
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/10975/20
категорія 102090000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" (далі - відповідач), в якому просить:
- зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" передати управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловим будинкам у місті Житомирі за адресами: вул. Тутковського, 15, вул. Б.Тена, 100, вул. Сльоти, 62, вул. С.Ріхтера, 46, вул. Космонавтів, 46, проїзд Ю.Кондратюка, 7, проїзд Ю.Кондратюка, 9, вул. Вітрука, 47, вул. Вітрука, 32, 2й провул. Польової площі, 1, вул. Вокзальна, 24, вул. Вітрука, 21, вул. Вітрука, 25, вул. Космонавтів, 8-а, провул. Шкільний, 9, проїзд Ю.Кондратюка, 3, вул. Кибальчича, 8, вул. Кибальчича, 22, вул. Космонавтів, 22, вул. Космонавтів, 24, вул. Космонавтів, 26, вул. Космонавтів, 52, вул. Космонавтів, 56, вул. Космонавтів, 58, вул. В.Бердичівська, 67, вул. Довженка, 39, вул. Довженка, 70, вул. Бальзаківська, 2/52.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради зазначило, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов'язок передати ці картотеки відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. У зв'язку з цим, листом від 27 травня 2020 року №10-09/287 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971"було повідомлено про необхідність передачі до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради карток реєстрації осіб та адресних карток по житловим будинкам у місті Житомирі за адресами: вул. Тутковського, 15, вул. Б.Тена, 100, вул. Сльоти, 62, вул. С.Ріхтера, 46, вул. Космонавтів, 46, проїзд Ю.Кондратюка, 7, проїзд Ю.Кондратюка, 9, вул. Вітрука, 47, вул. Вітрука, 32, 2й провул. Польової площі, 1, вул. Вокзальна, 24, вул. Вітрука, 21, вул. Вітрука, 25, вул. Космонавтів, 8-а, провул. Шкільний, 9, проїзд Ю.Кондратюка, 3, вул. Кибальчича, 8, вул. Кибальчича, 22, вул. Космонавтів, 22, вул. Космонавтів, 24, вул. Космонавтів, 26, вул. Космонавтів, 52, вул. Космонавтів, 56, вул. Космонавтів, 58, вул. В.Бердичівська, 67, вул. Довженка, 39, вул. Довженка, 70, вул. Бальзаківська, 2/52 до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради в строк до 30 червня 2020 року. Однак, у відповідь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" надіслало Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради листа, в якому зазначило, що для передачі карток реєстрації осіб та адресних карток фізичних осіб відповідно до статті 14 Закону України "Про захист персональних даних" необхідна згода суб'єктів персональних даних, тим сам фактично відмовило позивачу у такій передачі. Вказана відмова, на переконання позивача, є порушенням Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг", а тому Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради звернулось з даним позовом до суду.
Ухвалою судді від 07 серпня 2020 року відкрито провадження у справі №240/10975/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Крім того, вказаною ухвалою відповідачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, що повернулись на адресу суду, ухвалу про відкриття провадження у справі Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради отримало 28 серпня 2020 року, а Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" - 01 вересня 2020 року (а.с.31-32).
11 вересня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" заперечувало проти задоволення позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Обґрунтовуючи таку позицію відповідач зазначив, що відповідно "Правил реєстрації місця проживання", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" наділене правом за дорученням особи подавати до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) її документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, які подаються до органу реєстрації. Інформаційні картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловим будинкам є власністю фізичних осіб, які передали їх на зберігання об'єднанню, тому для передачі карток реєстрації осіб та адресних карток фізичних осіб до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради необхідна безпосередня згода цих суб'єктів персональних даних відповідно статті 14 Закону України "Про захист персональних даних". Також відповідач зазначив, що не має можливості передати позивачу картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по всім житловим будинкам, вказаним у позовній заяві, оскільки: житловий будинок по вул. Тутковського, 15 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" не обслуговує, а тому реєстраційні картки відсутні; в житловому будинку по вул. Б.Тена, 100 створене ОСББ "Б.Тена-100"; в житловому будинку по вул. С.Ріхтера, 46 створене ОСББ "Ріхтера-46"; в житловому будинку по пр.Ю.Кондратюка, 9 створене ОСББ "Ю.Кондратюка - 9"; в житловому будинку по вул. Вітрука, 47 створене ОСББ "Вітрука-47"; в житловому будинку по вул. Вітрука, 21 створене ОСББ "Вітрука-21"; в житловому будинку по вул. Вітрука, 25 створене ОСББ "Вітрука-25"; в житловому будинку по пр. Ю.Кондратюка, 3 створене ОСББ "Ю.Кондратюка-3"; в житловому будинку по вул. Кибальчича, 8 створене ОСББ "Кибальчича-8", в житловому будинку по вул. Довженка, 39 створене ОСББ "Довженка-39"; в житловому будинку по вул. Бальзаківській, 2/52 створене ОСББ "Самоцвіт-52", а житлові будинки по вул. Вокзальній, 24, вул. Космонавтів, 8-а, пров. Шкільний, 9, вул. Космонавтів, 52, вул. Космонавтів, 56, вул. Космонавтів, 70 обслуговує ТОВ "УК Космос" (а.с.33-38).
Крім того, у відзиві відповідач вказав, що Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради невірно тлумачить норми пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг", яким встановлено, що до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. На переконання відповідача, вказаною нормою законодавець встановив, що Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради може витребувати у Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" документи тільки до 04.04.2016. Надалі, позивач самостійно створює інформаційні картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловим будинкам, що і відбувається на даний час, та підтверджується пунктом 30 "Правил реєстрації місця проживання", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207. Ніякі інші закони не вимагають передачі інформаційних карток Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради (а.с.33-38).
Також Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" зазначило, що Управлінням ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради порушено передбачений статтею 122 КАС України тримісячний строк для звернення з даним позовом до суду, який на переконання відповідача розпочався 05.04.2016 (після закінчення строку передачі картотек, визначеного Законом України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг") та закінчився 04.07.2016. У зв'язку з цим, відповідач просив суд застосувати строки позовної давності до позовної заяви Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради (а.с.35).
18 вересня 2020 року до суду надійшли заперечення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради на відзив на позовну заяву, в яких позивач вказав, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" своїми протиправними діями порушує вимоги Закону України "Про захист персональних даних", так як без достатніх правових підстав зберігає картки реєстрації та адресні картки фізичних осіб - мешканців житлових будинків. Більш того, відповідач визнає, що він не є органом реєстрації, а тому зобов'язаний був відповідно до Закону №888-VIII передати картотеки з питань реєстрації виконавчим органам міської ради.
Також у заперечення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради вказало, що твердження відповідача про відсутність у нього документації щодо будинків, вказаних у позовній заяві, по причині створення у них власних ОСББ та передачі деяких будинків на обслуговування ТОВ "УК Космос" не є належною підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки реєстраційні та адресні картки по вказаним житловим будинкам відповідач зобов'язаний був передати органу ведення реєстру, тобто Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради. Водночас, створення ОСББ в будинках по вул. Б.Тена, 100, вул. С.Ріхтера, 46, пр. Ю.Кондратюка, 9, вул. Вітрука 47, вул. Вітрука, 21, вул .Вітрука, 25, пр. Ю.Кондратюка, 3, вул. Кибальчича, 8, вул. Довженка, 39, вул. Бальзаківській, 2/52 не підтверджує відсутність у відповідача реєстраційних та адресних карток по вказаним будинкам, про що свідчать в тому числі і скарги деяких мешканців. Крім того, перелік житлових будинків, по яких Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" не передало документацію, було зазначено в позовній заяві на підставі списку житлових будинків Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971", затвердженого головою правління ОСББ "Космос-1971" Козариком А.Г. та підписаного директором Горкушою А.М., сформованого станом на 12 березня 2020 року. Враховуючи викладене, Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради просило суд задовольнити позов у повному обсязі (а.с.54-57).
21 грудня 2020 року до суду надійшли пояснення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971", в яких відповідач повідомив, що частину картотеки паспортного столу ОСББ "Космос-1971" було передано іншим новоствореним об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків. В підтвердження вказаних обставин відповідач долучив до своїх пояснень копії актів передачі картотек паспортного столу.
Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Житомирською міською радою на шостій сесії сьомого скликання було прийнято рішення від 24.02.2016 №145 «Про утворення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради», пунктом 1 якого передбачено створення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 24.02.2016 №145 зі змінами внесеними рішенням Житомирської міської ради від 21.12.2016 №496 (далі - Положення), Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради є самостійним виконавчим органом Житомирської міської ради.
Метою створення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради є забезпечення реалізації державної політики у сферах реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, ведення реєстру територіальної громади, єдиного демографічного реєстру в межах повноважень і способом, передбаченими законодавством України, нормативно-правовими актами та даним Положенням (п.3.1 Положення).
Відповідно до пункту 5.1. розділу V Положення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради у встановленому порядку: - забезпечує реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб на території м. Житомира відповідно до закону; - формує реєстр територіальної громади; - забезпечує внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; - є уповноваженим суб'єктом в розумінні статті 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»; - забезпечує ведення та зберігання картотек та іншої передбаченої чинним законодавством документації; - забезпечує видачу у встановленому порядку довідок та іншої інформації, пов'язаної з реєстрацією фізичних осіб за місцем проживання.
Підпунктом 8.1.1. розділу VІІІ Положення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради має право одержувати безоплатно в установленому порядку від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, інформацію, документи, інші матеріали, необхідні для виконання своїх завдань.
З матеріалів справи вбачається, що з метою реалізації своїх повноважень Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради надіслало голові правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» лист від 27.05.2020 №10-09/287, в якому просило на виконання вимог Закону України від 10.12.2015 №888-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» передати до 30 червня 2020 року картки реєстрації осіб та адресні картки до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради (а.с.17).
Однак, у відповідь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» надіслало Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради листа від 26.06.2020 №160, в якому зазначило, що відповідно до Закону України від 10.12.2015 №888-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» виключно до 04 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних та міських рад. Натомість надалі для передачі карток реєстрації осіб та адресних карток фізичних осіб до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради необхідна згода суб'єктів персональних даних відповідно до статті 14 Закону України «Про захист персональних даних» (а.с.18).
Вказана відмова Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» в передачі карток реєстрації осіб та адресних карток Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради слугувала підставою звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним у даній справі правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону №280/97-ВР).
29 грудня 2015року набув чинності Закон України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», яким було внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме доповнено цей Закон статтею 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб».
Відповідно до статті 37-1 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Також, Законом України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» зміни були внесені й до Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зокрема абзац 7 статті 3 вказаного Закону викладено в наступній редакції, яка передбачає, що органом реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Відповідно до абзацу 12 статті 3 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстр територіальної громади - це база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
Статтею 11 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції Закону від 10.12.2015 №888-VIII) розмежовано повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Відповідно до вказаної статті орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
В свою чергу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
Натомість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Наведеними нормами законодавства органи реєстрації, до яких належать виконавчі органи сільської, селищної або міської ради, наділені повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад, здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
За приписами пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.
Таким чином, у зв`язку з набранням чинності Закону України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов`язок щодо передачі таких картотек відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Вказане свідчить на користь висновку, що Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради реалізує на території міста Житомира повноваження в сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у зв'язку з чим воно уповноважене здійснювати приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, для формування та ведення Реєстру територіальних громад.
Згідно з наявною у матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» (код ЄДРПОУ 20404722) є комплексне обслуговування об`єктів (КВЕД 81.10) (а.с.22-26).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені в Законі України від 29.11.2001 № 2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»
За визначення наведеним у статті 1 Закону України від 29.11.2001 № 2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з статтею 4 Закону України від 29.11.2001 № 2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до статті 18 Закону України від 29.11.2001 № 2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідно до цього закону та статуту зобов'язане: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам; звітувати загальним зборам про виконання кошторису об'єднання за рік; забезпечувати виконання вимог статуту об'єднання; виконувати свої договірні зобов'язання; забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна; припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласниками; у випадках, передбачених законодавством, статутом об'єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.
Водночас, вказаний закон не наділяє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання, в тому числі й функціями щодо здійснення зберігання карток реєстрації осіб та адресних карток.
Відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для не передання позивачу вищевказаних картотек.
Таким чином, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» належить до таких суб`єктів, які повинні були виконати приписи пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» та передати до Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради наявні у нього карти реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловими будинкам.
Разом з тим, відповідач у порушення вищезазначених вимог пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» не передало на відповідний запит Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради вказані картотеки.
Однак, з наявних у матеріалах справи договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (а.с.40, 42, 44, 46, 48, 50) вбачається, що управителем житлових будинків по вул. Вокзальній, 24, вул. Космонавтів, 8-а, пров. Шкільний, 9, вул.Космонавтів, 52, вул. Космонавтів, 56, вул. Довженка, 70 є Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча Компанія Космос» (код ЄДРПОУ 40223226), а актами приймання передачі технічної документації на будинок, які є додатками до вказаних договорів (а.с.41, 43, 45, 47, 49, 51) підтверджується, що реєстраційні картки фізичних осіб по вказаних багатоквартирних будинках були передані Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» новому управителю - Товариству з обмеженою відповідальністю «Управляюча Компанія Космос».
Крім того, наявними у матеріалах справи додатками до акту передачі картотеки паспортного столу підтверджується, що у зв'язку із створенням власних об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» реєстраційні картки фізичних осіб по багатоквартирному будинку по вул. Тутковського, 15 були передані ОСББ «Проїзд Академіка Тутковського 15» (а.с.65); по багатоквартирному будинку по проїзду Ю.Кондратюка, 9 передані ОСББ "Ю.Кондратюка-9» (а.с.66); по багатоквартирному будинку по вул. Вітрука, 47 передані ОСББ "Вітрука-47" (а.с.67); по багатоквартирному будинку по вул. Бальзаківська, 2/52 передані ОСББ "Самоцвіт-52" (а.с.68); по багатоквартирному будинку по проїзду Ю.Кондратюка, 3 передані ОСББ "Ю.Кондратюка-3» (а.с.70); по багатоквартирному будинку по вул. Вітрука, 25 передані ОСББ "Вітрука-25" (а.с.71); по багатоквартирному будинку по вул. Вітрука, 21 передані ОСББ "Вітрука-21" (а.с.72); по багатоквартирному будинку по вул. Космонавтів, 22 передані ОСББ «Космонавтів плюс 22» (а.с.73).
Також з акту передачі картотеки паспортного столу від 20.10.2018 (а.с.69) вбачається, що реєстраційні картки фізичних осіб по багатоквартирному будинку по вул. Кибальчича, 8 були передані відповідачем до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча Компанія Космос».
Вказане свідчить на користь висновку, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» не є тим суб'єктом, в розпорядженні якого знаходяться реєстраційні картки фізичних осіб по багатоквартирних будинках по вул.Вокзальній, 24, вул. Космонавтів, 8-а, пров. Шкільний, 9, вул. Космонавтів, 52, вул.Космонавтів, 56, вул. Довженка, 70, вул. Тутковського, 15, проїзду Ю.Кондратюка, 9, вул. Вітрука, 47, вул. Бальзаківська, 2/52, проїзду Ю.Кондратюка, 3, вул. Вітрука, 25, вул.Вітрука, 21, вул. Космонавтів, 22 та по вул. Кибальчича, 8, а відтак позовні вимоги Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради в частині, що стосується реєстраційних карток фізичних осіб по вказаних будинках не підлягають задоволенню.
Доводи позивача про те, що перелік житлових будинків, по яких Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" не передало документацію, було зазначено на підставі списку житлових будинків Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971", затвердженого головою правління ОСББ "Космос-1971" Козариком А.Г. та підписаного директором Горкушою А.М., суд не приймає до уваги, адже вказаний список не є документом, який підтверджує наявність у позивача реєстраційних карток по вказаних у цьому списку будинках.
Відтак, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявності законодавчо передбачених підстав для зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» передати Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловим будинкам у місті Житомирі за адресами: вул. Б.Тена, 100, вул. Сльоти, 62, вул.С.Ріхтера, 46, вул. Космонавтів, 46, проїзд Ю.Кондратюка, 7, вул. Вітрука, 32, 2й провул. Польової площі, 1, вул. Кибальчича, 22, вул. Космонавтів, 22, вул. Космонавтів, 26, вул. Космонавтів, 58, вул. В.Бердичівська, 67, вул. Довженка, 39.
З приводу доводів відповідача про те, що норми пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" надавали Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради право витребувати у Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" картотек з питань реєстрації фізичних осіб тільки до 04.04.2016, суд зазначає, що вказані доводи ґрунтуються на помилковому трактуванні відповідачем норми пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №888-VIII, адже вказана норма визначає не право відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських рад на витребування від житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, вказаних картотек, а встановлює для житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб обов'язок передачі таких картотек до відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а також визначає строк протягом якого такі органи повинні були самостійно здійснити їх передачу.
Більш того, граничного строку для прийняття відповідними виконавчими органами сільських, селищних, міських рад картотек з питань реєстрації фізичних осіб жодним нормативно-правовим актом не встановлено.
Щодо доводів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» про пропуск позивачем процесуального строку на звернення з даним позовом до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої і другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.
Суд зазначає, що початок перебігу строку для звернення до суду Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» у зв'язку з невиконання ним встановленого законодавством обов`язку щодо передачі картотек із питань реєстрації фізичних осіб, не пов`язується з моментом наділення управління повноваженнями щодо здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб і забезпечення ведення Реєстру територіальної громади міста Житомира, тобто не розпочинається з моменту набрання чинності Закон №888-VIII, яким внесено зміни до Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» , пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого визначено, що до 04 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28 квітня 2020 року у справі №640/19376/18.
Підставою для звернення Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради з даним позовом до суду стала відмова Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» в передачі управлінню карток реєстрації осіб та адресних карток фізичних осіб.
Вказана відмова була оформлена листом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» від 26.06.2020 №160, водночас з даним позовом до суду Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради звернулось 15 липня 2020 року, тобто в межах тримісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради.
Враховуючи положення до ч. 2 ст. 139 КАС України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов Управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради (майдан ім. С.П.Корольова, 4/2, м. Житомир, 10014; код ЄДРПОУ 40392354) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» (вул. Довженка, 39, кв.75, м. Житомир, 10002; код ЄДРПОУ 20404722) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» передати Управлінню ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради картки реєстрації фізичних осіб та адресні картки по житловим будинкам у місті Житомирі за адресами: вул. Б.Тена, 100, вул. Сльоти, 62, вул. С.Ріхтера, 46, вул. Космонавтів, 46, проїзд Ю.Кондратюка, 7, вул. Вітрука, 32, 2й провул. Польової площі, 1, вул. Кибальчича, 22, вул. Космонавтів, 22, вул. Космонавтів, 26, вул. Космонавтів, 58, вул.В.Бердичівська, 67, вул. Довженка, 39.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович