Ухвала суду № 94098552, 13.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
420/10129/20
Номер документу
94098552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/10129/20

УХВАЛА

13 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору – Державна казначейська служба України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору – Державна казначейська служба України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, що полягає у не вчиненні дій, направлених на повернення ОСОБА_1 надміру сплаченої суми з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 20118,09 грн.;

- зобов`язати Головне управління Державної податкової служби в Одеській області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплаченої суми з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 20118,09 грн. та подати цей висновок для виконання до Державної казначейської служби України.

Ухвалою від 16.11.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Вказано, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та справу буде розглянуто у строк не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

24.12.2020 року електронною поштою від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Дане клопотання обґрунтоване тим, що за текстом позовної заяви присутні відомості щодо несвоєчасного внесення відомостей до Держземкадастру щодо права власності на земельну ділянку. При цьому, дане питання не входить до службових обов`язків ГУ ДПС в Одеській області, а підвідомче Ізмаїльській міській раді Ізмаїльського району Одеської області.

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно ч.4 ст.49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Частиною 5 ст.49 КАС України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суд зазначає, що зі змісту клопотання відповідача не вбачається, на якій підставі відповідач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи Ізмаїльську міську раду Ізмаїльського району Одеської області, та на які права чи обов`язки вказаної особи може вплинути рішення у справі.

За таких обставин суд вважає клопотання відповідача необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України податок на майно належить до місцевих податків.

Згідно п.10.5 ст.10 ПК України зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Відповідно до п.п.265.1.3 п.265.1 ст.265 ПК України податок на майно складається, серед іншого, з плати за землю.

Згідно п.269.1 ст.269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Таким чином, зарахування сплаченої суми орендної плати з фізичних осіб, що є місцевим податком, здійснюється до місцевого бюджету, а тому і повернення надміру сплаченої суми орендної плати з фізичних осіб має здійснюватися з місцевого бюджету.

За викладених обставин рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області щодо повернення з місцевого бюджету надміру сплачених позивачем коштів.

Тому суд дійшов висновку про необхідність залучення за ініціативою суду до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.

Крім того, з наявних у справі податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Одеській області, яким позивачу визначалися податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, вбачається, що одержувачем цих платежів є Управління Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області, тому суд вважає, що саме цю особу, а не Державну казначейську службу України, слід було залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки саме цей орган казначейства здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів Ізмаїльської міської ради Одеської області, і рішення суду, у разі задоволення позову, може вплинути на обов`язки даної особи щодо повернення позивачу коштів з казначейського рахунку Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на підставі висновку відповідача.

Оскільки заміна третьої особи іншою процесуальним законом не передбачена, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області в викладених вище підстав.

Відповідно до ч.1, ч.3, ч.5 ст.12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Відповідно до ч.6 ст.260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Згідно із ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на вищевикладене, враховуючи необхідність залучення до участі у справі третіх осіб, що має наслідком необхідність надіслання третім особам копій позову з додатками та відзиву з додатками, встановлення їм строку на подання пояснень щодо позову чи відзиву, враховуючи також значення справи для сторін, з огляду на процесуальні строки розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність призначення даної адміністративної справи до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Згідно з вимогами ч.1 ст.179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 49, 179, 248, 256, ч.3 ст.257, ст.ст. 260, 293 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ГУ ДПС в Одеській області про залучення до участі у справі третьої особи - відмовити.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ізмаїльську міську раду Ізмаїльського району Одеської області (адреса: проспект Суворова, 62, м.Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 26569223, електронна пошта: ispolkom@izmail.odessa.gov.ua).

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області (адреса: проспект Суворова, 28, м. Ізмаїл Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 37977316, електронна пошта: office.izmil@od.treasury.gov.ua).

Розглядати справу №420/10129/20 за правилами загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 27 січня 2021 року о 09:30 год.

Зобов`язати позивача протягом двох днів з дня отримання цієї ухвали надіслати (або вручити) Ізмаїльській міській раді Ізмаїльського району Одеської області та Управлінню Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області копії позовної заяви з додатками, а докази такого надіслання (вручення) надати суду.

Зобов`язати відповідача протягом двох днів з дня отримання цієї ухвали надіслати (вручити) Ізмаїльській міській раді Ізмаїльського району Одеської області та Управлінню Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області копії відзиву з додатками, а докази такого надіслання (вручення) надати суду.

Запропонувати третім особам подати до суду пояснення щодо позову чи відзиву протягом п`яти днів з дня отримання позову чи відзиву відповідно, а також докази направлення пояснень іншим учасникам справи.

Учасників справи про можливість розгляду справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на платформі EASYCON.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя В.В. Андрухів