
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/13832/20
категорія 109010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Черноліхова С.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради щодо відмови у наданні йому паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов`язати відповідача надати йому такий паспорт.
В обгрунтування своїх вимог зазначає, що у липні 2020 року звертався до відповідача із заявою для оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 . На вказане звернення отримав відмову, мотивовану розташуванням зазначеної тимчасової споруди на відстані менше 10 м від багатоквартирного будинку, що є порушенням норм чинного законодавства. Таку відмову Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради позивач вважає необгрунтованою, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року дану справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 10 вересня 2020 року.
10 вересня 2020 року підготовче засідання не відбулося у зв`язку з неявкою позивача. Наступне засідання призначено на 01 жовтня 2020 року.
01 жовтня 2020 року підготовче засідання не відбулося у зв`язку з розглядом виборчої справи. Наступне засідання призначено на 15 жовтня 2020 року.
15 жовтня 2020 року для належної підготовки справи до розгляду по суті судом продовжено строк підготовчого провадження терміном на 30 (тридцять) днів. Наступне засідання призначено на 03 листопада 2020 року.
03 листопада 2020 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 10 листопада 2020 року.
10 листопада 2020 року підготовче засідання відкладено на 17 листопада 2020 року за клопотанням позивача і його представника.
17 листопада 2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 26 листопада 2020 року.
26 листопада 2020 року оголошено перерву до 10 грудня 2020 року.
10 грудня 2020 року суд постановив ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.
У відзиві на позов відповідач просив у його задоволенні відмовити. Пояснив, що при розгляді заяви позивача від 03 липня 2020 року щодо оформлення паспорту прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів з виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: АДРЕСА_1 , спеціалістами департаменту було здійснено вихід на місце та встановлено, що тимчасова споруда за цією адресою розташована на відстані менше ніж 10 м від багатоквартирного житлового будинку, що суперечить вимогам пункту 1.14 Наказу Міністерства внутрішніх справ від 30 грудня 2014 року № 1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні». В зв`язку з цим, неможливо оформити паспорт прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів з виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, ФОП ОСОБА_1 не дотримано процедуру щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч пунктам 2.2, 2.3 Порядку їх розміщення.
У відповіді на відзив позивач вказав на необгрунтованість підстав для відмови йому у видачі паспорта прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів з виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: АДРЕСА_1 .
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 03 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1 .
На вказане звернення Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради надано відповідь, викладену у листі № 2678/13 від 15 липня 2020 року, про відсутність підстав для його оформлення. Також зазначено, що повторним виходом на місце встановлено розміщення тимчасової споруди за адресою: м. Житомир, вул. Князів Острозьких, 81, на відстані менше ніж 10 м від багатоквартирного житлового будинку, що суперечить вимогам пункту 1.14 Наказу Міністерства внутрішніх справ від 30 грудня 2014 року № 1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні».
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Так, нормативно- правовим актом, що регулює порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року (далі - Порядок № 244).
Відповідно до пункту 1.4 Порядку № 244, паспорт прив`язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Згідно з пунктами 2.1-2.4 Порядку № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються:
графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості;
реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244, для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає:
схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України";
технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно з пунктом 2.11 Порядку № 244, паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 2.14 Порядку № 244, паспорт прив`язки ТС не надається за умов:
подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;
подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив`язки з інших підстав не допускається.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки або на новий строк (пункт 2.19 Порядку № 244).
Відповідно до пункту 1.14 Наказу МВС України від 30 грудня 2014 № 1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні», тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, крім тих, що розміщуються на території ринків, відповідно до затвердженого плану-схеми повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібна більша протипожежна відстань або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін.
Вказані норми є чинними та обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання.
Як зазначає відповідач, тимчасовий павільйон непродовольчих товарів позивача з виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: м. Житомир, вул. Князів Острозьких, 81, розташований на відстані, меншій ніж 10 м, від багатоквартирного житлового будинку. Наведені обставини також відображені в акті обстеження тимчасової споруди по АДРЕСА_1 від 10 червня 2020 року. Такі доводи відповідача позивачем жодним чином не спростовані і не доведено протилежного.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ФОП ОСОБА_1 паспорт прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів з виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: АДРЕСА_1 , було видано 19 липня 2016 року з терміном дії до 19 липня 2017 року, а у подальшому - продовжено до 18 січня 2018 року.
При цьому, ще починаючи з 2016 року Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, зокрема у листах № 885/12 від 03 листопада 2016 року, № 3719/13 від 04 липня 2018 року, повідомляв позивача про недотримання при встановленні вказаної тимчасової споруди вимог виданого паспорту прив`язки, про необхідність приведення розміщення тимчасової споруди до паспорту прив`язки та схеми місця розміщення з дотриманням державних будівельних норм в м 1:500, погоджену з управлінням ДСНС України в Житомирській області. У листі від 23 квітня 2019 року №2015/13 відповідач вказував ФОП ОСОБА_1 на порушення ним вимог пункту 1.14 Наказу міністерства внутрішніх справ від 30 грудня 2014 року № 1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні». Однак позивач вказані порушення не усунув.
Крім того, у листі від 07 липня 2020 року № 2678/13 Департамент роз`яснив процедуру, порядок, підстави розміщення тимчасових споруд; повідомив про закінчення строку дії виданого 19 липня 2016 року паспорта прив`язки тимчасової споруди - 19 січня 2018 року, про відсутність звернення позивача до департаменту містобудування та земельних відносин міської ради про можливість (наміри) розміщення ТС за вказаною адресою у 2020 році (як визначено у пункті 2.2 Порядку) з документами, визначеними пунктом 2.3 Порядку; зазначив про подання неповного пакету документів (без погодження намірів щодо розміщення заявленої ТС) для надання паспорту прив`язки, що визначено пунктом 2.14 Порядку.
Як встановлено судом і зазначено відповідачем, фактичною підставою відмови позивачу у видачі паспорта прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1 , на звернення від 03 липня 2020 року є неподання повного пакету документів і недотримання процедури щодо його оформлення відповідно до пунктів 2.2, 2.3, 2.6 Порядку № 244, оскільки наміри розміщення і паспорт прив`язки вказаного павільйону у 2016 році отримувалися на підставі комплексної схеми розміщення та архітектурного типу тимчасових споруд, які на даний момент втратили свою чинність.
Тобто, позивачеві перед отриманням паспорта прив`язки тимчасової споруди у 2020 році спочатку потрібно було звернутися із заявою про можливість розміщення ТС із визначеним переліком документів, отримати погодження намірів щодо розміщення такої ТС, і лише потім звернутися із додатковою заявою і необхідним переліком документів щодо оформлення паспорта прив`язки, як це визначено Порядком № 244. Про здійснення встановленої послідовності дій ОСОБА_1 повідомлявся Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, однак визначеного порядку ним дотримано не було.
Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не дотримано визначену Порядком № 244 процедуру щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасового павільйону непродовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1 , і подано неповний перелік документів для його отримання, відтак відмова Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради у його видачі є обгрунтованою і законною, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (вул. Покровська, 6, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 02498429) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов