
Справа № 560/3747/19
УХВАЛА
13 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши заяву ОСОБА_1 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась в суд з заявою в порядку ст.383 КАС України, в якій просить:
1. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200164601 від 19.05.2020.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області які полягають у здійсненні розрахунку пенсії без розрахунку заробітку для обчислення пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час перебування в зоні відчуження на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2019 року.
3. Зобов`язати відповідача усунути порушення при виконанні рішення суду та подати звіт протягом місяця з дня підписання ухвали суду.
Заявник вказує, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення № 968200164601 від 19.05.2020, в якому здійснено перерахунок пенсії за ч.1 ст. 27 ЗУ “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням коефіцієнта заробітку для обчислення пенсії, розрахованого за період з 01.06.2000 року по 31.05.2002 року, а не із заробітку, отриманого в зоні відчуження, як це було здійснено при попередніх розрахунках пенсії.
Водночас, особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено довідкою МСЕК, пенсію по інвалідності на їх вибір обчислюють з п`ятикратного розміру мінімальної зарплати. Останню враховують у розмірі, що був встановлений рішенням Уряду на момент виконання робіт у зоні відчуження. У 1986 - 1990 рр. мінімальна зарплата була встановлена в сумі 70 крб. Тобто обчислити пенсію можуть із заробітної плати 0,00350 грн. (0,00070 х 5). Документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, а також інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи містяться в пенсійній справі.
Ухвалою суду від 11.12.2020 призначено заяву до розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідачем подано відзив на заяву, згідно якої просить відмовити у її задоволенні. Вказує, що вимога заявниці щодо здійснення розрахунку пенсії із розрахунком заробітку для обчислення пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час перебування в зоні відчуження на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2019, є безпідставною. Так, ст. 54 Закону № 796 визначено умови та порядок призначення пенсії по інвалідності. Розрахунок пенсії із застосуванням заробітної плати, визначеної відповідно до ч.5 ст. 57 Закону № 796, не передбачає обчислення із застосуванням показника страхового стажу та відповідно підвищення за понаднормативний стаж. Тобто, зазначені величини не застосовуються одночасно при обчисленні пенсії, оскільки є складовими для обчислення пенсії за різними формулами відповідно до різних Законів.
При цьому, предметом розгляду у даній справі згідно вимог позовної заяви було здійснення перерахунку пенсії відповідно до ч.1 ст. 27 Закону №1058 та ч. 2 ст. 56 Закону № 796. Визначення середнього заробітку, в тому числі для обчислення відповідно до ч. 5 ст. 57 Закону № 796 пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час перебування в зоні відчуження, не було предметом розгляду адміністративної справи № 560/3747/19. Тому суд не наділений повноваженнями надавати оцінку таким обставинам в межах розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, а також наданий суду відзив, суд звертає увагу на наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796) з врахуванням норм Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058-IV).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.11.2019 відповідно до ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 13.05.2020 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону - невиконанню рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.12.2019 по справі № 560/3747/19 в частині протиправності застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про перерахунок пенсії № 968200164601 від 19.05.2020.
Листом від 01.12.2020 позивача повідомлено, що на виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у справі №560/3747/19 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії з 1 листопада 2019 року із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
За документами пенсійної справи страховий стаж становить 37 років 9 місяців 14 днів, в тому числі напрацьований стаж - 18 років 8 місяців 15 днів, додатковий стаж - 19 років 29 днів. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,37750.
Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.06.2000 по 31.05.2002, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0,70256.
З врахуванням такого обчислення розмір пенсії на виконання ухвали суду від 13.05.2020 у справі №560/3747/19 є менший (2000,00 грн.), ніж той, що заявник отримувала до виконання ухвали суду (3519,00 грн. - станом на 01.11.2019 р.). Зменшення розміру пенсії головним управлінням не проводилось.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у чинній редакції) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Пенсію заявнику перераховано на виконання судового рішення відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Враховуючи вказану норму, помилковими є доводи заявника про те, що перерахунок пенсії за ч.1 ст. 27 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мав бути проведений виключно із заробітку, отриманого в зоні відчуження.
Суд зазначає, що Законом № 1058-IV не передбачено, що у разі перерахунку особі, пенсію якій призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за нормами ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір останньої повинен обчислюватися з урахуванням попереднього коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії по інвалідності.
Врахування заробітку, отриманого за роботу у зоні відчуження за календарний місяць, передбачено для обчислення пенсій по інвалідності, призначених згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також врахування такого заробітку при обчисленні частини пенсії передбачено згідно частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи зазначене, підстави для врахування при обчисленні пенсії згідно частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за новою формулою) заробітку, який враховувався заявнику при обчисленні пенсії по інвалідності згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відсутні.
Щодо інших доводів заяви - визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у здійсненні розрахунку пенсії без розрахунку заробітку для обчислення пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час перебування в зоні відчуження, суд зазначає наступне.
Положення ст. 383 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Вказана правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24 вересня 2020 року по справі № 640/15623/19.
Рішенням суду від 19 грудня 2019 року встановлене право позивача на перерахунок пенсії з у відповідності до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та вимог частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний стаж громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Частиною 5 статті 57 Закону № 796 передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
При цьому, визначення середнього заробітку, в тому числі для обчислення відповідно до ч. 5 ст. 57 Закону № 796, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час перебування в зоні відчуження, не було предметом розгляду адміністративної справи № 560/3747/19. Тому суд не наділений повноваженнями надавати оцінку таким діям чи бездіяльності пенсійного органу в межах розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України.
Заявник у заяві вказує, що обчислити її пенсію можуть із заробітної плати 0,00350 грн. (0,00070 х 5). Однак ч. 5 ст. 57 Закону № 796 визначає передумовою такого обчислення саме бажання пенсіонера, яке звернуте до органу пенсійного фонду, а не до суду.
Водночас, враховуючи норми ч.1 ст.5 КАС України, у разі незгоди (за результатом розгляду відповідного звернення) з визначенням середнього заробітку для обчислення пенсії відповідно до ч. 5 ст. 57 Закону № 796, заявник не позбавлений права на звернення до суду з відповідним новим позовом.
Згідно із ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Таким чином, заява не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Д.А. Божук