
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2021 року справа № 340/3972/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «МОНОЛІТ-РРА» (далі - Товариство) до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про визнання протиправною та скасування постанови від 01 вересня 2020 року щодо стягнення штрафу у сумі 34000 грн.
У заяві зазначає, що відповідач протиправно наклав штраф за порушення вагових параметрів.
Стверджує, що Управління позбавило права на участь у процесі прийняття рішення.
Водночас, Товариство звертає увагу, що, приймаючи рішення, Управління не володіло доказами про перевізника вантажу.
Разом з тим, зазначило про порушення процедури зважування транспортного засобу.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.32-41).
Зазначив, що про час та місце розгляду справи Товариство повідомили після застосування штрафної санкції у зв`язку із неналежним фінансуванням таких витрат.
Стверджує, що такий недолік не вплинув на правильність прийнятого рішення.
Про перевізника дізнались з аналізу інших матеріалів про притягнення до фінансової відповідальності.
Управління пояснило, що Товариство здійснювало перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів транспортного засобу та без відповідного дозволу.
Сторони до суду не з`явились, будучи належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи (а.с.64, 66).
Представник Управління подав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.68).
Відповідно до приписів частини 9 статті 205 КАС України суд прийняв рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.
Так, 15 липня 2020 року під час проведення перевірки з додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у сфері перевезення пасажирів і вантажів інспектори Управління зупинили автомобіль «ДАФ» № НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 (а.с.45-48).
Інспектори провели документальний ваговий контроль, за наслідком якого встановлено перевищення вагових параметрів (а.с.46).
Водночас, встановлено відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами щодо перевезення вантажу з перевищенням таких параметрів.
Управління надало до суду копію накладної від 15 липня 2020 року №30, у якій зазначено, що Товариство завантажило бетон (а.с.51).
Одержувача і перевізника вантажу не зазначено.
13 серпня 2020 року Управління виготовило повідомлення Товариству про виклик на розгляд матеріалів перевірки (а.с.44).
У повідомленні зазначено, що розгляд справи відбудеться 01 вересня 2020 року.
Повідомлення відправлено 08 вересня 2020 року, що доводиться змістом фіскального чеку та поясненнями Управління (а.с.32-41, 50).
Позивач отримав повідомлення про виклик 11 вересня 2020 року (а.с.16).
01 вересня 2020 року Управління прийняло постанову про накладення на Товариство адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн. (а.с.18).
Штраф застосовано за порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) та на підставі приписів абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону.
Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.
Перш за все, постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок).
Приписами пункту 25 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Отже, Управління розглянуло справу у строк, який встановлений Порядком.
Приписами пунктів 26 та 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Таким чином, припис підзаконного акту дублює припис пункту 9 частини 2 статті 2 КАС України.
Цією нормою права встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Управління прийняло рішення без врахування такого права.
Так, станом на день прийняття постанови про накладення штрафу відповідач не направив Товариству повідомлення про час і місце розгляду справи.
Постанова про накладення штрафу прийнята 01 вересня 2020 року, а повідомлення надіслано через 7 днів.
Таким чином, в Управління виник обов`язок відкласти розгляд справи на іншу дату, своєчасно повідомивши про неї Товариство.
Завершення строку розгляду справи, який встановлено Порядком, ніяким чином не дозволяє владному органу порушувати права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Отже, позивача позбавили права на захист, оскільки несвоєчасно повідомили про час та місце розгляду справи і не запропонували надати пояснення, які бажав подати, заперечуючи факт порушення.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про наявність порушення в діях Управління, котре вказує на протиправність постанови про накладення штрафу, оскільки постановлена без врахування права особи на участь у процесі прийняття рішення (не проаналізовано пояснень щодо порушень під час зважування, які мав намір надати позивач) (порушення приписів пунктів 1 та 9 частини 2 статті 2 КАС України).
У такому разі у суду відсутній обов`язок робити висновок про порушення Товариством законодавства щодо перевезень, оскільки суд перевіряє висновок суб`єкта владних повноважень по суті спору за умови дотримання процедури його прийняття, у тому числі дотримання права на захист.
Отже, позов належить задовільнити.
Рішення суду не перешкоджає повторному розгляду матеріалів перевірки.
Так, відповідно до приписів частини 1 статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Ці строки є граничними, а строк, який визначено приписами Порядку, встановлено, щоб дисциплінувати працівників Управління (не затягувати вирішення справи до завершення граничного строку накладення штрафу).
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 2102 грн. (а.с.6).
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
Судові витрати треба стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті, оскільки Управління є її територіальним підрозділом без статусу юридичної особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області від 01 вересня 2020 року, якою на товариство з обмеженою відповідальністю «МОНОЛІТ-РРА» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь товариства з обмеженою відповідальністю «МОНОЛІТ-РРА» судові витрати в сумі 2102 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей