
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2020 справа № 914/97/20
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., за участі секретаря судового засідання Прокопів І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Львів
до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів
про 1. Визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р.
2. Визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.).
За участю представників:
від позивача: Бухеник І.Б. – адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЛВ №001015 від 06.06.2018 р.; довіреність №Ц/6-44/13-20 від 16.01.2020 р.);
від відповідача: Бандирський А.С. – адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЛВ №001219 від 09.11.2018 р.; довіреність №007.1Др-285-1219 від 27.12.2019 р.).
Процес.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про 1) визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення №Ст630 від 12.12.2019 р. (бланк 005278); 2) скасування вжитої відповідачем відносно позивача оперативно-господарської санкції у вигляді здійсненні донарахування обсягів необлікованого об`єму природного газу в розмірі 19,192 тис. м3 за період з 20.12.2018 р. по 01.01.2019 р. на суму 221 916,14 грн.
Ухвалою від 02.09.2020 р. суд постановив прийняти до розгляду заяву позивача про зміну предмета позову та здійснювати розгляд справи №914/97/20 з урахуванням наступних позовних вимог: 1. Визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. 2. Визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.).
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та протоколах судових засідань.
В судовому засіданні 21.10.2020 р. оголошено перерву до 18.11.2020 р.
В судовому засіданні 18.11.2020 р. оголошено перерву до 02.12.2020 р.
Представник позивача в судове засідання 02.11.2020 р. для розгляду справи по суті з`явився, позов підтримав з врахуванням заяви про зміну предмета, просив його задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання 02.11.2020 р. для розгляду справи по суті з`явився, проти позову з врахуванням зміну предмета заперечив з підстав викладених у відзиві. Просив закрити провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. В частині позовних вимог про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.) просив відмовити.
У судовому засіданні 02.12.2020 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору та правова позиція сторін.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог з врахуванням зміни предмета позову, позивач посилається на те, що відповідачем складено акт про порушення №Ст630 (005278) від 12.12.2018 за відсутності факту порушення, яке передбачає відповідальність у вигляді донарахування обсягів необлікованого газу.
Згідно п.2 акта про порушення №Ст630 (005278) від 12.12.2018, працівники відповідача в якості порушення вказали розділ IX глави 1 п.3, розділ X глави 2 п.2, розділ X глави 3 п.2. При цьому, зазначеними в акті порушення правилами Кодексу ГРС не передбачено будь-якої відповідальності у вигляді здійснення донарахування обсягів газу, а крім того, на момент зняття лічильника газу, будь-якого акта про порушення вимог Кодексу ГРС відповідач не складав, що свідчить про дотримання позивачем правил обліку газу. На момент складення акта про порушення лічильник позивача не було змонтовано, запломбовано на комерційному вузлі обліку газу, як і не було розпломбовано газоспоживаючого обладнання залізниці.
Посилаючись на п.1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, позивач зазначає, що враховуючи перелік порушень, зазначених у п.1 глави 2 розділу ХІ, споживачем не допущено наявності фактів порушень, а відповідачем таких не зафіксовано, що вбачається із акту про порушення та з інших документів. Акт про порушення №СТ630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278) на думку позивача є недійсним в силу прямих вказівок законодавства, тому не підтверджує наявності порушення і не міг бути задоволений комісією.
Акт складений за присутності працівника позивача ОСОБА_1 , який не є уповноваженим представником позивача, що наділений правом підпису чи правом здійснення представництва товариства у відносинах з третіми особами та відповідно участі у такій процедурі, як складання акту про порушення. Крім того, цей представник відмовився від підписання акту.
Представниками відповідача у день складання акту про порушення не було надано його другого примірника позивачу, а надано на підпис працівнику позивача лише наступного дня та без роз`яснення процедури та прав споживача. Інший працівник позивача ОСОБА_2 підписав акт про порушення не на місці та не в день його складання 12.12.2018 р., а 13.12.2018 р.
Позивач посилається на те, що представники відповідача не зафіксували факт відмови працівника позивача ОСОБА_1 від підписання акту, який не підписаний представником позивача.
Крім того, позивач посилаючись на п.9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, зазначає, що на усіх без винятку засіданнях комісії відповідача по розгляду акту про порушення №Ст630 від 12.12.2018 р.(бланк 005278) технічний директор ОСОБА_3 участі не брав, отже комісія не могла приймати рішення про задоволення акту.
З відзиву відповідача позивачу стало відомо, що на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) повторно розглянуто акт про порушення №0005278 від 12.12.2018 р., здійснено перерахунок та складено акт розрахунок від 24.12.2019 р. по споживачу «Локомотивне депо «Львів-Захід», виробничому підрозділу регіональної філії «Львівська залізниця» щодо необлікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 р. 07:00 год по 20.12.2019 р. 10:00 год на суму 20 998,32 грн.
Як на правові підстави позову позивач посилається на норми ст. ст. 610, 611, 614 ЦК України, ст. 217,218, 224, 225, 235,237 ГК України та просить визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. також визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.).
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов з врахуванням заяви про зміну предмета позову, письмових заперечень, просив закрити провадження у справі в частині визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. В частині позовних вимог про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.) просив провадження у справі закрити. При цьому відповідач зазначив наступне.
Щодо правомірності здійсненого АТ «Львівгаз» нарахування об`ємів необлікованого (донарахованого) природного газу. Позивачем допущено порушення норм розділу ІХ гл.1 п.3, розділу Х гл.2 п.2, п.2 гл.5розділу Х Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (далі — Кодекс ГРС), що встановлено актом про порушення №005278 від 12.12.2018 р. У зв`язку з цим, відповідачем здійснено позивачу розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 р. 07:00 год. по 20.12.2019 р. 10:00 год. на суму 20 998,32 грн.
12.12.2018 р. працівниками АТ «Львівгаз» складено акт про порушення №005278, відповідно до якого на об`єкті позивача Локомотивне депо «Львів-Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, встановлено порушення п.3 глави 1 розділу ІХ, п.2 гл.2 розділу Х, п.2 гл.5 розділу Х Кодексу ГРС.
В п.5 акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. зазначений припис: виконати вимоги, вказані в акті технічного обстеження ВОГ №Ст630А.
Актом технічного обстеження ВОГ №Ст630А від 12.12.2018 р. встановлено, що КВОГ позивача на об`єкті позивача Локомотивне депо «Львів Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, не відповідає вимогам Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 р. N 618, і за результатами проведеної перевірки технічного стану КВОГ є непридатним до застосування, а саме: виявлені недоліки та порушення: КВОГ розміщено не на межі балансового розмежування, ПрЛГ РГК G 250 встановлено на газопроводі середнього тиску з робочим тиском 1,7 кгС/см2 (згідно технічних характеристик даного ПрЛГ максимальний допустимий тиск повинен складати не більше 1 кгС/см2); КВОГ не забезпечений приладом дистанційної передачі даних; на час перевірки не надано проектно-технічну документацію та паспорти приладів.
За результатами розгляду акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №17/01 від 29.01.2019р.) вирішено повністю задовольнити цей акт.
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №17/01 від 29.01.2019 року) АТ «Львівгаз» щодо споживача Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» складено акт-розрахунок від 29.01.2019 р. не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 07:00 год. 19.12.2018 р. до 10:00 год. 20.12.2019 р. на суму 221 916,14 грн.
Відповідно до п.3 гл.1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.2 гл.2 розділу Х Кодексу ГРС вимоги до організації приладового обліку в точці вимірювання, зокрема вихідні параметри ЗВТ, вимоги щодо їх розміщення та експлуатаційні умови визначаються Оператором ГРМ в технічних умовах приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об`єкта споживача). У технічних умовах Оператор ГРМ також визначає параметри природного газу (тиск, температуру, максимальну годинну витрату газу) з урахуванням його фактичних сезонних коливань та категорійності газопроводу .
Відповідно до п.2 гл.3 розділу Х Кодексу ГРС власники комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів із річним споживанням до 10 тис. м куб.; крім власників комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6 та річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м куб.) з обов`язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних .
При порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об`єкт. При цьому у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов`язання у визначений ним строк, але не пізніше 01 травня 2019 року, облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не має права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об`єкт.
З акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та акту технічного обстеження ВОГ №Ст630А від 12.12.2018 р. вбачається, що КВОГ позивача на об`єкті Локомотивне депо “Львів Захід”, що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, не відповідає вищенаведеним нормам Кодексу ГРС.
Таким чином, АТ “Львівгаз” правомірно проведено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу у зв`язку з виявленими порушеннями відповідно до вимог розділу XI кодексу ГРС.
Щодо наявності підстав для закриття провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, оформленого протоколом №17/01 від 29.01.2019 р. у зв`язку з відсутністю предмета спору, відповідач зазначив наступне.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) було повторно розглянуто акт про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та вирішено його задоволити повністю і здійснити перерахунок .
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та рішення комісії з розгляду актів про порушення (протокол №23/12 від 24.12.2019) АТ «Львівгаз» щодо споживача Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» здійснено перерахунок та складено акт-розрахунок від 24.12.2019 р. не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 07:00 год. 19.12.2018 р. до 10:00 год. 20.12.2019 р. на суму 20 998,32 грн.
У зв`язку з повторним розглядом акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р., рішення комісії з розгляду актів про порушення оформлене протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. про донарахування обсягів необлікованого об`єму природного газу на суму 221 916,14 грн. втратило чинність. Отже відсутній предмет спору по вимозі про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р.
Обставини встановлені судом.
01.02.2016 р. ПАТ «Львівгаз» (правонаступник АТ «Львівгаз») в особі Стрийського УЕГГ та ПАТ «Укрзалізниця» (правонаступник АТ «Укрзалізниця») в особі виробничого структурного підрозділу «Локомотивне депо Львів-Захід» регіональної філії «Львівська залізниця», уклали типовий публічний договір приєднання про розподіл природного газу №Л/Т-1692/НЮ, згідно з п. п. 1.1.,2.1, 2.3. якого, цей договір регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Оператор ГРМ
зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України “Про ринок природного газу” та Кодексом газорозподільних систем.
Одним із об`єктів споживача, на який здійснюється розподіл газу, є господарське приміщення, яке знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул. Зубенка. 8. Зазначений об`єкт споживача був обладнаний лічильником 0-250 РГк-1/30-0Л.-т-Ех, №5275, 2014 р. випуску із величиною приєднаної потужності точки комерційного обліку 83, 5 м.куб./год. Для обліку споживання газу в т.ч. котлом Е-10-0.9 Г, з максимальним значенням витрат газу в розмірі 334 м.куб/год. та мінімальним - 26, 6 м.куб./год.
26.09.2019 р. з метою демонтажу для проведення періодичної повірки вищевказаного лічильника газу складено акт №Ст-2217 перевірки технічного стану вузла обліку та акт №Ст-2218 розпломбування лічильника.
Згідно записів акту розпломбування вказано ідентифікаційні дані коректора та лічильника газу, дату їх останньої повірки, покази відлікового пристрою лічильника та коректора на дату зняття, вказано про встановлення технічної перемички.
В акті перевірки технічного стану ВОГ також зазначено про встановлення технічної перемички та опломбування газоспоживаючого обладнання внаслідок зняття лічильника газу для проведення його чергової повірки. Крім того, зазначено, що лічильник працює в завищеному діапазоні тиску (1 кгс на м.куб.), а тому необхідно виконати реконструкцію КВОГ і внести на межу балансової належності згідно вимог кодексу газорозподільних систем, встановити модем, виконати модернізацію коректора та виконати інші вимоги.
10.10.2018 р. протоколом повірки ДП «Львівстандартметрологія» лічильник газу 0-250 РГк-1/30-0.1.-Т-Ех, №5275, 2014 р. випуску визнано придатним, а похибки витрат визначені в межах допустимих норм.
12.10.2018 р. комісією у складі представників ПАТ «Львівгаз» складено акт №570 пломбування лічильника та повернуто такий споживачу.
24.10.2018 р. позивач звернувся до відповідача з листами №Т-1-1/1476 та №ТЧ-1-1/1475 з проханням видати з повірки газовий лічильник та направити представника для проведення пломбування ЗВТ після повірки, в т.ч. за адресою депо: м.Стрий, вул. Зубенка, 8, тобто на комерційному ВОГ для його експлуатації, однак будь-якої відповіді позивач не отримав, а пломбування лічильника газу на комерційному ВОГ відповідач не здійснив.
28.11.2019 р. позивач потворно звернувся до відповідача із вимогою №ТЧ 1-1/1676 про направлення представника відповідача для опломбування лічильника газу 0-250 РГк-1/30-0.1.-т-Ех, №5275, 2014 р. випуску, однак відповідач й в подальшому необхідних дій не вчинив.
12.12.2018 р. відповідачем складено акт №Ст630А перевірки технічного стану вузла обліку та за відсутності факту монтажу лічильника газу вказано, що такий встановлено на газопроводі середнього тиску з робочим тиском 1,7 кгс/м.куб (згідно технічних характеристик даного ПрЛГ максимальний допустимий тиск повинен складати не більше 1 гс/м.куб.
12.12.2018 р. представниками відповідача у складі старшого інженера метролога Сидор Ю.Я. (посвідчення №0191), інженера метролога Левко Т.В. (посвідчення №2021), інженера метролога Корчинського М.М. (посвідчення №2223) складено акт про порушення №Ст630 (бланк 005278) згідно якого, встановлено порушення споживачем Кодексу ГРС, а саме вимог Розділу IX глави 1 п.3., Розділу X глави 2 п.2, розділу X глави 3 п.2.
Позивач стверджує, що згідно із запису про осіб, які складали акт про порушення, працівник споживача ОСОБА_1 від підпису відмовився, а іншого працівника позивача - ОСОБА_2 ознайомлено з актом лише наступного дня не у місці складення акту, а у м. Львів.
29.01.2019 р. комісією відповідача з розгляду актів про порушення за участю працівника споживача Пучко О.В. проведено засідання за результатами якого вирішено задоволити повністю акт про порушення від 12.12.2018 р. №005278.
Позивач зазначає, що за словами Пучко О.В. зі сторони відповідача у засіданні комісії 29.01.2019 р. взяло участь четверо осіб, голови комісії - Сербана П.П. не було.
