Рішення № 94063954, 04.01.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
04.01.2021
Номер справи
908/2773/20
Номер документу
94063954
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 12/183/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.01.2021 Справа № 908/2773/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,

розглянувши матеріали справи № 908/2773/20

за позовом: Заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 3) в інтересах держави в особі органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах

позивач: Державна служба України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14) в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (69083, м. Запоріжжя, вул. Музична, буд. 2А)

до відповідача: Фермерського господарства «Ястреб» (71312, Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Велика Знам`янка, провулок Свободний, буд. 1 А)

про стягнення 196,83 євро, що еквівалентно 5380,73 грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ

Заступник керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою за вих. № 32/2-6183вих-20 від 26.10.2020 в інтересах держави в особі органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області до Фермерського господарства «Ястреб» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 196,83 євро, що еквівалентно 5380,73 грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.10.2020 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 03.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2773/20, присвоєно справі номер провадження 12/183/20, визначено здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заяв із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду від сторін не надходило.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

23.11.2020 на адресу суду від Заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури надійшли пояснення за вих. № 32/2-6490 вих-20 від 18.11.2020, в яких останній зазначає, що у позовній заяві Енергодарська місцева прокуратура керувалась інформацією Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 08.07.2020 № 1046/26/23-20, помилково зазначивши її як інформацію від 08.07.2020 № 1046/26/24-20 в пункті 17 додатку до позовної заяви, тексті позовної заяви та описах вкладень. Просить врахувати, що інформація Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 08.07.2020 має вихідний № 1046/26/23-20, який є правильним.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення – 04.01.2021.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Позов прокурора в даній справі мотивовано тим, що 08.10.2019 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Відповідно до графіку щоденної роботи пересувного габаритно-вагового контролю (ваги № 17-393 або №17-378 або № 17-398, або ППГВК №2, або ППГВК №1) у Запорізькій області у жовтні 2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 08.10.2019 на 474 км. а/д Н-08 проведено перевірку транспортного засобу автомобілю марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 .

Зазначений автомобіль та причіп зареєстровані та перебувають у користуванні Фермерського господарства «Ястреб».

За даним фактом посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області складено акт № 0016321 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2019, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.10.2019 № 0009821.

Згідно з актом № 0016321 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2019, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.10.2019 № 0009821 автомобіль марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

Як зазначає прокурор в позові, факт роботи водія ОСОБА_1 у Фермерському господарстві «Ястреб» підтверджено інформацією Енергодарського управління Головного управління ДПС у Запорізькій області від 31.07.2020 № 3633/9/-8-01-58-09, зі змісту якої вбачається, що відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за третій квартал 2019 року, за формою 1 ДФ, поданого до контролюючого органу ФГ «Ястреб», ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 у 3 кварталі 2019 року працював у ФГ «Ястреб». Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за третій квартал 2019 року, за формою 1 ДФ, та звітності з єдиного соціального внеску за 2019 рік, ОСОБА_1 перебував у штаті підприємства ФГ «Ястреб» станом на 01.10.2019. Відповідно, з виплачених йому доходів утримувався податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, за нього сплачувався підприємством єдиний соціальний внесок.

Відповідно до акту № 0016321 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, товаро-транспортної накладної № К100/0819-4 від 08.10.2019 автомобіль прямував з м. Кам`янське Дніпропетровської області до с. Велика Знам`янка Кам`янсько-Дніпровськго району Запорізької області та перевозив добриво мінеральне від ТОВ «ТД» АГРОІМПОРТ ЛТД» - вантажовідправник до ТОВ «НЕЙРОН» - вантажоодержувач.

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортного засобу до акту № 0016321 від 08.10.2019 та нарахована плата за проїзд у розмірі 196,83 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 08.10.2019 еквівалентно 5380,73 грн. (на день проведення розрахунку, а саме на 08.10.2019 курс гривні до 100 євро становив 2 733,6918 гривень).

Прокурор в позовній заяві зазначає, що Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області на адресу Фермерського господарства «Ястреб» скеровано листа від 17.10.2019 № 61057/26-2/24-19 про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 у розмірі 196,83 євро упродовж 30 календарних днів з моменту визначення плати.

Прокурор в позові вказує, що відповідачем вказана сума грошових коштів не сплачена та відповідно виявлені порушення не усунуті.

Листом Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 27.05.2020 № 41117/26/24-20 повідомлено органи прокуратури про несплату Фермерським господарством «Ястреб» у визначений вище термін коштів у добровільному порядку.

Листом Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 08.07.2020 № 1046/26/23-20 Енергодарську місцеву прокуратуру повідомлено про те, що згідно з інформацією Управління Державної казначейської служби України в Олександрівському районі м. Запоріжжя, станом на 06.07.2020 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 196,83 євро відповідно до акту № 0016321 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів Фермерським господарством «Ястреб» не сплачена.

Підставою для представництва Енергодарською місцевою прокуратурою Запорізької області інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області прокурор вказує факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 5380,73 грн. та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету. Зокрема прокурор зазначає, що Державною службою України з безпеки на транспорті за наявності підстав жодних заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України не вжито, що підтверджується листом Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області № 1046/26/23-20 від 08.07.2020.

У позовній заяві прокурор вказує, що несплата до Державного бюджету України коштів в сумі 5380,73 грн. – плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, порушує економічні інтереси держави та потребує їх захисту шляхом звернення прокурора до суду з позовом.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частини 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у частинах третій і четвертій статті 23 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII від 14.10.2014.

Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань.

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 цього Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно із пп.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Пунктом 8 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пп. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 1.1. Положення про Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, (далі Управління) затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 996 від 28.12.2016, визначено, що Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека).

Згідно із п. 3.57. Положення про Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Управління відповідно до покладених на нього завдань у межах своїх повноважень здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Враховуючи викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

В матеріалах справи міститься лист Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області за вих. № 41117/26/24-20 від 27.05.2020, в якому останнє звертається до прокуратури Запорізької області та зазначає, що ані Конституцією України, ані Законами України Укртрансбезпеку не наділено правом звернення до суду щодо стягнення грошових коштів за проїзд транспортного засобу з перевищенням нормативних вагових параметрів. Тому Управління у вказаному листі просить розглянути можливість щодо представництва інтересів держави в особі Укртрансбезпеки в порядку цивільного та/або господарського судочинства.

Разом з тим в листі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області за вих. № 1046/26/23-20 від 08.07.2020 останнє зазначило, що не зверталось з позовом до суду про стягнення з ФГ «Ястреб» плати за проїзд дорогами загального користування з порушенням вагових параметрів у розмірі 196,83 євро.

Враховуючи нездійснення Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор, у межах своїх повноважень, мав право звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, інтереси держави мають чітке формулювання та вмотивовані у позовній заяві, поданій прокурором.

Предметом розгляду в даній справі є вимоги про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 196,83 євро, що еквівалентно 5380,73 грн.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі – Порядок).

Згідно із ч. 3 п. 2 вказаного Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи на 2 відсотки.

Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області на 474 км а/д Н-08 проведено перевірку транспортного засобу марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_4 .

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 та серії НОМЕР_6 зазначений автомобіль та причіп належать на праві власності Фермерському господарству «Ястреб».

В ході проведеної перевірки виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

За даним фактом складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2019 № 0016321 та довідка № 0009821 від 08.10.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Про факт порушення перевізником законодавства про автомобільний транспорт та складання відповідних актів посадовими особами було ознайомлено водія ОСОБА_1 , що зазначено в акті № 0016321 від 08.10.2019. Проте водій від підпису акту № 0016321 від 08.10.2019 та надання пояснень відмовився.

Відповідно до листа Енергодарського управління Головного управління ДПС у Запорізькій області № 3633/9/08-01-58-09 від 31.07.2020 ОСОБА_1 ( НОМЕР_3 ) працює у ФГ «Ястреб» (ЄДРПОУ 31585444) з 03.04.2017. При цьому до вказаного листа додана копія податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку ФГ «Ястреб» за 3 квартал 2019 року, в якому зазначений також податковий номер ОСОБА_1 ( НОМЕР_3 ).

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області актів було здійснено розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування, який є додатком до акту № 0016321 від 08.10.2019 та нараховано плату за проїзд у розмірі 196,83 євро.

Відповідно до офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 08.10.2019 100 Євро складає 2733,6918 гривень, що підтверджується наявною у справі роздруківкою з сайту Національного банку України.

В матеріалах справи міститься лист № 61057/26-2/24-19 від 17.10.2019 Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області на адресу Фермерського господарства «Ястреб» (провул. Свободний, 1А, с. Велика Знам`янка, Кам`янсько-Дніпровський район, Запорізька область), в якому повідомлено, що Фермерському господарству «Ястреб» нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу марки RENAULT, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , в розмірі 196,83 євро. При цьому вказано, що плату необхідно здійснити протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати та повідомити про це відповідний територіальний орган Державної служби України з безпеки на транспорті. При цьому в якості додатків до вказаного листа зазначені копія акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2019 № 0016321 та копія розрахунку плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу до акту від 08.10.2019 № 0016321.

На підтвердження факту надіслання вказаного листа з додатками на адресу відповідача до матеріалів справи надані засвідчені копії реєстру на відправлення рекомендованих листів та списку № 1154 згрупованих поштових відправлень (а.с. 42, на звороті).

Листом № 1046/26/23-20 від 08.07.2020 Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області повідомило Енергодарській місцевій прокуратурі, що згідно інформації, наданої Управлінням Державної казначейської служби України в Олександрівському районі м. Запоріжжя станом на 02.07.2020 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 196,83 євро згідно акту № 0016321 від 08.10.2019 ФГ «Ястреб» не сплачена. Також в листі зазначено, що Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області з позовом до суду про стягнення з ФГ «Ястреб» плати за проїзд дорогами загального користування з порушенням вагових параметрів у розмірі 196,83 євро не зверталось. Поряд з цим в листі зазначено, що акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт при проведенні габаритно-вагового контролю одним працівником Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області не складався.

Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" № 3353-ХІІ від 30.06.1993 передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; водій - особа, який керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних доходів громадян.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" № 2862-ІV від 08.09.2005 передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі вважаються здвоєними або строєним, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, у тому числі:

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №422;

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Як зазначено вище, уповноваженими представниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 08.10.2019 під час перевірки транспортного засобу марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_4 , який перебуває у власності Фермерського господарства «Ястреб» було виявлено та зафіксовано перевищення навантаження на вісь. А саме було встановлено: відсутній дозвіл на рух шляхами України із перевищенням вагових обмежень на вісь, яка становить 12,15 т при допустимих 11 т, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України та підставою для нарахування плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

За наслідками здійснення габаритно-вагового контролю складена довідка № 0009821 від 08.10.2019, в якій зазначено, що навантаження на вісь складає 12,15 тон, повна маса транспортного засобу 38,3 тонн.

Згідно із пунктом 30 Порядку № 879 плата за проїзд великоваговогота/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою:

П = (Рзм+Рнв+Рг) х В

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рив - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Відповідно до пункту 311 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Відповідно до наданого розрахунку до оплати підлягає 196,83 Євро (0,27 х 93 х 3 + 0,27 х 150 х 3) = 196,83).

Разом з тим, пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в Національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно із даними Національного банку України курс за 100 Євро по відношенню до гривні станом на 08.10.2019 складав 2733,6918 грн.

Таким чином, відповідно до вказаного курсу 196,83 євро складатиме в еквіваленті 5380,73 грн.

У постанові від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що категорія спорів про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, яка нарахована управлінням Укртрансбезпеки та її територіальними органами не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні відносини з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави) носять приватноправовий характер та, як наслідок, не можуть бути предметом спору, віднесеної до адміністративної юрисдикції та мають вирішуватись в порядку господарського або цивільного судочинства. Так, за своєюправовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Згідно із ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розміні.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Аналогічним чином питання відшкодування збитків врегульовано Господарським кодексом України.

Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Прокурором доведено суду порушення економічних інтересів держави у зв`язку з порушенням відповідачем норм законодавства щодо проїзду великовагових та транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та невиконанням обов`язку з внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу марки RENAULT PREMIUM, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) ROBUSТЕ КАІSЕR S380, державний номерний знак НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_4 , а також правомірність нарахування та стягнення плати за перевищення навантаження на вісь, що знаходяться у власності відповідача.

Відповідач доказів добровільної оплати нарахованої йому плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу у зв`язку з перевищенням вагових нормативів та наявності дозволу на право руху автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень суду не надав. Контрозрахунок заявленої до стягнення суми також не надав.

За таких обставин, позовні вимоги Заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області до Фермерського господарства «Ястреб» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 196,83 євро, що еквівалентно 5380,73 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн. покладаються на відповідача у справі – Фермерське господарство «Ястреб» згідно із п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 4 ст. 240, 247-252 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В

1. Позовні вимоги Заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області до Фермерського господарства «Ястреб» задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Ястреб», 71312, Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Велика Знам`янка, провулок Свободний, буд. 1 А, ідентифікаційний код 31585444, на користь Державного бюджету України за наступними реквізитами: р/р № 31211216008003 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 38025440, МФО 899998, призначення платежу 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 196,83 євро (сто дев`яносто шість євро 83 центи), що еквівалентно 5380 (п`ять тисяч триста вісімдесят) грн. 73 коп. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 08.10.2019, видавши наказ.

3. Стягнути з Фермерського господарства «Ястреб», 71312, Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Велика Знам`янка, провулок Свободний, буд. 1 А, ідентифікаційний код 31585444, на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 3, розрахунковий рахунок UA 438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України 11.01.2021 року.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.