
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
11 січня 2021 року справа № 580/4894/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкаси Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Демченко Ольги Борисівни та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкаси Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Демченко Ольги Борисівни, в якій просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером 7124981000:01:006:0631;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7124981000:01:006:0631;
- зобов`язати відповідача внести відповідний запис до Поземельної книги про припинення державної кадастрової реєстрації за кадастровим номером 7124981000:01:006:0631;
- визнати неправомірними дії відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки у Держаному земельному кадастрі за кадастровим номером 7124981000:01:006:0632;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7124981000:01:006:0632;
- зобов`язати відповідача внести відповідний запис до Поземельної книги про припинення державної кадастрової реєстрації за кадастровим номером 7124981000:01:006:0632;
- визнати неправомірними дії відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки у Держаному земельному кадастрі за кадастровим номером 7124981000:01:006:0633;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7124981000:01:006:0633;
- зобов`язати відповідача внести відповідний запис до Поземельної книги про припинення державної кадастрової реєстрації за кадастровим номером 7124981000:01:006:0633;
- визнати неправомірними дії відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки у Держаному земельному кадастрі за кадастровим номером 7124981000:01:006:0634;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7124981000:01:006:0634;
- зобов`язати відповідача внести відповідний запис до Поземельної книги про припинення державної кадастрової реєстрації за кадастровим номером 7124981000:01:006:0634.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що державна реєстрація спірних земельних ділянок була здійснена з порушенням закону, тому є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 09.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 09.12.2020 витребувано у Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області витяги з Державного земельного кадастру на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124981000:01:006:0631, 7124981000:01:006:0632, 7124981000:01:006:0633, 7124981000:01:006:0634, із зазначенням власників земельних ділянок.
31.12.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області було надано до суду витяги з Державного земельного кадастру на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124981000:01:006:0631, 7124981000:01:006:0632, 7124981000:01:006:0633, 7124981000:01:006:0634, із зазначенням власників земельних ділянок.
Згідно наданих витягів з Державного земельного кадастру власником земельної ділянки з кадастровим номером 7124981000:01:006:0631 є ОСОБА_2 , з кадастровим номером 7124981000:01:006:0632 – ОСОБА_3 , з кадастровим номером 7124981000:01:006:0633 – ОСОБА_4 , з кадастровим номером 7124981000:01:006:0634 – ОСОБА_5 .
Отже, позивач просить скасувати державну реєстрацію земельних ділянок, які перебувають у приватній власності фізичних осіб.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З аналізу наведених норм вбачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб`єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Реалізуючи дискрецію при визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Тобто рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред`являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (наприклад, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень.
Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.
Вказані правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.03.2018 у справі №536/233/16-ц.
У справі, що розглядається, позивач звернувся до суду з позовом до державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкаси Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Демченко Ольги Борисівни про визнання протиправними дій щодо державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі з кадастровими номерами 7124981000:01:006:0631, 7124981000:01:006:0632, 7124981000:01:006:0633, 7124981000:01:006:0634 та скасування державної реєстрації вказаних земельних ділянок, які перебувають у приватній власності фізичних осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Згідно частини 1 статті 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (частина 3 статті 791 Земельного кодексу України).
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4 статті 791 Земельного кодексу України).
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 9 статті 791 Земельного кодексу України).
Згідно частини 13 статті 791 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Отже, у разі встановлення порушення порядку формування земельної ділянки та внесення до Державного земельного кадастру запису про скасування державної реєстрації земельних ділянки виникають підстави для припинення права власності на земельні ділянки фізичних осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
За вказаних обставин правовідносини щодо реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі втрачають публічний характер та набувають приватно-правового характеру.
Суд враховує, що спірні земельні ділянки перебувають у приватній власності фізичних осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , тому спір про державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 7124981000:01:006:0631, 7124981000:01:006:0632, 7124981000:01:006:0633, 7124981000:01:006:0634 в Держаному земельному кадастрі є цивільно-правовим.
Приписами статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи викладене, спір у справі підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на неможливість вирішення даного спору в порядку адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 189, 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження у адміністративній справі №580/4894/20 за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкаси Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Демченко Ольги Борисівни та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дати її підписання.
Головуючий А.В. Руденко