
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А У Х В А Л А
20 жовтня 2020 року Справа №160/10062/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виконання рішення суду від 20.11.2019 року у справі №160/10062/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20.11.2019 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом від 07.06.2019 № 2820/03.20-26, про відмову у нарахуванні пенсії по заяві ОСОБА_1 від 24.05.2019 року; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046150003714 від 04.09.2019 про призначення пенсії ОСОБА_1 на умовах статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 01.07.2019 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. В іншій частині позову – відмовлено.
11.03.2020 року позивач звернувся до суду із заявою, в якій просив рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року у справі №160/10062/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання рішень протиправними та зобов`язання вчинити дії допустити до негайного виконання.
11.03.2020 року проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями у зв`язку із перебуванням судді Тулянцевої І.В. у тривалій відпустці. 16.03.2020 року матеріали заяви передано на розгляд судді Сліпець Н.Є., що підтверджується довідкою відділу з організаційного забезпечення розгляду адміністративних справ від 16.03.2020 року.
Ухвалою суду від 16.03.2020 року призначено заяву до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення сторін на 19.03.2020 року.
Ухвалою суду від 19.03.2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про звернення рішення до негайного виконання у справі №160/10062/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії – відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.05.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області – залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року в адміністративній справі №160/10062/19 – залишено без змін.
02.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про винесення додаткового рішення, у якій просив:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 року відповідно до ч.2 ст.59 ч.1 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - у порядку, спосіб та розмір, який визначений пунктами 7-9 Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням розміру складових грошового забезпечення ОСОБА_1 зазначених у відповідних довідках: №6562 від 22.08.2016 року, №765 від 20.05.2013 року, № 704/5 //пр.337 від 27.11.2014 року, які були подані в ПФУ Саксаганского району м.Кривого Рогу для призначення пенсії (в розмірі відшкодування фактичних збитків).
Ухвалою суду 14.09.2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення у справі №160/10062/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії – відмовлено.
21.09.2020 року ОСОБА_2 звернувся із заявою про визнання протиправними дій щодо порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо порядку виконання ним рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі № 160/10062/19 в частині:
- підстав нарахування пенсії по інвалідності, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- арифметичного порядку розрахунку розміру пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою з урахуванням показників, встановлених у 2019 році.
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виконати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року № 160/10062/19 у повному обсязі, а саме:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 року відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячно в розмірі 93615,61 грн., у порядку, спосіб та розмір, який визначений пунктами 7-9 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням розміру складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , зазначених у відповідних довідках;
- зобов`язати виплатити заборгованість з пенсійних виплат за період з 24.05.2019 року по 01.10.2020 року в розмірі 1367945,80 грн. без відстрочення чи розстрочення такої виплати;
- зобов`язати відповідача в подальшому з 01.10.2020 року здійснювати пенсійні виплати та збільшення їх розміру, застосовуючи вимоги ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати відповідача здійснити виплату зазначеної суми заборгованості у найближчий виплатний період та без відстрочення такої виплати будь – якими строками, без використання при такій виплаті будь – яких постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно – правових актів, оскільки ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок;
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк у тридцять днів для надання відповіді до суду про виконання ним окремої ухвали.
Вказана заява мотивована тим, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі №160/10062/19 позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області були задоволені частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом від 07.06.2019 № 2820/03.20-26, про відмову у нарахуванні пенсії по заяві ОСОБА_1 від 24.05.2019; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046150003714 від 04.09.2019 про призначення пенсії ОСОБА_1 на умовах статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 01.07.2019; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач зазначає, що рішення набрало законної сили 28.05.2020 року. Між тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення суду належним чином не виконується. Так, відповідачем безпідставно призначення і перерахунок пенсії по інвалідності (у розмірі фактичних збитків) здійснено не у відповідності до положень ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як зазначено у рішенні суду, а проведено розрахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що значно зменшує її розмір. Крім того, відповідачем безпідставно не проведено перерахунок пенсії з 24.05.2019 року, як зазначено у рішенні суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19, а лише з 20.07.2020 року, що також призвело до зменшення розміру виплати перерахованої пенсії. З урахуванням того, що відповідачем протиправно не виконується рішення суду по справі № 160/10062/19, просить зобов`язати виконати його у відповідності до положень ст. 383 КАС України.
Ухвалою суду від 28.09.2020 року заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 05.10.2020 року без виклику учасників справи. Відповідачу запропоновано надати пояснення з приводу поданої позивачем заяви разом із підтверджуючими доказами. Вказана ухвала направлена на офіційну електронну адресу відповідача 29.09.2020 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи доказами.
Станом на 06.10.2020 року відповідачем будь – яких пояснень та доказів до суду не надано, що унеможливлює встановити фактичні обставини, що склались при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19.
Ухвалою суду від 06.10.2020 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) наступні докази:
- пояснення щодо законодавчих підстав проведення обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 1 січня відповідного року при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19;
- пояснення (із наданням відповідних розпоряджень, протоколів, рішень) щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19 з наведенням всіх складових, що враховувались при її розрахунку;
- пояснення (із наданням відповідних розпоряджень, протоколів, рішень) щодо причин невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19 в частині призначення та нарахування ОСОБА_1 пенсії по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- пояснення (із наданням відповідних розпоряджень, протоколів, рішень) щодо періоду з якого здійснено призначення та нарахування пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19;
- пояснення щодо причин невиплати нарахованих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі № 160/10062/19 пенсійних виплат.
Вказані докази було зобов`язано надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (тел./факс (056) 722-22-76, тел. 722-21-86; E-mail: inbox@adm.dp.court.gov.ua) у строк до 19.10.2020.
Розгляд справи призначено на 20.10.2020 року без виклику сторін.
07.10.2020 року на електронну адресу суду, з наступним наданням 13.10.2020 року через канцелярію суду, надійшли письмові пояснення на заяву про визнання протиправними дій щодо порядку виконання рішення від 20.11.2020 року у справі №160/10062/19 від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області в яких зазначено, що ознайомившись з даною заявою, вважають її необґрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню у зв`язку із тим, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року, яке набрало законної сили, Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області 20.07.2020 року виконано рішення суду в повному обсязі. Так, з 25.04.2019 року ОСОБА_1 призначено та нараховано пенсію по інвалідності відповідно до ст.54 та ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, оскільки рішенням суду не встановлено окремого порядку обчислення пенсії позивачу, розмір пенсії по інвалідності позивачу обчислено у відповідності до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Крім того, управління звертає увагу суду, що прохальна частина заяви позивача взагалі змінює первісно обраний позивачем спосіб захисту своїх прав та інтересів, наслідком чого стане зміна самого рішення та відповідно резолютивної частини рішення. За таких обставин Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області просить заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Також, 20.10.2020 року на адресу суду надійшли додаткові письмові пояснення від відповідача, в яких приведені доводи, аналогічні за змістом змісту попередніх наданих письмових пояснень, а також окремо зазначено, що сума нарахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі №160/10062/19, в розмірі 2 086, 29 грн. не виплачена позивачу з наступних підстав. До 22.07.2020 року діяв особливий порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затверджений постановою КМУ від 22.08.2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», проте постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 року по справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМУ від 22.08.2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», тому, відповідно до ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а оскільки бюджеті асигнування на виплату рішень суду на поточний рік не переглянуті, доплата ОСОБА_1 в розмірі 2 086,29 грн. буде здійснена після виділення додаткових коштів.
Враховуючи приписи ч.5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених Головним управління ПФУ в Дніпропетровській області на виконання рішення суду від 20.11.2019 року у справі №160/10062/19 розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та вищезазначену заяву позивача, суд зазначає наступне.
Згідно з даними програми "Діловодство спеціалізованого суду" рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року у даній справі набрало законної сили 28.05.2020 року за переглядом в порядку апеляційного провадження.
На підставі вказаного рішення суду 13.03.2020 року видано виконавчий лист.
Матеріалами справи також підтверджено, що головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Загребельською Д.С. прийнято постанову від 13.07.2020 року ВП №62529934 про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №160/10062/19 від 13.03.2020 року про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 року відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання рішення суду, у зв`язку із відкриттям виконавчого провадження ВП №62529934, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повідомлено державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Загребельську Д.С. про те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі №160/10062/19 виконано в повному, пенсія по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) ОСОБА_1 призначена з 24.05.2019 року у відповідності до положень ч. 2 ст. 59, ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, повідомлено виконавчу службу про те, що нарахована доплата за період з 24.05.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 2086,29 грн. буде виплачена ОСОБА_1 після виділення додаткових коштів з Державного бюджету.
Доказів закриття виконавчого провадження, повернення виконавчого листа стягувачу, матеріали справи не містять.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.07.2020 року № 046150003714, пенсія по інвалідності (у розмірі відшкодування фактичних збитків) ОСОБА_1 призначена на підставі ст. ст. 54, 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.05.2019 року та її розмір складав 7787,42 грн. (з урахуванням додаткових виплат і надбавок до пенсії). Станом на момент розгляду справи розмір пенсії позивача складає – 8683,93 грн.
З пояснень, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вбачається, що призначення та обрахунок пенсії позивача було проведено у відповідності до положень ч. 1 ст. 54 та ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі – Порядок № 1210), а саме, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, пенсійним органом зазначено, що оскільки в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку і розмірах, визначених пунктами 7-9 Порядку № 1210, у відповідача відсутній обов`язок у проведенні обрахунку пенсій саме за цими правилами.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Правові норми статті 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є невиконання судового рішення, яке стало наслідком протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, на якого покладений обов`язок щодо його виконання.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача, в свою чергу, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 5 лютого 2020 року у справі № 640/10843/19, від 28.04.2020 у справі № 611/26/17.
Як вбачається з матеріалів справи, в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 року по справі №160/10062/19 надавалася оцінка рішенню пенсійного органу щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та перерахунку пенсії як особі, яка є військовослужбовцем, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та внаслідок виконання обов`язків військової служби отримала інвалідність, тобто досліджувалося в цілому право позивача на призначення пенсії по інвалідності (у розмірі відшкодування фактичних збитків) згідно із поданою заявою від 24.05.2019 року, відповідно до ч. 1 ст. 54, ч.2 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У зв`язку із встановленими в ході розгляду справи обставинами, судом було прийнято рішення щодо визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом від 07.06.2019 № 2820/03.20-26, про відмову у нарахуванні пенсії по заяві ОСОБА_1 від 24.05.2019 року; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046150003714 від 04.09.2019 про призначення пенсії ОСОБА_1 на умовах статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 01.07.2019 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
При цьому, суд зазначає, що виконання рішення суду, яке набрало законної сили, повинно відбуватись виключно в рамках тих норм про які зазначено в резолютивній частині рішення.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначний Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі – Порядок № 1210).
Відповідно до п. 1 Порядку № 1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період (п. 7 Порядку № 1210).
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців (п.8 Порядку № 1210).
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати.
Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою
де Кз - коефіцієнт заробітної плати;
Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати,за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:
для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи;
для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім`ї до кількості таких членів сім`ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
де Ку - кількість непрацездатних членів сім`ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року (п. 9 Порядку № 1210).
З системного аналізу наведених норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 судом зроблено висновок про те, що у разі призначення пенсії по інвалідності особам з числа військовослужбовців, інвалідність яких настала внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач є особою, яка безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1986-1988 роки) не приймав, але є особою, яка має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та його інвалідність пов`язана з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті (витяг із протоколу засідання Центральної військово – лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 09.04.2013 року, Протокол № 843).
Таким чином, обрахунок пенсії позивача при виконанні рішення суду по справі №160/10062/12 від 20.11.2019 року повинен був здійснюватись у відповідності до положень пунктів 7-9 Порядку № 1210, тобто із заробітку, одержаного за роботу в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, незалежно від того, зазначено про це чи ні в резолютивній частині рішення, оскільки застосування саме цих положень вказаного порядку може бути прийнятним відносно осіб, які є військовослужбовцями, а інвалідність яких настала внаслідок інших ядерних аварій та випробувань.
Відповідно ж до п. 9-1 Порядку № 1210 передбачено, що за «бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
де:
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
де:
Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Тобто, застосування правил обрахунку пенсії військовослужбовцям, інвалідність яких настала внаслідок інших ядерних аварій та випробувань на підставі п. 9-1 Порядку №1210 може бути застосовано лише за обов`язкової умови – «за бажанням військовослужбовця».
З наданих пенсійним органом пояснень від 07.10.2020, 20.10.2020 року та протоколу про призначення пенсії від 22.07.2020 року вбачається, що пенсія позивачу призначена за правилами, визначеними п. 9-1 Порядку № 11210, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
де:
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = Зп (мін) х 5
3с1
де:
Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
Так, на виконання судового рішення, Головним управлінням, з 24.05.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якої обчислено за вищевказаною формулою, наступним чином:
визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати позивача:
4173,00 грн. (мінімальна з/п на 01.01.2019) х 5 / 7810,88 грн. (середньомісячна з/п за 2018) = 2,67127
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 №4-4 “Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії" показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 рік складає 7810,88 грн.
визначено середньомісячний заробіток:
2,67127 (коеф. з/п) х 4404,35 грн. (показник середньої з/п) (3764,40 грн. х 1,17) = 11765,21 грн.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 перерахунок пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (3764,40 грн.) на коефіцієнт 1,17.
визначено основний розмір пенсії:
11765,20 грн. (середньомісячний заробіток) х 60% (% втрати працездатності) =
7059,12 грн.
Відповідно до Витягу із акту огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності, втрата професійної працездатності - 60%.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності, з урахуванням всіх надбавок з 24.05.2019 склав 7787,42 грн. (даний розмір в подальшому збільшувався), де:
7059,12 грн. - основний розмір пенсії (розраховано відповідно до формули в п. 9-1 Постанови КМУ №1210, 11765,20802 грн. * 60%);
284,70 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС І категорії (абз.1 п.13 Постанови КМУ №1210);
393,60 грн. - підвищення пенсії особам з інвалідністю 3 групи внаслідок війни (1497 грн. *30%);
50 грн. - цільова грошова допомога на прожиття.
При цьому, доказів подання позивачем до пенсійного органу заяви чи згоди на проведення обрахунку пенсії саме за правилами п. 9-1 Порядку № 1210 (виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року), що свідчило б про його бажання на проведення обрахунку таким чином, відповідачем не надано.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що відповідачем не доведено виконання у повному обсязі рішення суду в частині призначення та нарахування пенсії ОСОБА_1 саме за правилами, встановленими ч. 1 ст. 54 та ч. 2 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та у відповідності до пунктів 7-9 Порядку № 1210, що свідчить про протиправну бездіяльність щодо виконання рішення суду та обгрунтованість тверджень позивача, наведених у заяві в частині: підстав нарахування пенсії по інвалідності та арифметичного порядку розрахунку розміру пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою з урахуванням показників, встановлених у 2019 році.
При цьому, суд критично ставиться до тверджень відповідача щодо застосування при обрахунку пенсії ОСОБА_1 саме за правилами, встановленими п. 9-1 Порядку №1210, так як в рішенні суду від 20.11.2019 року не було зазначено про застосування пунктів 7-9 Порядку № 1210, оскільки відсутність в резолютивній частині рішення вказівки на те, яким чином повинно бути обраховано пенсію не свідчить про те, що пенсійний орган може застосовувати встановлені правила на свій розсуд.
Що стосується вимог в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) з 24.05.2019 року відповідно до ч.2 ст.59, ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячно в розмірі 93615,61 грн., у порядку, спосіб та розмір, який визначений пунктами 7-9 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням розміру складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , зазначених у відповідних довідках;
- зобов`язати виплатити заборгованість з пенсійних виплат за період з 24.05.2019 року по 01.10.2020 року в розмірі 1367945,80 грн. без відстрочення чи розстрочення такої виплати;
- зобов`язати відповідача в подальшому з 01.10.2020 року здійснювати пенсійні виплати та збільшення їх розміру, застосовуючи вимоги ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати відповідача здійснити виплату зазначеної суми заборгованості у найближчий виплатний період та без відстрочення такої виплати будь – якими строками, без використання при такій виплаті будь – яких постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно – правових актів, оскільки ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок, суд вважає, що такі вимоги не можуть задоволені в рамках розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України, оскільки визначений цією нормою процесуального Закону порядок передбачає інші процедури, які може застосувати суд при встановленні обставин, що свідчать про бездіяльність суб`єкта владних повноважень чи протиправність його дій та прийнятих рішень, при виконанні судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, оскільки вчинивши зазначені дії по проведенню перерахунку пенсії позивача із застосуванням механізму та в порядку, який повинен застосовуватись в інших випадках, а не в порядку, визначеного рішенням суду, яке набрало законної сили і є обов`язковим до виконання, суд приходить до висновку, що заяву подану в порядку статті 383 КАС України, про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, слід задовольнити частково.
Частиною 6 статті 383 КАС України встановлено, що за наявності підстав для задоволення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених рішенням суду, суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до частини 5 статті 249 КАС України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Таким чином, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з часу отримання окремої ухвали про визнання вказаних дій протиправними для надання відповіді про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/10062/19 від 20 листопада 2019 року шляхом здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії в порядку ч. 1 ст. 54, ч. 2 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи висновки суду щодо порядку обчислення розміру пенсії, починаючи з 24.05.2019 року.
Керуючись статтями 248, 249, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, уод ЄДРПОУ 21910427) щодо виконання рішення суду від 20.11.2019 року у справі №160/10062/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неналежного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/10062/19 від 20 листопада 2019 року, а саме, щодо підстав нарахування пенсії по інвалідності, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та арифметичного порядку розрахунку розміру пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою з урахуванням показників, встановлених у 2019 році.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з дня отримання окремої ухвали про визнання вказаних дій протиправними для надання відповіді про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/10062/19 від 20 листопада 2019 року шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно ч.1 ст.54, ч.2 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи висновки суду щодо порядку обчислення розміру пенсії, починаючи з 24.05.2019 року.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева