
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2021 року м. Рівне №460/7732/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі по тексту, - ГУ ДСНС у Рівненській області, відповідач), яким просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії та
- зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДСНС України в Рівненській області щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 та щодо не оформлення і не надання до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначеним шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020;
- зобов`язати Головне управління ДСНС України в Рівненській області перерахувати розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017;
- зобов`язати відповідача підготувати і надати до ГУ ПФУ в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відмова відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 та станом на 29.01.2020 є протиправною. В обґрунтування позову зазначено, що з 05.03.2019р. - дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, виникли підстави для перерахунку з 01.04.2019 пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, позивач зазначає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020, визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Таким чином, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та як наслідок і редакція пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, втратили чинність 29.01.2020. Тобто, починаючи з 29.01.2020, виникли підстави для перерахунку з 01.02.2020 його пенсії відповідно до первинної редакції пункту 4 Постанови КМУ № 103, а саме: виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до Постанови КМУ №704, а також надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Натомість, на відповідача покладено функції по складанню відповідних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та подання їх до органів Пенсійного фонду України, чого в даному випадку на письмове звернення позивача останнім не здійснено. Вважає такі дії відповідача щодо відмови у видачі зазначених довідок протиправними, такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, а тому просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строк для подання відзиву відповідачем (а.с.28-30).
17.11.2020 відповідач подав клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу (а.с.48-55) та відзив на позовну заяву, яким проти позову заперечив. В обґрунтування свої позиції, з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, зазначив, що від ГУ ПФУ в Рівненській області до відповідача жодної інформації щодо проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсійне забезпечення відповідно до Закону №2262-XII, та необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило. А лише за таких умов, на думку відповідача, у нього виникає обов`язок по підготовці і наданню відповідних довідок до органу Пенсійного фонду. Крім того, повідомляє, що відповідач звертався за роз`ясненнями щодо видачі вказаних довідок до ГУ ПФУ в Рівненській області та до ДСНС України, листами яких відповідачу повідомлено про відсутність підстав для видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, оскільки після скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, пунктів 1,2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 до постанови КМУ №45, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Позовні вимоги про зобов`язання перерахунку розміру грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 вважає похідними до рішення у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, в зв`язку з чим просив зупинити провадження у цій справі до розгляду касаційної скарги Мінсоцполітики у справі №826/6453/18. З таких підстав, відносить на розгляд суду вирішення порушеного позивачем питання щодо видачі йому належних довідок для перерахунку пенсійного забезпечення (а.с.33-36).
30.11.2020 року на адресу суду від позивача надійшли письмові пояснення до позову, які за змістом і суттю є тотожними тим, що викладені у позовній заяві (а.с.56-60).
Ухвалою суду від 04.01.2021 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (а.с.61-62).
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяви по суті справи, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером служби цивільного захисту та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” №2262-ХІІ.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується обома сторонами, у березні 2018 року на виконання постанов Кабінету Міністрів України №704 та №103 ГУ ДСНС України у Рівненській області подало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою начальник 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Рівненській області, що враховується для перерахунку пенсій (а.с.14), а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провело відповідний перерахунок пенсії.
27.08.2020 позивач звернувся до ГУ ДСНС у Рівненській області із заявою, якою просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області: 1) довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії та 2) довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704 від 30.08.2017, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020 (а.с.15-16).
У відповідь на вказане звернення, відповідач листом від 25.09.2020 №6202-4574/6208 фактично відмовив позивачу у наданні таких довідок та зазначив, що враховуючи те, що рішенням суду у справі №826/3858/18 зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсій не встановлено, а іншого рішення Уряду щодо перерахунку не приймалося, то підстави подання Пенсійним фондом України після 05.03.2019 списків осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до силових структур з метою отримання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій відсутні (а.с.17).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі по тексту, - Закон №2262-ХІІ).
В силу вимог пункту «б» статті 1-2 Закону №2262-ХІІ серед іншого, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту звільнені зі служби мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За частинами 1, 2, 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з:
1) посадового окладу,
2) окладу за військовим (спеціальним) званням,
3) щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі, - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ № 704.
Цією постановою також було внесено зміни до Порядку №45 від 13.02.2008.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як:
1) посадовий оклад,
2) оклад за військовим (спеціальним) званням,
3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ №103 було викладено в новій редакції, і в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.
Оскільки зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з підпунктами 1, 4 пункту 1 розділу II Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, зареєстрованим в Мін`юсті 10.10.2018 за №1152/32604 (дія якої відповідно до пункту 1 розділу 1 поширюється на Державну службу України з надзвичайних ситуацій), уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій. Відповідно до пункту 2 Розділу III цієї Інструкції, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Тобто, саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” врегульовано Порядком, що затверджений постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (з подальшими змінами і доповненнями, далі Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що ГУ ДСНС України у Рівненській області було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням – полковник та надбавки за вислугу років) (а.с.14).
У той же час, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто чотирьох складових.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, який відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу в підготовці і наданні до органу Пенсійного фонду довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019, діяв не на підставі та в спосіб, визначені чинним законодавством України, а отже протиправно, чим порушив право позивача на гарантоване належне пенсійне забезпечення.
Таким чином, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними таких дій відповідача.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача у спірних правовідносинах щодо відмови у наданні оновленої довідки станом на 05.03.2019, то задоволенню також підлягає похідна позовна вимога - про зобов`язання Головного управління ДСНС України у Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо:
1) не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017;
2) не оформлення і ненадання до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020
та про зобов`язання відповідача перерахувати розмір грошового забезпечення з урахуванням таких розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, і підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, то суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року (далі по тексту, - Постанова №704), затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції, чинній до 24.02.2018р.) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
В подальшому, пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018 р.) до Постанови № 704 внесені зміни, внаслідок яких її пункт 4 викладено у новій редакції, такого змісту: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Іншими словами, з 24.02.2018 згідно з Постановою №704 (з урахуванням змін, внесених Постановою КМУ №103), розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року , тобто 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Як зазначалося судом раніше, відповідачем у березні 2018 року було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до пунктів 1, 2 Постанови №103 довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначені відповідно до п.4 Постанови №704 (з урахуванням внесених Постановою №103 змін) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2018 року (1762,00 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт (а.с.14). Пенсія позивача перерахована і виплачується на підставі вказаної довідки.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, яким було внесено зміни до пункту 4 Постанови №704.
Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє попередня редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін, відповідно до змісту якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019р. №294-ІХ (зі змінами та доповненнями), встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01 січня 2020 року становить 2102,00 грн.
Отже, з 29.01.2020 – дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/6453/18 грошове забезпечення військовослужбовців відповідно до Постанови №704 змінилося в сторону збільшення, позаяк змінився розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020, що становить 2102,00 грн., а не на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018 року, що складав 1762,00 грн.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями п.6 Постанови № 103 та змін до п.4 Постанови №704, не змінився.
Відповідно до вимог частини 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, у зв`язку із скасуванням пункту 6 Постанови №103 та відновленням попередньої редакції пункту 4 Постанови №704 з 29.01.2020 відбулися зміни в законодавстві, враховуючи які, відповідач зобов`язаний був скласти та подати до ГУ ПФУ у Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням повинен бути визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови №704, для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020 року.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Матеріалами справи підтверджено, що 27.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив, зокрема, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 (а.с.15-16). Поміж тим, відповідач відмовив позивачу у підготовці та наданні пенсійному органу відповідної довідки (а.с.17).
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу в підготовці і наданні до органу Пенсійного фонду довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2020, діяв не на підставі та в спосіб, визначені чинним законодавством України, а отже протиправно, чим порушив право позивача на гарантоване належне пенсійне забезпечення.
Водночас, як свідчить зміст прохальної частини позовної заяви, позивач просить зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13 14 до постанови №704.
При цьому, суд зауважує, що до позивача додатки 12, 13 не застосовуються, оскільки останні стосуються посадових окладів військовослужбовців строкової військової служби та курсантів військових навчальних закладів, навчальних закладів Міністерства інфраструктури, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної фіскальної служби, ліцеїстів військових ліцеїв, ліцеїв цивільного захисту та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, до числа яких позивач не належить.
З урахуванням зазначеного, належним способом захисту порушеного права позивача у цій частині спірних правовідносин буде визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у підготовці та наданні ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020.
Оскільки судом визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, що є основної позовною вимогою у цій частині спірних правовідносин, то відповідно підлягає до задоволення і похідна позовна вимога у відповідній частині. Таким чином, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача скласти та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020.
При цьому, при вирішенні питання стосовно можливості застосування мінімальної заробітної плати, як розрахункової величини при обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до пункту 4 Постанови №704, судом враховано таке.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019р. №294-ІХ (зі змінами та доповненнями), встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01 січня 2020 року становить 2102,00 грн. При цьому, мінімальна заробітна плата з 01.01.2020р. становила - 4723,00 грн. Тобто, за правилами відновленої редакції пункту 4 Постанови №704, при визначенні розміру посадового окладу з урахуванням тарифних коефіцієнтів згідно з додатками 1, 12, 13, 14 в якості розрахункової величини повинна була б застосовуватися мінімальна заробітна плата, оскільки 50% її розміру (2361,50 грн.) перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 01 січня 2020 року (2102,00 грн.).
Поміж тим, суд звертає увагу, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2017р., установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Норми пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були чинними як на дату прийняття Постанови № 704, так є чинними і станом на 29.01.2020р., неконституційними не визнавалися.
В той же час, Постанова КМУ №704 є підзаконним нормативно-правовим актом. Юридична сила закону як джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
За наведених обставин, на переконання суду, пункт 4 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 (у відновленій редакції) в частині, яка суперечить нормам розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016 р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
З огляду на викладене, з урахуванням відкоригованого судом способу захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Решта доводів та аргументів учасників справи не спростовують викладених висновків суду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача частково відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
Суд пам`ятає, що згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з такого.
У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на його користь понесені ним судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 14000 грн. та сплачений за подання цього позову судовий збір в сумі 1681,60 грн.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За правилами ч.7 ст.139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч.2 ст.134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно з ч.3 та ч.4 ст.134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При цьому, склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
На виконання вимог цієї норми позивач подав копію договору про надання правової допомоги № 159/20/08/2020 від 20.08.2020, розрахунку витрат на професійну правничу допомогу від 16.10.2020, акту приймання-передачі №1/20 від 16.10.2020, квитанції про оплату від 28.08.2020, фільтрованої виписки по банківському рахунку (а.с.18-23).
Згідно з актом приймання-передачі наданої правничої допомоги від 16.10.2020 та розрахунку витрат на професійну правничу допомогу від 16.10.2020, долучених до позовної заяви, адвокатом позивачу було надано такі послуги: 1) консультація з клієнтом щодо узгодження правової позиції - 1000 грн., 2) аналіз нормативно-правових актів законодавства України щодо пенсійного забезпечення – 500 грн., 3) первинний аналіз документів, наданих клієнтом – 500 грн., 4) отримання доказів для позовної заяви, їх аналіз та систематизація, виготовлення копій документів – 2000 грн., 5) підготовка та подання адвокатських запитів – 2000 грн., 6) аналіз позиції відповідача за його відповіддю на адвокатський запит та визначення правової позиції позовної заяви – 1000 грн., 7) підготовка та подання позовної заяви – 5000 грн., 8) представництво та захист інтересів в суді (відвідування суду для з`ясування обставин та стану справи, ознайомлення з матеріалами справи, розробка та подання клопотань та інших процесуальних документів) – 1500 грн., 9) правове супроводження процесу виконання відповідачем судового рішення – 500 грн. Всього на загальну суму – 14000,00 грн. (а.с.20).
Не погодившись з таким розміром витрат на професійну правничу допомогу, відповідач 17.11.2020 подав клопотання про зменшення суми цих витрат до розміру сплаченого позивачем судового збору у сумі 1681,60 грн., оскільки розмір витрат на оплату послуг адвоката є неспівмірним зі складністю справи, обсягом наданих адвокатом послуг і виконаних робіт (а.с.48-55).
Розглянувши заяви обох сторін стосовно витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов висновку, що розмір заявлених позивачем витрат на оплату правничої допомоги адвоката підлягає зменшенню з огляду на таке.
За правилами частини 5 статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
В силу вимог ч.6 ст. 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 7 статті 134 КАС України)
Так, при визначенні суми відшкодування суд виходить з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України", від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України", від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України", від 30 березня 2004 року у справі "Меріт проти України", "East/West Alliance Limited" проти України", заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише ті витрати, які мають розумний розмір.
Матеріалами справи підтверджено, що між позивачем та Адвокатським бюро “Івана Хомича” укладено договір про надання правової допомоги від 20 серпня 2020 року №159/20/08/2020 (а.с.18-19).
Згідно з актом приймання-передачі наданої правничої допомоги від 16.10.2020 №1/20 за Договором про надання правової допомоги від 20.08.2020 адвокатом позивачу надано, а останнім отримано такі послуги: 1) консультація з клієнтом щодо узгодження правової позиції - 1000 грн., 2) аналіз нормативно-правових актів законодавства України щодо пенсійного забезпечення – 500 грн., 3) первинний аналіз документів, наданих клієнтом – 500 грн., 4) отримання доказів для позовної заяви, їх аналіз та систематизація, виготовлення копій документів – 2000 грн., 5) підготовка та подання адвокатських запитів – 2000 грн., 6) аналіз позиції відповідача за його відповіддю на адвокатський запит та визначення правової позиції позовної заяви – 1000 грн., 7) підготовка та подання позовної заяви – 5000 грн., 8) представництво та захист інтересів в суді (відвідування суду для з`ясування обставин та стану справи, ознайомлення з матеріалами справи, розробка та подання клопотань та інших процесуальних документів) – 1500 грн., 9) правове супроводження процесу виконання відповідачем судового рішення – 500 грн. Всього на суму 14000,00 грн.(а.с.21)
Вирішуючи питання про визначення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, суд виходить зі складності справи та обсягу і фактичності наданих адвокатом послуг позивачу, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг), наданням до суду доказів, які стосуються спірних правовідносин.
При цьому, суд враховує, що адміністративна справа №460/7732/20 є не лише справою незначної складності, а й типовою справою, з огляду на зразкове рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, та стосується спірних правовідносин, що є подібними, до тих, що були предметом розгляду Верховним Судом у справі №826/3858/18.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа є справою незначної складності, і зі спірних правовідносин наявна стала судова практика, то необхідності досліджувати значний обсяг нормативно-правових актів і документів для підготовки позовної заяви до суду не було, а відтак послуги в частині «консультації з клієнтом щодо узгодження правової позиції - 1000 грн., аналізу нормативно-правових актів законодавства України щодо пенсійного забезпечення – 500 грн., первинного аналізу документів, наданих клієнтом – 500 грн.» не були необхідними, а їхній розмір є необґрунтованим.
Крім того, стосовно послуг щодо «первинного аналізу документів, наданих клієнтом – 500 грн.», то, як свідчать матеріали справи і зміст позовної заяви, позивачем було надано адвокату копії: паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та довідки про реєстрацію місця проживання. Жодних доказів того, що аналіз цих документів має значення для правового обґрунтування позовних вимог не надано.
Стосовно послуг щодо «отримання доказів для позовної заяви, їх аналіз та систематизація, виготовлення копій документів – 2000 грн., підготовки та подання адвокатських запитів – 2000 грн., аналізу позиції відповідача за його відповіддю на адвокатський запит та визначення правової позиції позовної заяви – 1000 грн.», то суд зауважує, що відповідно до змісту позовної заяви, додатками до неї перелічено 14 документів, з яких суті позовних вимог стосуються лише 3 (три) з них, а саме: довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на березень 2018 року, копія заяви позивача від 27.08.2020 та відповідь відповідача на вказану заяву позивача (позиції додатків 5,6,7). Решта документів, окрім копії паспорта позивача, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та довідки про реєстрацію місця проживання (позиції 2,3,4), стосуються виключно питання витрат на правничу допомогу. Щодо вимоги про стягнення витрат на послугу адвоката "підготовка та подання адвокатських запитів", суд також вважає її необґрунтованою, оскільки матеріали справи не місять копій таких запитів та/або доказів їх надіслання відповідачу. В матеріалах справи наявна копія заяви ОСОБА_1 від 27.08.2020, адресована відповідачу, зміст якої свідчить про її підписання та подання особисто позивачем, а не його адвокатом. Враховуючи зазначене, у суду відсутні підстави вважати обґрунтованим розмір зазначених послуг, та фактичність їх надання позивачу.
Щодо послуг в частині представництва та захисту інтересів позивача в суді (відвідування суду для з`ясування обставин та стану справи, ознайомлення з матеріалами справи, розробка та подання клопотань та інших процесуальних документів) – 1500 грн, то суд звертає увагу, що розгляд даної справи як справи незначної складності здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, тобто без проведення судових засідань за участі представників сторін. Крім цього, у справі відсутні докази ознайомлення адвоката з її матеріалами. Суд також враховує, що подані адвокатом письмові пояснення до позову від 28.11.2020 (а.с.56-57), фактично дублюють зміст позовної заяви і не місять додаткових обґрунтувань позовних вимог. Таким чином, виходячи з критерію реальності адвокатських витрат і наданих послуг, вимога про стягнення на користь позивача судових витрат на правничу допомогу в цій частині в сумі 1500 грн. не підлягає задоволенню, оскільки є безпідставною і фактично такі послуги не надавалися.
Стосовно наданої адвокатом послуги "правове супроводження процесу виконання відповідачем судового рішення", то така безпідставна, необґрунтована, в силу того, що не могла бути фактично надана адвокатом на час звернення до суду з цим позовом, тобто до прийняття судом рішення в цій справі, а тому є передчасною.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що сума судових витрат на правничу допомогу в розмірі 14000,00 грн., яку позивач просить стягнути за рахунок відповідача, підлягає зменшенню у зв`язку з відсутністю ознак співмірності, визначених ч.5 ст. 134 КАС України та недоведеністю.
На переконання суду, такі послуги як аналіз нормативно-правових актів законодавства України щодо пенсійного забезпечення, первинний аналіз документів, наданих клієнтом, отримання доказів для позовної заяви, їх аналіз та систематизація, виготовлення копій документів, аналіз позиції відповідача за його відповіддю та визначення правової позиції позовної заяви охоплюються поняттям підготовки та подання позовної заяви.
Таким чином, оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги адвоката, беручи до уваги клопотання відповідача про зменшення судових витрат, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п`ятою статті 134, частиною дев`ятою статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн. та сплачений позивачем за подання цієї позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 1681,60 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (код ЄДРПОУ 38610634, вулиця Гетьмана Полуботка, 37, місто Рівне, 33028) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01 лютого 2020 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 (п`ять тисяч) грн. та витрати по сплаті судового збору в сумі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 11 січня 2021 року.
Суддя Н.С. Гудима