На підставі прийнятого рішення про задоволення акту відповідач склав акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період із 07:00 год. 20.12.2018 по 07:00 год. 01.01.2019 в розмірі 19 192 м.куб. газу на загальну суму 221 916, 14 грн.
11.02.2019 р. згідно акту-розрахунку відповідач склав рахунок №69017498 від 11.02.2019 р. на суму 221 916, 14 грн. та повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №69017498.
В подальшому, згідно з повідомленням відповідача від 14.03.2019 р. №01 представників позивача повторно було запрошено для участі в засіданні комісії відповідача для розгляду акту від 12.12.2018 р. №005278, за результатами якого повторно видано повідомлення про припинення газопостачання, рахунок на оплату від 01.04.2019 р.
16.04.2019 р. відповідач на підставі повідомлення №69017498 від 11.02.2019 р. припинив газопостачання опломбував запірні пристрої позивача, про що складено відповідний акт.
В подальшому позивач неодноразово звертався до відповідача з листами про відновлення розподілу газу, пломбування ЗВТ на комерційному ВОГ, розпломбування газоспоживаючого обладнання тощо.
29.11.2019 р. враховуючи те, що позивач не погоджувався із наявністю заборгованості, відповідачу було надіслано листа із проханням про надання рішення про задоволення акту про порушення, наказ про склад центральної комісії та повідомити споживача про вид порушення, на підставі якого здійснено донарахування .
Повідомленням від 06.12.2019 р. №01 позивача було запрошено до АТ «Львівгаз» для участі у засіданні комісії по розгляду актів про порушення.
20.12.2019 р. відповідач додатково надіслав на адресу позивача листа та повідомив про результати розгляду заяви від 29.11.2019 р. із надісланням копії витягу з протоколу №17/01 від 29.01.2019 р. засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, копією наказу №137-16 від 27.10.2016 р. зі змінами про склад комісії.
Позивач стверджує, що під час засідання комісії відповідача її головуючого не було, а зі сторони позивача забезпечено явку працівників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та висловлено свої заперечення щодо задоволення акту про порушення.
З відзиву відповідача позивачу стало відомо, що на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) повторно розглянуто акт про порушення №0005278 від 12.12.2018 р., здійснено перерахунок та складено акт розрахунок від 24.12.2019 р. по споживачу «Локомотивне депо «Львів-захід», виробничому підрозділу регіональної філії «Львівська залізниця» щодо необлікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 р. 07:00 год по 20.12.2019 р. 10:00 год на суму 20 998,32 грн.
Як на правові підстави позову позивач посилається на норми ст. ст. 610,611, 614 ЦК України, ст. 217,218, 224, 225, 235,237 ГК України та просить визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. також визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.).
Висновки суду.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу, регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2494 із змінами та доповненнями (далі по тексту – Кодекс ГРС).
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.
12.12.2018 р. працівниками АТ «Львівгаз» складено акт про порушення №005278, відповідно до якого на об`єкті позивача Локомотивне депо «Львів Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, встановлено порушення п.3 глави 1 розділу ІХ, п.2 гл.2 розділу Х, п.2 гл.5 розділу Х Кодексу ГРС.
Так, згідно п.3 глави1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.
Оператор ГРМ відповідає за переведення об`єму природного газу в обсяг переданої (спожитої) енергії.
Обсяг переданої (спожитої) енергії визначається Оператором ГРМ за трьома одиницями виміру в кВт·год/Гкал/МДж.
Обсяг переданої (спожитої) енергії за трьома одиницями виміру (кВт·год, Гкал, МДж) та величина об`єму природного газу (м куб.) за відповідний період повинні бути зазначені Оператором ГРМ в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу та актах приймання-передачі природного газу по об`єктах споживачів, що не є побутовими.
Оператор ГРМ зобов`язаний за підсумками місяця, але не пізніше 8-го числа, наступного за розрахунковим місяцем, опублікувати на власному сайті фактичні дані щодо розміру середньозваженої вищої теплоти згоряння природного газу за кожним маршрутом; передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача, інформацію про величину коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також розмір спожитого обсягу енергії природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт·год, Гкал, МДж).
Згідно п.2 глави 2 розділу Х Кодексу ГРС вимоги до організації приладового обліку в точці вимірювання, зокрема вихідні параметри ЗВТ, вимоги щодо їх розміщення та експлуатаційні умови визначаються Оператором ГРМ в технічних умовах приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об`єкта споживача).
У технічних умовах Оператор ГРМ також визначає параметри природного газу (тиск, температуру, максимальну годинну витрату газу) з урахуванням його фактичних сезонних коливань та категорійності газопроводу.
Точки вимірювання в місцях передачі природного газу в газорозподільну мережу від об`єктів (установок) газодобувних підприємств та виробників біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які приєднуються до ГРМ, повинні передбачати встановлення приладів, які на безперервній основі будуть забезпечувати контроль фізико-хімічних показників газу (зокрема хроматограф, потоковий густиномір, вимірювач точки роси), з можливістю дистанційного їх контролю і передачі даних та оперативного відключення подачі неякісного газу до газорозподільної системи.
Точки вимірювання, які відповідно до вимог цього розділу мають бути забезпечені засобами дистанційної передачі даних, повинні передбачати відповідні заходи та обладнання. За необхідності Оператор ГРМ може передбачати в технічних умовах відповідні заходи і для точок вимірювання, які не є обов`язковими для облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних згідно з вимогами цього Кодексу, але такі заходи та обладнання будуть забезпечені за рахунок Оператора ГРМ.
Оператор ГРМ може в технічних умовах визначати вимоги щодо передбачення в конструкції комерційного ВОГ окремих закладних частин для можливості встановлення дублюючих (контрольних) ЗВТ та/або перевірки працездатності та метрологічних характеристик ЗВТ на місці їх установлення за допомогою підключення еталонних пересувних вимірювальних комплексів.
До складу комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу входять:
лічильник газу;
фільтр газу, якщо це передбачено технічними умовами та проектом;
автоматизовані пристрої передачі результатів вимірювання вузла обліку, якщо це передбачено технічними умовами.
вимикаючі засувки на вході до комерційного ВОГ;
автоматизовані пристрої приведення об`ємів природного газу до стандартних умов (коректор об`єму газу, що складається з обчислювача, коректора, вимірювального перетворювача температури газу, вбудованої механічної системи приведення до стандартних умов, інші пристрої та засоби, передбачені діючими стандартами. Такі пристрої можуть не застосовуватися в разі встановлення побутового лічильника в опалювальному приміщенні та розміщення вхідного штуцера лічильника на відстані не менше 1,5 м від входу до опалювального приміщення);
захисні шафи комерційного ВОГ та/або його елементів.
До складу комерційного ВОГ на базі звужуючого пристрою з обчислювачем об`єму газу входять:
стандартний звужуючий пристрій;
потоковипрямляч (за необхідності);
фільтр газу;
вимірювальний трубопровід з прямими ділянками та місцевими опорами;
засоби вимірювальної техніки та/або вимірювальні перетворювачі тиску, перепаду тиску та температури і параметрів газу;
обчислювач об`єму газу;
автоматизовані пристрої передачі результатів вимірювання вузла обліку, лінії зв`язку і допоміжні засоби;
обвідний газопровід (за необхідності);
вимикаючі засувки на вході та на виході з комерційного ВОГ;
захисні шафи комерційного ВОГ та/або його складових.
До складу комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об`єму газу входять:
лічильник газу;
коректор або обчислювач об`єму газу;
датчик тиску та/або температури газу;
фільтр газу;
потоковипрямляч (за необхідності);
вимірювальний трубопровід з прямими ділянками та місцевими опорами, розташованими безпосередньо до і після лічильника газу;
обвідний газопровід (за необхідності);
вимикаючі засувки на вході та на виході з комерційного ВОГ;
автоматизовані пристрої передачі результатів вимірювання вузла обліку, лінії зв`язку між складовими комплексу та допоміжні пристрої до ліній зв`язку;
захисні шафи комерційного ВОГ та/або його елементів.
Згідно п.2 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з`єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.
При пломбуванні комерційного вузла обліку, який вводиться в експлуатацію (за відсутності укладеного договору розподілу природного газу та/або відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, а для іншого суб`єкта ринку природного газу за відсутності його реєстрації на інформаційній платформі Оператора ГТС), між фланцями вхідної засувки Оператор ГРМ встановлює інвентарну заглушку та пломбує її в закритому положенні.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) в присутності Оператора ГРМ має право додатково пломбувати власними пломбами будь-які елементи комерційного ВОГ.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником вузла обліку згідно з переліком, наданим іншою стороною. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї зі сторін (Оператор ГРМ або суміжний суб`єкт ринку природного газу).
В п.5 акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. зазначений припис: виконати вимоги, вказані в акті технічного обстеження ВОГ №Ст630А.
Актом технічного обстеження ВОГ №Ст630А від 12.12.2018 р. встановлено, що КВОГ позивача на об`єкті позивача Локомотивне депо «Львів Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, не відповідає вимогам Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 N 618, і за результатами проведеної перевірки технічного стану КВОГ є непридатним до застосування, а саме: виявлені недоліки та порушення: КВОГ розміщено не на межі балансового розмежування, ПрЛГ РГК G 250 встановлено на газопроводі середнього тиску з робочим тиском 1,7 кгС/см2 (згідно технічних характеристик даного ПрЛГ максимальний допустимий тиск повинен складати не більше 1 кгС/см2); КВОГ не забезпечений приладом дистанційної передачі даних; на час перевірки не надано проектно-технічну документацію та паспорти приладів.
За результатами розгляду акту про порушення №005278 від 12.12.2018 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №17/01 від 29.01.2019 р.) вирішено повністю задоволити цей акт.
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 та рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №17/01 від 29.01.2019 р.) АТ «Львівгаз» щодо споживача Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» складено акт-розрахунок від 29.01.2019 р. не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 07:00 год. 19.12.2018 р.до 10:00 год. 20.12.2019 р. на суму 221 916,14 грн.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) повторно розглянуто акт про порушення №005278 від 12.12.2018 та вирішено його задоволити повністю і здійснити перерахунок .
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та рішення комісії з розгляду актів про порушення (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) АТ «Львівгаз» щодо споживача Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця`здійснено перерахунок та складено акт-розрахунок від 24.12.2019 р. не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 07:00 год. 19.12.2018 р. до 10:00 год. 20.12.2019 р. на суму 20998,32 грн.
Відповідно до п.3 гл.1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку,встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.2 гл.2 розділу Х Кодексу ГРС вимоги до організації приладового обліку в точці вимірювання, зокрема вихідні параметри ЗВТ, вимоги щодо їх розміщення та експлуатаційні умови визначаються Оператором ГРМ в технічних умовах приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об`єкта споживача). У технічних умовах Оператор ГРМ також визначає параметри природного газу (тиск, температуру, максимальну годинну витрату газу) з урахуванням його фактичних сезонних коливань та категорійності газопроводу .
Відповідно до п.2 гл.3 розділу Х Кодексу ГРС власники комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів із річним споживанням до 10 тис. м куб.; крім власників комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6 та річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м куб.) зобов`язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних.
При порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об`єкт. При цьому у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов`язання у визначений ним строк, але не пізніше 01 травня 2019 року, облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не має права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об`єкт.
З акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та акту технічного обстеження ВОГ №Ст630А від 12.12.2018 р. вбачається, що КВОГ позивача на об`єкті Локомотивне депо «Львів Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, не відповідає вищенаведеним нормам Кодексу ГРС.
Позивач порушень вказаних в акті №005278 від 12.12.2018 р. не усунув, таким чином, АТ «Львівгаз» правомірно проведено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу у зв`язку з виявленими порушеннями відповідно до вимог розділу XI кодексу ГРС.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р., суд зазначає наступне.
У позовній заяві позивач просить визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2019 р. (бланк 005278).
За результатами розгляду акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол № 17/01 від 29.01.2019 р.) вирішено задоволити повністю акт про порушення Кодексу ГРМ №005278 від 12.12.2018 р.
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №17/01від 29.01.2019 року) АТ «Львівгаз» складено акт-розрахунок від 29.01.2019 р. по споживачу Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» щодо не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 р. 07:00 год. по 20.12.2019 р. 10:00 год. на суму 221 916,14 грн.
Однак, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.), повторно розглянуто акт про порушення №005278 від 12.12.2018 року та вирішено задоволити повністю акт про порушення Кодексу ГРМ №005278 від 12.12.2018 р. та здійснити перерахунок .
На підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 року та рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.) АТ «Львівгаз» проведено перерахунок та складено акт-розрахунок від 24.12.2019 р. по споживачу Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» щодо необлікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 року 07:00 год. По 20.12.2019 року 10:00 год. на суму 20 998,32 грн.
Таким чином, у зв`язку з повторним розглядом акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС (протокол №23/12 від 24.12.2019 р.), на якому було вирішено задоволити повністю акт про порушення Кодексу ГРМ №005278 від 12.12.2018 р. та здійснити перерахунок, та здійсненням на підставі вказаного рішення перерахунку шляхом складення акту-розрахунку від 24.12.2019 р. по споживачу Локомотивне депо «Львів-Захід» ВП РФ «Львівська залізниця» щодо необлікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 року 07:00 год. по 20.12.2019 року 10:00 год. на суму 20 998,32 грн., рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, оформлене протоколом №17/01 від 29.01.2019 р., яке просить визнати недійсним позивач, та здійснене відповідачем донарахування обсягів необлікованого об`єму природного газу в розмірі 19,192 тис. м3 за період з 20.12.2018 р. по 01.01.2019 р. на суму 221 916,14 грн., яке просить скасувати позивач, втратили чинність.
Повторний розгляд акту про порушення був зумовлений зверненням позивача до відповідача з листом від 20.11.2019 р. Вказаний лист був наданий представником відповідача у судовому засіданні 02.12.2020 р. для огляду суду. До матеріалів справи представник відповідача лист не долучив, пояснюючи відсутністю процесуального права на долучення доказів на стадії розгляду справи по суті.
Твердження позивача про наявність двух чинних рішень відповідача про застосування відповідальності, які суперечать одне одному не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки чинним є рішення відповідача складене на підставі акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. під час повторного розгляду акту згідно якого нараховано 20 998,32 грн.
Акт-розрахунок, який відповідно до вимог п.п. 11, 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС складається в результаті задоволення комісією акта про порушення, є єдиним документом, передбаченим Кодексом ГРС, у якому за наслідками задоволення ату про порушення визнгачаються період донарахування, обсяг донарахованого природного газу і його вартість. Цей документ безпосередньо стосується прав та обов`язків споживача природного газу, оскільки визначає грошову суму, яку зобов`язаний сплатити господарюючий суб`єкт. Кодекс ГРС передбачає визначення цієї суми саме в цьому документі. Вказане узгоджується з правовою пощзицією Великої палати Верховного Суду у справі №910/17955/17 постанова від 14.01.2020 р.
При виявленні порушення може існувати лише один акт про проведену перевірку, враховуючи, що комісією відповідача повторно було розглянуто акт №005278 від 12.12.2018 р. прийнято рішення про перерахунок, відтак чинним є рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № СТ630 від 12.12.2008 р. (бланк №0052278), оформлене протоколом №23/12 від 24.12.2019 р.
Враховуючи, вказане, суд розглядає лише позовну вимогу про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № СТ630 від 12.12.2008 р. (бланк №0052278), оформлене протоколом №23/12 від 24.12.2019 р.
Слід зазначити, що Кодексом ГРМ не передбачено жодних обмежень щодо можливості повторного розгляду акта про порушення комісією оператора ГРМ з розгляду актів про порушення. Позивачем не доведено протилежного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Відтак, провадження у справі щодо позовної вимоги про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. слід закрити.
Щодо відсутності відеофіксації під час проведення перевірки, слід зазначити, що така проводиться у випадку відмови представників підписати акт. Водночас, враховуючи, що представників позивача при проведенні перевірки було два, один з яких відмовився від підпису ( ОСОБА_1 ), а другий підписав акт (Пучко О.В.), відтак проведення відеофіксації не було обов`язковим.
Щодо твердження позивача про відсутність на засіданнях комісії кворуму у зв`язку з відсутністю голови комісії Сербана П.П., суд зазначає наступне.
Згідно п.9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Як вбачається з витягу з протоколу №23/12 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС від 24.12.2019 р., по п.1 порядку денного слухали голову комісії Сербана П.П., який доповів, що 12.12.2018 р. працівниками АТ «Львівгаз» в присутності представника ПАТ Українська залізниця регіональна філія Львівська залізниця ВП Локомотивне депо Львів-захід було складено акт про порушення вимог Кодексу ГРМ №005278. На засіданні комісії були присутні представники позивача ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , які заперечували проти задоволення акта про порушення. За результатами обговорення голова комісії виніс на голосування проєкт рішення про задоволення акта про порушення Кодексу ГРМ від 12.12.2018 р. №005278 та здійснення перерахунку. За вказане рішення члени комісії проголосували одноголосно.
Надана позивачем нотаріально засвідчена заява свідка ОСОБА_2 , який є зацікавленою особою, про відсутність на засіданнях комісії її голови п. ОСОБА_3 оцінюється судом в сукупності з іншими наявними у справі доказами.
Щодо твердження позивача про те, що відповідач в акті про порушення не зазначив вид порушення, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач) на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема включає: інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання (п.6.6. п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ).
Відповідно до п.п.1) п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковсується некоректно.
В акті про порушення №005278 від 12.12.2018 р. встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме розділу ІХ глави 1 п.3, розділу Х глави 2 п.2, розділу Х глави 5 п.2.
В п.5 акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. зазначено припис: виконати вимоги вказані в акті технічного обстеження ВОГ №СТ630А.
Актом технічного обстеження ВОГ №Ст630А від 12.12.2018 р. встановлено, що КВОГ позивача на об`єкті позивача Локомотивне депо «Львів Захід», що знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. Зубенка, 8, не відповідає вимогам Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 р. N 618, і за результатами проведеної перевірки технічного стану КВОГ є непридатним до застосування, а саме: виявлені недоліки та порушення: КВОГ розміщено не на межі балансового розмежування, ПрЛГ РГК G 250 встановлено на газопроводі середнього тиску з робочим тиском 1,7 кгС/см2 (згідно технічних характеристик даного ПрЛГ максимальний допустимий тиск повинен складати не більше 1 кгС/см2); КВОГ не забезпечений приладом дистанційної передачі даних; на час перевірки не надано проектно-технічну документацію та паспорти приладів.
Відповідно до п.2 глави 2 розділу Х Кодексу ГРМ вимоги до організації приладового обліку в точці вимірювання, зокрема вихідні параметри ЗВТ, вимоги щодо їх розміщення та експлуатаційні умови визначаються Оператором ГРМ в технічних умовах приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об`єкта споживача). У технічних умовах Оператор ГРМ також визначає параметри природного газу (тиск, температуру, максимальну годинну витрату газу) з урахуванням його фактичних сезонних коливань та категорійності газопроводу.
Щодо твердження про те, що представник позивача Пучко О.В. підписав акт про порушення не на місці та не в день його складання, суд зазначає наступне.
Кодекс ГРМ не містить заборони чи будь яких обмежень щодо підписання споживачем акту перевірки на наступний день. Факт наявності порушень було доведено відповідачем до відома представників позивача, які були присутніми при перевірці. Водночас, в акті про порушення п. ОСОБА_2 не навів зауважень чи застережень, про те, що він підписав акт не на місці та не в день його складання.
Щодо присутності при перевірці неуповноваженого представника позивача Борисова В.В. слід зазначити, що перебування на об`єкті позивача особи, яка має доступ до закритих приміщень позивача, допустила представників відповідача на об`єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи витягу з протоколу, на засіданні комісії 24.12.2019р. при повторному розгляді акту про порушення №0005278 від 12.12.2018 р., були присутні представники позивача Пучко О.В., Старенький О.С. та Пантюшева Н.М., тому твердження позивача про те, що про існування вказаного рішення він дізнався з відзиву відповідача є недостовірним.
Крім того, листом № 79003.2-Сл-188-0120 від 14.01.2020 р. відповідач повідомив виробничий підрозділ «Локомотивне депо «Львів-Захід» регіональної філії «Львівська залізниця», що 24.12.2019 р. відбулось засідання Центральної комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, проведення нарахування обсягів спожитого газу та перерахунків споживачам природного газу, за результатами якого прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення №005278 від 12.12.2018 р. та надіслав рахунок на полату №60000240 від 08.01.2020 р. на суму 20 998,32 грн.
Відповідно до п.1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення складається у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу. Перелік та види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, передбачені п.1-3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС.
Позивачем допущено порушення порушення норм розділу ІХ гл.1 п.3, розділу Х гл.2 п.2, п.2 гл.5 розділу Х Кодексу ГРС, що встановлено актом про порушення №005278 від 12.12.2018 р. У зв`язку з цим, відповідачем здійснено позивачу розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу з 19.12.2018 07:00 год. по 20.12.2019 10:00 год. на суму 20998,32 грн.
Слід зазначити, що позивач не заперечує факт наявності порушень. Доказів їх усунення не надав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц.
Стандарт доказування - це та ступінь достовірності наданих стороною доказів, за яких суд має визнати тягар доведення знятим, а фактичну обставину - доведеною. Мова йде про достатній рівень допустимих сумнівів, при якому тягар доведення вважається виконаним.
Усталеною є практика ЄСПЛ, в якій суд посилається наof probabilities (баланс ймовірностей) для оцінки обставин справи. Наприклад, у рішенні BENDERSKIY v. Ukraine 15.11.2007 суд застосовує баланс ймовірностей. У рішенні J.K. AND OTHERS v. Sweden 23.08.2016 суд вказує, що цей стандарт притаманний саме цивільним справам.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи все вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними, доказами наявність правових підстав для задоволення його позовних вимог, внаслідок чого суд вирішив позов задовольнити повністю.
Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
У свою чергу, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 р. у справі «Серявін проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі «Трофимчук проти України» (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010 р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Суд враховує висновки, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України” (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Розподіл судових витрат.
При поданні позову позивач на підтвердження сплати суми судового збору надав наступні платіжні доручення: № 1031 від 20.12.2019 р. на суму 3 842,00 грн., № 1 від 03.01.2020 р. на суму 362,00 грн. та №21 від 11.01.2020 р. на суму 362,00 грн.
У позовній заяві було дві позовні вимоги, судовий збір за яких становив в сукупності 4 204,00 грн. Після зміни предмета позову позовних вимог залишилось також дві, отже позивач на підставі положень ст.7 Закону України «Про судовий збір» має право на повернення з Державного бюджету України 362,00 грн. суми переплаченого судового збору, подавши відповідне клопотання до суду.
Крім того, позивач має право на подання заяви про повернення йому з Державного бюджету України судового збору в сумі 2 102,00 грн. у зв`язку із закриттям провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р.
Судовий збір в сумі 2 102,00 грн. відповідно до ст. 129 ГПК України, слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, п.2 ч.1 ст.231, ст.ст.236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В частині позову про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог від 29.01.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 р. (бланк 005278), оформленого протоколом № 17/01 від 29.01.2019 р. провадження у справі закрити.
2. В частині позову про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення від 24.12.2019 р. про задоволення акта про порушення № Ст630 від 12.12.2018 (бланк 005278), оформленого протоколом № 23/12 від 24.12.2019 р.) відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому ст.ст. 256-257 ГПК України.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
У зв`язку з тимчасовою втратою працездатності суддею Сухович Ю.О. з 14.12.2020 р. по 31.12.2020 р., вихідними та святковими днями та перебуванням у відпустці з 04.01.2021 р. по 06.01.2021 р., повне рішення складено 11.01.2021 р.
Суддя Ю.О. Сухович