Рішення № 94123076, 13.01.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
340/4672/20
Номер документу
94123076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/4672/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

про визнання протиправним, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:

- визнання протиправним і скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.09.2020 р. №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,50 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 27.07.2020 р. позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,50 га для ведення особистого селянського господарства на території Чемерпільської сільської ради (за межами населеного пункту) Гайворонського району Кіровоградської області. За результатами розгляду заяви наказом від 18.09.2020 р. №11-13240/14-20-СГ відповідачем відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки запропонована позивачем для передачі у власність земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах. На думку представника позивача, посилання відповідача на те, що запропонована позивачем для передачі у власність земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не відповідає дійсності, оскільки бажане місце розташування земельної ділянки, яку позивач має намір отримати у власність знаходиться у межах земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:02:000:2291, яка не включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах. Представник позивача посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 28.05.2020 р. №819/654/17, відповідно до якої включення земельної ділянки до відповідного переліку і виставлення земельної ділянки на торги не є тотожним, оскільки включення земельної ділянки до відповідного переліку не означає, що зазначену земельну ділянку буде обов`язково виставлено на торги. Представник позивача зауважує, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, не обтяжена жодним сервітутом, у власності чи користуванні третіх осіб не перебуває, будь-які інші обтяження чи обмеження на неї відсутні, а тому визначені Земельним кодексом України підстави, з яких вона не може бути передана у подальшому для ведення особистого селянського господарства, відсутні. Окрім того, представник позивача вважає, що обрана форма захисту порушених прав та інтересів у даному випадку не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача та є єдиним правильним і ефективним способом захисту прав позивача, який остаточно вирішить спір та не призведе до необхідності повторного звернення до суду.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову (а.с.38-41). Відповідач вказує, що 18.09.2020 р. наказом №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» Головне управління повідомило позивача про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1,50 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: відповідно до наказу Головного управління від 19.09.2018 р. №820 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних торгах», земельну ділянку вказану у клопотанні та позначену на графічних матеріалах, внесено до переліку земельних ділянок, право на яку підлягає продажу на земельних торгах, а тому відповідно до частини третьої статті 136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена (передана у власність/користування) до завершення торгів. Також відповідач посилається на правову позицію викладену у рішеннях Кіровоградського окружного адміністративного суду у справах №340/79/20 та №340/2025/19.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 р. відмовлено у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про забезпечення позову (а.с.21-22).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.29-30).

25.11.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.36).

Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою від 27.07.2020 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.10). До заяви додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копії паспорта та ідентифікаційного номера (а.с.7-9, 10).

Наказом від 18.09.2020 р. №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1,50 га, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, земельна ділянка вказана у заяві, включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах, а тому, відповідно до ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена (передана у власність/користування) до завершення торгів (а.с.11).

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.

Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Тобто у даному випадку суб`єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Водночас, частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з ч.2 ст.135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа – власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

З огляду на ч.ч.1, 2 ст.136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

При цьому, частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Отже, законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, а тому вирішальним фактором є саме включення земельної ділянки до переліку земель, які виставлені на земельні торги.

Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 29.05.2019 р. у справі №2040/7204/18 (провадження №К/9901/1476/19).

Також суд бере до уваги, що частина 1 статті 136 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік відомостей, які зазначаються у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Такими відомостями є: місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Оскаржуваний наказ мотивований включенням земельної ділянки на яку претендує позивач до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах. При цьому у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що бажане місце розташування земельної ділянки перебуває у земельному масиві площею 20,2829 га кадастровий номер якого 3521187600:02:000:2291, яка відповідно до наказу Головного управління від 19.09.2018 р. №820 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних торгах», внесена до переліку земельних ділянок, право на яку підлягає продажу на земельних торгах.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.09.2018 р. №820 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах» включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державно власності для продажу права на них на земельних торгах земельні ділянки згідно додатку (а.с.42). При цьому у додатку до наказу від 19.09.2018 р. №820 у Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах відсутня земельна ділянка з кадастровим номером 3521187600:02:000:2291.

Також не можливо ідентифікувати запитувану земельну ділянку із переліком ділянок включених на земельний аукціон і за площею, оскільки бажана земельна ділянка знаходиться в масиві земельної ділянки площею 20,4829 га, однак Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах не містить земельної ділянки із відповідною площею.

Окрім того, листом від 21.10.2020 р. №ПІ-454/0-471/0/63-20 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило представнику позивача, що рішення щодо продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах) на земельну ділянку з кадастровим номером 3521187600:02:000:2291 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не приймалося та публікація про проведення земельних торгів не здійснювалася (а.с.26).

Таким чином, під час розгляду справи не знайшов підтвердження факт включення до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах, земельної ділянки вказаної позивачем у заяві від 27.07.2020 р., що свідчить про відсутність підстав, які зумовили прийняття відповідачем оскаржуваного наказу.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.09.2020 р. №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» прийнято необґрунтовано, а тому він підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Щодо посилання відповідача в обґрунтування правомірності оскаржуваного наказу на висновки Кіровоградського окружного адміністративного суду, викладені у рішеннях по справах №340/79/20 та №340/2025/19, суд зазначає, що з огляду на ч.5 ст.78 КАС України такі висновки не мають преюдиційного характеру, оскільки рішення не стосуються сторін у даній справі. Більш того, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 р. у справі №340/79/20 скасовано постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.06.2020 р.

Відповідно до п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області під час розгляду заяви ОСОБА_1 не вчинено усіх дій, спрямованих на встановлення відповідності поданих документів вимогам чинного законодавства, зокрема не перевірено та не надано оцінки документам, доданим до заяви (клопотання), позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,50 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, задоволенню не підлягає.

Разом з тим, зважаючи на визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.09.2020 р. №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», враховуючи приписи ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Держгеокадастру України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.07.2020 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача – суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови – один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (а.с.6), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 420,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18 вересня 2020 року №11-13240/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».

3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 липня 2020 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк – один місяць з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №340/4672/20.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду – 13 січня 2021 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт