
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2021 року Справа № 160/14559/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бам-Транс" про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Дніпропетровській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бам-Транс" (далі - відповідач, ТОВ "Бам-Транс"), в якій позивач просить стягнути податковий борг з Товариства з обмеженою відповідальністю «БАМ - ТРАНС», код ЄДРПОУ 38283731 у сумі 149 357,52 грн. на користь держави шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків.
В обґрунтування поданого позову Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зазначило, що підставою для звернення позивача з вимогою про стягнення вказаної суми у судовому порядку є несплата відповідачем у добровільному порядку сум грошових зобов`язань нарахованих контролюючим органом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 відкрито провадження за вищезазначеним позовом та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, яка отримана Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області - 24.11.2020 р., Товариством з обмеженою відповідальністю "Бам-Транс" - 28.11.2020 року.
В ухвалі суду від 10 листопада 2020 року відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) та доказів по справі не скористався. З клопотанням про продовження строків на надання відзиву до суду не звертався.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «БАМ-Транс» (код ЄДРПОУ 38283731) знаходиться на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області .
В інтегрованих картках платника податків за ТОВ «Бам-Транс» обліковується податковий борг в сумі 149 357,52 грн., в т.ч. по податку на додану вартість (код платежу 14010100) в сумі 127 519,52 грн., по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 18 778,00 грн. та по адміністративним штрафам та іншим санкціям (код платежу 2108110300) в сумі 3060,00 грн.
Податковий борг по податку на додану вартість виник в результаті несплати у встановлені терміни сум:
1) грошових зобов`язань в сумі 9 734,60 грн., самостійно задекларованих платником податків згідно податкових декларацій з податку на додану вартість:
- № 9028269431 від 22.02.2018 (уточнюючий розрахунок), нараховано податкове зобов`язання в сумі 2 333,00 грн. (сума частково погашена платником податків у розмірі 234,40 грн., залишок несплаченої нарахованої суми складає 2098,60 грн.) та штрафна санкція в сумі 70,00 грн.;
- № 9024873624 від 19.02.2018 у розмірі 5 917,00 грн.,
- № 9085401836 від 07.05.2018 у розмірі 1 649,00 грн.,
2) донарахованих сум за актами перевірок на загальну суму 117 784,92 грн.:
від 16.11.2017 № 24358/219/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 09.01.2018 № 0004791208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 9 425,85 грн.,
від 14.05.2018 № 24605/471/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкові повідомлення-рішення (ППР) від 25.05.2018 № 0121461208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 615,22 грн. та № 0121451208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 21 614,73 грн.,
від 14.05.2018 № 24603/470/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 25.05.2018 № 0121341208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 34 161,68 грн.,
від 14.05.2018 № 24600/469/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 25.05.2018 № 0121631208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 020,00 грн.,
від 07.08.2018 № 43793/790/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 17.09.2018 № 0232411208 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 020,00 грн.,
від 13.09.2018 № 52138/917/04-36-12-08/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 30.10.2018 № 0001125541 про нарахування за податковими зобов`язаннями в сумі 32 395,00 грн., за штрафними санкціями в сумі 8098,75 грн. та пені згідно п. п. 129.1.2 ст. 129 ПКУ в сумі 4 743,69 грн.,
від 08.11.2018 № 64192/43/04-36-55-41/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 27.12.2018 № 0017225541 про нарахування штрафних санкцій в сумі 3 690,00 грн.
Податковий борг по податку на прибуток приватних підприємств виник в результаті несплати у встановлені терміни сум:
1) грошових зобов`язань, самостійно задекларованих платником податків згідно податкової декларації на прибуток підприємства від 28.02.2018 № 9299424208 в сумі 34 758,00 грн. Нарахована сума частково погашена платником податків у розмірі 17 000,00 грн., залишок несплаченої нарахованої суми складає 17 758,00 грн.,
2) донарахованих сум за актом перевірки від 06.03.2019 № 11354/04-36-55-06/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення- рішення (ППР) від 11.06.2019 № 0045905542 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 020,00 грн.
Податковий борг по адміністративним штрафам та іншим санкціям, який виник в результаті несплати у встановлені терміни донарахованих сум за актом перевірки від 15.02.2019 № 6685/151/04-36-55-05/38283731, на підставі якого ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) від 02.04.2019 № 0025945541 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 020,00 грн.
З урахуванням вимог ст.56, 57 ПКУ, в зв`язку з несплатою ТОВ «Бам-Транс» грошові зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 ПКУ по ТОВ «Бам-Транс» контролюючим органом сформовано податкову вимогу форма «Ю» від 12.03.2018 № 30300-17/03 на суму 17 511,45 грн., яка засобами поштового зв`язку направлена платнику податків, не отримана та повернута до ГУ ДФС у Дніпропетровській області 08.05.2018.
Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку вище перелічених податкових повідомлень рішень та вимоги відповідачем не надано.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Згідно до п.14.1.156 ст.14 Податкового Кодексу України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.
Підпунктом 20.1.19. п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Статтею 36 ПК України встановлено податковий обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок платника податків виникає за кожним податком та збором.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якою здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми, доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (ст. 46 ПК України).
Згідно п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
П. 49.2. ст. 49 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: - календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; - календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за. останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Згідно ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України податкове зобов`язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до п.57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підстави та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових вимог платникам податків врегульовано ст.59 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків у відповідності із п. 87.2 ст. 87 ПК України, є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 87.9. ст. 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п.95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно до даних інтегрованої картки платника податків, а також, відповідно до довідки про стан розрахунків підприємства з бюджетом станом на 22.09.2020 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 149 357,52 грн.
В матеріалах справи відсутні докази погашення заборгованості, в зв`язку із чим, суд вважає, що факт порушення відповідачем вимог податкового законодавства України доведений.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, на підставі викладеного, з урахуванням відсутності відзиву та доказів сплати, з огляду на наявність боргу, суд доходить висновку, що позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «БАМ-Трнас» про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат в порядку ст. ст. 143 та 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Згідно із приписами ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Водночас, суд зазначає, що під час розгляду адміністративної справи позивач, як суб`єкт владних повноважень, не мав судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та/ або проведенням експертиз, що виключає підстави для присудження таких витрат на користь позивача.
Відповідно до приписів статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, датою ухвалення судового рішення є 10 січня 2021 р. (неділя - вихідний день).
За правилами частини 6 статті 120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням викладеного справа розглянута 11.01.2021 р.
Керуючись ст. ст. 2, 5,72, 77,241, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) до Товариства з обмеженою відповідальністю "БАМ-Транс" (код ЄДРПОУ 38283731, 51940, Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, б-р Будівельників, буд. 9, квартира (офіс) 102) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути податковий борг з Товариства з обмеженою відповідальністю «БАМ - ТРАНС», код ЄДРПОУ 38283731 у сумі 149 357,52 грн. на користь держави шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 11.01.2021 року.
Суддя О.М. Неклеса