовані Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37, судом не приймаються до уваги з огляду на наступне.

21 червня 2017 року набрала чинності прийнята 18.05.2017 року нова редакція Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", згідно з абз.4 ч.1 ст.11 якого затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

За приписами ст.13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.

Місцеві правила включають, зокрема, основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод.

Як встановлено судом, на території м. Маріуполь Донецької області на дату відбору позивачем проб на каналізаційних випусках відповідача діяли Правила №48.

Разом з цим, 02.02.2018 року набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за №56/31508 (далі - Правила № 316).

Відповідно до п. 4 Правил № 316 виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів.

Слід звернути увагу, що ані Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" у новій редакції, ані Правила №316, ні жодні інші нормативно-правові акти не передбачають положень про скасування чи втрату чинності місцевих правил приймання стічних вод, які діяли до відповідних змін у законодавстві.

Таким чином, на період розроблення нової редакції місцевих правил приймання стічних вод, діють місцеві правила, що не суперечать чинним нормам законодавства із застосування ДК, які розраховані для забезпечення встановлених підприємству нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Аналогічна правова позиція закріплена у постанові Верховного Суду від 05.06.2020 у справі №920/528/19.

Отже, під час процедур відбору стічних вод та здійснення ним розрахунку плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій за спірними актами позивачем правомірно Правил приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації м. Маріуполя, затверджених рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 48 від 18.02.2004, враховуючи, що гранично – допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидатися підприємствами у систему каналізації міста Маріуполь, визначені у місцевих Правилах №48, не перевищують показників, закріплених у Правилах №316.

Твердження відповідача щодо відсутності підстав для покладання на нього відповідальності за можливі порушення, вчиненні іншими суб`єктами господарювання внаслідок передачі майна за адресою: м. Маріуполь, вул. Георгіївська, 2, а саме колодязя, з якого відбувався відбір спірних проб, передано в оренду третім особам не заслуговують уваги, оскільки передача майна відповідачем майна в оренду іншим особам не звільняє останнього від виконання зобов`язань за договором №5625 від 07.02.2018.

Крім того, як встановлено судом, на підставі укладеного договору №5625 від 07.02.2018, між сторонами узгоджено та підписано додаток №1 до договору яким визначено дислокацію об`єктів абонента (відповідача) – 87515, м. Маріуполь, вул. Георгіївська, 2. При цьому субабонентів у вказаному додатку не визначено.

Судові витрати у відповідності до вимог п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь Позивача.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Маріупольське Виробниче Управління водопровідно-каналізаційного господарства», м. Маріуполь Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма верхнього одягу “ФЕЯ”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення плати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 28 753,78 грн. – задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма верхнього одягу “ФЕЯ” (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Георгіївська, буд.2; код ЄДРПОУ 00309074) на користь Комунального підприємства «Маріупольське Виробниче Управління водопровідно-каналізаційного господарства» (87555, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Соборна, 7; код ЄДРПОУ 03361508; п/р НОМЕР_1 у АТ «Альфа-Банк») плату за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 28 753,78 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.

Суддя О.В. Чернова

Повний текст рішення складено та підписано 14.01.2021 року.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua