Рішення № 94067288, 11.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
420/6745/19
Номер документу
94067288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6745/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, в якому просить:

- скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1291807/41720136 від 27.09.2019 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” №7 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Північне Управління у м. Одесі, Малиновська державна податкова Інспекція (Малиновський район м. Одеси).

Позивач вказав, що між ТОВ СП з ЦІ ПЕГАС СТ» (Продавець) та Релігійною організацією «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» (Покупець) був укладений договір №16/08-01 купівлі-продажу товару від 16.08.2019 р., відповідно до якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця товар згідно специфікації, а Покупець зобов`язується прийняти Товар та сплатити за нього ціну в розмірі та в порядку, передбачені Договором. Відповідно до п.2.1. Договору загальна вартість Товарів складається з суми окремих Специфікацій, яка після підпису двома сторонами Договору стають невід`ємною частиною Договору. Сторони домовились, що сплата вартості Товару (ціна Договору) здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Продавця в такому порядку: передоплата 50% повної вартості товару здійснюється на протязі 7 (семи) банківських днів після підписання Специфікації та післяплата 50% повної вартості товару відбувається протягом 7 (семи) після отримання Покупцем повідомлення від Продавця про наявність повного обсягу замовлення на складі Продавця.

Відповідно до Специфікації №1 від 16.08.2019 року, Сторони погодили товар, ціну товару, що постачається та складає 373031,24 грн. та умови оплати: перший платіж 50%, що складає 186515,62 грн. та здійснюється Покупцем як передоплата до 29.08.2019 року, та другий платіж: 50%, що складає 186 515,62 грн. та здійснюється покупцем протягом 7-ми банківських днів з моменту отримання Покупцем повідомлення від Продавця про прибуття товару згідно Специфікації на склад Продавця.

Відповідно до умов договору №16/08-01 купівлі-продажу товару від 16.08.2019 р. Релігійна організація «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» здійснило передоплату, що підтверджується випискою з рахунку, яка була надана до пояснень.

Позивач зазначив, що ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» направило Головному управлінню ДПС в Одеській області, Північне Управління у м. Одесі, Малиновська державна податкова Інспекція (Малиновський район м. Одеси) податкову накладну № 7 від 29.08.2019 р. на суму 186515,62 грн. (в т.ч. ПДВ 31085,94 грн.) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, 13.09.2019 року ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» отримало квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №7 від 29.08.2019 р. У даній інформації вказано, що відповідно до п.201.16 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 29.08.2019 р. №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8479 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

23.09.2019 р. ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» направило до Головного управління ДПС в Одеській області, Північне Управління у м. Одесі, Малиновська державна податкова Інспекція (Малиновський район м. Одеси) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а також надані копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: копію договору купівлі продажу №16/08-1 від 16.08.2019 р. зі специфікацією, копію рахунку на оплату №7 від 22.08.2019 р. та копію виписки з ПАТ «МТБ Банк» на вказану суму 186515,62 грн.

При цьому, незважаючи на всі подані документи та надані позивачем пояснення, 27.09.2019 р. було прийнято рішення №1291807/41720136 з підстав: 1) ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити) та 2) ненадання розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважав, що дане рішення є неправомірним, необґрунтованим та таким, що порушує законні права та інтереси TOB «СП з ЦІ ПЕГАС СТ».

На думку позивача, подані TOB «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» пояснення та копії документів є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №7 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та вищевикладена інформація підтверджує дотримання ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» вимог податкового законодавства.

ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» подало банківську виписку з ПАТ «МТБ БАНК» на суму 186515,62 грн., та рахунок на оплату №7 від 22.08.2019 р.

Що стосується підстави відмови - ненадання платником податку первинних документів стосовно постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити), то по-перше, не підкреслено, яких саме документів не надано, по-друге, ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СТ» була подана копія договору купівлі-продажу №16/08-1 від 16.08.2019 р. та специфікація, з яких вбачається, що сторони домовились стосовно порядку розрахунків, а саме: передоплата 50% повної вартості товару.

Ухвалою судді від 04.12.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 26 грудня 2019 року о 12:00 год.

У підготовчому засіданні 26.12.2019 року оголошено перерву до 31.01.2020 року до 11:30 год. у зв`язку з встановленням судом процесуальних строків для подання решти заяв по суті справи.

Ухвалою від 31.01.2020 року, постановленою без видалення до нарадчої кімнати, для належної підготовки справи до судового розгляду суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою від 31.01.2020 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті позовних вимог на 17.02.2020 року о 15 год. 30 хв.

Під час дослідження письмових доказів 17.02.2020 року з`ясувалося, що оскаржуване позивачем рішення прийняте комісією ГУ ДПС в Одеській області, а не комісією ГУ ДФС в Одеській області, а тому за згодою позивача суд ухвалою від 17.02.2020 року замінив відповідача ГУ ДФС в Одеській області належним відповідачем – ГУ ДПС в Одеській області та відповідно до приписів ч.6 ст.48 КАС України розпочав розгляд справи спочатку, призначивши підготовче засідання на 03.03.2020 року о 15.00 год. Учасникам справи було встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалою від 03.03.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 19 березня 2020 року о 10 год. 00 хв.

Ухвалою від 19.03.2020 року провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів, застосованих у зв`язку із запровадженням постановою КМ України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, карантину.

04.12.2020 року представник позивача подав до суду клопотання про поновлення провадження у справі.

Ухвалою від 14.12.2020 року задоволено клопотання представника ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” та поновлено провадження у справі. Продовжено розгляд справи зі стадії, на якій його було зупинено. Відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про відкладення розгляду справи до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів. Призначено наступне судове засідання по справі на 23.12.2020 року о 12.00 год.

У судове засідання, призначене на 23 грудня 2020 року на 12 год. 00 хв., сторони не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість продовження розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

02.03.2020 року через канцелярію суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві зазначено, що ТОВ «СП З ЦІ ПЕГАС СТ» направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкову накладну №7 від 29.08.2019 р.

За отриманою квитанцію з єдиного вікна приймання звітності ДПС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена та запропоновано платнику податку надати пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Надалі платник податків направив повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №7 від 29.08.2019 р.

Однак, відповідно до рішення комісії №1291807/41720136 від 27.09.2019 р. ТОВ «СП З ЦІ ПЕГАС СТ» відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 29.08.2019 р.

ТОВ «СП З ЦІ ПЕГАС СТ» після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної було відправлено засобами електронного зв`язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності операцій по відновленим ПН/РК.

За наслідком розгляду Повідомлення, комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення №1291807/41720136 від 27.09.2019 р. про відмову в реєстрації ПН №7 від 29.08.2019 р., з підстав не надання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” зареєстроване 09.11.2017 року за №1 556 102 0000 064299 (а.с. 50-58).

Судом встановлено, що між ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” (Продавець) та Релігійною організацією «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» (Покупець) був укладений договір №16/08-01 купівлі-продажу товару від 16.08.2019 р., відповідно до якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця товар згідно специфікації, а Покупець зобов`язується прийняти Товар та сплатити за нього ціну в розмірі та в порядку, передбачені Договором (а.с. 12-14).

Відповідно до п.2.1. Договору загальна вартість Товарів складається з суми окремих Специфікацій, яка після підпису двома сторонами Договору стають невід`ємною частиною Договору.

Сторони домовились, що сплата вартості Товару (ціна Договору) здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Продавця в такому порядку: передоплата 50% повної вартості товару здійснюється на протязі 7 (семи) банківських днів після підписання Специфікації та післяплата 50% повної вартості товару відбувається протягом 7 (семи) після отримання Покупцем повідомлення від Продавця про наявність повного обсягу замовлення на складі Продавця.

Відповідно до Специфікації №1 від 16.08.2019 року, Сторони погодили товар, ціну товару, що постачається та складає 373031,24 грн. та умови оплати: перший платіж 50%, що складає 186515,62 грн. та здійснюється Покупцем як передоплата до 29.08.2019 року, та другий платіж: 50%, що складає 186515,62 грн. та здійснюється покупцем протягом 7-ми банківських днів з моменту отримання Покупцем повідомлення від Продавця про прибуття товару, згідно Специфікації на склад Продавця (а.с. 15-16).

Відповідно до умов договору №16/08-01 купівлі-продажу товару від 16.08.2019 р., Релігійна організація «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» здійснило передоплату в сумі 186515,62 грн., що підтверджується випискою з рахунку від 29.08.2019 р. (а.с. 18).

29.08.2019 року позивач склав податкову накладну №7 на поставку Релігійній організації «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» затиральної машини СТ 48-8А 5000620837 Wacker Neuson та вібротрамбівки BS60-4As 11in o.bsz Wacker Neuson на загальну суму 186515,62 грн., у тому числі ПДВ 31085,94 грн. та направив її для реєстрації у встановленому законодавством порядку (а.с. 19).

13.09.2019 року на адресу позивача з Автоматизованої системи “Єдине вікно подання електронних документів” ДПС України, версія 2.3.4.6, надійшла Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, згідно з якою податкова накладна №7 від 29.08.2019 року доставлена до ДПС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена (а.с. 27).

Як підставу зупинення реєстрації ПН зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПК/РК від 29.08.2019 року №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8479 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

23.09.2019 р. ТОВ «СП з Ці ПЕГАС СТ» направило до Головного управління ДПС в Одеській області, Північне Управління у м. Одесі, Малиновська державна податкова Інспекція (Малиновський район м. Одеси) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, відповідно до якого були надані пояснення, що між ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» та Релігійною організацією «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» підписаний договір купівлі продажу, одним з пунктів договору є здійснення покупцем передплати у розмір 50% , 29.08.2019 р. продавець отримав передплату, згідно якої була виписана податкова накладна №7 від 29.08.2019 р., а також надані копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: копію договору купівлі продажу №16/08-1 від 16.08.2019 р. зі специфікацією, копію рахунку на оплату №7 від 22.08.2019 р. та копію виписки з ПАТ «МТБ Банк» на вказану суму 186515,62 грн. (а.с. 28-31).

27.09.2019 року комісією Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято рішення №1291807/41720136 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (а.с. 33-34).

Не погоджуючись із рішення №1291807/41720136 від 27.09.2019 року, 03.10.2019 року ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» звернулось до комісії Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зі скаргою на вказане рішення (а.с. 35-43).

Не погоджуючись із рішення №1291807/41720136 від 27.09.2019 року, 03.10.2019 року ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» звернулось до Державної податкової служби України зі скаргою на вказане рішення (а.с. 46-49).

Рішенням комісії Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.10.2019 року №39511/41720136/2 скаргу ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» залишено без задоволення, а рішення комісії - без змін (а.с. 44-45).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень п.185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Приписами п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Згідно з положеннями п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з пп.201.16.1. п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За приписами п.74.2, п.74.3 ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.74.2). Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п.2 Порядку №1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Зі змісту квитанції від 13.09.2019 року до направленої для реєстрації податкової накладної №7 від 29.08.2019 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам пп.2.1 п.2. “Критеріїв ризиковості здійснення операцій”. При цьому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року був затверджений “Порядок зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (далі - Порядок № 117). Даний Порядок № 117 був чинним на момент зупинення реєстрації податкової накладної №7 від 29.08.2019 року та відмови в її реєстрації.

Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п.10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Листом ДФС України №960/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлений Перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку, а листом ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлені Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операцій.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 14 Порядку № 117 визначений Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд зазначає, що зупинивши реєстрацію податкової накладної з висновком, що податкова накладна ТОВ «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» відповідає вимогам пп.2.1. п.2 “Критеріїв ризиковості здійснення операцій”, контролюючий орган порушив норми п.201.16 Податкового кодексу України, який вказує, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. У квитанції є посилання не на підстави, вказані в постанові Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, а на пп.2.1 п.2 “Критеріїв ризиковості здійснення операцій”, встановлений листом ДФС України № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року.

Суд бере до уваги доводи позивача, що за результатами розгляду поданих позивачем пояснень та первинних документів, відповідачем прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної без визначення конкретних первинних документів, які не надані.

Суд зазначає, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

В оскаржуваному рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, як підставу для прийняття рішення вказано ненадання платником податку копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (документи, які не надано підкреслити).

У свою чергу зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається, які саме документи, передбачені пп.4 п.13, п.14 Порядку № 117 не було надано позивачем, оскільки жодного з перелічених документів не підкреслено.

При цьому, у самій формі рішення зазначається, що документи, які не надано, необхідно підкреслити.

Зазначене, на думку суду, є підставою вважати рішення такими, що прийняте із порушенням норм законодавства.

Вищенаведена підстава для прийняття оскаржуваного рішення (без зазначення того, які саме документи не було надано) є формальною, оскільки неможливо встановити, що конкретно не надав суб`єкт підприємницької діяльності, а відповідно неможливо встановити і конкретну підставу прийняття оскаржуваного рішення

Як встановлено судом вище, 23.09.2019 р. ТОВ «СП з Ці ПЕГАС СТ» направило до Головного управління ДПС в Одеській області, Північне Управління у м. Одесі, Малиновська державна податкова Інспекція (Малиновський район м. Одеси) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, відповідно до якого були надані пояснення, що між ТО В «СП з ЦІ ПЕГАС СІ» та Релігійною організацією «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» підписаний договір купівлі продажу, одним з пунктів договору є здійснення покупцем передплати у розмір 50%, 29.08.2019 р. продавець отримав передплату, згідно якої була виписана податкова накладна №7 від 29.08.2019 р., а також надані копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: копію договору купівлі продажу №16/08-1 від 16.08.2019 р. зі специфікацією, копію рахунку на оплату №7 від 22.08.2019 р. та копію виписки з ПАТ «МТБ Банк» на вказану суму 186515,62 грн.

Суд вважає, що позивач виконав свій обов`язок щодо надіслання відповідачу первинних документів та пояснень щодо наданих документів на підтвердження факту реальності господарських операцій з Релігійною організацією «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні».

Виходячи зі змісту наданих позивачем пояснень, інших документів, передбачених пунктом 14 Порядку № 117, позивач і не міг надати, оскільки податкова накладна виписана за фактом отримання передплати за товар, і постачання товару на той момент ще не відбулося.

Таким чином, відповідачем - Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації протиправно прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1291807/41720136 від 27.09.2019 року.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, визнати протиправним рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1291807/41720136 від 27.09.2019 року.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ТОВ «СП з Ці ПЕГАС СТ» підлягають задоволенню шляхом: визнання протиправним та скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1291807/41720136 від 27.09.2019 року; зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” №7 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” (адреса: вул. Академіка Філатова, 33-А, кв. 25, м. Одеса, код ЄДРПОУ 41720136) до Державної податкової служби України (адреса: Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1291807/41720136 від 27.09.2019 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” №7 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” судові витрати у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “СП З ЦІ ПЕГАС СТ” судові витрати у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів