
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2021 р. № 520/14239/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (вул. Госпітальна, буд. 16, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо відмови у встановленні причинного зв`язку захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби та щодо складання протоколу з цього питання; зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України провести військово-лікарську експертизу щодо встановлення причинного зв`язку захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби з урахуванням висновків зазначених у свідоцтві про хворобу №3244 від 20.12.2018 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у встановленні причинного зв`язку його захворювання з виконанням обов`язків військової служби, оскільки висновком госпітальної ВЛК та свідоцтвом про хворобу №3244 від 20.12.2018 року підтверджено, що захворювання позивача пов`язане з проходженням військової служби, а саме з захистом Батьківщини.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, він діяв в межах законодавства, оскільки захворювання позивача виникло ще у лютому 2011 року за сім років до проходження ним військової служби та його участі у ООС. Відповідач вважає, що відсутні підстави для прийняття постанови про причинний зв`язок захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 1963 року народження, проходив військову службу у Збройних Силах України з 26.06.2018 по 17.04.2019, відповідно до військового квитка НОМЕР_2 , виданою Апостолівським районним військовим комісаріатом Дніпропетровської області 02.04.1981 року.
З 03.09.2018 по 20.10.2018 позивач безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - ООС), що підтверджується Довідкою від 17.04.2019 № 3/1056 виданої командиром військової частини А0536. А також має статус учасника бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_3 видане 14.04.2020).
17.04.2019 року позивача було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення на підставі наказу №115 у зв`язку зі звільненням у відставку наказом №94-РС від 17.04.2019 року, з військової служби за станом здоров`я відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», на підставі постанови госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А4615 про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, оформлену свідоцтвом про хворобу від 20.12.2018 № 3244.
05 червня 2020 року (вх. № С413) на адресу ЦВЛК ЗСУ надійшла заява ОСОБА_1 від 02 червня 2020 року з проханням розглянути його документи щодо отримання витягу з протоколу засідання ЦВЛК ЗСУ по встановленню причинного зв`язку його захворювань із захистом Батьківщини. До заяви, у тому числі, було надано копію свідоцтва про хворобу №3244 від 16.01.2019 року.
Листом від 13.08.2020 року №1662 відповідачем фактично було відмовлено у встановленні причинного зв`язку захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби та щодо складання протоколу з цього питання.
Не погодившись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється ВЛК, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800 (зі змінами) (далі - Положення).
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм.
Постанови ВЛК обов`язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу І Положення).
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази (пункт 2.2 глави 2 розділу І Положення).
Відповідно до пункту 2.3.1. Положення, Центральна військово - лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво військово-лікарськими комісіями регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Відповідно до абзацу п`ятнадцятого підпункту 2.3.4. пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення, ЦВЛК має право: розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Розділ 21 вищевказаного Положення регулює порядок встановлення причинного зв`язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України.
Причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЖ цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
У випадку відсутності підстав для зміни або визначення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, протокол не складається, а заявнику надається письмове роз`яснення (пункт 21.3 глави 21 розділу II Положення).
Пунктами 21.5 та 21.6 глави 21 розділу II Положення, визначений вичерпний перелік формулювань в яких приймаються постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.
Відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення, постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях: а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини»; б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби"; в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби"; г) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії"; ґ) "Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини"; д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов`язане з проходженням військової служби"; е)" Захворювання, НІ, не пов`язане з проходженням військової служби"; є) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН"; ж) "Захворювання, ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН"; з) "Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби у складі Миротворчих Сил ООН"; и) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби у складі миротворчого персоналу"; к) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН".
Відповідно до пункту 21.6 глави 21 розділу II Положення, при встановленні причинного зв`язку захворювань військовослужбовців з аварією на Чорнобильській АЕС та інших ядерних об`єктах, учасників ядерних випробувань і випробувань ядерної зброї та тих, що брали участь у складанні ядерних боєприпасів і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, постанови приймаються у формулюваннях (наявність посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії (постраждалого від наслідків аварії) на Чорнобильській АЕС відповідної категорії при встановленні причинного зв`язку обов`язкова): а) "Захворювання, ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС"; б) "Захворювання, ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті"; в) "Захворювання, ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при випробуванні ядерної зброї"; г) "Захворювання, ТАК, пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби".
З огляду на вказані правові норми, визначення причинного зв`язку захворювання, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК, визначені пунктами 21.5 та 21.6 глави 21 розділу II Положення, відноситься до дискреційних повноважень відповідної штатної ВЛК.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № К. (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними) (рішення Верховного Суду у справі №826/10085/16).
Таким чином, ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв`язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження.
По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту " ґ " пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення, постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в формулюванні "Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.
Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.
Як вже зазначалось вище, позивач був звільнений з військової служби за станом здоров`я, відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», на підставі постанови госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А4615 про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, оформлену свідоцтвом про хворобу від 20.12.2018 № 3244.
У розділі 12 свідоцтва про хворобу від 20.12.2018 № 3244 записано діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання ОСОБА_1 : «Відсутність лівої нирки (операція 2005 року - нефректомія з приводу ножового проникаючого поранення лівої нирки) без порушення функції. Симптоматична артеріальна гіпертензія II ступеня. СНІ ст. Цукровий діабет, II тип, інсулінозалежний, середньо тяжкий, стадія субкомпенсації. Діабетична мікро-макроангіопатія.
Захворювання, НІ, не пов`язані з проходженням військової служби.
Дискуляторна енцефалопатія першої стадії складного генезу (гіпертонічного, атеросклеротичного, діабетичного) у вигляді розсіяної дрібноосередкованої симптоматики, нерізкого вестибулопатичного та церебрастинічного синдромів. Вертеброгенна люмбоішалгія, нестійка ремісія. Ангіопатія сітківки.
Захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням військової служби».
Згідно розділу 8 свідоцтва про хворобу від 20.12.2018 № 3244 зазначено наступне: «...Зі слів хворого...В 2011 році була встановлена інвалідність ІІІ групи (довідка МСЕК серія 10 ААА № 597686). При призові до лав ЗСУ в червні 2018 році захворювання приховав, медичну комісію проходив формально....Вперше діагностовано та стаціонарно підтверджено діагноз «Дискуляторна енцефалопатія першої стадії складного генезу (гіпертонічного, атеросклеротичного, діабетичного) у вигляді розсіяної дрібноосередкованої симптоматики, нерізкого вестибулопатичного та церебрастинічного синдромів. Вертеброгенна люмбоішалгія, нестійка ремісія. Ангіопатія сітківки.» в листопаді 2018 року в умовах стаціонару в/ч А4615".
Згідно абзаців 6-9 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення, ЦВЛК має право витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років).
З метою встановлення початку виникнення захворювань ОСОБА_1 , а саме підтвердження виникнення захворювань у ОСОБА_1 в період його служби у ООС (з 03.09.2018 по 20.10.2018), 18 червня 2020 року ЦВЛК ЗСУ було надіслано лист ОСОБА_1 №1238 з проханням надати на адресу його медичні документи, а саме виписки з медичних карт стаціонарного хворого з закладів охорони здоров`я за період 2005-2020 роки, довідку до акту огляду МСЕК серія 10ААА № 597686 та медичну книжку амбулаторного хворого за період 2005-2020 роки для прийняття експертного рішення.
При розгляді ЦВЛК ЗСУ додатково наданих ОСОБА_1 медичних документів було встановлено, що захворювання зазначені у розділі 12 свідоцтва про хворобу від 20.12.2018 № 3244 та пов`язані з проходженням військової служби були діагностовані у нього ще у лютому 2011 року, тобто за сім років до проходження ним військової служби та його участі у ООС.
Так, відповідно до додатково наданої ОСОБА_1 до ЦВЛК ЗСУ копії Виписки із медичної карти амбулаторного, стаціонарного хворого виданої поліклінікою Лозінської міської лікарні у лютому 2011 року для направлення в МСЕК, ОСОБА_1 ще в 2011 році був встановлений діагноз «Дискуляторна діабетична енцефалопатІя другої стадії з вестибулопатичним та церебрастинічним синдромами. Ангіопатія сітківки обох очей".
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для прийняття постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 у формулюванні відповідно до підпункту " ґ " пункту 21.5 глави 21 розділу 11 Положення, "Захворювання. ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини".
У випадку відсутності підстав для зміни або визначення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, протокол не складається, а заявнику надасться письмове роз`яснення (пункт 21.3 глави 21 розділу II Положення).
Постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва направляється в органи соціального захисту і до військового комісаріату за місцем проживання колишнього військовослужбовця. Якщо питання про причинний зв`язок захворювання (поранення) розглядається за скаргою, заявою колишнього військовослужбовця, ВЛК повідомляє його про своє рішення, а якщо прийнято постанову, направляє її заявникові або видає на руки (пункт 21.14 21 глави 21 розділу II Положення).
З огляду на вищезазначене, 13.08.2020 ЦВЛК ЗСУ було надано письмове роз`яснення за № 1662, яким ОСОБА_1 повідомлено про розгляд його заяви та наданих документів та про відсутність підстав для встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 із захистом Батьківщини.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до абзацу п`ятнадцятого підпункту 2.3.4. пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення, ЦВЛК має право: розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Відповідно до протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ по встановленню причинного зв`язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 27.11.2020 № 665, ЦВЛК ЗСУ скасовано постанову госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А4615 про причинний зв`язок захворювань ОСОБА_1 , оформлену свідоцтвом про хворобу від 20.12.2018 № 3244 та прийнято нову постанову, відповідно до якої захворювання солдата запасу ОСОБА_1 (відсутність лівої нирки (операція 2005 року - нефректомія з приводу ножового проникаючого поранення лівої нирки) без порушення функції. Симптоматична артеріальна гіпертензія II ступеня. СНІ ст. Цукровий діабет, II тип, інсулінозалежний, середньо тяжкий, стадія субкомпенсації. Діабетична мікро-макроангіопатія. Дискуляторна енцефалопатія першої стадії складного генезу (гіпертонічного, атеросклеротичного, діабетичного) у вигляді розсіяної дрібноосередкованої симптоматики, нерізкого вестибулопатичного та церебрастинічного синдромів. Ангіопатія сітківки), окрім захворювання «вертеброгенної люмбоішалгії, нестійкої ремісії», не пов`язані з проходженням військової служби.
Вказане спростовує посилання позивача на висновки госпітальної військово-лікарської комісії та не врахування цих висновків відповідачем при розгляді питання про встановлення причинного зв`язку захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність своїх дій при розгляді питання щодо встановлення причинного зв`язку захворювання позивача з виконанням обов`язків військової служби, що не спростовано, в свою чергу, позивачем.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (вул. Госпітальна, буд. 16, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 січня 2021 року.
Суддя Заічко О.В.