
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2021 року м. Рівне №460/3393/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Бугаївської сільської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Бугаївська сільська рада Радивилівського району Рівненської області доБугаївського сільського голови Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області Креселюк Валентин Андрійович про встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Бугаївської сільської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області до Бугаївського сільського голови Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області Креселюка Валентина Андрійовича, у якій позивач просить суд встановити у ОСОБА_1 , обраного Бугаївським сільським головою за результатами перших виборів 30.06.2019 відсутність компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень - Бугаївського сільського голови Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області, у тому числі щодо розпорядження рахунками Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області, які відкриті Управлінням державної казначейської служби України у Радивилівському районі Рівненської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач, який обраний Бугаївським сільським головою розпочав здійснювати свої повноваження з порушенням порядку встановленого чинним законодавством, а саме без ухвалення виборчою комісією рішення про його реєстрацію головою, оголошення і схвалення такого рішення на пленарному засіданні відповідної сільської ради, без повідомлення ЦВК про його обрання, а також без складення присяги. Вважає, що відповідач, вступивши на посаду без реєстрації позивачем, перебрав на себе виключну компетенцію виборчої комісії і порушив її інтереси. Також повідомив, що у зв`язку з такими обставинами позивачем винесено постанову від 30.06.2019 №14 щодо визнання ОСОБА_1 таким, що не вступив на посаду та відмовився від посади Бугаївського сільського голови Радивилівського району Рівненської області та призначення повторних виборів. З наведеного просив задовольнити позов.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. На обґрунтування відзиву зазначив, що за результатами місцевих виборів він був більшістю голосів виборців обраний Бугаївським сільським головою у порядку визначеному чинним законодавством. 10.07.2020 головою Бугаївської сільської виборчої комісії було повідомлено на сесії сільської ради про підсумки проведеного голосування, після чого він склав присягу і депутати ради схвалили його вступ на посаду. Наголосив, що не вчиняв жодних дій і не ухвалював рішень, що відносяться до компетенції позивача, зокрема, не реєстрував себе сільським головою, а тому ініційований комісією спір не є компетенційним. Вважає, що початок його повноважень відбувся у порядку встановленому законом, а тому вимоги про встановлення відсутності у нього компетенції сільського голови є безпідставними і спрямовані на перешкоджання нормальної діяльності сільської ради. З тих підстав просив у позові відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив відповідача, в якому більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також, на спростування тверджень відзиву відповідача наводить свої аргументи.
Інші заяви по суті спору від сторін не надходили.
Ухвалою суду від 06.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 28.07.2020 на 14:00 год.
Ухвалою суду від 14.07.2020 відмовлено у забезпеченні позову за заявою Бугаївської сільської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області.
Судове засідання, призначене на 28.07.2020, відкладено на 19.08.2020.
19.08.2020 у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді розгляд справи відкладено на 15.10.2020.
Ухвалою суду від 15.10.2020 розгляд справи відкладено до 11.11.2020, у зв`язку з неявкою сторін у судове засідання.
11.11.2020 судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючої судді Нор У.М. на лікарняному, розгляд справи відкладено до 17.12.2020.
У судове засідання, призначене на 17.12.2020, представники сторін не прибули. Про дату, місце і час судового розгляду повідомлялися належним чином. До початку судового засідання представник позивача подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Враховуючи подане клопотання та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу №460/3393/20 в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.
20.04.2019 Центральна виборча комісія постановою №846 призначила на 30.06.2019 перші місцеві вибори в утвореній Бугаївській сільській об`єднаній територіальній громаді, зокрема Бугаївського сільського голови Радивилівського району Рівненської області (а.с.60-61).
Відповідно до протоколу засідання Бугаївської сільської виборчої комісії від 30.06.2019 за підсумками проведених виборів ОСОБА_1 обрано головою Бугаївської ОТГ, за якого проголосувало 272 виборця (а.с. 7-13).
Згідно з постановою Бугаївської сільської виборчої комісії від 01.07.2019 №11 відповідач був визнаний головою Бугаївської ОТГ(а.с.14).
10.07.2019 Бугаївською сільською радою Радивилівського району Рівненської області восьмого скликання було ухвалено рішення №2, яким взято до відома інформацію голови Бугаївської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 про результати виборів Бугаївського сільського голови та обрання на цю посаду ОСОБА_1 , заслухано складення ним присяги та вирішено вважати його таким, що вступив на посаду (а.с.15).
При цьому відповідачем рішення про реєстрацію його Бугаївським сільським головою не виносилось.
Не погоджуючись з тим, що Креселюк В.А. діє, як голова Бугаївської сільської ради, з порушенням порядку початку його повноважень позивач звернувся до суду задля встановлення відсутності у нього компетенції на такі дії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Статтею 2 Виборчого кодексу України визначено, що підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України Про Центральну виборчу комісію, Про Державний реєстр виборців, іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
Статтею 19 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі права громадян України захищаються законом. Громадяни мають право на захист своїх виборчих прав та інших прав на участь у виборчому процесі шляхом оскарження порушень до відповідних виборчих комісій або у судовому порядку. За порушення виборчих прав громадян винні особи несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.
Положення статті 20 Виборчого кодексу України містить визначення поняття виборчого процесу як здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Пунктами 16,17 частини 2 статті 206 цього кодексу передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема: встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів, реєструє обраних депутатів, сільського, селищного, міського голову, здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.
Згідно зі статтею 278 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія на підстав протоколу про результати голосування з виборів сільського, селищного, міського голови приймає одне з таких рішень:
1) про визнання особи обраною сільським, селищним, міським головою;
2) про призначення повторного голосування з виборів сільського, селищного, міського голови;
3) про визнання виборів сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися та призначення у зв`язку з цим повторних виборів.
Територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраним сільським, селищним міським (міст з кількістю виборців до 75 тисяч осіб) головою кандидата, який за результатами голосування виборців отримав найбільшу порівняно з іншими кандидатами на посаду кількісті голосів виборців.
Відповідно до частини 1 статті 281 Виборчого кодексу України, територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п`ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційні оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масово інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності) регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі ї: утворення).
При цьому з аналізу змісту наведених положень законодавства вбачається, що до повноважень територіальної виборчої комісії не належить прийняття рішення щодо визнання обраних депутатів місцевих рад або голів відповідних рад такими, що не вступили на посаду та відмовились від посади. Разом з тим, норми статті 206 Виборчого кодексу України передбачає обов`язок комісії щодо реєстрації обраних депутатів, сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Згідно з частиною 1 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Водночас, як було зазначено вище, обов`язок щодо реєстрації, зокрема, обраного сільського голови покладається на відповідну територіальну виборчу комісію.
Поряд з цим, спором адміністративної юрисдикції у розумінні пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 КАС є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
Отже, за змістом наведених норм до адміністративного суду за зверненням суб`єкта владних повноважень може бути подано позов у випадку спору між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
У цій справі, як позивач так і відповідач є суб`єктами владних повноважень у розумінні КАС України, оскільки вони здійснюють публічно-владні управлінські функції на підставі законодавства.
Так, за загальним правилом один орган державної влади не може звертатися з позовом до іншого органу, бо це означає позов держави до неї самої.
Винятком є компетенційний спір. Втім, хоча формально цей спір вирішується у позовному провадженні, по суті це не є спором про право. Натомість у такому судовому процесі суд дає тлумачення законодавства, роз`яснюючи межі компетенції органів.
Тобто, позивачем у компетенційних спорах є суб`єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб`єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію, або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
У такому випадку спір з приводу реалізації компетенції має виникати між суб`єктами владних повноважень, які фактично реалізують ці повноваження у вказаній сфері.
Як з`ясовано судом Бугаївська сільська виборча комісія звернулась до суду з позовом до Бугаївського сільського голови Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області Креселюка В.А. обраного більшістю голосів на місцевих виборах про встановлення відсутності у нього повноважень сільського голови у зв`язку з неприйняттям позивачем рішення про його реєстрацію, як сільського голови та направлення цього рішення в ЦВК.
Проте, суд не погоджується з доводами позивача, що спір у цій справі відноситься до компетенційних, оскільки у цьому випадку не йдеться про спір щодо розмежування компетенції між Бугаївською виборчою комісією та Бугаївським сільським головою, оскільки він ніяким чином не перебирав на себе повноваження позивача. Водночас жодними доказами наявними у матеріалах справи не доведено, що відповідачем ухвалювались рішення, які належать до повноважень виборчої комісії , у тому числі щодо реєстрації його сільським головою за результатами виборів.
Хоча викладений висновок є самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог суд вважає за необхідне також надати оцінку аргументам виборчої комісії про допущення порушень процедури вступу відповідача на займану ним посаду для остаточного вирішення цього спору.
Так, ОСОБА_1 був обраний Бугаївським сільським головою більшістю голосів виборців у порядку встановленому законом, що підтверджується протоколом засідання Бугаївської сільської виборчої комісії від 30.06.2019, а також постановою Бугаївської сільської виборчої комісії від 01.07.2019 №11.
Надалі, 10.07.2019 Бугаївською сільською радою Радивилівського району Рівненської області восьмого скликання було ухвалено рішення №2, яким взято до відома інформацію голови Бугаївської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 про результати виборів Бугаївського сільського голови та обрання на цю посаду ОСОБА_1 , заслухано складення ним присяги та вирішено вважати його таким, що вступив на посаду, що спростовує доводи наведені у позовній заяві.
Натомість позивачем безпідставно не виконані покладені на нього обов`язки щодо реєстрації відповідача обраним Бугаївським сільським головою. Суд підкреслює, що такі порушення процедури початку повноважень сільського голови, які вчинив саме позивач, а не відповідач не можуть переважати над волевиявленням виборців відповідної територіальної громади, які на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом обрали ОСОБА_1 на цю посаду.
Водночас, суд не бере до уваги постанову позивача від 30.06.2019 №14 «Про визнання ОСОБА_1 таким, що не вступив на посаду та відмовився від посади Бугаївського сільського голови Радивилівського району Рівненської області, призначення повторних виборів», оскільки, як було зазначено судом вище, територіальна виборча комісія не уповноважена законодавством ухвалювати такі рішення.
Інші доводи та аргументи, наведені сторонами, судом не оцінюються, позаяк не мають вирішального значення для правильного вирішення судового спору по суті.
Підсумовуючи наведене, суд констатує, що у цих конкретних спірних правовідносинах позивач не довів порушення позивачем своїх прав та інтересів, відтак, позовні вимоги є необґрунтованими і у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог Бугаївської сільської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області (вул. Шевченка буд. №36, с. Бугаївка, Радивилівський р-н, Рівненська обл, 35561, код ЄДРПОУ 34133952) до Бугаївського сільського голови Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області Креселюка Валентина Андрійовича (пров. Шевченка, 4, с. Бугаївка, Радивилівський р-н, Рівненська обл., 35561) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 11 січня 2021 року.
Суддя У.М. Нор