
Справа № 750/11438/20
Провадження № 2/750/400/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді Карапута Л.В.,
секретаря Харевич Н.Є.,
за участю позивача, представника відповідача Комунального підприємства «АТП-2528» - Мороз М.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «АТП-2528» Чернігівської міської ради про визнання договору укладеним та зобов`язати вчинити певні дії,
третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Єськова 14»,
в с т а н о в и в:
15 грудня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом та просив визнати чинним та укладеним в редакції позивача Договір про надання комунальної послуги з поводження з побутовими відходами між виконавцем комунальної послуги Комунальним підприємством «АТП-2528» Чернігівської міської ради та споживачем ОСОБА_1 ; зобов`язати Комунальне підприємство «АТП-2528» Чернігівської міської ради скасувати нараховану плату за період з 01.06.2018 по 30.11.2020 у розмірі 800 грн. 58 коп. за послуги з вивезення та знешкодження (поводження) з побутовими відходами за особовим рахунком № НОМЕР_1 відкритим відповідачем знеособлено за адресою позивача АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні позивач позов підтримав.
Представник відповідача подав до суду відзив та просив відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Єськова 14» в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи сповіщався належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 3,4 Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 року № 1070, послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.
Комунальне підприємство «АТП-2528» Чернігівської міської ради визначене виконавцем послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів на підставі рішень виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 18.04.2019 року № 153, від 02.04.2020 року № 141 та від 17.03.2016 року № 105 відповідно.
Основними видами діяльності комунального підприємства є надання послуг з поводження з побутовими відходами мешканцям міста.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 5 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою КМ України від 10.12.2008 року № 1070, послуги надаються з урахуванням розміру території, схеми санітарного очищення, затвердженої в установленому порядку, та інших умов, передбачених законодавством у сфері житлово-комунального господарства.
Надання послуг з вивезення та знешкодження ТПВ мешканцям міста здійснюється з дотриманням та у відповідності до схеми санітарного очищення міста, затвердженої виконавчим комітетом Чернігівської міської ради № 125 від 15.04.2016 року, а також затвердженого графіку вивезення побутових відходів мешканцям кожного багатоквартирного будинку та будинків приватного сектору забудови.
У зв`язку із прийняттям рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 11 травня 2018 року № 188 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20 травня 2016 року № 198 «Про послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», та визначенням послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги, з 01 червня 2018 року усім мешканцям міста Чернігова послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів надаються безпосередньо виконавцем таких послуг, а саме КП «АТП-2528» Чернігівської міської ради, на підставі публічного договору, текст якого був розміщений у вільному доступі, у тому числі на веб-сайті Чернігівської міської ради, веб-сайті КП «АТП-2528» Чернігівської міської ради та на квитанціях на оплату послуг з поводження з побутовими відходами тощо.
Таким чином, з 01.06.2018 року послуги з вивезення та знешкодження ТПВ були виведені зі складу послуг з утримання будинків та споруд та стали надаватися безпосередньо їх споживачам.
Одночасно з 01.06.2018 року було припинене опосередковане надання послуг з поводження з побутовими відходами через організації, що здійснювали на той момент надання послуг з утримання будинків та споруд, у тому числі і через ОСББ. Дана норма виконавчого органу місцевого самоврядування носить імперативний характер, в зв`язку з чим суд не приймає посилання позивача на продовження надання послуг з поводження з побутовими відходами з боку відповідача опосередковано через ОСББ «Єськова 14», тому не відповідають дійсності.
Разом з тим, з 01.05.2019 року вже відбулись зміни у чинному законодавстві (був введений в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189, змінені Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. № 1070 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 318). Нова редакція законодавства вже стала передбачати безумовну письмову форму укладання договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами. Тому з метою забезпечення виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з побутовими відходами, які надаються безперебійно, в частині оформлення договірних відносин, було виготовлено проекти договорів у паперовому вигляді та у липні 2019 року було направлено поштовим відправленням споживачам, що підтверджується копією договору на здійснення поштових відправлень та реєстру поштових відправлень, у тому числі на адресу позивача.
Як вбачається зі змісту запропонованого до підписання проекту договору, останній був виготовлений у повній відповідності із Типовим договором, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» № 1070 від 10.12.2008 року в редакції Постанови КМ України від 27.03.2019 року № 318.
Наданий споживачам проект договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами виготовлений на основі Типового договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 318.
Відповідно до вимог ч. 4, 5 ст. 13 Закону України «Про житлово- комунальні послуги», якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Позивач в судовому засіданні не заперечував про надання послуг відповідачем та користувався послугами з поводження з побутовими відходами за адресою: АДРЕСА_2 .
Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.
Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.
Відповідно до ч. 1 ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Згідно з ч. 2 цієї ж статті, якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
На підставі ч. 1. ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Щодо укладення договору на запропонованих позивачем умовах виконавець послуг відповів йому листом № 01-21/1127 від 05.12.2019 року, в якому повідомив, що вивозити ТПВ за графіком та на умовах, встановленим імперативно самим споживачем, виконавець не буде, так як у виконавця встановлені затверджені органом місцевого самоврядування графіки руху сміттєвозів, які обслуговують всіх мешканців всіх багатоквартирних будинків. Відповідь була надана заявнику у строк, передбачений ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Разом з тим, факт не підписання договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами особисто його споживачем не надає право останньому не сплачувати надані комунальні послуги.
Згідно з ч. З ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг. Аналогічна позиція викладена і у постанові ВСУ від 20.04.2016 року у справі № 6-2951 цс15. Тому обов`язковість «уособлення» власника житла з адресою його реєстрації є необов`язковою для надання відповідних комунальних послуг. Позивач у позовній заяві, вказував, що є власником житла за адресою свого проживання, вказане знімає всі його ж питання щодо ідентифікації своєї адреси проживання та його як власника цього житла.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Крім того, відповідно до частини 4 ст. 319 Цивільного кодексу України, власність зобов`язує. Тобто, усі правомочні власники майна несуть на собі обов`язок, серед іншого, утримувати свої об`єкти права власності належним чином. Так, у випадку отримання відповідного виду послуг за місцем розташування майна його власник він несе обов`язок по його утриманню.
Фактичне надання послуг підтверджується фактичним вивезенням побутових відходів відповідно до Схеми санітарного очищення міста, а також відсутністю обґрунтованих актів про порушення умов договору з боку мешканців будинку АДРЕСА_3 .
Позивачем не надано суду будь-яких беззаперечних доказів ненадання йому послуг з поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. З ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів.
Проте, у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя багатоквартирного будинку для перевірки якості наданих послуг.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145 (надалі - Порядку), у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач або управитель багатоквартирного будинку (за дорученням співвласників багатоквартирного будинку в разі прийняття ними відповідного рішення) має право викликати виконавців комунальних послуг (їх представників) для перевірки якості та/або кількості наданих послуг.
Згідно п. 5 Порядку, для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.
Позивачем не надано суду будь-яких беззаперечних доказів ненадання йому послуг з поводження з побутовими відходами.
Таким чином, вимоги позивача про скасування нарахованої плати за період з 01.06.2018 року по 30.11.2020 року, не підлягають задоволенню. Крім того, позивачем не надано доказів, що він сплачував надані йому такі послуги «опосередковано» через ОСББ, оскільки з 01.06.2018 року відповідач припинив їх надавати «опосередковано» через управителів будинків (ЖЕКи, ОСББ та ін.), жодних актів здачі-приймання наданих послуг на адресу ОСББ «Єськова 14» з 01.06.2018 року не підписувалось, рахунки на оплату наданих послуг на адресу ОСББ не виставлялись, що також випливає з імперативності рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 11 травня 2018 року № 188 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20 травня 2016 року № 198 «Про послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» та відсутність у матеріалах позову рахунків на оплату послуг з поводження з побутовими відходами, виставлених Виконавцем таких послуг на адресу ОСББ «Єськова 14» та відповідних актів здачі-приймання таких послуг, починаючи з 01.06.2018 року.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, про відсутність задоволення вимоги позивача визнати чинним та укладеним в редакції позивача Договір про надання комунальної послуги з поводження з побутовими відходами між виконавцем комунальної послуги Комунальним підприємством «АТП-2528» Чернігівської міської ради та споживачем ОСОБА_1 з підстав ч. 4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «АТП-2528» Чернігівської міської ради про визнання договору укладеним та зобов`язати вчинити певні дії, третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Єськова 14», відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 13.01.2021.
Суддя Л.В. Карапута