
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РОЗГЛЯДУ
11 січня 2021 року Справа № 280/3450/19 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув в порядку письмового провадження клопотання представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КП ТРЕЙД» (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд.61, код ЄДРПОУ 42137967)
до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8)
Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться вищезазначена позовна заява.
Ухвалою суду від 22.07.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 01.08.2019.
Ухвалою суду від 01.08.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 01.10.2019.
Протокольною ухвалою суду від 01.10.2019 відкладено підготовче засідання на 15.10.2020.
15.10.2019 на адресу суду надійшло клопотання представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду. В обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018, було оскаржене позивачем у адміністративному порядку відповідно до п.п. 56.23 ст. 56 ПКУ. Рішення Комісії ДФС України про розгляд скарги № 50104/42137967/2 віл 10.12.2018 отримано позивачем відповідно до квитанції №3 від 10.12.2018 року. Таким чином, граничним строком звернення до суду з позовною вимогою щодо визнання протиправними та скасування Рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018 було 11.03.2019 року. Датою звернення позивача до адміністративного суду з вказаною позовною вимогою у складі даної позовної заяви є 22.07.2019 року. Враховуючи викладене, просить суд залишити позовну вимогу TOB «КП ТРЕЙД» про визнання протиправними та скасування рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018 по справі № 280/3450/19 - без розгляду.
Представником позивача 15.10.2019 подано до суду пояснення на клопотання відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду, в яких позивач зазначає, що Верховний Суд вже розглядав зазначене питання, і в постанові від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19) висловив правову позицію, що згідно з положеннями пункту 56.18 статті 56 ПК України, які є спеціальними по відношенню до приписів статті 122 КАС України, незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів. В задоволенні клопотання просить відмовити.
Крім того, представником позивача 15.10.2019 подано клопотання про зупинення провадження у справі 280/3450/19 до прийняття рішення палатою Верховного Суду у справі №640/20468/18, якою вирішується питання щодо застосування строків звернення до суду із позовом про скасування рішення контролюючого органу про відмову в такій реєстрації податкової накладної.
Ухвалою суду від 15.10.2019 зупинено провадження у справі до прийняття рішення палатою Верховного Суду у справі №640/20468/18.
Ухвалою суду від 25.11.2020 поновлено провадження у справі з 17.12.2020, призначено підготовче засідання на 17.12.2020.
Ухвалою суду від 17.12.2020 замінено відповідача 1, Державну фіскальну службу України її правонаступником – Державною податковою службою України, замінено відповідача 2, Головне управління ДФС у Запорізькій області, на належного Головне управління ДПС у Запорізькій області, відкладено підготовче засідання на 11.01.2021.
Представник позивача в підготовче засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Представник відповідача 1 та 2 в підготовче засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши клопотання відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов`язок, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постановах Верховного Суду від 14 лютого 2019 року (справа № 813/4921/17) та від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19) суд прийшов до висновку, що положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними щодо приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів.
Водночас, у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11 жовтня 2019 року (справа № 640/20468/18) судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів вирішено відступити від висновку про застосування зазначених норм права у подібних правовідносинах та сформульовано новий правовий висновок.
Судова палата в цій справі відступила від висновкупро застосування норми права у подібних правовідносинах у частині того, що положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними щодо приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів, викладеного в постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19), від 14 лютого 2019 року (справа № 813/4921/17), та вважає за потрібне сформулювати такий правовий висновок.
Різниця природи рішень контролюючого органу (щодо нарахування грошових зобов`язань або інші рішення) об`єктивно здатна впливати та зумовлювати різницю в підходах щодо встановлення строків звернення до суду про їх оскарження.
Застосування скорочених строків звернення при використанні досудового порядку врегулювання спорів у податкових правовідносинах установлено законом, зумовлено легітимною метою оперативного забезпечення настання правової визначеності для особи - платника податків та у діяльності суб`єктів владних повноважень - контролюючих органів, що кореспондується із встановленим алгоритмом і строками адміністрування податків для забезпечення належного виконання конституційного податкового обов`язку і має пропорційний характер, оскільки скорочення строку звернення не впливає на реалізацію особою права на судовий захист у зв`язку з достатністю часу на підготовку й оформлення правової позиції, ознайомлення з позицією контролюючого органу, залучення за потреби правових і фінансових консультантів в межах процедури адміністративного оскарження, у той час, як скорочені строки забезпечують досягнення зазначеної мети й завдань функціонування податкової системи держави.
Більш скорочені строки звернення до суду у випадку попередньої реалізації досудових процедур полягають у забезпеченні наступності юрисдикційних проваджень (адміністративних і судових) та пов`язанні з необхідністю мінімізувати темпоральний проміжок між досудовими процедурами та судовим провадженням.
Отже, із прийняттям чинної редакції КАС України та відмінним правовим регулюванням, визначеним частиною четвертою статті 122 КАС України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 05.08.2020 у справі №440/3000/19, вказано, що зміст правовідносин щодо реєстрації податкової накладної, у яких ризики порушення норм податкового законодавства несе не лише особа, яка зобов`язана забезпечити реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, не дозволяє поширити на них порядок і строки оскарження рішень суб`єкта владних повноважень, визначені пунктом 56.18 статті 56 ПК України, а саме - оскарження у будь-який момент після отримання такого рішення в межах 1095 днів, що дає підстави вважати, що встановлена у пункті 56.18 статті 56 ПК України можливість оскаржити «інше рішення контролюючого органу» у будь-який момент після отримання такого рішення не стосується рішень Комісії контролюючих органів щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних або відмови у їх реєстрації. Саме такий підхід до розуміння норм права щодо строку звернення до суду з позовом про скасування рішення суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного із визначенням грошових зобов`язань, викладено у постанові Верховного Суду, ухваленій у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів, інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду, від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18. Від вказаного вище правового висновку Верховний Суд не відходив.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17 зазначено, що суди при вирішенні спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
Отже, з урахуванням наведеного, строк оскарження рішення про зупинення реєстрації податкових накладних з урахуванням оскарження його у адміністративному порядку становить три місяці.
Суд зазначає, що рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018, було оскаржене позивачем у адміністративному порядку. Рішення Комісії ДФС України про розгляд скарги № 50104/42137967/2 віл 10.12.2018 отримано позивачем відповідно до квитанції №3 від 10.12.2018 року. Таким чином, граничним строком звернення до суду з позовною вимогою щодо визнання протиправними та скасування рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018 є 11.03.2019 року. Датою звернення позивача до адміністративного суду з вказаною позовною вимогою у складі даної позовної заяви є 17.07.2019. Тобто позивач звернувся до суду з пропуском встановленого строку.
Згідно з ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про:
1)залишення позовної заяви без розгляду;
2)закриття провадження у справі;
3)закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 240 КАС України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
З огляду на викладене клопотання представника відповідачів є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а позов в частині позовної вимоги TOB «КП ТРЕЙД» про визнання протиправними та скасування рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018 залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст.184, 122, 123, 183, 240, 241-243, 248, 256, 293, 294, п.п.15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідачів - задовольнити.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КП ТРЕЙД» (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд.61, код ЄДРПОУ 42137967) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення № 995008/42137967 від 20.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.10.2018-залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Суддя О.В.Конишева