Рішення № 94036034, 12.05.2020, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
589/5266/19
Номер документу
94036034
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/5266/19

Провадження № 2/589/604/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м.Шостка

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з вимогами до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (далі – ТОВ «ШП «Харківенергоремонт») про захист прав споживачів та визнання відносин припиненими з 01 січня 2013 року.

Вимоги мотивувала тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 (далі – Квартира-1). Дана Квартира-1 була переобладнана в магазин промислових товарів, про що 09 липня 2012 року було видано Свідоцтво про право власності.

З 15 жовтня 2006 року ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» забезпечує тепловою енергією населення міста Шостка в тому числі і вищезазначений будинок.

Так, як в Квартирі-1 був незадовільний температурний режим в опалювальний період, то позивач під час реконструкції квартири під магазин, вирішила від`єднати її від мереж централізованого опалення. Роботи по від`єднанню приміщення Квартири-1 від мереж централізованого опалення були виконані у вересні місяці 2011 року ТОВ «Жилкомсервіс», про що складено відповідний Акт.

Крім того, актом від 17 січня 2013 року, який складений представником ТОВ «ШП Харківенергоремонт» був зафіксований факт відключення належної ОСОБА_1 . Квартири-1 (реконструйованої під магазин) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення, відсутність в приміщенні транзитних внутрішньобудинкових трубопровадів, та наявності в приміщенні магазину електричного опалення.

З того часу, на протязі п`яти років відповідач жодних нарахувань по особовому рахунку позивача не здійснював та жодних вимог щодо оплати послуг з централізованого теплопостачання не висував, що підтверджує визнання відповідачем факту припинення послуг теплопостачання у вищевказаній квартирі.

Однак, в жовтні 2019 року відповідач звернувся до Шосткинського міськрайонного суду з позовом до неї, в якому заявив вимогу про стягнення з неї в солідарному порядку заборгованість з централізованого теплопостачання за період з 31.10.2016 по 01.10.2019 у сумі 25632 грн 37 коп.

Зазначає, що у відповідності із Наказом Міністерства житлово-комунального господарства №169 від 06 листопада 2007 року до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства від 22 листопада 2005 року №4 внесені зміни, якими виключено право споживача послуг окремого приміщення житлового будинку відмовитись від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Посилаючись на ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року за №1023-ХІІ зазначає, що крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо: 1) при реалізації продукції будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору - продукції; 2) при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення.

Таким чином вважає, що відповідач порушує її права, а саме право вільного вибору постачальника тепла, нав`язуючи свої послуги та нараховуючи плату за послуги теплопостачання, якими вона фактично не користується з 2008 року, при тому, що оплата за послуги з теплопостачання має бути нарахована виключено за спожиті послуги.

Так як централізоване теплопостачання її Квартири-1 (реконструйованої під магазин), припинено з січня 2013 року вважає, що ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» безпідставно нарахувало борг за опалення, тому звернулася з даним позовом до суду за захистом своїх прав.

18 грудня 2019 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

23 січня 2020 року представником ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» на дану позовну заяву був поданий відзив, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні її позовних вимог. Відзив мотивує тим, що процедура відключення від систем централізованого опалення, встановлена Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 2005 року за №630 (далі – Правила) та Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, які затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22 листопада 2005 року за №4, з урахуванням змін, що внесені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року за №169 (далі – Порядок), які містять в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь-яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов`язків тих чи інших суб`єктів, зокрема:

- встановлена процедура відключення від мереж централізованого опалення шляхом написання заяви про надання дозволу на відключення до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення (далі - ЦО);

- визначені суб`єкти звернення та суб`єкти, уповноважені давати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення, яким є Міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж ЦО;

- визначені суб`єкти, що здійснюють відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі ЦО та процедура від`єднання. Так, відключення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО та власника, наймача квартири (нежитлового приміщення) (п. 2.5 Порядку);

- передбачені документи, які оформлюються при проведенні відключення від мереж централізованого опалення, а саме: протокол Комісії, яким оформлюється прийняте нею рішення, та акт про відключення від систем централізованого опалення, який складається по закінченні робіт (додаток 4 Порядку) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

А матеріали справи не містять доказів дотримання позивачем вимог Правил та Порядку:

- отримання згоди всіх власників квартир житлового будинку АДРЕСА_2 ;

- відповідної проектної документації щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання та влаштування автономної системи опалення та її затвердження;

- прийняття рішення про відключення вказаного будинку уповноваженою на це міжвідомчою комісією та затвердження цією комісією акту про відключення квартири від мережі централізованого опалення. Не дотримання вищевказаних вимог є самовільним відключенням від мереж централізованого теплопостачання споживачем.

Починаючи з листопада 2016 року щомісяця позивачу надавалися квитанції про нарахування за послуги теплопостачання за вказаною вище адресою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року за №2633-IV місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерел теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Згідно із п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві у багатоквартирному будинку послуги з централізованого опалення є відгалуження від стояків у межах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг підприємством. Таким чином ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» виконало свої зобов`язання щодо надання послуги з централізованого опалення, а тому відносини з надання послуг теплопостачання не є припиненими.

Відповідь на відзив ОСОБА_1 до суду не надавала.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

З Договору купівлі-продажу квартири від 25 серпня 2011 року посвідченого приватним нотаріусом Шосткинського міського нотаріального округу, вбачається, що ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_1 . (а.с.4)

З обігової відомості за період з 31.10.2016 по 25.10.2019, вбачається, що особовий рахунок № НОМЕР_1 відкритий на позивача ОСОБА_1 . Крім того, з відомості вбачається заборгованість за опалення в сумі 25632 грн 70 коп. (а.с.6,7)

З акту про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП від 06 вересня 2011 року затвердженого директором ТОВ «Жилкомсервіс» 15.09.2011, вбачається, що цей акт складено власником квартири ОСОБА_1 та представником монтажної організації - майстром ТОВ «Жилкомсервіс», які підтверджують факт відключення Квартири-1 від внутрішньобудинкових мереж ЦО. (а.с.9)

З акту від 17 січня 2013 року обстеження опалювального об`єкту магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_3 ), вбачається, що в приміщенні магазину демонтовані опалювальні прилади ЦО. Документи, які б підтверджували право на відключення споживача від мереж централізованого опалення надані не були. Приміщення опалюється електричними приладами. (а.с.5)

Вищезазначені Акти свідчать про факт від`єднання Квартири-1 від мережі централізованого опаленні та ніяким чином не підтверджує законність відключення.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268), та Порядком (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06 листопада 2007 року №169, який набув чинності з 09 грудня 2007 року), які були чинні у спірний період.

Згідно із вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо-будинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України (далі - ЦК України).

З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 до Порядку було внесено принципові зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.

Зокрема, згідно із п. 1.2 Порядку відключення від системи централізованого теплопостачання відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

За змістом п.п. 2.1-2.2.2 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у якій зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї, та у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо-квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Невиконання вищевказаних вимог є підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.

У п.п. 2.3-2.7 Порядку визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньо-будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Отже, процедура відключення Квартири-1 від мереж централізованого опалення відповідачем не доведена до кінця, а тому відключення цієї квартири від мереж централізованого теплопостачання проведено з порушенням передбаченого законодавством порядку.

Такі докази, як Акт про обстеження опалювального об`єкту від 17 січня 2013 року та Акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП від 06 вересня 2011 року, не можуть свідчити про дотримання порядку відключення житла від мереж централізованого опалення.

Так, Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року за №1875-ІV, визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Згідно із пунктом 22 Правил точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є - відгалуження від стояків у межах квартири.

Таким чином, встановлено обставини щодо підведення централізованого опалення до стояка в межах Квартири-1.

Відповідно до пункту 24 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).

Судом у даній справі було встановлено факт порушення порядку та умов відключення Квартири-1 від мереж централізованого опалення, а саме, позивачем розпочато процедуру відключення, але без дозвільних на те документів, що вказує на самовільне відключення від мереж централізованого опалення.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до ТОВ «ШП Харківенергоремонт» про захист прав споживачів.

Керуючись ст. 12, 13, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд,–

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» про захист прав споживачів – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН – НОМЕР_2 , адреса місця проживання – АДРЕСА_4 .

Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт», код ЄДРПОУ 34113412, адеса місцезнаходження юридичної особи: 4100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Гагаріна,1.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області С.Л.Лєвша