
Справа № 420/11776/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Криничне» (68742, Одеська обл., Болградський район, с. Криничне, вул. Інзовська, будинок 146, код ЄДРПОУ 03768954) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправними та скасування вимог, –
ВСТАНОВИВ:
03.11.2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов сільськогосподарського виробничого кооперативу «Криничне» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.04.2020 року №Ю-5270-52 на суму 136672,19 грн. винесену керівником Фотка Л.П. (його заступником або уповноваженою особою) Головного управління ДПС в Одеській обл.;
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.06.2020 року №Ю-5270-52 на суму 210333,26 грн. винесену керівником Фотка Л.П. (його заступником або уповноваженою особою) Головного управління ДПС в Одеській обл.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в оскаржувані вимоги про сплату боргу включена сума єдиного соціального внеску за грудень 2019 року в сумі 64 306,52 грн. яка є сплаченою СВК "Криничне" під час примусового виконання вимоги від 11.02.2020 №Ю-5270-52. Крім того, позивач зазначає, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) прийняті та надіслані платнику єдиного соціального внеску з порушенням ст. 25 Закону України "Про єдиний соціальний внесок" та положень Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства Фінансів України від 20.04.2015 №449, а тому підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 09.11.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
30.11.2020 року за вх. №50697/20 від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено що вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06.04.2020 року №Ю-5270-52 та від 09.06.2020 року №Ю-5270-52 прийняті у відповідності норм чинного законодавства та у межах повноважень.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Криничне» код ЄДРПОУ 03768954 перебуває як платник податків за основним місцем обліку у ГУ ДПС в Одеській області.
06.04.2020 року податковим органом складено податкову вимогу №Ю-5270-52 на суму 136672,19 грн.
09.06.2020 року податковим органом складено податкову вимогу №Ю-5270-52 на суму 210333,26 грн.
Вказані податкові вимоги направлено рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення за місцезнаходженням позивача: Одеська обл., Болградський район, с. Криничне, вул. Інзовська, будинок 146, яка відповідає зареєстрованій адресі місцезнаходження у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п.1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Частинами 2, 3 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.
Згідно ч.11 ст. 9 Закону № 2464-VI, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 25 Закону № 2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Суд звертає увагу, що у вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.04.2020 №Ю-5270-52 включена сума єдиного соціального внеску за грудень 2019 року в сумі 64 306,52 грн.
Крім того, у вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.06.2020 №Ю-5270-52 включена сума єдиного соціального внеску за грудень 2019 року в сумі 64 306,52 грн.
В свою чергу, сума єдиного соціального внеску в сумі 64 306,52 грн. сплачена СВК "Криничне" під час примусового виконання вимоги від 11.02.2020 №Ю-5270-52. Сплата відбулась 30.06.2020 на підставі чого СВК "Криничне" отримало постанову від 01.07.2020 року про закінчення виконавчого провадження (а.с.9).
Згідно інтегрованої картки платника податків СВК "Криничне" сплачено до бюджету 64 306,52 грн. (стягнення у межах виконавчого провадження за платіжним дорученням №2761 від 01.07.2020 року).
За таких обставин, суд вважає, що в оскаржувані вимоги про сплату боргу від 06.04.2020 №Ю-5270-52 та від 09.06.2020 №Ю-5270-52 включена сума єдиного соціального внеску, яка є сплаченою позивачем, у зв`язку з чим доводи позивача про протиправність оскаржуваних вимог є обґрунтованими.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що податкові вимоги про сплату боргу від 06.04.2020 №Ю-5270-52 та від 09.06.2020 №Ю-5270-52 відповідно до поштового штемпеля на конверті укрпошта відправлені на адресу позивача 12.09.2020 року (а.с. 7).
У розділі VI п.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, передбачено, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту (у редакції на день винесення вимоги), вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога про сплату боргу від 06.04.2020 №Ю-5270-52 містить суму несплаченого ЄСВ за період грудень 2019 – січень/лютий 2020 року, то її останній робочий день відправлення мав бути - 10.04.2020 року, однак остання відправлена 12.09.2020 і отримана позивачем 16.09.2020 за вхідним №436.
Вимога про сплату боргу від 09.06.2020 №Ю-5270-52 містить суму несплаченого ЄСВ за період грудень 2019-січень-квітень 2020 року, а тому її останній робочий день відправлення мав бути - 10.06.2020 року, однак остання відправлена 12.09.2020 і отримана позивачем 16.09.2020 за вхідним №436.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги про сплату боргу (недоїмки) надіслані платнику єдиного соціального внеску з порушенням положень Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача до Головного управління ДПС в Одеській області та про доцільність їх задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 5 205,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов сільськогосподарського виробничого кооперативу «Криничне» (68742, Одеська обл., Болградський район, с. Криничне, вул. Інзовська, будинок 146, код ЄДРПОУ 03768954) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправними та скасування вимог – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.04.2020 року №Ю-5270-52 на суму 136672,19 грн. винесену керівником Головного управління ДПС в Одеській області Фотка Л.П..
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.06.2020 року №Ю-5270-52 на суму 210333,26 грн. винесену керівником Головного управління ДПС в Одеській області Фотка Л.П.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 43142370) на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу «Криничне» (68742, Одеська обл., Болградський район, с. Криничне, вул. Інзовська, будинок 146, код ЄДРПОУ 03768954) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 5205 (п`ять тисяч двісті п`ять) грн. 08 коп.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.