Рішення № 94068322, 11.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
560/2312/20
Номер документу
94068322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2312/20

РІШЕННЯ

іменем України

11 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маківської сільської об`єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Маківської сільської об`єднаної територіальної громади, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади, для ведення особистого селянського господарства, та зобов`язати відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади, для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15 березня 2020 року звернувся до Маківської сільської об`єднаної територіальної громади з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади для ведення особистого селянського господарства. Однак на час звернення до суду зазначене клопотання не розглянуте та не прийняте жодне рішення по суті звернення. Вважаючи таку бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 06 травня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до завершення розгляду справи по суті відмовив. Позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху.

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 01 липня 2020 року відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвала Хмельницького окружного адміністративного про відкриття провадження в адміністративній справі вручена відповідачу 06.07.2020. Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно з ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

15 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Маківської сільської об`єднаної територіальної громади із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області з метою передачі її у власність.

Станом на час звернення до суду зазначене клопотання відповідачем не розглянуте та не прийняте жодне рішення по суті звернення.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту б) частин першої статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, Земельний кодекс України визначає вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Рішення сесії селищної ради про розгляд заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не приймалось.

Суд вважає, що Маківська сільська об`єднана територіальна громада порушила порядок розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки така заява не розглядалася на пленарному засіданні сесії, відповідне рішення по суті заяви не приймалось.

У Рішенні від 20 жовтня 2011 року у справі «Rysovskyy v. Ukraine» Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб («Beyeler v.Italy», «Oneryildiz v.Turkey», «Megadat.com S.r.l. v.Moldova», «Moskal v.Poland»). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок («Lelas v. Croatia» і «Toscuta and Others v. Romania») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси («Oneryildiz v. Turkey», та «Beyeler v. Italy»).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків («Lelas v. Croatia»).

Отже, заява позивача повинна розглядатися у порядку визначеному законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», тобто на пленарному засіданні Маківської сільської об`єднаної територіальної громади із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення передбачений законодавством.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання розглянути заяву позивача у порядку статті 118 Земельного кодексу України.

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Маківської сільської об`єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Маківської сільської об`єднаної територіальної громади щодо прийняття рішення про надання чи відмову у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади для ведення особистого селянського господарства, протиправною.

Зобов`язати Маківську сільську об`єднану територіальну громаду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади та прийняти рішення про надання чи відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території Маківської сільської об`єднаної територіальної громади для ведення особистого селянського господарства в порядку та спосіб, визначені статтею 118 Земельного кодексу України.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 420,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Маківської сільської ради Маківської сільської об`єднаної територіальної громади.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Маківська сільська об`єднана територіальна громада (вул. Воздвиженська, 22,Маків,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32445 , код ЄДРПОУ - 40134461)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук