
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 січня 2021 року м. Рівне №460/717/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області доКомунального підприємства "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна рада третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління охорони здоров`я Рівненської обласної державної адміністрації про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель лікарні шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що порушення вимог нормативно правових актів з питань пожежної безпеки, які зазначені в акті перевірки від 20.12.2019, створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей, які працюють, перебувають на об`єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі. Вказує, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень будівлі Комунального підприємства "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради за адресою Рівненська область, Млинівський район, с.Острожець, вул.Незалежності, 57, шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення до повного усунення порушень направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. За таких обставин, просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 12.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі на 11.03.2020 (а.с.21-22). Цією ж ухвалою до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рівненську обласну раду.
28.02.2020 від Рівненської обласної ради на адресу суду надійшли письмові пояснення, у яких третя особа зазначає, що захід реагування у вигляді повного зупинення роботи з експлуатації приміщень є виключним заходом, який застосовується лише за наявності таких порушень пожежної та техногенної безпеки, які безумовно створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей. Всупереч цьому, на думку третьої особи, в позовній заяві не наведено доказів, які б підтверджували та вказували про безумовно створену реальну загрозу життю та здоров`ю людей. З огляду на наведене, просили в задоволенні позову відмовити (а.с.31-32).
В підготовчому засіданні 11.03.2020 оголошено перерву до 27.03.2020 (а.с.65).
Ухвалою суду від 27.03.2020 продовжено строки підготовчого провадження у справі з 12.04.2020 на тридцять днів, оголошено перерву у підготовчому засідання до 27.04.2020 (а.с.70-73).
27.04.2020 підготовче засідання не відбулося. Наступне підготовче засідання призначено на 12.05.2020.
Ухвалою суду від 12.05.2020 підготовче провадження у справі відкладено до 10.06.2020 (а.с.113-115).
Ухвалою від 10.06.2020 судом залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління охорони здоров`я Рівненської обласної державної адміністрації, у зв`язку з чим підготовче засідання відкладено на 26.06.2020 (а.с.127-130).
Ухвалою суду від 26.06.2020 закінчено підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 09.07.2020 (а.с.158-160).
02.07.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.166-168), у якому відповідач позов не визнав. На обґрунтування заперечень зазначив, що більшість порушень, вказаних в акті від 20.12.2020 щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки комунальним закладом усунуто. З огляду на наведене, просив у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні 09.07.2020 розгляд адміністративної справи відкладено до 27.08.2020 (а.с.186-187).
27.08.2020 судове засідання не відбулося, наступне судове засідання у справі призначено на 29.09.2020.
Ухвалою суду від 29.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі. Цього ж дня іншою ухвалою суд витребував у відповідача та зобов`язав його надати суду докази на підтвердження вжиття заходів усунення виявлених порушень, зазначених у відзиві на позовну заяву (зокрема, але не виключно, договори, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, накази тощо). Наступне судове засідання призначено на 08.10.2020 (а.с.215-217).
Ухвалою суду від 08.10.2020 повторно витребувано у відповідача вказані вище докази. Наступне судове засідання призначено на 22.10.2020.
В судове засідання 22.10.2020 учасники справи в судове засідання не прибули, хоча про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Представники сторін подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі. У зв`язку з цим, ухвалою від 22.10.2020 суд здійснив перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
В період з 16.12.2019 по 20.12.2020 посадовою особою ГУ ДСНС у Рівненській області на підставі наказу Млинівського районного сектору ГУ ДСНС у Рівненській області №7 від 13.12.2019 та посвідчення №31 від 13.12.2019, провідним інспектором Млинівського районного сектору ГУ ДСНС у Рівненській області Іщишиним Б.П. проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якого складено акт №31 від 20.12.2019 (а.с.10-17).
Згідно з висновками акту від 20.12.2019 за наслідками перевірки виявлено ряд порушень, допущених Комунальним підприємством "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради, а саме:
п.1.3 Розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні - будівля туберкульозної лікарні не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією, та не заключено договір та її технічне обслуговування;
п.2.5 Розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні - дерев`яні конструкції горища не оброблені вогнетривкими сумішами;
п.3.18 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні - наявним вогнегасникам не присвоєно облікові (інвентарні) номери;
п.3.11 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні - пожежні щити недоукомплектовані протипожежним інвентарем;
п.1.18 Розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні - не усі електричні лампочки розжарювання в приміщенням туберкульозної лікарні закриті захисними плафонами із суцільного силікатного скла;
п.2.31, п.2.32 Розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні - невлаштовано евакуаційне освітлення, світлові покажчики "Вихід" у будівлі туберкульозної лікарні;
п.15 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні - не проведено інструктажі про заходи пожежної безпеки з працівниками туберкульозної лікарні;
п.4 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні - не розроблено та не затверджено керівником або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки в туберкульозній лікарні;
п.8 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні - не забезпечено знаками безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007, ГОСТ 12.4.026-76 будівлю туберкульозної лікарні;
п.1.6 Розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні - допущено з`єднання електропроводів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
п.1.1 ст.130 Кодексу цивільного захисту України - не розроблено інструкції щодо дій персоналу у разі загрози або виникнення надзвичайної ситуації;
п.п.3.2 Розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні - туберкульозна лікарня з постійним перебуванням хворих, не здатних самостійно пересуватися, не забезпечена засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу;
п.1.21 Розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні - не проведена ревізія пристроїв блискавозахисту на будівлі туберкульозної лікарні;
п.5 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні - не проведено відпрацювання планів евакуації на випадок пожежі не менше двох разів на рік з записом в журналі;
п.16 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні - посадовими особами не пройдено перевірку знань з питань пожежної безпеки.
У зв`язку з виявленими порушеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом про застосування до відповідача заходів реагування до повного усунення виявлених порушень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), встанволено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", територіальним органом ДСНС на території Рівненської області є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.
За правилами пп.39 та пп.42 п.4 Положення №1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання, та зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за: вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону; діяльністю аварійно-рятувальних служб, станом їх готовності до реагування на аварії та надзвичайні ситуації, а також вживає заходів до зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб у порядку, визначеному законодавством; дотриманням періодичності навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, та вживає заходів для усунення виявлених недоліків.
В свою чергу, відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюється Кодексом цивільного захисту України.
Так, в силу положень статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України Головне управління ДСНС України у Рівненській області здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд встановлюють Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - Правила №1417).
Як встановлено судом в ході розгляді справи та підтверджується змістом відзиву та пояснень відповідача в матеріалах справи, Комунальне підприємство "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради не спростовує наявність виявлених перевіркою та зафіксованих в акті від 20.12.2019 порушень.
Так, позивач у відзиві на позов вказує, що 30.06.2020 листом від 26.06.2020 №107 (а.с.169-170) ОСОБА_1 (головним лікарем відповідача) повідомлено комісію з реорганізації (приєднання) Комунального підприємства "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради про вжиття ним заходів усунення виявлених порушень, а саме:
- на видному місці знаходиться наглядна агітація по протипожежній безпеці, шляхи евакуації на випадок пожежі;
- наказом створені протипожежні дружини;
- проводяться планові та позапланові протипожежні інструктажі із відповідними записами в журналі реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки;
- з колективом відпрацьовуються шляхи евакуації на випадок пожежі;
- пожежні щити укомплектовані протипожежним інвентарем;
- згідно з планом посадові особи у 2021 році мають пройти навчання з питань пожежної безпеки;
- є пристрої блискавкозахисту на будівлі тублікарні;
- в наявності пожежне водосховище з добротними шляхами під`їзду до них;
- в наявності 4 вогнегасники, перезаряджені і присвоєні інвентарні номери;
- 80% електричних лампочок розжарювання в приміщенні тублікарні замінено на енергозберігаючі (діодні);
- в штаті лікарні 4 вартівники, які слідкують за дотриманням правил безпеки в колективі та у постійному контакті з Острожецькою протипожежною частиною;
- за рахунок спонсорів з фірмою ПП "Охороно-протипожежної системи" укладено договір про облаштування пожежної сигналізації і обробки дерев`яних конструкцій горища вогнетривкими сумішами.
З огляду на наведене, відповідач стверджує, що більшість порушень, вказаних в акті від 20.12.2019 №31 усунено.
Разом з тим, жодних доказів та документальних підтверджень вказаних доводів до відзиву відповідачем не долучено та в матеріалах справи відсутні. Більше того, на вимогу ухвал суду від 09.07.2020 та 29.09.2020 будь-яких доказів на підтвердження обставин повного та/або часткового усунення виявлених перевіркою порушень відповідачем також не було надано суду.
Суд зауважує, що ст.3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За правилами пп.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
В силу вимог ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, підставою для повного або часткового зупинення діяльності підприємства є встановлення органом державного нагляду (контролю) на підставі акта, складеного за результатами перевірки, факту створення реальної загрози життю та здоров`ю людей у зв`язку з експлуатацією об`єкта з порушеннями вимог законодавства.
При цьому, обов`язковою передумовою для застосування судом заходів реагування шляхом повного або часткового зупинення експлуатації приміщення є існування таких порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об`єкті, які створюють реальну загрозу здоров`ю та життю людей.
Згідно з п.24 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Відповідно до п.3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 "Класифікатор надзвичайних ситуацій", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457 (далі - Класифікатор), надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров`ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об`єкті, ведення там господарської діяльності.
Відповідно до п.25 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Також, розділом 4 Класифікатору встановлено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
У розділі 6 Класифікатору зазначені коди надзвичайних ситуацій унаслідок пожеж та вибухів.
Згідно з положеннями ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять", небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до п.43 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з вимогами п.33 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров`ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
Суд констатує, що описані в акті перевірки від 20.12.2019 порушення, зокрема третина з них (а саме: дерев`яні конструкції горища не оброблені вогнетривкими сумішами; пожежні щити недоукомплектовані протипожежним інвентарем; допущено з`єднання електропроводів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; туберкульозна лікарня з постійним перебуванням хворих, не здатних самостійно пересуватися, не забезпечена засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу; не проведена ревізія пристроїв блискавозахисту на будівлі туберкульозної лікарні) безумовно становлять загрозу життю та здоров`ю людей та враховує, що подальша робота об`єкта з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей.
На переконання суду, неусунення таких порушень прямо впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи лікарні, безпеки відвідувачів, лікарів та співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
Суд звертає увагу, що недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Поряд з цим, забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Відповідно до ст.2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
При цьому, суд враховує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того, застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки в закладі охорони здоров`я.
Суд наголошує, що такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Системний аналіз виявлених та зафіксованих в акті перевірки від 20.12.2019 порушень, їх зміст та характер, а також відсутність у матеріалах справи будь-яких доказів про їх повне або часткове усунення відповідачем, дають суду підстави для висновку, що вказані вище порушення становлять реальну небезпеку, створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Натомість надані відповідачем пояснення щодо вжитих заходів в абсолютній мірі не можуть свідчити про усунення (повне чи часткове) таких порушень, виявлених під час перевірки, як такі, що не підтверджені жодним документом.
З огляду на наведене, подальша експлуатація приміщення лікарні створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що, на переконання суду, є пропорційною та повною мірою реагування з огляду на виявлені порушення.
Висновки аналогічні за змістом викладені Верховним Судом у постановах від 28.02.2019 у справі №810/2400/18 та 26.03.2020 у справі 320/1539/19.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
Правові підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області ( вул. Гетьмана Полуботка, 37, м.Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 38610634 ) до Комунального підприємства "Острожецька туберкульозна лікарня" Рівненської обласної ради ( вул. Незалежності, 57, с.Острожець, Млинівський район, Рівненська область, 35113, код ЄДРПОУ 03073933 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління охорони здоров`я Рівненської обласної державної адміністрації (вул.16 Липня, 38, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 02013136), Рівненська обласна рада (майдан Просвіти, буд.1, м.Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 21085816) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель Острожецької туберкульозної лікарні Рівненської обласної ради за адресою: Рівненська область, Млинівський район, с.Острожець, вул. Незалежності, 57 - шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 12 січня 2021 року.
Суддя Н.С. Гудима