
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2021 року Справа №480/6775/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6775/20 за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Служби безпеки України, в якій просить стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 147034,17 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з листопада 2014 року позивач проходив службу у військовій контррозвідці СБУ. Наказом Служби безпеки України (по особовому складу) №168о-ос від 29.11.2019 р. він був звільнений у запас відповідно до підпункту «а» пункту 61 та підпункту «б» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або обмежену придатність до військової служби, за винятком випадків, визначених положеннями про проходження громадянами України військової служби, з 01 грудня 2019 р. Згідно довідки від 06 грудня 2019 року № 11/1/4 -3203 позивач в період з 01.01.2015 р. по 27.11.2017 р. в різні періоди, безпосередньо проходив службу у зоні проведення антитерористичної операції. Під час проходження служби додаткову пільгову відпустку учасника бойових дій не використовував. Однак ні під час проходження служби, ні під час звільнення, грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік, він не отримав. У квітні 2020 року позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності Служби безпеки України щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за відпустку як учаснику бойових дій та зобов`язання Служби безпеки України нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 14.02.2019 р. 28.05.2020 р. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду позовні вимоги були задоволені. Однак грошова компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій була виплачена лише 24.07.2020 р. в сумі 49798,67 грн. Таким чином затримка виплати заробітної плати склала з 29.11.2019 р. по 24.07.2020 р. 207 днів. Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення № 21/2/2-880 від 26.08.2020 р., розмір грошового забезпечення позивача за останні два місця перед звільненням за жовтень 2019 становив 17247,00 грн., за листопад 2019 року становив 26082,00 грн., тобто за жовтень 2019 та листопад 2019 р. сукупний дохід склав 43329,00 грн. Календарних днів у жовтні 2019 р. та листопаді 2019 р. 61. Таким чином 43329,00:61=710,31 грн. - середньоденне грошове забезпечення ОСОБА_1 . Затримка виплати заробітної плати склала з 29.11.2019 р. по 24.07.2020 р. 207 днів, отже позивач зазначає, що до виплати підлягає 207x710,31=147034,17 грн.
Ухвалою суду від 12.11.2020р. відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
09.12.2020 р. представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що військовослужбовці не перебувають у трудових відносинах і не є найманими працівниками, а проходять військову службу, відтак грошове забезпечення, яке вони отримують, не відповідає визначенню заробітної плати. ОСОБА_1 під час проходження військової служби в СБУ був військовослужбовцем, а не працівником, отримував грошове забезпечення, а не заробітну плату. Таким чином, норми КЗпП не поширюються на військовослужбовців ні як загальна норма, ні як спеціальна. Саме тому вимога про стягнення середнього заробітку не підлягає задоволенню, оскільки законодавством про військову службу не передбачено таких виплат. Представник відповідача вважає, що порушень прав, свобод та інтересів позивача допущено не було, а тому його вимоги задоволенню не підлягають.
Разом з відзивом представником відповідача було подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду внаслідок пропуску позивачем строку звернення до суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у задоволенні клопотання Служби безпеки України про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 480/6775/20 було відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з листопада 2011 до 01.12.2019 проходив службу у контррозвідці Служби безпеки України. За час служби позивач приймав участь у антитерористичній операції, у зв`язку з чим отримав статус учасника бойових дій.
Наказом Служби безпеки України №168о-ос від 29.11.2019 позивач був звільнений у запас відповідно до підпункту "а" пункту 61 та підпункту "б" пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", за станом здоров`я, з 01.12.2019.
На день прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу відповідач не провів з позивачем розрахунків щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової пільгової відпустки, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2015-2019 роки.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2020р. у справі №480/2224/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо ненарахування та невиплати позивачу грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01 грудня 2019 року, та зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01 грудня 2019 року.
24.07.2020р. грошова компенсація за невикористані календарні дні додаткової відпустки була виплачена позивачу у сумі 49798грн.67коп., що підтверджується випискою з карткового рахунку у банку.
Вважаючи, що остаточний розрахунок з позивачем проведено несвоєчасно, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" закінченням проходження військової і служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установ тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Відповідно до п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.
Разом з тим, ані Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу", ані Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, не врегульовано порядок відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні військовослужбовця з військової служби.
Так, за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовані спірні правовідносини.
Разом з тим, питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні військовослужбовців (зокрема, затримку виплати як грошового забезпечення, так і затримку виплати коштів за період вимушеного прогулу на виконання рішення суду, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористану відпустку, за речове майно, які не є складовими грошового забезпечення) - не врегульовані положеннями спеціального законодавства, що регулює порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення.
У той же час, такі питання врегульовані положеннями Кодексу законів про працю України, які у даному випадку мають бути застосовані до спірних відносин.
Статтею 43 Конституції України встановлено: кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Частиною 1 ст. 117 КЗпП України визначено, що у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
З аналізу зазначених законодавчих норм убачається, що умовами застосування ч. 1 ст. 117 КЗпП України є невиплата належних звільненому працівникові сум у відповідні строки, вина власника або уповноваженого ним органу у невиплаті зазначених сум та відсутність спору про розмір таких сум. При дотриманні наведених умов підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При цьому, виходячи зі змісту трудових правовідносин між працівником та підприємством, установою, організацією, під «належними звільненому працівникові сумами» необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).
Згідно з ч. 2 ст. 117 КЗпП України при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Суд зазначає, що статтею 116 КЗпП України на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. Невиконання цього обов`язку спричиняє наслідки, передбачені статтею 117 КЗпП України, якою передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Вказаними нормами на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. У разі невиконання такого обов`язку наступає передбачена статтею 117 КЗпП України відповідальність.
Метою такого законодавчого регулювання є захист майнових прав працівника у зв`язку з його звільненням з роботи, зокрема захист права працівника на своєчасне одержання заробітної плати за виконану роботу, яка є основним засобом до існування працівника, необхідним для забезпечення його життя.
З метою захисту інтересів постраждалої сторони законодавець може встановлювати правила, спрямовані на те, щоб така сторона не була позбавлена компенсації своїх майнових втрат. Такі правила мають на меті компенсацію постраждалій стороні за рахунок правопорушника у певному заздалегідь визначеному розмірі (встановленому законом або договором) майнових втрат у спрощеному порівняно зі стягненням збитків порядку. Така спрощеність полягає в тому, що кредитор (постраждала сторона) не повинен доводити розмір його втрат, на відміну від доведення розміру збитків.
Звертаючись з вимогою про стягнення відшкодування, визначеного виходячи з середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, позивач не повинен доводити розмір майнових втрат, яких він зазнав. Тому оцінка таких втрат працівника, пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні, не має на меті встановлення точного їх розміру. Суд має орієнтовно оцінити розмір майнових втрат, яких, як можна було б розумно передбачити, міг зазнати позивач.
За змістом ч. 1 ст. 117 КЗпП України обов`язок роботодавця перед колишнім працівником щодо своєчасного розрахунку при звільненні припиняється проведенням фактичного розрахунку, тобто, реальним виконанням цього обов`язку. І саме з цією обставиною пов`язаний період, протягом до якого до роботодавця є можливим застосування відповідальності.
Частина 1 ст. 117 КЗпП України переважно стосується випадків, коли роботодавець за відсутності спору свідомо та умисно не проводить остаточний розрахунок з колишнім працівником.
Частина 2 ст. 117 КЗпП України стосується тих випадків, коли наявний спір між роботодавцем та колишнім працівником про належні до виплати суми та фактично охоплює два випадки вирішення такого спору.
Так, якщо між роботодавцем та колишнім працівником виник спір про розміри належних звільненому працівникові сум, то в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника, власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування (тобто, зазначене в частині першій статті 117 КЗпП України). Відтак, у цьому випадку законодавець не вважає факт вирішення спору фактом виконання роботодавцем обов`язку провести повний розрахунок із колишнім працівником, що зумовлює можливість відповідальність роботодавця протягом усього періоду прострочення.
Натомість, якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору. Таке правове регулювання є способом досягти балансу між захистом прав працівника та додержанням принципів справедливості і співмірності у трудових відносинах, враховуючи фактичні обставини, за яких стався несвоєчасний розрахунок та міру добросовісної поведінки роботодавця.
Оскільки ухвалення судового рішення про стягнення з роботодавця виплат, які передбачені після звільнення, за загальними правилами, встановленими Цивільним кодексом України, не припиняє відповідний обов`язок роботодавця, то відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП України, спрямоване на компенсацію працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, у спосіб, спеціально передбачений для трудових відносин, за весь період такого невиконання, тому числі й після прийняття судового рішення.
З огляду на наведені мотиви про компенсаційний характер заходів відповідальності у цивільному праві, виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, враховуючи: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором, період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум; ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника, інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 26.06.2019 у справі № 761/9584/15-ц, від 26.02.2020 у справі № 821/1083/17.
Враховуючи, що непроведення з вини власника, або уповноваженого ним органу, розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, а саме виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку, у позивача наявне право на отримання відшкодування за затримку виплати компенсації за невикористану відпустку на підставі ст.117 КЗпП України.
Судом встановлено, що при звільненні позивача зі служби, відповідачем не було виплачено позивачу грошову компенсацію за невикористані відпустки за період 2015-2019 роки.
Спір з приводу невиплати зазначених суми вирішено Сумським окружним адміністративним судом на користь позивача, яким зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпуски за 2015-2019 роки.
Суму вказаної компенсації виплачено позивачеві 24.07.2020.
Враховуючи, що позивач звільнився 29.11.2019, кількість днів затримки розрахунку при звільненні становить 207 днів.
Таким чином, не виплативши ОСОБА_1 компенсацію за невикористані відпустки при звільненні, відповідач порушив конституційні права позивача на оплату праці у розмірах, передбачених законодавчими актами, у зв`язку із чим відповідач зобов`язаний разом із виплатою недоплаченої суми відшкодувати працівникові середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Розрахунок середнього заробітку здійснюється на підставі пунктів 2 та 8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100.
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення № 21/2/2-880 від 26.08.2020 р. розмір грошового забезпечення позивача за останні два місця перед звільненням за жовтень 2019 становив 17247,00 грн., за листопад 2019 року становив 26082,00 грн., тобто за жовтень 2019 та листопад 2019 р. сукупний дохід склав 43329,00 грн. Календарних днів у жовтні 2019 р. та листопад і 2019 р. 61. Таким чином, 43329,00:61=710,31 грн. - середньоденне грошове забезпечення ОСОБА_1 .
Затримка виплати заробітної плати склала з 29.11.2019 р. по 24.07.2020 р. 207 днів.
Отже, до виплати, як зазначає позивач, підлягає 207x710,31=147034,17 грн.
З урахуванням правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постановах від 24.10.2011 № 6-39цс11, 15.09.2015 по справі № 21-1765а15, постановах Верховного Суду від 04.04.2018 по справі № 524/1714/16-а, від 30.10.2019 по справі № 806/2473/18, при вирішенні питання про визначення розміру суми середнього заробітку, яка підлягає стягненню на користь позивача за затримку розрахунку, слід взяти до уваги такі фактори, як розмір недоплаченої суми, істотність цієї частки порівняно із середнім заробітком працівника, обставини, за яких було встановлено наявність заборгованості , дії відповідача щодо її виплати.
Отже, частина компенсації за невикористані відпустки, яка припадає на кожен місяць року, в якому надається відпустка, в даному випадку за період з 2015 - 2019, у порівнянні з середньомісячним грошовим забезпеченням позивача (21309,30 грн), складає: у грошовому виразі - 829,98 грн (49798,67 грн: 60 місяців), у процентному виразі - 3,89 % (829,98 грн : 21309,30 грн х 100).
Суд, враховуючи наявність спору між позивачем та роботодавцем з приводу належних до виплати працівникові сум на день звільнення, принцип співмірності між розміром недоплаченої суми (49 798, 67 грн) та розміром суми середнього заробітку за час затримки розрахунку (147034,17 грн), істотність цієї частки порівняно із середнім заробітком працівника, обставини за яких було встановлено наявність заборгованості, дії відповідача щодо їх виплати, зокрема після вирішення спору, враховуючи позицію Верховного Суду, викладену у зазначених вище постановах, вважає за необхідне зменшити розмір відшкодування працівнику заробітку за час затримки розрахунку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, враховуючи принцип справедливості та співмірності, суд дійшов висновку, що стягненню підлягають кошти в сумі 5719,63 грн. (3,89% від суми середнього заробітку за весь час затримки розрахунку), відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вказана позиція узгоджується, зокрема, із позицією Другого апеляційного адміністративного суду викладеною у постанові від 14.07.2020 у справі №520/11160/19.
Щодо розподілу судових витрат, то суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" і такий ним не сплачувався. Відтак, підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Служби безпеки України про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні - задовольнити частково.
Стягнути зі Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 00034074) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 5719,63 грн. (п`ять тисяч сімсот дев`ятнадцять грн. шістдесят три коп.).
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова