
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про поновлення провадження у справі
04 грудня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/2354/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: Дембіцького П.Д., Маренича І.В., Левицького В.К., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про поновлення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Чернівецької області, про скасування наказу прокурора Чернівецької області № 959-к від 25.09.2015 р. про звільнення ОСОБА_1 , поновлення на посаді, стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу. -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 824/2354/15-а за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Чернівецької області, про скасування наказу прокурора Чернівецької області № 959-к від 25.09.2015 р. про звільнення ОСОБА_1 , поновлення на посаді, стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.10.2015 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2015 року зупинено провадження у справі № 824/2354/15-а до вирішення Конституційним Судом України подання сорока семи народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про очищення влади” та подання Верховного Суду України щодо відповідності положенням частини третьої статті 22, частини першої статті 38, статті 58, частини другої статті 61, частини першої статті 62, частини першої статті 64 Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про очищення влади” та щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України “Про очищення влади”.
23.11.2020 року позивач звернувся до суду з клопотанням, про поновлення провадження у справі № 824/2354/15-а. У клопотанні зазначено, що Європейський суд з прав людини 17.10.2019 року прийняв рішення у справі “Полях та інші проти України” у якому висловив правову позицію щодо звільнення державних службовців згідно положень Закону України “Про очищення влади”.
03.12.2020 року згідно розпорядження керівника апарату Чернівецького окружного адміністративного суду № 83-Р від 03.12.2020 року щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ у зв`язку з відрахуванням судді ОСОБА_2 зі штату Чернівецького окружного адміністративного суду 03 жовтня 2016 року та звільнення із посади судді відповідно до постанови Верховної Ради України № 1600-VIII від 22 вересня 2016 року “Про звільнення суддів”, здійснено заміну члена складу колегії на суддю ОСОБА_3 .
Розглянувши клопотання позивача про поновлення провадження у справі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 237 КАС України передбачено, що провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
У даній справі провадження зупинено ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2015 року до вирішення Конституційним Судом України подання сорока семи народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про очищення влади” та подання Верховного Суду України щодо відповідності положенням частини третьої статті 22, частини першої статті 38, статті 58, частини другої статті 61, частини першої статті 62, частини першої статті 64 Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про очищення влади” та щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України “Про очищення влади”.
За даними офіційного веб-сайту Конституційного Суду України 20.11.2014 року Верховний Суд України звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати такими, що не відповідають Конституції України, положення пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України "Про очищення влади".
Ухвалою від 12.02.2015 року Перша колегія суддів Конституційного Суду України відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.
20.01.2015 року до Конституційного Суду України звернулися 47 народних депутатів України з клопотанням визнати неконституційними частини третю, шосту статті 1, частини першу, другу, третю, четверту, восьму статті 3, пункт 2 частини п`ятої статті 5, пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону "Про очищення влади".
Ухвалою від 18.03.2015 року Перша колегія суддів відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.
23.03.2015 року до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про очищення влади”.
Ухвалою від 01.04.2015 року Перша колегія суддів Конституційного Суду України об`єднала провадження за трьома конституційними поданнями в одне конституційне провадження.
Ухвалою Конституційного Суду України від 06.07.2017 року у справі № 5-уп/2017 об`єднано конституційні провадження у справах за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України „Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року № 1682-VІІ, 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону, Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) ч.3 статті 4 цього закону в одне конституційне провадження у справі.
Станом на час розгляду клопотання, вищезазначені подання перебувають на розгляді Конституційного Суду України.
Водночас, згідно п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету позову для заявника у справі.
Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція), кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.
Європейський суд з прав людини зазначає, що “стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права”.
Суд зазначає, що у зв`язку з тривалим розглядом Конституційним Судом України справи № 5-уп/2017 може бути порушене право позивача на законне сподівання щодо відновлення порушених, на його думку, прав, у актуальний для нього час.
Частиною 1 ст. 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України,
Згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” під час розгляду справ судами України Конвенція та практика Європейського суду повинні використовуватися як джерела права. Судом встановлено, що Європейський суд з прав людини 17.10.2019 р. прийняв рішення у справі “Полях та інші проти України” та висловив позицію щодо звільнення державних службовців згідно положень Закону України “Про очищення влади”.
У цій справі Європейський суд з прав людини одноголосно встановив порушення статті 6 § 1 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини, у зв`язку із занадто тривалим розглядом справ трьох перших заявників на національному рівні. Суд зазначив, що право трьох заявників на справедливий суд протягом розумного строку було порушено, оскільки судові процедури щодо їх звільнення вже тривають більше чотирьох з половиною років і досі не завершені. Крім того, вказано про необґрунтовано тривалий розгляд Конституційним Судом України питання щодо конституційності положень Закону України “Про очищення влади” Конституції України.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що з метою забезпечення розгляду справи у межах розумного строку та реалізації права особи на доступ до правосуддя провадження у справі підлягає поновленню з вищевикладених підстав.
Таким чином, враховуючи практику ЄСПЛ та зважаючи на тривале не вирішення Конституційним Судом України подання щодо конституційності положень Закону України “Про очищення влади” Конституції України, суд вважає клопотання позивача про поновлення провадження у справі обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 237, 241, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання позивача задовольнити.
2. Поновити провадження у справі № 824/2354/15-а.
3. Призначити розгляд справи на 14:00 год. 16 грудня 2020 року.
Згідно статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: П.Д. Дембіцький
Судді: І.В. Маренич
В.К. Левицький