Рішення № 94068773, 11.01.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
640/20247/18
Номер документу
94068773
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2021 року м. Київ № 640/20247/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд"до про Державної податкової служби України визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (далі - ТОВ "Укрмаслотрейд") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 11.12.2017 № 391340/39437627; від 11.12.2017 № 391338/39437627; від 11.12.2017 № 391339/39437627; від 14.12.2017 № 417523/39437627; від 11.12.2017 № 391343/39437627; від 14.12.2017 № 417526/39437627; від 11.12.2017 № 391342/39437627; від 15.12.2017 № 427433/39437627; від 29.12.2017 № 511580/39437627;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 07.11.2017 № 3; від 08.11.2017 № 9; від 10.11.2017 № 21; від 10.11.2017 № 30; від 09.11.2017 № 200; від 14.11.2017 № 203; від 09.11.2017 № 204; від 16.11.2017 № 217; від 22.11.2017 № 226, видані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних, є необґрунтованими, протиправними та такими, що підлягають скасуванню. На переконання позивача, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної повинно містити чітку підставу для його прийняття. Натомість, в оскаржуваних рішеннях відповідач не зазначив, які з поданих позивачем документів складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Стверджує, що надані позивачем первинні документи на підтвердження обставин щодо наявності у позивача товару, який було реалізовано його контрагентам, засвідчують факт реального виконання позивачем господарських зобов`язань. Враховуючи, що ТОВ "Укрмаслотрейд" було подано вичерпний перелік документів, які засвідчують факт здійснення господарських операцій, на думку позивача, у відповідача не було правових підстав для відмови у реєстрації податкових накладних.

Ухвалою суду від 07.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/20247/18, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано.

Відповідно до ухвали суду від 11.01.2021 допущено заміну первинного відповідача у справі Державну фіскальну службу України його правонаступником - Державною податковою службою України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

04.01.2016 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Перевізник) та ПП "Віктор і К" (Замовник) укладено договір перевезення вантажу № 04011609, за умовами якого Замовник надає для перевезення вантажі, а Перевізник зобов`язується здійснити їх перевезення автомобільним транспортом і надати інші послуги по перевезенню вантажів на території України згідно усних заявок Замовника.

14.06.2017 Сторонами укладено додаткову угоду № 6 до вказаного договору, у якій сторони погодили, що з 15.06.2017 Перевізник надає Замовнику послуги з перевезення на підставі заявок (подаються Замовником в телефонному режимі) згідно наступних умов:

адреса завантаження - Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка, адреса розвантаження - м. Миколаїв;

адреса завантаження - Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка, адреса розвантаження - м. Южний.

07.11.2017 на виконання умов вказаного договору ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило перевезення вантажу вагою 29,18 т для ПП "Віктор і К" по маршруту: Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка - м. Южний, ДАФ НОМЕР_1 , що зафіксовано актом надання послуг № 2290.

За фактом наданих послуг 07.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 3 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 28.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 07.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 49.41. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 04.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 22 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що одним із видів діяльності товариства є "Вантажний автомобільний транспорт" (код КВЕД 49.41); товариством за договором перевезення вантажу № 04011609 від 04.01.2016 було надано послуги з перевезення вантажу (код УКТ ЗЕД 49.41) для ПП "Віктор і К" на загальну суму 23373,18 грн.

Також позивачем було надано контролюючому органу договір перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609, додаткову угоду від 14.06.2017 № 6, акт надання послуг від 07.11.2017 № 2290, товарно-транспортну накладну від 06.11.2017 № 6, довідку від 30.11.2017 № 30/11/-20 про наявність транспортних засобів, довідку від 30.11.2017 № 30/11-04/1, згідно якої станом на 06.11.2017 на підприємстві працювало 29 водіїв автотранспортних засобів.

11.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 391340/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.11.2017 № 3. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

08.11.2017 на виконання умов договору перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило перевезення вантажу вагою 27,75 т для ПП "Віктор і К" по маршруту: Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка - м. Южний, ДАФ НОМЕР_2 , що зафіксовано актом надання послуг № 2296.

За фактом наданих послуг 08.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 9 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 28.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 08.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 49.41. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 04.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 13 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що одним із видів діяльності товариства є "Вантажний автомобільний транспорт" (код КВЕД 49.41); товариством за договором перевезення вантажу № 04011609 від 04.01.2016 було надано послуги з перевезення вантажу (код УКТ ЗЕД 49.41) для ПП "Віктор і К" на загальну суму 22227,75 грн.

Також позивачем було надано контролюючому органу договір про перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609, додаткову угоду від 14.06.2017 № 6, акт надання послуг від 08.11.2017 № 2296, товарно-транспортну накладну від 06.11.2017 № 11, довідку від 30.11.2017 № 30/11/-20 про наявність транспортних засобів, довідку від 30.11.2017 № 30/11-04/1, згідно якої станом на 06.11.2017 на підприємстві працювало 29 водіїв автотранспортних засобів.

11.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 391338/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 08.11.2017 № 9. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

10.11.2017 на виконання умов договору перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило перевезення вантажу вагою 27,85 т для ПП "Віктор і К" по маршруту: Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка - м. Южний, ДАФ НОМЕР_3 , що зафіксовано актом надання послуг № 2313.

За фактом наданих послуг 10.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 21 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 29.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 10.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 49.41. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 04.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 23 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що одним із видів діяльності товариства є "Вантажний автомобільний транспорт" (код КВЕД 49.41); товариством за договором перевезення вантажу № 04011609 від 04.01.2016 було надано послуги з перевезення вантажу (код УКТ ЗЕД 49.41) для ПП "Віктор і К" на загальну суму 18589,87 грн.

Також позивачем було надано контролюючому органу договір про перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609, додаткову угоду від 14.06.2017 № 6, акт надання послуг від 10.11.2017 № 2313, товарно-транспортну накладну від 08.11.2017 № 27, довідку від 30.11.2017 № 30/11/-20 про наявність транспортних засобів, довідку від 30.11.2017 № 30/11-04/1, згідно якої станом на 06.11.2017 на підприємстві працювало 29 водіїв автотранспортних засобів.

11.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 391339/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 10.11.2017 № 21. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Також 10.11.2017 на виконання умов договору перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило перевезення вантажу вагою 26,79 т для ПП "Віктор і К" по маршруту: Кіровоградська область, м. Світловодськ, смт. Власівка - м. Южний, ДАФ НОМЕР_4 , що зафіксовано актом надання послуг № 2329.

За фактом наданих послуг 10.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 30 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 30.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 10.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 49.41. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 08.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 30 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що одним із видів діяльності товариства є "Вантажний автомобільний транспорт" (код КВЕД 49.41); товариством за договором перевезення вантажу № 04011609 від 04.01.2016 було надано послуги з перевезення вантажу (код УКТ ЗЕД 49.41) для ПП "Віктор і К" на загальну суму 21458,79 грн.

Також позивачем було надано контролюючому органу договір про перевезення вантажу від 04.01.2016 № 04011609, додаткову угоду від 14.06.2017 № 6, акт надання послуг від 10.11.2017 № 2329, товарно-транспортну накладну від 08.11.2017 № 38, довідку від 30.11.2017 № 30/11/-20 про наявність транспортних засобів, довідку від 30.11.2017 № 30/11-04/1, згідно якої станом на 06.11.2017 на підприємстві працювало 29 водіїв автотранспортних засобів.

14.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 417523/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 10.11.2017 № 30. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

13.05.2016 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Постачальник) та ТОВ "Андрушівський маслосирзавод" (Покупець) укладено договір № 26, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в додатках, специфікаціях, накладних, які є невід`ємними частинами цього договору, а Покупець зобов`язується його прийняти та оплатити на умовах даного догвору.

Відповідно до специфікації № 77 від 09.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" зобов`язується поставити ТОВ "Андрушівський маслосирзавод" олію соняшникову рафіновану дезодоровану виморожену марки "П" у кількості 29000 т.

Згідно видаткової накладної від 09.11.2017 № 2309 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило поставку ТОВ "Андрушівський маслосирзавод" 29000 т олії соняшникової рафінованої дезодорованої вимороженої марки "П".

За фактом наданих послуг 09.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 200 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 28.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 09.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1512. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 04.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 2 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що основним видом діяльності товариства є "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту" (код КВЕД 46.19); товариством за договором поставки № 05121603 від 05.12.2016 було придбано у ТОВ "Гідросенд" олію соняшникову рафіновану дезодоровану виморожену марки "П".

Також позивачем було надано контролюючому органу договір від 05.12.2016 № 05121603; видаткову накладну від 09.11.2017 № ГС-00005925; договір поставки від 13.05.2016 №16; специфікацію від 09.11.2017 № 77; видаткову накладну від 09.11.2017 № 2309.

11.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 391343/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 09.11.2017 № 200. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

22.09.2017 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Постачальник) та ТОВ "Хлібозавод № 10" (Покупець) укладено договір поставки товару № 38, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в додатках, специфікаціях, накладних, які є невід`ємними частинами цього договору, а Покупець зобов`язується його прийняти та оплатити на умовах даного договору.

13.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" виставило ТОВ "Хлібозавод № 10" рахунок на оплату № 2288 вартості 5 т олії соняшникової нерафінованої вимороженої вищого гатунку (розливної) в розмірі 122280,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 14.11.2017 № 3401 ТОВ "Хлібозавод № 10" перерахувало ТОВ "Укрмаслотрейд" передплату за товар в сумі 122280,00 грн.

За фактом отримання попередньої оплати, 14.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 203 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 27.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 14.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1512. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 08.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 31 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що основним видом діяльності товариства є "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту" (код КВЕД 46.19); товариством було отримано попередню оплату від ТОВ "Хлібозавод № 10", внаслідок чого складено податкову накладну.

Також позивачем було надано контролюючому органу договір поставки товару від 22.09.2017 № 38; платіжне доручення від 14.11.2017 № 3401; рахунок на оплату від 13.11.2017 № 2288; видаткову накладну від 17.11.2017 № 2408.

14.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 417526/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 № 203. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

07.09.2016 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Постачальник) та ТОВ "АЛГ-Груп" (Покупець) укладено договір поставки товару № 25, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в додатках, специфікаціях, накладних, які є невід`ємними частинами цього договору, а Покупець зобов`язується його прийняти та оплатити на умовах даного договору.

Згідно видаткової накладної від 09.11.2017 № 2323 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило поставку ТОВ "АЛГ-Груп" 6,99 т олії соняшникової рафінованої дезодорованої вимороженої марки "П".

За фактом відвантаження товару 09.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 204 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 27.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 09.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1512. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 04.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 3 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що основним видом діяльності товариства є "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту" (код КВЕД 46.19); товариством було придбано реалізовану олію у ТОВ "Гідросенд".

Також позивачем було надано контролюючому органу договір поставки від 05.12.2016 № 05121603; видаткову накладну від 09.11.2017 № ГС-00005955; договір поставки товару від 07.09.2016 № 25; видаткову накладну від 09.11.2017 № 2323; товарно-транспортну накладну від 09.11.2017 № 855.

11.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 391342/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 09.11.2017 № 204. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

28.10.2016 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Постачальник) та ТОВ "Полтавахліб-3" (Покупець) укладено договір поставки товару № 27, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в додатках, специфікаціях, накладних, які є невід`ємними частинами цього договору, а Покупець зобов`язується його прийняти та оплатити на умовах даного договору.

Згідно видаткової накладної від 16.11.2017 № 2406 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило поставку ТОВ "Полтавахліб-3" 0,97 т олії соняшникової рафінованої дезодорованої вимороженої марки "П".

За фактом відвантаження товару 16.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 217 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 28.11.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 16.11.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1512. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 11.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 1 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що основним видом діяльності товариства є "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту" (код КВЕД 46.19); товариством було придбано реалізовану олію у ТОВ "Гідросенд".

Також позивачем було надано контролюючому органу договір поставки від 05.12.2016 № 05121603; видаткову накладну від 06.11.2017 № ГС-00005828; договір поставки товару від 28.10.2016 № 27; видаткову накладну від 16.11.2017 № 2406.

15.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 427433/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 217. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

19.09.2015 між ТОВ "Укрмаслотрейд" (Постачальник) та ТОВ "Кременчуцький хлібокомбінат" (Покупець) укладено договір поставки товару № 148, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в додатках, специфікаціях, накладних, які є невід`ємними частинами цього договору, а Покупець зобов`язується його прийняти та оплатити на умовах даного договору.

Згідно видаткової накладної від 16.11.2017 № 2406 ТОВ "Укрмаслотрейд" здійснило поставку ТОВ "Кременчуцький хлібокомбінат" 1,3 т олії соняшникової рафінованої дезодорованої вимороженої марки "П".

За фактом відвантаження товару 22.11.2017 ТОВ "Укрмаслотрейд" було складено податкову накладну № 226 та направлено останню на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

З квитанції № 1 вбачається, що 01.12.2017 реєстрацію зазначеної податкової накладної від 01.12.2017 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1512. Підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання зазначених вимог, 22.12.2017 позивачем були подані до відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 1 разом з відповідними документами.

У вказаному повідомленні позивач зазначив, що основним видом діяльності товариства є "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту" (код КВЕД 46.19); товариством було придбано реалізовану олію у ТОВ "Гідросенд".

Також позивачем було надано контролюючому органу договір поставки від 05.12.2016 № 05121603; видаткову накладну від 22.11.2017 № ГС-00006250; договір поставки товару від 18.09.2015 № 148; додаткову угоду № 1 від 27.12.2016 до договору поставки № 148 від 18.09.2015; видаткову накладну від 22.11.2017 № 2452.

29.12.2017 відповідачем прийнято рішення № 511580/39437627 про відмову у реєстрації податкової накладної від 22.11.2017 № 226. Мотивуючи прийняте рішення, відповідач зазначив про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Не погодившись з рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з пунктом 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 74.3 статті 74 ПК України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246, в редакції, чинній на момент прийняття спірних рішень) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Так, пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту квитанцій вбачається, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних від 07.11.2017 № 3; від 08.11.2017 № 9; від 10.11.2017 № 21; від 10.11.2017 № 30; від 09.11.2017 № 200; від 14.11.2017 № 203; від 09.11.2017 № 204; від 16.11.2017 № 217; від 22.11.2017 № 226 стала відповідність останніх пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 N 567 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за N 753/30621 (далі - Критерії, у редакції, що була чинною на час зупинення реєстрації податкових накладних) моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 N 567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за N 754/30622, затверджено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік, у редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення).

Відповідно до пункту 1 Переліку вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року N 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що у разі виявлення контролюючим органом відповідності податкової накладної пункту 6 Критеріїв, останній зобов`язаний чітко вказати, якому саме з критеріїв відповідає податкова накладна та вказати конкретний перелік документів, який необхідно надати платнику податків для прийняття ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.

Разом з тим, суд констатує, що квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містять загальне посилання на пункт 6 Критеріїв, без зазначення конкретного виду критерію. У свою чергу, відсутність чіткого визначення відповідачем критерію позбавляє платника податків можливості встановити, які саме документи необхідно надати контролюючому органу для прийняття останнім рішення про реєстрацію податкової накладної.

Поряд з цим, як уже було встановлено судом, позивачем були подані до контролюючого органу документи, які підтверджували оприбуткування останнім товарів та послуг, які згідно спірних податкових накладних були реалізовані ПП "Віктор і К", ТОВ "Андрушівський маслосирзавод", ТОВ "Хлібозавод № 10", ТОВ "АЛГ-Груп", ТОВ "Полтавахліб-3" та ТОВ "Кременчуцький хлібокомбінат".

Враховуючи встановлені обставини, суд зазначає, що виявлена відповідачем розбіжність не знайшла свого підтвердження під час розгляду даної справи та була належним чином обґрунтована платником податків при поданні пояснень та підтвердних документів.

Суд звертає увагу, що досліджені документи були у розпорядженні відповідача, натомість, останнім не було досліджено характеру спірних операцій та не надано належної оцінки поданим підтвердним документам.

Положеннями пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 N 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (у редакції, що була чинною на момент прийняття спірного рішення) передбачено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної повинна бути зазначена чітка підстава відмови.

Натомість, зі змісту оскаржуваних рішень відповідача взагалі неможливо встановити, що саме слугувало підставою для їх прийняття, а саме: чи надані платником податку копії документів складені з порушенням законодавства, чи надані документи не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Встановлені у сукупності обставини свідчать на користь висновку, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної не відповідають критеріям правомірності, встановлених частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки позивачем у передбачений чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством спосіб було надано контролюючому органу належні документи на підтвердження правомірності формування податкових накладних від 07.11.2017 № 3; від 08.11.2017 № 9; від 10.11.2017 № 21; від 10.11.2017 № 30; від 09.11.2017 № 200; від 14.11.2017 № 203; від 09.11.2017 № 204; від 16.11.2017 № 217; від 22.11.2017 № 226, суд дійшов висновку про скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 11.12.2017 № 391340/39437627; від 11.12.2017 № 391338/39437627; від 11.12.2017 № 391339/39437627; від 14.12.2017 № 417523/39437627; від 11.12.2017 № 391343/39437627; від 14.12.2017 № 417526/39437627; від 11.12.2017 № 391342/39437627; від 15.12.2017 № 427433/39437627; від 29.12.2017 № 511580/39437627, позаяк останні не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та суперечать встановленим обставинам справи.

В той же час, варто зазначити, що оскаржувані рішення відповідача у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України - є індивідуальним актом.

Так, загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Натомість, оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості індивідуального акта, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до абзацу 1 частини четвертої вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що законодавством передбачено право суду, у випадку визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд вважає, що для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної виконано всі умови, визначені законом, і прийняття таких рішень у даному випадку не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Так, Європейський суд з прав людини у пункті 50 рішення від 13.01.2011 (остаточне) у справі "Чуйкіна проти України" (case of Chuykina v. Ukraine) (заява № 28924/04) зазначив, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10.07.2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

Згідно з пунктом 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 20 Порядку № 1246 встановлено, що У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Враховуючи, що судом встановлено відсутність у відповідача правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної шляхом прийняття відповідних рішень, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов`язання відповідача зареєструвати в ЄРНП податкові накладні від 07.11.2017 № 3; від 08.11.2017 № 9; від 10.11.2017 № 21; від 10.11.2017 № 30; від 09.11.2017 № 200; від 14.11.2017 № 203; від 09.11.2017 № 204; від 16.11.2017 № 217; від 22.11.2017 № 226 датою їх фактичного надходження контролюючого органу.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (04053, м. Київ, Вознесенський узвіз, 14, офіс 16/20, ідентифікаційний код 39437627) задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 № 391340/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07.11.2017 № 3, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 27.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 № 391338/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.11.2017 № 9, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 27.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 № 391339/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 10.11.2017 № 21, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 28.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.12.2017 № 417523/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 10.11.2017 № 30, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 29.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 № 391343/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.11.2017 № 200, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 27.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.12.2017 № 417526/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 14.11.2017 № 203, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 27.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 № 391342/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.11.2017 № 204, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 27.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2017 № 427433/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.11.2017 № 217, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 28.11.2017.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.12.2017 № 511580/39437627.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.11.2017 № 226, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд", днем її подання - 01.12.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (04053, м. Київ, Вознесенський узвіз, 14, офіс 16/20, ідентифікаційний код 39437627) 15858,00 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147- VIIІ).

Суддя В.П. Катющенко