
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" січня 2021 р. справа № 300/3534/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправними рішення, дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2020 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (далі – відповідач, департамент) про визнання протиправними рішення та дії щодо припинення, з 01.06.2020 виплати субсидії, позбавлення права на призначення субсидії, зобов`язання повернути переплачену суму субсидії в розмірі 12 693, 56 гривень; зобов`язання провести відповідний перерахунок та відновити право на отримання субсидії.
07.12.2020 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги щодо предмету даного адміністративного позову обґрунтовані тим, що відповідач, протиправно, на підставі помилкових висновків про встановлення ним факту зміни у складі зареєстрованих осіб у частині будинку, що належить позивачу, повідомив про припинення надання позивачу житлової субсидії та обов`язок повернути переплачену суму субсидії в розмірі 12 693, 56 гривень. Протиправність таких висновків та дій відповідача позивач мотивує тим, йому на праві приватної власності належить 45/100 житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 , загальною площею 66,5 кв.м., житловою 26,5 кв.м. Інша частина житлового будинку належить ОСОБА_2 . Зазначає, що ОСОБА_3 зареєстрований саме в частині будинку, що належить ОСОБА_2 та не зареєстрований і не проживає в частині будинку, що йому належить. З цих підстав, вважає висновки відповідача помилковими.
Відповідач суду направив відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, за змістом якого, просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що будинок АДРЕСА_1 не поділений на самостійні об`єкти нерухомого майна, а є єдиним будинком.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 , відповідно до договору дарування 45/100 частин житлового будинку за № 739 від 13.04.2007, прийняв у дар 45/100 частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 . 45/100 частин житлового дерев`яно-цегляного будинку зазначені в плані літерою «А», з відповідною частиною господарських будівель та споруд, а саме: « 1-1, 1-7, 1-6, 1-5» – приміщення, «І» – підвал, загальною площею 42, 2 кв. м., «Б,В,Г» – 1/2 сараю, «З» – навіс, «№4» – 1/2 воріт, «№1-2» – огорожі, 1/2 відмостки, 1/2 криниці, житловою площею 26,5 кв. м., загальною площею 66,2 кв.м. (а. с. 8).
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за позивачем зареєстровано право приватної власності будинку – частка 45/100, що за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 9).
07.02.2018 позивач подав заяву про признання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії з відомостями щодо належного йому житлового будинку загальною площею 36, 8 кв.м., опалювальної площі 32,9 кв.м., а також, щодо відсутності осіб, які зареєстровані у житловому будинку.
18.02.2018 відповідач призначив позивачу житлову субсидію з 01.02.2018 до 30.04.2018. В подальшому призначення житлової субсидії проводилося відповідачем автоматично.
23.06.2020 відповідач, за наслідками перевірки достовірності та повноти наданої позивачем у вказаних заяві та декларації інформації, виявив зміну у складі зареєстрованих в домогосподарстві осіб, що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: встановлено факт реєстрації місця проживання ОСОБА_3 .
У зв`язку із чим, відповідач направив позивачу повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 06.10.2020 та обов`язок позивача повернути переплачену суму субсидії в розмірі 12 693, 56 гривень за період з 01.10.2018 до 30.04.2020.
Позивач, вважаючи, що житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 поділений між ним та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності, її частиною будинку не користується, ним як власником частини будинку не здійснювалося реєстрації місця проживання ОСОБА_4 у своїй частині житлового будинку, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 848 від 21.10.1995 (далі – Положення, в редакціях, станом на момент припинення надання позивачу житлової субсидії).
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія (пункт 3 Положення).
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (пункт 4 Положення).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (пункт 9 Положення).
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (пункт 22 Положення).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (пункт 24 Положення).
Якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї (пункт 27 Положення).
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення (пункт 90 Положення).
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація (пункт 91 Положення).
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (пункт 119 Положення).
Відповідно до пунктів 125, 126, 127 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - шостому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Таким чином, враховуючи аналіз Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 848 від 21.10.1995 право на отримання житлової субсидії мають, серед інших, громадяни України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках) Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні і розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають).
Таким чином, враховуючи аналіз Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 848 від 21.10.1995 право на отримання житлової субсидії мають, серед інших, громадяни України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках) Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні і розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають).
Якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств.
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Як наслідок, враховуючи встановлений відповідачем факт реєстрації ОСОБА_3 у житловому будинку АДРЕСА_1 , то суд погоджується з рішенням відповідача щодо припинення надання позивачу житлової субсидії.
Також, факт реєстрації, з 25.09.2018 до 18.09.2020, ОСОБА_3 у житловому будинку АДРЕСА_1 підтверджено сторонами у справі, поданими суду копіями паспорта громадянина України ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 , та відповідними довідками про реєстрацію його місця проживання за вказаною адресою.
Щодо твердження позивача, як на обґрунтування заявленого позову, про ту обставину, що житловий будинок АДРЕСА_1 поділений між ним та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності, і реєстрації місця проживання ОСОБА_4 здійснено нею у своїй частині житлового будинку, суд зазначає наступне.
Статтею 364 Цивільного кодексу України встановлено, що співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності (частина 1). У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації (частина 3).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1, пунктів 2.2, 2.4 глави 2 Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України за № 55 від 18.06.2007, поділ та виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об`єкта нерухомого майна або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна (пункт 1.2). Поділ на самостійні об`єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об`єкту поштової адреси (пункт 2.2). Поділ на самостійні об`єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами (пункт 2.4).
Виділу у натурі частки із спільного майна та набуття права власності на виділене майно – житловий будинок АДРЕСА_1 не здійснено, а також, не підтверджено розподілу домогосподарств позивача та інших проживаючих у житловому будинку осіб на окремі, згідно з нормам пункту 27 Положення про порядок призначення житлових субсидій.
Позивачем подано акт обстеження № 2 від 18.11.2020, який не містить відомостей про розподіл домогосподарств на житлові площі будинку. Крім того, позивач до відповідача про проведення обстеження матеріально-побутових умов для підтвердження розподілу домогосподарств в будинку не звертався, про такий розподіл не вказував.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги не обґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (вулиця Чорновола, 55, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ 03193399) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.