
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/5191/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут"доОфісу великих платників податків Державної податкової служби України Державної податкової служби Українипровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Чернігівгаз Збут» звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 1, Офіс великих платників податків, податковий орган) та Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 2, ДПС України), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 21.07.2020 № 170 (до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - ЄРПН) 23.06.2020 за № 9143148410), в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 05.08.2020 № 1802878/39576385;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування від 21.07.2020 № 170 (до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218, яка зареєстрована в ЄРПН 23.06.2020 за № 9143148410), подану ТОВ «Чернігівгаз Збут», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання 22.07.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 06.05.2020 № 260 (до Податкової накладної від 16.09.2019 № 668, яка зареєстрована в ЄРПН 11.10.2019 за № 9237850941), в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 05.08.2020 № 1802875/39576385;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування № 260 від 06.05.2020 (до Податкової накладної від 16.09.2019 № 668, яка зареєстрована в ЄРПН 11.10.2019 за № 9237850941), подану ТОВ «Чернігівгаз Збут», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання 28.05.2020.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що у зв`язку з помилковим перерахуванням коштів на рахунок позивача від громадян - побутових споживачів, та поверненням їм вказаних коштів, ТОВ «Чернігівгаз Збут» подало спірні Розрахунки коригування до Податкових накладних від 16.09.2019 № 668 та від 02.06.2020 № 218. Вважає, що зупинення реєстрації спірних Розрахунків коригування є неправомірним, операція по поверненню коштів споживачам товариства - не платникам ПДВ не відноситься до ризикованої операції. Крім того, ТОВ «Чернігівгаз Збут» було подано до податкового органу пояснення та відповідні документи, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та його контрагентами, для підтвердження реальності вчинення господарської операції із споживачами природного газу. Рішення податкового органу про зупинення реєстрації спірних Розрахунків коригування не містять вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податку. Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто оскаржувані Рішення про відмову у реєстрації спірних Розрахунків коригування теж є незаконними. Також зазначає, що в силу положень п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 строки складання спірних Розрахунків коригування та подання їх до ДПС України не порушені. Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Офіс великих платників податків у наданому до суду відзиві у задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
ДПС України правом подання відзиву на позов не скористалася.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що події, у зв`язку з якими були подані спірні Розрахунки коригування - повернення коштів згідно заяв споживачів відбулися відповідно 21.07.2020 та 06.05.2020, ТОВ «Чернігівгаз Збут» після факту повернення грошових коштів споживачам склало вказані Розрахунки коригування у строки, визначені п. 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Зробити коригування Податкових накладних від 02.06.2020 № 218 та від 16.09.2019 № 668 до настання фактів повернення грошових коштів споживачам (у строк 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації) не можливо, так як настання цих фактів об`єктивно не залежить від позивача, який здійснює повернення грошових коштів споживачам на підставі поданих ними заяв, з якими останні звертаються на свій розсуд і не завжди у строк 14 календарних днів з дня складання податкової накладної.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ТОВ «Чернігівгаз Збут» зареєстровано як юридичну особу 31.12.2014, основним видом економічної діяльності якої є 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 208).
01.03.2015 позивач зареєстрований платником податку на додану вартість, що підтверджується копією Витягу з реєстру платників податків на додану вартість від 03.03.2015 № 1525264500324 (а.с. 18).
02.06.2020 позивачем сформовано Податкову накладну № 218 на суму 1962221,15 грн (без ПДВ), ПДВ становить 392444,23 грн (а.с. 27).
21.07.2020 позивачем сформовано Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 170 до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218, із якої вбачається, що сума коригування становить: сума обсягів постачання - 139,73 грн (без ПДВ); ПДВ - 27,95 грн (далі по тексту - РК № 170) (а.с. 28-29).
Вищевказаний Розрахунок коригування 21.07.2020 позивачем був поданий для реєстрації в ЄДРП, а 22.07.2020 отримано ним квитанцію, в якій зазначено, що документ прийнято; відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 21.07.2020 № 170 в ЄРПН зупинена. Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складений та поданий на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 30).
03.08.2020 позивачем подано до податкового органу Повідомлення № 6 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому зазначено, що РК від 21.07.2020 № 170 до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218 (зареєстрована в ЄРПН за номером 9143148410) сформований за фактом повернення коштів у сумі 167,68 грн, в т.ч. ПДВ 27,95 грн по п/д 6624 від 21.07.2020 згідно заяви на повернення коштів. До вказаного Повідомлення додано 7 додатків (а.с. 19-26, 31, 35-39).
За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі по тексту - Комісія) прийнято Рішення від 05.08.2020 № 1802878/39576385, яким відмовлено у реєстрації РК № 170 в ЄРПН, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі «Додаткова інформація» зазначено, що не надано повний пакет документів, щодо заявки повернення коштів (а.с. 32-33).
За результатами розгляду Скарги позивача від 18.08.2020 № 9204729645 Комісією прийнято Рішення від 27.08.2020 № 45652/39576385/2, згідно якого Скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПК - без змін, у зв`язку з ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 34).
На підтвердження реальності здійснення господарської операції, за результатами якої був сформований та поданий до податкового органу РК № 170 позивачем до суду надано копії документів: Витягу з електронного реєстру прийнятих платежів, заяви контрагента про повернення коштів, паспорту громадянина України від 11.07.1996 серії НОМЕР_1 , Картки фізичної особи-платника податків, Картки реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку, квитанції АТ «Ощадбанк» від червня 2020 року № 4, платіжного доручення від 21.07.2020 № 6624 (а.с. 19-26).
16.09.2019 позивачем сформовано Податкову накладну № 668 на суму 594166,68 грн (без ПДВ), ПДВ становить 118833,34 грн (а.с. 188).
06.05.2020 позивачем сформовано Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 260 до Податкової накладної від 16.09.2019 № 668, із якої вбачається, що сума коригування становить: сума обсягів постачання - 67370,11 грн (без ПДВ); ПДВ - 13474,02 грн (далі по тексту - РК № 260) (а.с. 189).
Вищевказаний Розрахунок коригування позивачем був поданий для реєстрації в ЄДРП, а 29.05.2020 отримано ним квитанцію, в якій зазначено, що документ прийнято; відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 06.05.2020 № 260 в ЄРПН зупинена. Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складений та поданий на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.07.2020 позивачем подано до податкового органу Повідомлення № 3 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому зазначено, що РК від 06.05.2020 № 260 до Податкової накладної від 16.09.2019 № 668 (зареєстрована в ЄРПН за номером 9237850941) сформований за фактом повернення коштів у сумі 80844,13 грн, в т.ч. ПДВ 13474,02 грн по п/д 6102, 6109, 6111, 6110, 6101, 61,03, 6107, 6105, 6106, 6104, 6108, 6112, 6113 від 05.05.2020 згідно заяви та по п/д 6119, 6118, 6123, 6122, 6121, 6120 від 06.05.2020 згідно заяв на повернення коштів. До вказаного Повідомлення додано 64 додатки.
За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято Рішення від 05.08.2020 № 1802875/39576385, яким відмовлено у реєстрації РК № 260 в ЄРПН, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі «Додаткова інформація» зазначено, що не надано повний пакет документів, щодо заявки повернення коштів (а.с. 206).
За результатами розгляду Скарги позивача від 18.08.2020 № 9204729089 Комісією прийнято Рішення від 27.08.2020 № 45651/39576385/2, згідно якого Скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПК - без змін, у зв`язку з ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 207).
На підтвердження реальності здійснення господарських операцій, за результатами яких був сформований та поданий до податкового органу РК № 260 позивачем до суду надано копії документів: Витягів з електронного реєстру прийнятих платежів, Виписки з особового рахунку позивача, відкритого в ПАТ Акціонерний банк «Укргазбанк» за період 16.09.2019, Заяв про зарахування та/або повернення коштів, паспортів громадян України, Карток реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку, банківських квитанцій, платіжних доручень, Розрахунків по особових рахунках споживачів, Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.05.2017 № 653, згідно якої позивачу видано ліцензію на постачання природного газу (а.с. 46-187).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі по тексту - ПК України).
Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
В абз. 1 пункту 187.10 статті 187 ПК України передбачено, що платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПК України в редакції, що діяла до 23.05.2020 - до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.0.2020 № 466-IX ).
Касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПК України, в редакції, що діяла після 23.05.2020).
Відповідно до абз. 1 пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв`язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов`язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі по тексту - Порядок № 1246, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
У свою чергу механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі по тексту - Порядок № 1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Згідно пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (далі - по тексту Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено судом, 02.06.2020 позивачем сформовано Податкову накладну № 218, а 21.07.2020 сформовано Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 170 вказаної Податкової накладної та подано на реєстрацію в ЄРПН до податкового органу. 16.09.2019 позивачем сформовано Податкову накладну № 668, а 06.05.2020 сформовано Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 260 до вказаної Податкової накладної та подано на реєстрацію в ЄРПН до податкового органу. Однак, податковим органом були прийняті рішення про те, що: відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація РК від 21.07.2020 № 170 та № 260 в ЄРПН зупинена; Розрахунки коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкових накладних, складених та зареєстрованих постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складені та подані на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оцінюючи наведені вище рішення податкового органу та підстави для такого зупинення, суд зазначає, що згідно пункту 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, які є додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 серед таких критеріїв визначено складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.
Суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації розрахунку коригування на підставі пункту 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях та які документи для підтвердження слід надати.
Позивачем податковому органу було надіслано Повідомлення про подання пояснень та копій документів від 03.08.2020 № 6 щодо РК № 170 та від 29.07.2020 № 3 щодо РК № 260. До Повідомлень позивачем додані пояснення та пакет документів на підтвердження проведення господарських операцій.
За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією прийнято Рішення від 05.08.2020 № 1802878/39576385, якими відмовлено у реєстрації РК № 170 в ЄРПН та від 05.08.2020 № 1802875/39576385, якими відмовлено у реєстрації РК № 260, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі «Додаткова інформація» зазначено, що не надано повний пакет документів, щодо заявки повернення коштів.
Разом з тим суд зауважує, що аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації розрахунку коригування.
Крім того, рішення про зупинення реєстрації РК № 170 та № 260 не містять вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, а оскаржувані Рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: «наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації спірних Розрахунків коригування призвело до необізнаності платника податків (позивача) щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати податковому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свій обов`язок щодо його реєстрації.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Суд звертає увагу на той факт, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації РК № 170 та № 260 щодо оформлення квитанцій прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто Рішення Комісії про відмову у реєстрації спірних Розрахунків коригування, теж не є законними.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постановах від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд зауважує, що у випадку неконкретизації податковим органом переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати податковому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для податкового органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.
Зупинення реєстрації розрахунку коригування не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування такого рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у зазначеній вище постанові від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження № К/9901/14651/19).
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.08.2020 № 1802878/39576385 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних РК № 170, від 05.08.2020 № 1802875/39576385 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних РК № 260.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні Розрахунки коригування датою їх фактичного отримання, суд зазначає таке.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Як зазначалося вище датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абз. 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
В даному випадку, зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем спірні Розрахунки коригування датою їх фактичного подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством України покладено на ДПС України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.07.2020 № 170 та Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 06.05.2020 № 260 датою їх фактичного подання, і задоволення позовних вимог у цій частині.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Чернігівгаз Збут» необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Платіжним дорученням від 30.10.2020 № 7387 підтверджується сплата позивачем судового збору у сумі 8408,00 грн (а.с. 17).
Водночас, відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою судовий збір становить - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В абз. 2 частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У пункті 23 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Суд зауважує, що позовна вимога щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.07.2020 № 170 є похідною позовною вимогою від основної - про визнання протиправним та скасувати Рішення Комісії від 05.08.2020 № 1802878/39576385, яким відмовлено в реєстрації в ЄРПН РК № 170, а зобов`язання зареєструвати в ЄРПН Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 06.05.2020 № 260 є похідною позовною вимогою від основної - про визнання протиправним та скасувати Рішення Комісії від 05.08.2020 № 1802875/39576385, яким відмовлено в реєстрації в ЄРПН РК № 260.
Отже, судовий збір за подання даного позову становить 4204,00 грн.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» зокрема встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи наведені вище положення, суд дійшов висновку, що за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 4204,00 грн.
Керуючись статтями 132, 134, 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 05.08.2020 № 1802878/39576385, згідно якого Товариству з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» відмовлено у реєстрації Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 21.07.2020 № 170 до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.07.2020 № 170 до Податкової накладної від 02.06.2020 № 218, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою його фактичного подання.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 05.08.2020 № 1802875/39576385, згідно якого Товариству з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» відмовлено у реєстрації Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 06.05.2020 № 260 до Податкової накладної від 16.09.2020 № 668.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 06.05.2020 № 260 до Податкової накладної від 16.09.2020 № 668, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою його фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут", вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021, код ЄДРПОУ 39576385.
Відповідач: Офіс великих платників податків Державної податкової служби України, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43141471.
Відповідач: Державна податкова служба України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393.
Дата складення повного рішення суду - 11.01.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб