Рішення № 94099584, 11.01.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
580/4957/20
Номер документу
94099584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року справа № 580/4957/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного сільськогосподарського підприємства “Плешкані” про припинення права користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Державна служба геології та надр України (далі — позивач) з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства “Плешкані” (далі – відповідач), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4774 від 31.05.2016, наданого Приватному сільськогосподарському підприємству “Плешкані”.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України внесено Подання №751-14/06 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами Приватним сільськогосподарським підприємством “Плешкані” №4774. Позивач зазначає, що на адресу відповідача направлено повідомлення щодо зупинення дії дозволу, однак відповіді від відповідача Державна служба геології та надр України не отримала. Враховуючи те, що саме судовий порядок є додатковою гарантією захисту прав надрокористувача позивач звертається до суду з даним позовом.

Ухвалою від 09.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі та розпочато розгляд справи по суті без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що з 01.01.2016 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі” від 08.12.2015 №867-VIII, яким внесені відповідні зміни до Кодексу України про надра та скасовано низку дозвільних процедур.

Відповідач зазначає, що має право здійснювати користування підземними питними водами без спеціального дозволу на надрокористування.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Приватне сільськогосподарське підприємство “Плешкані” зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.04.1998.

Приватне сільськогосподарське підприємство “Плешкані” отримало 31.05.2016 спеціальний дозвіл на користування надрами за реєстраційним № 4774 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України на ділянці надр ПСП “Плешкані” (свердловини №№ 747, 2595, 413, 1949, 569, 443/1, 443,2, 1049, 1, 2, 2450).

Між ПСП “Плешкані” та Державною службою геології та надр України 31.05.2016 укладено угоду про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу.

Наказом Державної служби геології та надр України №437 від 26.11.2019 та наказом Державної служби геології та надр України №454 від 03.12.2019 доручено провести планові перевірки надрокористувачів у січні 2020 року, зокрема ПСП “Плешкані”.

Позивачем на адресу ПСП «Плешкані» направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 10.12.2019 №24302/01/14-19, яке отримано відповідачем 17.12.2019.

За результатами планової перевірки 04.02.2020 складено акт про дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, в тому числі дослідно-промислової розробки №06-02/27/2020-06/п-(20).

На підставі вказаного Акта, 04.02.2020 посадовими особами відповідача складено Припис №145-14/06, яким встановлено порушення Приватним сільськогосподарським підприємством «Плешкані» законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- не виконується п. 2 Програми робіт з геологічного вивчення, в тому числі ДПР питних підземних вод, що є Додатком №2 до Угоди про умови користування надрами від 31.05.2016 № 4774, в частині «Складання проектно-кошторисної документації попередньої та детальної розвідки. Складання проекту дослідно-промислової розробки та погодження його в установленому порядку», термін виконання 2 кв. 2016 р. - 3 кв. 2016 р.;

- не виконується пункт 3 Програми робіт з геологічного вивчення, в тому числі ДПР питних підземних вод, що є Додатком № 2 до Угоди про умови користування надрами від 31.05.2016 № 4774, в частині «Збір, аналіз, обробка та систематизація архівних і фондових матеріалів», термін виконання 4 кв. 2016 - 1 кв. 2017;

- відсутній погоджений в установленому і порядку План робіт _на 2020 рік;

- не виконується пункт 4 умови спеціального дозволу на користування надрами: №4774 від 31 травня 2016 року, а саме протягом одного місяця після отримання спеціального дозволу не зареєстровано форму 3-гр у Держгеонадрах;

- не виконується пункт 5 умови спеціального дозволу на користування надрами: № 4774 від 31 травня 2016 року, а саме не розраховано зони санітарної охорони та суворо дотримуватись їх режиму;

- не виконується пункт 8 умови спеціального дозволу на користування надрами № 4774 від 31 травня 2016 року, а саме не подається щорічна звітність перед Держгеонадрами згідно з формою 7-гр;

- не проводиться гідрогеологічне обслуговування. Не представлена гідрогеологічна документація, в тому числі не представлені журнали обліку води з водозабору ділянки надр ПСП «Плешкані» з свердловин 747,2595,413,1949,569,443/1,443/2,1049,1,2,2450

- режимні дослідження (спостереження) не проводяться.

Вказаним Приписом відповідачу надано строк для усунення вказаних порушень до 06.03.2020.

У вказаний строк позивачем не надано матеріалів, які підтверджували б усунення порушень, зазначених в Приписі №145-14/06 від 04.02.2020.

Наказом Державної служби геології та надр України №196 від 03.06.2020 відповідачу зупинено дію дозволу.

Листом Державної служби геології та надр України від 11.06.2020 №8607/01/07-20 відповідачу надано 30 днів для усунення порушень.

Вказаний лист відповідач отримав 23.06.2020, проте доказів усунення порушень у встановлений термін не надав.

Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 29.04.2020 внесено подання №506-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу позивача на користування надрами №4774 .

Наказом №196 від 03.06.2020 зупинено дію дозволу №4774 та надано відповідачу 15 днів для усунення порушень. Вказане повідомлення відповідачем отримано 18.08.2020.

Однак, ПСП «Плешкані» протягом наданого строку не надано позивачеві докази на підтвердження усунення порушень, так само, як згоди/незгоди щодо анулювання спеціального дозволу, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження Державної служби геології та надр України у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 ( далі - Порядок №615).

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра вбачається, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення №1174 Державна служба геології та надр України, згідно із покладеними на неї завданнями, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр та раціональним і ефективним використанням надр України.

Пунктом 22 Порядку №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

При цьому, зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Також, зупинення дії дозволу не є підставою і для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра.

Відповідно до пункту 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частин першої та другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно з положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Отже, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Судом встановлено, що відповідачем не виконуються умови спеціального дозволу користування надрами № 4774 від 31.05.2016, про що свідчать порушення, встановлені актом перевірки №06-02/27/2020-06/п-(20) від 04.02.2020. Доказів усунення порушень, що зазначені у вказаному акті №06-02/27/2020-06/п-(20) від 04.02.2020 відповідачем суду не надано та не названо.

Відтак, зважаючи на характер допущених позивачем порушень законодавстава у сфері надрокористування, що встановлені посадовими особами Державної служби України геології та надр України при перевірці, наявні підстави для скасування спеціального дозволу користування надрами.

Верховним Судом України у постановах від 10.10.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі №812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури.

Отже, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.

Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обгрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Крім того, відповідач у встановлений строк не надав докази на підтвердження усунення порушень, так само, як згоди/незгоди щодо анулювання спеціального дозволу, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо посилань відповідача на набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі” від 08.12.2015 №867-VIII (далі – Закон №867-VIII), яким внесені відповідні зміни до Кодексу України про надра та скасовано низку дозвільних процедур, суд зазначає таке.

Згідно з абзацом 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №867-VIII землевласники і землекористувачі, які на момент набрання чинності цим Законом розпочали відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу, не потребують з моменту набрання чинності цим Законом таких спеціальних дозволів та гірничого відводу для видобування підземних вод (крім мінеральних), а також не несуть відповідальності за видобування до набрання чинності цим Законом підземних вод (крім мінеральних) без таких спеціальних дозволів та гірничого відводу у разі, якщо таке видобування здійснювалося в обсягах, передбачених частиною першою статті 23 Кодексу України про надра.

Судом встановлено, що позивач 31.05.2016 отримав спеціальний дозвіл на користування надрами за реєстраційним № 4774.

Натомість вказана норма Прикінцевих та перехідних положень Закону №867-VIII, на яку посилається відповідач, стосується суб`єктів, які на момент набрання чинності Законом №867-VIII розпочали відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу.

Отже, посилання відповідача на абзац 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №867-VIII є необґрунтованими.

Таким чином, суд висновує про наявність обґрунтованих доказів на підтвердження факту порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами та для задоволення позовної заяви Державної служби геології та надр України в повному обсязі.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної служби геології та надр України задовольнити повністю.

Припинити Приватному сільськогосподарському підприємству “Плешкані” (19714, Черкаська область, Золотоніський район, с. Плешкані, код ЄДРПОУ 03793107 ) право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4774 від 31.05.2016.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький