Рішення № 94110781, 12.01.2021, Болградський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
12.01.2021
Номер справи
497/1082/2020
Номер документу
94110781
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

12.01.2021

Справа № 497/1082/2020

Провадження № 2/497/35/2021

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2021 року м. Болград

Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кодінцевої С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ковтун О.І.

представника позивача - Юрченко К.А.,

представника відповідача - ОСОБА_2.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград цивільну справу за позовом Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

25 січня 2020 року представник позивача Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, та відповідно до вимог ст.ст.134-138 Земельного кодексу України, ст.ст.6, 509, 525, 526, 527, 530, 598, 599, 610, 615, 629 ЦК України просить постановити рішення, яким стягнути з відповідача на користь ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» заборгованість у розмірі6

- 43149.70 гривень основного боргу;

- 1639.62 гривень суми інфляції;

- 1 347.68 гривень трьох відсотків річних,

що утворилась внаслідок невиконання грошових зобов`язань за договором про відшкодування витрат на підготовку та проведення земельних торгів по лоту № 2181 (реєстрац.№3402) від 25 липня 2019 року, судові витрати у розмірі 2102.00 гривень.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 25 липня 2019 року були проведені земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем.

15 березня 2019 року між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (організатором) та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (виконавцем) був укладений Договір №38258 на підготовку лотів та проведення земельних торгів.

Відповідно до Р.2 цього договору за проведення земельних торгів виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення земельних торгів виконавця.

Витрати здійснені організатором або виконавцем земельних торгів земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів за кожним лотом (ст.135 ч.5, ст.136 ч.5 ЗК України).

ДП «Одеський інститут землеустрою» як виконавець електронних земельних торгів, опублікував на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України оголошення про проведення електронних земельних торгів, в тому числі за лотом №2181 (реєстрац. №3402).

Серед умов проведення земельних торгів, на виконання положень договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів від 15.03.2019 року № 38/258, в оголошенні по кожному лоту був встановлений обов`язок переможця з дня підписання протоколу сплатити витрати, пов`язані з підготовкою лоту та винагородою виконавця електронних земельних торгів. Зокрема за лотом №2181 (реєстрац.№3402) було зазначено про обов`язок переможця торгів сплатити окрім річної орендної плати, витрати здійснені на підготовку та проведення:

Лот №2181 (реєстрац.№3402) вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження ґрунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 9 149.70 гривень, та винагороду виконавця - 34 000.00 гривень.

Ознайомившись з оголошеннями про проведення земельних торгів ОСОБА_1 подав виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах з додатками на лот № 2181 (реєстр.№3402)

25 липня 2019 року були проведені електронні земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки, переможцем яких за лотом № 2181 (реєстрц.3402) був визнаний ОСОБА_1 .

У процесі проведення торгів ведеться Протокол, який підписується переможцем електронних земельних торгів, оператором системи земельних торгів як ліцитатором електронних торгів (його представником), Виконавцем та Організатором електронних торгів за допомогою електронного цифрового підпису.

У протоколі встановлюється обов`язок Переможця сплатити суму за придбаний лот, а також витрати на підготовку лота та винагороду виконавця за лотом №2181 - 43 149.70 гривень у строк до 30.07.2019 року, та попереджено переможця, що у разі несплати зазначених платежів у встановлений строк результати торгів за рішенням організатора анулюються.

ОСОБА_1 підписав Протокол проведення електронних земельних торгів №3818 від 25.07.2019 року за лотом №2181 (реєсрац.№3402), хоча відповідно до умов п.20 ст.137 Земельного кодексу України мав право відмовитися від підписання Протоколу проведення електронних торгів. Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота.

Протокол відображає юридичний факт проведення земельних торгів та визначення Переможця.

Однак, ОСОБА_1 відмовився від підписання договору, що стало підставою згідно ч.5 ст.138 ЗК України для анулювання результатів земельних торгів, що не припинило його обов`язку сплатити ДП Одеський інститут землеустрою» суму витрат та винагороду за проведення торгів, згідно з підписаним ОСОБА_1 протоколом становить за лотом №2181 - 43 149.70 гривень.

Оскільки в силу закону у переможця виникає обов`язок відшкодувати виконавцю торгів відповідні витрати, та враховуючи, що законом встановлений строк виконання цього зобов`язання, ДП «Одеський інститут землеустрою вважає, що ОСОБА_1 мав можливість відмовитись від підписання протоколу, що надало б можливість в день проведення торгів відновити їх проведення та, як наслідок, переможцем торів могла стати інша особа, разом з цим ОСОБА_1 таким правом не скористався, підписав протокол та прийняв на себе певні права та обов`язки.

На підставі усього вищевикладеного, позивач і звернувся до суду з даним позовом.

27 серпня 2020 року по справі було відкрито спрощене позовне провадження, та призначено до судового розгляду на 28.09.2020 року (а.с.89), про що повідомлено сторони (а.с.90, 91, 92).

17 вересня 2020 року відповідачем надіслано відзив на позовні вимоги позивача (а.с.94-101), відповідно до якого позовні вимог - не визнав, в задоволенні позову просив відмовити.

В обґрунтування заперечень вказував на те, що договір №38/258 був укладений 15 березня 209 року на підготовку лотів та проведення земельних торгів між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області - Організатором та державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» - Виконавцем.

Відповідно до п.2 цього Договору … за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення земельних торгів та прибутку Виконавця.

Положеннями п.2.5 зазначеного … винагорода Виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з Переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 цього договору.

25 липня 2019 року були проведені електронні земельні торги з продажу прав оренди на вказану вище земельну ділянку. Переможцем земельних торгів було визнано ОСОБА_1 .

За результатами проведення торгів відповідачем 25.07.2019 року було підписано Протокол проведення електронних земельних торгів №3818 за лотом 3402.

Глава 21 Земельного кодексу України визначено положення щодо продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Нормами статей 135, 136, 137 Земельного кодексу України врегульовано положення щодо земельних торгів, добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, підготовки до проведення та порядок проведення земельних торгів.

Разом з тим відповідач наголошує на тому, що він не підписував договір оренди вищезазначеної земельної ділянки, що стало підставою згідно з ч.5 ст.138 ЗК України для анулювання результатів земельних торгів.

Відповідач категорично заперечує доводи позивача, що вказані обставини не припинили його обов`язок сплатити ДП «Одеський інститут землеустрою» суму витрат та винагороду за проведення торгів, яка згідно з підписаним ним протоколом становить 9149,70 гривень витрат та 34000 гривень винагороди.

На думку відповідача, дійсно обов`язок переможця відшкодувати підготовку лоту та проведення земельних торгів передбачені ст.ст.135, 136 Земельного кодексу України. Разом з тим, підготовка до проведення та порядок проведення земельних торгів врегульовано статтею 137 Земельного кодексу України та зокрема частиною 31 цієї статті чітко визначено, що сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.

Тобто, обов`язок зі сплати (відшкодування) відповідних витрат організатора або виконавця земельних торгів виникає у переможця земельних торгів лише після укладення відповідного договору. Проте, відповідач вказує на те, що жодного договору визначеного в ст. 137 Земельного кодексу України відповідачем не підписувалось.

Також, відповідач зазначає, що згідно з п. п. 2.1, 2.З., 2.5., 2.6. договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів №38/258 від 15 березня 2019 р. укладеному між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області - Організатором та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» - Виконавцем, підготовка лотів до проведення електронних земельних торгів та проведення електронних земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності здійснюється виконавцем за власний рахунок з наступним відшкодуванням переможцем земельних електронних торгів за кожним лотом втрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів (за виключення витрат на формування земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами). Вартість виконання робіт із землеустрою встановлюється виконавцем у відповідності до кошторисів на проектні (вишукувальні) роботи окремо по кожному лоту. Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення електронних земельних торгів виконавець укладає з переможцем електронних земельних торгів за кожним лотом окремо договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення електронних земельних торгів відповідно до п. 3.4. цього договору.

Тобто, відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення електронних земельних торгів можливе лише за умови укладення між переможцем торгів та виконавцем відповідного договору.

Крім того, відповідач вказує на те, що Протокол проведення електронних земельних торгів за своєю природою є інформаційним документом який фіксує результати проведених торгів, але аж ніяк, самостійно не створює для відповідача будь-яких правових зобов`язань, в свою чергу Законом встановлено порядок відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення електронних земельних торгів, а саме лише після укладення відповідного Договору.

З цих підстав відповідач наполягав на відмові в задоволенні позовних вимог позивача.

28.09.2020 року представник позивача на адресу суду спрямував заяву про відкладення судового розгляду з тих підстав, що він бажає приймати участь в судовому розгляді, однак з огляду на впровадженні заходи через спалах короновірусної інфекції та надзвичайної ситуації не може прибути до суду (а.с.105-110).

Дане клопотання судом було задоволено, та судовий розгляд за участю представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 відкладено на 02.11.2020 року (а.с.1116-118, 119).

30 вересня 2020 року судом отримано клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 про проведення судового засідання в режимі відеоконференція (а.с.120-121).

Ухвалою суду від 02.10.2020 року дане клопотання було розглянуто та задоволено, постановлено проводити судовий розгляд в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Одеса (а.с.123), про що повідомлено сторонам по справі (а.с.124, 125-127).

02.11.2020 року за участю представників сторін по справі судом було закінчено підготовку справи до судового розгляду, та призначено наступне засідання на 30.11.2020 року (а.с.133).

24.11.2020 року судом отримано письмові пояснення представника відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_3 (а.с.135-137).

30.11.2020 року справу з розгляду було знято в зв`язку з відпусткою головуючого по справі (а.с.140).

Відразу ж після виходу судді з відпустки, ухвалою від 14.12.2020 року справа була призначена до судового розгляду на 12.01.2021 року в режим відеоконференції з Приморським районним судом м.Одеса (а.с.141), про що повідомлено сторін по справі (а.с.142-144).

12.01.2021 року на електронну пошту суду представником відповідача ОСОБА_3 надіслано додатки до письмових пояснень (а.с.146-161).

В судовому засіданні 12.01.2021 року:

- представник позивача підтримала позовні вимоги, наполягала на їх задоволенні, надала пояснення з підстав зазначених в позові;

- відповідач по справі ОСОБА_1 надіслав до суду власноручно написане клопотання про розгляд даної справи у його відсутність за участю його представників (а.с.128).

- представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.162).

Згідно письмових пояснень представника відповідача, надісланих до суду 24.11.2020 року слідує, що сторонами у справі не заперечується обов`язок переможця відшкодувати підготовку лоту та проведення земельних торгів передбачені ст.ст.135, 136 Земельного кодексу України.

Разом з тим, підготовка до проведення та порядок проведення земельних торгів врегульовано статтею 137 Земельного кодексу України та зокрема частиною 31 цієї статті чітко визначено, що сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.

Тобто, обов`язок зі сплати (відшкодування) відповідних витрат організатора або виконавця земельних торгів виникає у переможця земельних торгів лише після укладення відповідного договору. Проте, відповідач жодного договору визначеного в ст. 137 Земельного кодексу України не укладав і не підписував.

Представник відповідача наголошував на тому, що торги, які були проведені 25.07.2019 року на право оренди земельної ділянки, були анульовані у зв`язку з відмовою переможця від укладання договорів оренди, а відтак відповідно й протокол проведення електронних земельних торгів і статус переможця, на який посилається позивач також анульовано і є нечинним, оскільки вони втратили свою юридичну (законну) силу, а відтак не несуть будь-яких правових наслідків для відповідача.

Отже, так як результат торгів за лотами анульований, тобто, є таким, що не стався, відповідач не є переможцем торгів від 25.07.2019 року. Звідси, у відповідача не виник обов`язок відшкодувати виконавцю торгів витрати на підготовку лагів та проведення торгів.

Також, представник відповідача в даних поясненнях вказував на те, що приймаючи участь у вищезазначених торгах, відповідач керувався певною правовою та юридичною визначеністю та в тому числі, щодо правових наслідків та понесення негативних, в тому числі фінансових обтяжень, які чітко визначені Законом. В свою чергу, Законом не передбачене відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення електронних земельних торгів, без укладення відповідного Договору.

Вказані обставини та обґрунтування спростовують доводи позивача про наявність у відповідача, як переможця електронних торгів, який відмовився від підписання договору оренди, обов`язку відшкодувати понесені Державним підприємством „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" витрати на організацію та проведення торгів.

Також, представник відповідача зазначав, що за доводами позивача про обов`язок сплати витрат незалежно від укладання відповідного договору оренди переможцем торгів, стає можливим стягнення витрат як з переможця торгів, які в подальшому були анульовані так і з переможцем який вирішить укласти відповідний договір оренди при повторному проведенні земельних торгів. В свою чергу є очевидним, що при проведенні повторних торгів виконавцем земельних торгів не будуть здійснюватися витрати щодо підготовки торгів у повному розмірі, а буде застосовано повторно пакет документів, який було використано під час проведення анульованих торгів.

Представник відповідача звернув увагу на те, що позивачем було проведено повторний аукціон з продажу права оренди цієї ж земельної ділянки, за результатом якого переможцем сплачено позивачу відповідні витрати. Відтак, у разі задоволення позовних вимог в цій справі буде допущено повторне стягнення з відповідача вартості одних і тих же витрат, понесених ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», на підготовку та проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, які вже були відшкодовані позивачу. В свою чергу, повторне проведення торгів не передбачає здійснення виконавцем додаткових дій та виконання певного обсягу робіт, спрямованих на проведення нових торгів.

По твердженню представника відповідача, позивач не довів та не обґрунтував суду, у чому полягала протиправна поведінка відповідача по відношенню до права, про захист якого подано позов, та наявність причинно-наслідкового зв`язку між збитками позивача та протиправною поведінкою відповідача, позаяк, не вбачається заподіяння відповідачем позивачу збитків у даних спірних правовідносинах.

До того ж, представник відповідача в письмових поясненнях наголошував, що Земельний кодекс України передбачає право переможця відмовитись від укладання договору та не встановлює майнових зобов`язань переможця у такому випадку. Не встановлює чинне законодавство такого засобу впливу (покарання) до переможця, який використав право відмовитись від підписання договору за результатами торгів, як відшкодування понесених виконавцем торгів витрат.

У подальшому на підтвердження зазначених пояснень, представником відповідача 12.01.2021 року суду надіслано додатки до пояснень щодо проведення повторного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки площею 13.1220 га, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052, розташованої на території Красненської сільської ради Тарутинського району Одеської області (а.с.146-161).

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заяви сторін по справі, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за наступних підстав.

Судом встановлено, що дійсно 15 березня 2019 року між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Державним підприємством "Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" був укладений договір №38/258 на підготовку лотів та проведення земельних торгів, за умовами якого виконавець ДП «Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» за дорученням організатора Головного управління Держгеокадастру в Одеській області взяв на себе зобов`язання підготувати лоти до проведення земельних торгів та провести земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності згідно Додатку № 1 до цього Договору (а.с.32-34, 35-57).

В Додатку №1 до цього договору за порядковим номером 203 значиться земельна ділянка розміром 13.122 га, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052, яка розташована на території Одеської області, Тарутинського району, Красненської сільської ради (за межами населеного пункту) без зазначення номера лоту, та без зазначення назви документації із землеустрою, яку необхідно розробити, та не заповнена графа щодо наявності полезахисних лісосмуг (а.с.57).

Додатком №2 до цього договору є Технічні умови (а.с.58-60).

25.07.2019 року за результатами проведення земельних торгів за лотом №3402 Право оренди земельної ділянки площею 13.1220 га, кадастровий номер: 5124784200:01:004:0052, яка розташована на території Одеської області, Тарутинського району, Красненської сільської ради (за межами населеного пункту) переможцем торгів визначено ОСОБА_1 - учасника №3. Сума, яку необхідно сплатити за придбаний лот - 176 428.40 гривень, витрати на підготовку лота - 9 149.70 гривень, винагорода виконавцю - 34 000.00 гривень. Зазначені суми мали бути сплачені переможцем до 30.07.2019 року. У разі несплати переможцем зазначених платежів у встановлений строк, результати земельних торгів за рішенням Організатора анулюються (а.с.24-26).

Сторони не заперечували, що даний протокол дійсно був підписаний відповідачем ОСОБА_1 електронним підписом.

Одночасно, ДП «Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» було підготовлено проект договору №873 від 25.07.2019 року про відшкодування витрат на підготовку та проведення електронних торгів між ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ОСОБА_1 (а.с.19-22), відповідно до якого сума витрат на підготовку та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню за цим договором становить 43 149.70 гривень, і проект акту до договору №873 від 25.07.2019 року (а.с.23), які відповідачем ОСОБА_1 підписані не були.

Представник позивача також підтвердив, що відповідач не підписував перелічені проекти документів.

Також судом встановлено, що у зв`язку з відмовою переможця від укладання договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, торги з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 13.1220 га, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052 га, яка розташована на території Одеської області Тарутинського району Красненської сільської ради - було анульовано, що підтверджується Інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті ГУ Держгеокадастру в Одеській області (а.с.27), а також підтверджується листом Державного підприємства «Сетам» (а.с.28).

Разом з тим, сплачені ОСОБА_1 як учасником земельних торгів реєстраційний внесок у сумі 960.50 гривень, гарантійний внесок у сумі 1736.50 гривень, поверненню йому не підлягали, і не були повернуті (а.с.146).

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3115/13-19-СГ від 12.06.2019 року «Про проведення повторних електронних земельних торгів у формі аукціону», виставлені земельні ділянки, згідно з додатком №1, в т.ч. і номер лоту №2181: земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності, площею 13.1220 га, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052 га, яка розташована на території Одеської області Тарутинського району Красненської сільської ради на повторні земельні торги для передачі їх у користування на умовах оренди (а.с.61-62, 67).

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №189690179 від 21.11.2019 року, орендарем земельної ділянки площею 13.1220 га, розташованої на території Одеської області Тарутинського району Красненської сільської ради, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052 га є Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрайм Холдинг» (а.с.157-158).

Договір оренди земельної ділянки №331 від 13.11.2019 року укладено між Головним управлінням держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «АгропраймХолдинг», згідно якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №2181 від 13.11.2019 року №1/2181 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області Тарутинського району Красненської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 5124784200:01:004:0052 (а.с.148-155).

Враховуючи наявність укладеного договору оренди земельної ділянки, його належної державної реєстрації, суд дійшов висновку, що ТОВ «АгропраймХолдинг» сплатило витрати на підготовку та проведення земельних торгів за лотом № 2181 від 13.11.2019 року на рахунок ДП «Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою".

Таким чином, наразі роботи з підготовки лоту, роботи з землеустрою, по виготовленню технічної документації про нормативну грошову оцінку, наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження ґрунтів щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 13.1220 га, що були проведені з метою продажу права оренди на вказану земельну ділянку на аукціоні, були сплачені переможцем повторних земельних торгів, тобто ТОВ «АгропраймХолдинг».

Представник позивача підтвердила в судовому засіданні, що для підготовки і проведення повторних земельних торгів (аукціону), технічна документація про нормативну грошову оцінку, наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження ґрунтів щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 13.1220 га по лоту № 2181 (а.с.20-22) - повторно не виготовлялася, та відповідно ДП «Одеський інститут землеустрою» не поніс додаткових затрат.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового права.

Порядок проведення земельних торгів врегульовано статтею 137 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).

Продаж земельних ділянок, а також прав на них на конкурентних засадах регламентований главою 21 Земельного кодексу України, а саме - ст.ст.135-139 кодексу, у яких розкривається механізм проведення торгів.

Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з ч. 1, 2 ст.135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст.134 цього Кодексу.

Частиною 3 ст.125 Земельного кодексу України визначено, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Згідно з ч. 7 ст.137 ЗК України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:

а) заяву про участь у земельних торгах;

б) інформацію, зокрема, про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).

Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

Відповідно до ч. 8 ст.137 ЗК України, виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.

Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).

Частиною 9 ст.137 Земельного кодексу України визначено, що у день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов`язаний пред`явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).

Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером.

Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів.

Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.

Земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення (ч. 14 ст.137 ЗК України).

Ліцитатор оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місце розташування, розмір, цільове призначення земельної ділянки та можливі види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, а також стартову ціну лота (ч. 16 ст.137 ЗК України).

Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот (ч. 17 ст.137 ЗК України).

Згідно з пунктом 22 статті 137 ЗК України у процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках.

Один примірник протоколу видається переможцю.

Пунктом 2 статті 137 ЗК України передбачено, що ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.

Отже закінчення торгів відображається в протоколі, який ведеться під час торгів, та оформлюється шляхом негайного підписання цього протоколу переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником.

Після підписання протоколу переможцем, ліцитатором та організатором торгів земельні торги є завершеними, про що оголошує ліцитатор.

Закінчення земельних торгів із будь-яким результатом оформлюється протоколом земельних торгів: у разі підписання переможцем цього протоколу разом із ліцитатором та представником організатора настає наступна стадія - завершення земельних торгів із укладенням відповідного договору.

Пунктом 24 цієї ж статті визначено, що договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті. У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.

Згідно зі статтями 134, 135 ЗК України право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб набувається за договорами емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Положеннями ч.1, ч.2 ст.138 Земельного кодексу України визначено, що земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.

Відповідно до ч.5 ст.138 Земельного кодексу України, результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.

Згідно з ч. 6 ст.138 ЗК України у разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.

Повторні торги проводяться у порядку, встановленому для проведення торгів. До участі у повторних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які не сплатили в установлений строк належної суми за придбаний лот чи відмовилися від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.

Згідно з ч. 1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Тобто, підставою для укладення договору оренди є саме земельні торги (аукціон), а визнання їх результатів недійсними тягне за собою визнання недійсним договору оренди землі, укладеного за результатами таких торгів (аукціону).

Так, під час розгляду справи судом встановлено, що у зв`язку з відмовою переможця ОСОБА_1 від укладання договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки площею 13.1220 га, кадастровий номер 5124784200:01:004:0052, розташованої на території Одеської області Тарутинського району Красненської сільської ради, було анульовано результати земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (а.с.27, 28), та наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3115/13-19-СГ від 12.06.2019 року було призначено повторні земельні торги у формі аукціону за цим саме лотом №2181 (а.с.61-75).

Беручи до уваги той факт, що результатом проведення земельних торгів є підписання протоколу земельних торгів, з якого виник обов`язок по укладанню договору про відшкодування витрат на підготовку та проведення земельних торгів з виконавцем земельних торгів негайно після підписання протоколу, однак відповідач його не укладав і не підписував, а тому відсутній обов`язок протягом трьох банківських днів сплатити витрати, здійснені на підготовку лоту та винагороду виконавцю. А відтак суд приходить до висновку, що у зв`язку із тим, що земельні торги анульовано, відсутні будь-які правові наслідки виконання протоколу № 3818 від 25.07.2019 року.

Наслідком анулювання торгів є припинення прав та обов`язків, що виникли на їх підставі.

Підставою для укладання договору оренди, відшкодування витрат на підготовку та проведення земельних торгів є саме земельні торги, а визнання їх результатів анульованими тягне за собою відсутність правових підстав для виконання зобов`язань за договорами, які не були укладеними.

Таким чином, відповідач не може відповідати за зобов`язаннями та нести відповідальність по виплаті коштів у разі анулювання результатів проведення земельних торгів, адже ОСОБА_1 не отримав права оренди на земельну ділянку у зв`язку з його відмовою від укладення договору оренди цієї земельної ділянки, тобто метою проведення земельних торгів було саме оформлення права оренди, проте відповідач не отримав послуг, за якими реєструвався.

Разом з тим, ним були сплачені гарантійний та реєстраційний внески на загальну суму 2697.00 гривень, які не були повернуті у зв`язку із не укладанням договору про відшкодування витрат на підготовку та проведення земельних торгів, та відмовою відповідача від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Право позивача у отриманні витрат на відшкодування та проведення земельних торгів було захищено можливістю проведення повторних торгів, у зв`язку із чим ТОВ «АгропраймХолдинг», як переможець повторних земельних торгів, що були проведені у формі аукціону від 13.11.2019 року, сплатив витрати на відшкодування та проведення земельних торгів позивачу, про що свідчить укладений договір оренди земельної ділянки від 13.11.2019 року, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, довідка Тарутинської селищної ради Одеської області про сплату 15.11.2019 року ТОВ «АгропраймХолдинг» орендної плати згідно умов аукціону в розмірі 752 595.00 гривень (а.с.148-155, 156, 157-158).

У відповідності до ч.1, 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У сенсі розуміння ст.77-80 ЦПК України, докази повинні бути належними, допустимими, достовірними та достатніми.

У відповідності до ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно ч. 1, 2, 5 ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

За таких обставин, виходячи з аналізу вищенаведених вимог чинного законодавства, на основі повно та всебічно досліджених доказів, позовні вимоги Державного підприємства «Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості є необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.134, 135, 137, 138 ЗК України, ст.ст.2, 4, 10, 12, 13, 76-83, 89, 95,133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України суд

УХВАЛ И В :

В задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Одеський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Болградський районний суд Одеської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач: Державне підприємство «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», код ЄДРПОУ: 00702995, що знаходиться за адресою: 65078, м. Одеса, вул.Космонавтів, 34

Відповідач: ОСОБА_1 : паспорт серії НОМЕР_1 виданий 24 вересня 2009 року Тарутинським РВ ГУМВС України в Одеській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

Повний текст судового рішення виготовлено 13.01.2021 року.

Суддя С.В.Кодінцева