Ухвала суду № 94118726, 11.01.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
344/253/21
Номер документу
94118726
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/253/21

Провадження № 1-кс/344/133/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження № 12020090000000815,-

В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12020090000000815 від 28.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 2 ст. 382, ч. 2 ст. 364 КК України.

Вказане кримінальне провадження розпочате за заявами директора Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, юридична адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Бандери, 21-а (надалі Прикарпатська ДСДС, НААНУ) ОСОБА_4 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що постановою Ради міністрів Української PCP від 10.03.1983 №112 створено Івано-Франківську науково-дослідну станцію хрестоцвітих культур Міністерства сільського господарства на базі колгоспу перемога.

Наказом Міністерства сільського господарства УРСР від 23.03.1983 №76 організовано Івано-Франківську науково-дослідну станцію хрестоцвітих культур, якою у встановленому порядку прийнято землі радгоспу «Перемога» та створено дослідне господарство «Перемога».

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 21.01.1986 №26 затверджено проекти внутрігосподарського землеустрою дослідного господарства «Перемога». Згідно цього рішення за «Перемога» закріплено 5384,0 га, в тому числі 254,3 га зрошувальних земель.

Постановою Президії Верховної Ради Української PCP від 29.07.1991 № 1370-ХІІ закріплено за Українською академією аграрних наук землі її установ.

Наказом по Українській академії аграрних наук від 27.01.1991 №14 на базі Івано-Франківської науково-дослідної станції хрестоцвітих культур створено Інститутхрестоцвітих культур, якому без права юридичної особи підпорядковане ДГ «Перемога». Також, наказом по Українській академії аграрних наук від 15.04.1992 №103 за Інститутом хрестоцвітих культур за дослідним господарством «Перемога» закріплено 2 415 газемель загальною площею, в тому числі 2 293 га сільгоспугідь.

22 серпня 2019 року працівниками Прикарпатської ДСДС було виявлено, що невідомі особи із залученням сільськогосподарської техніки проводять обробіток земельних ділянок загальною площею 707,84 га, розташованих на території Коломийського району, які перебували в користуванні НААН, що і стало підставою для звернення до Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області з відповідною заявою.

Вказані земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель державної форми власності, які розташовані за межами населеного пункту м. Коломия та з 1956 року постійно перебувають в користуванні державних установ, правонаступником яких є Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Національної академії аграрних наук України. Підтвердженням цього є відомості про склад агровиробничих груп ґрунтів №767 від 29.08.2018, які є складовою технічної документації із землеустрою «Щодо інвентаризації земель в районі об`їзної дороги м. Коломиї Івано-Франківській області із цільовим призначенням: землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам», визначено категорію спірних земельних ділянок землі сільськогосподарського призначення 28д агровиробничої групи ґрунтів, які відносяться до особливо цінних груп ґрунтів.

З`ясовано, що рішенням Коломийської міської ради від 26.04.2018 № 2638-32/2018 надано дозвіл Коломийській міській раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації державних земель площею 707,84 га, а саме земельні ділянки площею 510,75 га та площею 197,09 га, які перебували в користуванні НААН, в районі об`їзної дороги.

Згідно даних статистичної звітності форми 6-зем (довідки видані міськрайонним управлінням у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 02-11/11 від 16.01.2017, № 02-11/26 від 22.01.2018, № 1051/174-18 від 10.09.2018) вказані земельні ділянки відносяться до державної форми власності та перебувають у користуванні Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України.

Рішенням Коломийської міської ради № 2931-36/2018 від 06.09.2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації вказаних земель.

У той же час, згідно п. 11 висновку державної експертизи землевпорядної документації № 2178-18 від 30.07.2018, проведеної Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, вищевказана технічна документації із землеустрою не погоджена, оскільки не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання.

Підставою для непогодження землевпорядної документації є порушення вимог ст. ст. 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 57 Закону України «Про землеустрій», ст. 186-1 Земельного кодексу України, Порядок ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 та Порядок проведення інвентаризації земель,який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012.

Пунктом 3.5.6 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельним ресурсам №931 від 03.12.2004 передбачено, що негативна оцінка землевпорядної документації після доопрацювання підлягає повторній експертизі на загальних підставах.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №0-9-0.331-6667/0/2-18 від 05.11.2018 технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель в районі об`їзної дороги м. Коломиї повторно для проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру не направлялися.

Відповідно до ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України та ч. 8 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов`язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об`єктів державної експертизи.

Таким чином, рішення Коломийської міської ради № 2931-36/2018-36 від 06.09.2018 «Про землекористування в районі об`їзної дороги» прийнято в порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, за відсутності позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.

Рішенням Коломийської міської ради № 3223-39/2018 від 13.12.2018 вказані земельні ділянки надано в постійне користування КП «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування».

Коломийська міська рада прийнявши рішення №2931-36/2018-36 від 06.09.2018 «Про землекористування в районі об`їзної дороги» та провівши реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки (кадастрові номери 2610600000:01:001:0009 та 2610600000:01:003:0029) вийшла за межі своїх повноважень та порушила вимоги п. 29 ст.85 Конституції України, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу», п. п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», ст. ст. 83, 149, 150, 174 Земельного кодексу України.

Прокуратура Івано-Франківської області в інтересах держави в особі: Національної академії аграрних наук Українивул. Суворова, 9, м. Київ, 02000 ЄДРПУО 00024360 та Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України вул. Степана Бандери, 21-А м. Івано-Франківськ, 76014 ЄДРПУО 00704273 звернулась у Господарський суд Івано-Франківської області з позовом до відповідача Коломийської міської ради проспект Михайла Грушевського, 1 м. Коломия, Івано-Франківська обл., 78203 ЄДРПУО 04054334 про скасування рішень Коломийської міської ради і повернення земель державі в особі НААНУ.

Ухвалою від 06.03.2019 у справі № 909/835/18 в якості забезпечення позову Господарський суд заборонив Коломийській міській раді вчиняти будь-які дії у відношенні земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 510,75 га та земельної ділянки площею 197,09 га, а саме заборонив: проводити будь-які торги, передавати земельну ділянку у власність, іншим чином розпоряджатись земельною ділянкою, змінювати її конфігурацію, межі, цільове призначення, змінювати склад угідь, кадастровий номер, вчиняти дії щодо поділу земельної ділянки, інші дії, які можуть стати перешкодою для користування земельною ділянкою або її поділеними частинами; здійснювати будь-які дії, спрямовані на скасування державної реєстрації; вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо вказаних земельних ділянок.

Однак Коломийська міська рада не виконала рішення Господарського суду та передала вищевказані земельні ділянки у постійне користування КП «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування».

У подальшому ухвалою Господарського суду від 03.05.2019 у цій справі у якості додаткового забезпечення позову заборонено Комунальному підприємству «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування» Коломийської міської ради вчиняти будь-які дії у відношенні земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 510,75 та 197,09 га (кадастрові номери 2610600000:01:001:0009, 2610600000:01:003:0029), а саме: до збору врожаю 2019 року користуватися вищезгаданими земельними ділянками; вчиняти будь-які дії, що перешкоджатимуть виконанню Прикарпатською державною сільськогосподарською станцією Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ операцій з вирощування сільськогосподарських культур на цих земельних ділянках; перешкоджати збору врожаю сільськогосподарських культур 2019 року Прикарпатською ДСДС.

Згідно публічної кадастрової карти земельні ділянки з вищевказаними кадастровими номерами знаходяться на території Коломийської міської ради.

Крім цього, згідно листа Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України від 10.02.2020 №01/8-14, службові особи органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Івано-Франківської області налагодили протиправну схему вилучення земельних ділянок в комунальну власність з подальшою передачею їх у приватну власність.

При цьому, до процесу інвентаризації земель не залучено та не повідомлено Прикарпатську державну сільськогосподарську станцію Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, що здійснено всупереч вимог чинного законодавства.

Також, на даний час триває судовий процес в Івано-Франківському окружному адміністративному суді за позовом Прикарпатської ДСДС до ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Господарському суді Івано-Франківської області за позовом прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі: Національної академії аграрних наук України до Коломийської міської ради.

17 листопада 2020 року проведено огляд публічної кадастрової карти України, яким встановлено, що земельні ділянки з кадастровиминомерами 2610600000:01:001:0009 площею 510,75 га, 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 гамають цільове призначення 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) для іншого сільськогосподарського призначення. Жодна з них не має цільового призначення «сільськогосподарські науково-дослідні установи».

Викладене свідчить про спрямованість діянь службових осіб на протиправне відчуження вказаних земельних ділянок.

Відповідно, вказані земельні ділянки є об`єктом кримінально протиправних дій на які безпосередньо спрямоване кримінально протиправне посягання та 17.11.2020 їх визнано речовими доказами.

26 листопада Івано-Франківським міським судом у кримінальному провадженні накладено арешт на земельні ділянки з кадастровиминомерами 2610600000:01:001:0009 площею 510,75 га, 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 га.

Відповідно до вищенаведеного на даний час у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні обшукуу адміністративному приміщенні Коломийської міської ради, з метою відшукання та вилучення оригіналів документів, на підставі яких особливо цінні землі державної форми власності, постійним користувачем яких була Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України,незаконно вибули до земель комунальної власності, речові права на які зареєстровані за Коломийською міською радою, чим державному підприємству заподіяно збитки.

Документи, які необхідно віднайти у ході проведення вказаного обшуку є доказами кримінального правопорушення, можуть бути визнані речовими доказами, впливають на кваліфікацію кримінального правопорушення, без отримання якихне можливо встановити об`єктивної істини у кримінальному провадженні та притягнути винних осіб до встановленої законом відповідальності.Крім того вказані документи необхідні для проведення земельно технічної, земельно оціночної експертиз, експертизи землеустрою, судово-економічної експертизи, без проведення яких неможливо встановити матеріальні збитки (шкоду), які відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України є обставинами, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та визначення яких відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України є обов`язком слідчого або прокурора. З метою встановлення виконавців підписів службових осіб у вказаних документах та відтисків печаток необхідно їх дослідити експертним шляхом, що згідно методики проведення експертиз можливо тільки при наявності оригіналів об`єктів досліджень.

Слідчий зазначає, що сторона обвинувачення має достатньо підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення предметів, речей та документів, що стосуються незаконних дій та рішень службових осіб з боку вказаних осіб та інших осіб, причетних до вчинення зазначених кримінальних правопорушень, а тому проведення обшуку у адміністративному приміщенніКоломийської міської ради, де зберігаються вказані речі та документи, є єдиним способом досягнення завдань досудового розслідування.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, покликаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задовольнити.

Заслухавши слідчого та дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно до ч.5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

6. У разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий, прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на обшук того самого житла чи іншого володіння особи, якщо у клопотанні не зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.

З матеріалів клопотання вбачається, що слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку у адміністративних приміщеннях Коломийської міської радикод 04054334, яке знаходиться за адресою

Івано-Франківська область, місто Коломия, проспект Михайла Грушевського, 1, індекс 78203, з метою відшукання та вилучення оригіналів (завірених копій, копій) ряду перелічених у клопотанні документів.

В той же час стороною кримінального провадження не наведено достатньо підстав вважати, що отримання зазначених документів неможливо забезпечити шляхом застосування доступу до речей і документів, при цьому, п.5 ч.5 ст. 234 КПК України, передбачає однією із підстав для відмови у задоволенні клопотання про обшук недоведеність слідчим чи прокурором того, що за вказаних обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя.

Так, відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла. Не допускається проникнення до житла чи іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Отже, враховуючи вищенаведене, не вбачаю підстав для задоволення даного клопотання.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України,

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження № 12020090000000815 від 28.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 2 ст. 382, ч. 2 ст. 364 КК України , відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1