
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2021 р. № 400/4759/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Миколаївського обласного територіального центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якій просить зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон 2011-ХІІ) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки), доплати, підвищення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 09.01.2020 № 0290/3-10/1/16, з врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 360 грн., оклад за військове звання - 1 410 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3 385 грн., надбавка за особливості служби (65 %), надбавка до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно» (10%), щомісячна премія (45%).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на набрання законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки. Позивач зазначає, з посиланням на телеграму Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 та рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, що надбавка за особливості проходження служби для перерахунку йому пенсії має становити 65 %.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що телеграма Міністра оборони від 28.12.2018 № 248/9240 не є рішенням Кабінету Міністрів України, яке має бути підставою для відповідних дій з боку відповідача. Відповідач наголошує, що рішення у справі № 826/3858/18 жодним чином не впливає на права позивача, оскільки скасовані ним пункти 1, 2 Постанови № 103 передбачають підстави перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом 2262-ХІІ до 01.03.2018, тоді як позивачу пенсію призначено з 01.09.2018. Відповідач зазначає, що рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 є незастосовним до спірних правовідносин.
У матеріалах справи містяться відповідь на відзив та заперечення, які не передбачені статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України як заяви по суті справи. У відповіді на відзив позивач посилається на рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. У запереченнях відповідач наголошує на правомірності своїх дій.
Ухвалою від 11.01.2021 суд за заявою позивача замінив відповідача у справі з Миколаївського обласного військового комісаріату на Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 01.09.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується поданням на призначення пенсії від 17.10.2018 (а. с. 21), пенсійним посвідченням позивача (а. с. 10) та визнається сторонами у заявах по суті справи.
Пенсійна виплата позивача обчислена із грошового забезпечення, до складу якого враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років (50 %) та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці: надбавки за особливості проходження служби (10 %), надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності „таємно" (10 %), щомісячної премії (45 %). Зазначену обставину суд установив із пояснень позивача, наведених за текстом позовної заяви. Відповідачем зазначена обставина визнається, тому, відповідно до положень частини першої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, є встановленою.
У відповідь на запит позивача листом від 09.01.2020 № 0290/3-10/1/16 Департамент фінансів Міністерства оборони України надіслав позивачу копію рішення (телеграми) Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240. У зазначеній телеграмі, серед іншого, йдеться про установлення військовослужбовцям Збройних Сил України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби - 65 відсотків.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.07.2020 про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням норм Постанови № 704 та зазначенням у довідці, серед іншого, розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 %. До заяви позивач додав копію листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 09.01.2020 № 0290/3-10/1/16, додатком до якого є телеграма Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 (а. с. 12-18).
Листом від 20.08.2020 № 12/5190 (а. с. 19) відповідач повідомив позивачу про те, що після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку у справі № 826/3858/18 пунктів 1 та 2 Постанови № 103, зміни у Постанову № 103 та Порядок № 45 щодо форми довідки не вносилися. Також відповідач вказав на те, що з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, з огляду на що відсутні законні підстави для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про грошове забезпечення з включенням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Стаття 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема Постанова №704 установлює такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.
На виконання пунктів 1, 2 Постанови № 103 органи Пенсійного фонду України здійснили військовим пенсіонерам, пенсії яким призначені до 01.03.2018, перерахунок пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що є загальновідомою обставиною (частина третя статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України).
З 01.09.2018 позивачу призначена пенсія з грошового забезпечення, до складу якого враховано такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років (50 %) та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці: надбавки за особливості проходження служби (10 %), надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності „таємно" (10 %), щомісячної премії (45 %). Зазначена обставина сторонами визнається, а отже, є встановленою в розумінні статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, пенсійна виплата позивача обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, установлених Постановою № 704, що відповідає вимогам статті 43 Закону № 2262-ХІІ в частині врахування цих складових у розмірах, установлених законодавством. Постанова № 704 є нормативно-правовим актом та належить до законодавства, під визначенням якого у вузькому значенні розуміють систему законів України, а у широкому - систему законів та інших нормативно-правових актів.
Отже, право позивача на отримання пенсії, обчисленої з урахуванням передбачених Постановою № 704 складових відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, не порушене.
Щодо посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 суд зазначає таке.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Вказаний висновок міститься у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.
Як свідчить зміст пункту 38 рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, військовий пенсіонер має право на отримання пенсії відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704.
Вказане рішення захищає права колишніх військовослужбовців на обчислення пенсійної виплати на підставі статті 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, тому що положеннями Постанови № 103, в подальшому скасованими в судовому порядку, таке право було порушене.
У позовній заяві позивач не заперечує обставину врахування визначених Постановою № 704 додаткових видів грошового забезпечення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії.
На підставі вищезазначеного рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не впливає на пенсійне забезпечення позивача, а рішення Верховного Суду у справі № 160/8324/19 не є зразковим відносно справи, що розглядається, ураховуючи інші фактичні обставини цієї справи. Зокрема, у справі, що розглядається, установленою є обставина урахування до складу грошового забезпечення позивача для обчислення пенсійної виплати додаткових видів грошового забезпечення та премії, передбачених Постановою № 704.
Позовні вимоги свідчать, що позивач не згоден із розміром надбавки за особливості проходження військової служби, який врахований станом на дату, з якої призначена пенсія. Позивач вважає, що такий розмір повинен визначатися згідно із телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240.
Суд зауважує, що Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов`язковий відсоток надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65%.
Щодо посилання позивача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 09.01.2020 № 0290/3-10/1/16, а відтак і телеграму Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 в контексті обгрунтування підстав для перерахунку пенсії позивача суд зазначає таке.
Згідно із статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання та на розвиток положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (постанова від 13.02.2008 № 45).
Згідно з пунктом першим Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено вище, стаття 43 Закону № 2262-ХІІ установлює, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
У рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 № 160/8324/19 також зазначено, що на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Телеграма, на яку посилається позивач, не відноситься до категорії „законодавства", не є нормативно-правовим актом, не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов`язаний обов`язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Отже, позовні вимоги в частині зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % не підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог у частині розмірів посадового окладу (5 360 грн.), окладу за військове звання (1 410 грн.), надбавки за вислугу років (50% - 3 385 грн.), надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності „таємно" (10 %), щомісячної премії (45 %), суд виходить з того, що пенсійна виплата позивача обчислена саме з таких розмірів відповідних складових грошового забезпечення, що визнається позивачем у позовній заяві.
Отже, у цій частині позов також не підлягає до задоволення.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.
Судові витрати у справі відсутні.
Клопотання позивача про зобов`язання відповідача подати до суду в установлений судом строк звіт щодо виконання рішення суду та допущення до негайного виконання рішення суду до задоволення не підлягають у зв`язку з відмовою в позові.
Керуючись статями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 08299180) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України. Суддя В.В. Птичкіна