Постанова № 94072221, 12.01.2021, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
12.01.2021
Номер справи
296/77/21
Номер документу
94072221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/77/21

2-а/296/4/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2021 рокум.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Рожкової О.С.,

за участю секретаря судового засідання Могилевець В.С.,

представника позивача Галицької-Плисак А.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Логінова Р.М.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області до ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою забезпечення видворення за межі території України,

В С Т А Н О В И В :

І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

1.1. 11.01.2021 Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області звернулося до Корольовського районного суду м. Житомира із позовом до ОСОБА_1 в поряду статей 288 та 289 Кодексу адміністративного судочинства України, в якому просило:

(1) примусово видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України в країну громадянської належності – Республіку Азербайджан, звернувши його до негайного виконання;

(2) затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення останнього за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.

1.2. Поданий позов обґрунтовувався тим, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає в Україні без документів на право проживання в ній, до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем перебування із заявою про продовження строку перебування на території України не звертався, чим порушив будь-які строки перебування іноземців на території України, у зв`язку з чим є необхідність затримання з метою забезпечення видворення за межі території України.

ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН

2.1. 11.01.2021 ухвалою Корольовського районного суду міста Житомира відкрито провадження у справі №296/77/21.

2.2. 12.01.2021 представник позивача у судовому засіданні підтримала позов, з викладених в ньому обставин та просила його задовольнити.

2.3. 12.01.2021 відповідач та представник відповідача у судовому засіданні позов визнали у повному обсязі.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

3.1. 20.02.2009 вироком Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.115 КК України та позбавлено волі на 13 років (а.с.9-10).

3.2. ОСОБА_1 відбував міру покарання з 03.06.2009 в ДП «Житомирська виправна колонія (№4)» (а.с.11-13).

3.3. 17.12.2020 Богунським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області прийнято рішення про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано покинути територію України у термін до 13.01.2021, про що цього ж дня повідомлено відповідача під підпис (а.с.7-8).

3.4. 12.01.2021 ОСОБА_1 12.01.2021 звільнений із державної установи «Житомирська виправна колонія (№4)», що стверджується довідкою ДУ «Житомирська виправна колонія (№4)» від 12.01.2021.

3.5. Згідно довідок, виданих начальником відділу по контролю за виконанням судових рішень ДУ «Житомирська виправна колонія (№4)» підполковника внутрішньої служби В. Якобчуком, в особовій справі засудженого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться паспорт громадянина Республіки Азейбаржан, НОМЕР_1 , виданий – 05.03.2005, дійсний до – 05.03.2010; відсутня будь-яка інформація щодо звернення засудженим до дипломатичних установ, органів України щодо врегулювання перебування на території України; засуджений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не надає інформації щодо намірів залишити територію України. Після звільнення має намір проживати за адресою: АДРЕСА_1 ; відсутня інформація щодо наявності діючого кримінально-процесуального провадження. Адміністративний нагляд після звільнення з ДУ «Житомирська виправна колонія (№4)», встановлюватись не буде (а.с.14,15).

ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ

4.1. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

4.2. Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України № 3773-VI від 22 вересня 2011 року «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-VI).

4.3. При цьому, відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про безвізові поїздки громадян, затвердженої Постановою КМУ N 1565 (1565-2002-п) від 24.10.2002, громадяни держави однієї Сторони, незалежно від місця їх постійного проживання, можуть в`їжджати, прямувати транзитом, виїжджати та перебувати на території держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, зазначених у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди.

4.4. За правилами пункту 2 «Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України», затвердженого Постановою КМ України від 15 лютого 2012 р. № 150 (далі – Порядок) іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

4.5. Відповідно до п. 6, 8 Порядку строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується у разі, коли вони прибули з держав з безвізовим порядком в`їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджувальних документів - на період існування таких підстав, але не більш як 180 днів з дати останнього в`їзду в Україну. Заяви про продовження строку перебування на території України подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаючою стороною не раніше ніж за десять та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення такого строку до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання.

4.6. Відповідно до частини п`ятою статті 26 Закону № 3773- VI іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

4.6. Частиною першою статті 30 Закону № 3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

4.7. Відповідно до частини 1 статті 31 Закону № 3773-VI, іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки. Забороняється колективне примусове видворення іноземців та осіб без громадянства.

4.8. Частинами 3, 4 ст. 30 Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

4.9. Відповідно до пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360 ДМС України приймає рішення про продовження (скорочення) строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, про добровільне повернення або примусове повернення іноземців та осіб без громадянства до країн їх громадянської належності або країн походження, звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов`язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України.

4.10. Згідно пункту 7 цього Положення ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи.

4.11. Нормами частини 1 статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів серед яких: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

4.12. Частинами 1, 2, 4 статті 189 КАС України встановлено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

V. МОТИВИ та ОЦІНКА СУДУ

5.1. З матеріалів справи вбачається, що 17.12.2020 Богунським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області прийнято рішення про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано покинути територію України у термін до 13.01.2021.

5.2. Разом з тим, судом встановлено, що відповідач звільнений з ДП «Житомирська виправна колонія (№4)» 12.01.2021, та в судовому засіданні відповідач позов визнав і таке визнання позову не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, а тому у суду є підстави для ухвалення рішення про задоволення позову повністю, що відповідає вимогам статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України.

VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Згідно вимог частини 5 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.

Керуючись статтями 19, 72-77, 241-246, 268-271, 288, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

1. Позов Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області до ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою забезпечення видворення за межі території України, задовольнити.

2. Примусово видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України в країну громадянської належності – Республіку Азербайджан, звернувши його до негайного виконання.

3. Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення останнього за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.

Рішення суду підлягає негайному виконанню та відповідно до частини шостої статті 288 та частини шістнадцятої статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів із дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач:

Управління Державної міграційної служби

України в Житомирській області

місцезнаходження за адресою:

10008, м. Житомир, вул. Пушкінська, 44

Код ЄДРПОУ 37808497

Відповідач:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

останнє місце перебування:

ДП «Житомирська виправна колонія (№4)»,

м. Житомир, проспект Незалежності, 172.

Cуддя О. С. Рожкова