Ухвала суду № 94027161, 06.01.2021, Драбівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.01.2021
Номер справи
692/1292/20
Номер документу
94027161
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 692/1292/20

Провадження № 4-с/692/5/20

06.01.2021

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 року смт. Драбів

Драбівський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Левченко Л.О.,

з участю секретаря с/з Савенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на дії Драбівського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування обмеження арешту керування транспортними засобами, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на дії Драбівського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування обмеження арешту керування транспортними засобами.

Вказана скарга мотивована тим, що скаржник є боржником по виплаті аліментів (виконавче провадження № 36000948; 39288159; 55378861), у зв`язку з чим по відношенню до нього встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, що значно обтяжує його життя та побут, так як він має інвалідність 2-ої групи. Тому при загостренні хвороби та поганому самопочутті йому потрібно обмежуватись у фізичних навантаженнях, і щоб дістатися до лікувальних закладів та аптечних відділень йому потрібно право керування автомобілем. 09.12.2020 року, скаржник звернувся особисто до Драбівського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), щодо скасування обмеження керування ним транспортними засобами, у зв`язку із вище зазначеними обставинами, але отримав відмову, яку вважає протиправною. Скаржник зазначає, що згідно п.2 ч.10 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі використання боржником транспортного засобу у зв`язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I. II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю, а тому просить скасувати обмеження керування ним транспортним засобом.

У судовому засіданні 30.12.2020р. скаржник наполягав на задоволенні скарги, пояснив, що має заборгованість зі сплати аліментів, оскільки сплачує їх по мірі можливості. Близько 2-х років тому, після його виходу на пенсію, постановами державного виконавця були арештовані рахунки заявника, заблоковані банківські картки та було застосовано обмеження у праві керування транспортними засобами. Щоб влаштуватись на роботу заявник вирішив отримати посвідчення водія категорії «В», для чого проходив навчання. Близько 2 місяців тому в МРЕО його не допустили до здачі екзаменів для отримання водійського посвідчення категорії «В» та усно повідомили, що він не може отримати дане посвідчення, оскільки мається відповідне обмеження. На даний час скаржник не може влаштуватись на роботу у зв`язку з обмеженням у праві керування транспортними засобами, також має необхідність у регулярному відвідуванні тубдиспансеру, хоча підтверджуючі документи надати не може. В той же час транспортного засобу, а також посвідчення водія він не має. З метою зняття встановленого обмеження він звернувся до Драбівського РВ ДВС, де отримав відмову у зв?язку з наявністю заборгованості зі сплати аліментів та відсутністю обґрунтованих підстав для припинення тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом. Строк оскарження постанови ОСОБА_1 пропустив, оскільки не знав про його тривалість.

У судовому засідання представник Драбівського районного відділу ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) – державний виконавець Михлик О.В. заперечувала проти скасування обмеження керування транспортним засобом ОСОБА_1 . Пояснила, що в Драбівському районному відділі ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) знаходиться 3 (три) виконавчих провадження, по кожному з яких заявник має заборгованість. Відповідно до вимог ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» у березні 2018 року по всіх трьох провадженнях були винесені законні та обґрунтовані постанови, якими встановлено тимчасові обмеження у праві керування боржником транспортними засобами та підстав для скасування яких не існувало. У 2020р. скаржник дійсно звертався до Драбівського районного відділу ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) з заявою про скасування встановлених обмежень, мотивуючи це наявністю інвалідності 2 групи. В зв`язку з відсутністю у скаржника доказів наявності у нього транспортного засобу та його використання саме з вказаною у скарзі метою, вважає винесені постанови та встановлені обмеження законними та необхідними, а тому підстави задоволення скарги ОСОБА_1 про скасування обмеження керування ним транспортними засобами відсутні.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього кодексу, порушено їх права чи свободи.

Судом встановлено, що під час виконання виконавчого провадження № 36000948 по виконанню виконавчого листа № 2-702 від 16.12.2003р., виданого Драбівським районним судом Черкаської області, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку відповідача щомісячно, але не менше Ѕ частини неоподаткованого мінімуму доходів громадян на дитину щомісячно, до повноліття, у зв?язку з наявністю у боржника станом на 01.03.2018р. заборгованості зі сплати аліментів в розмірі 33 939,25грн., 03.03.2018 року головним державним виконавцем Драбівського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Михлик О.В. винесено постанову, якою було встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві користування транспортними засобами до повного погашення заборгованості зі сплати аліментів у вказаному виконавчому провадженні. Відповідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за вказаним провадженням станом на 29.12.2020р. сукупний розмір заборгованості становить 65 010,40 грн.

Під час виконання виконавчого провадження № 39288159 по виконанню виконавчого листа № 2/692/268/13 від 07.08.2013р., виданого Драбівським районним судом Черкаської області, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання подружжя, з яким проживає дитина-інвалід у розмірі 150 грн. щомісячно протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом та опікування ним, починаючи з 12.07.2013 року, у зв?язку з наявністю у боржника станом на 01.03.2018р. заборгованості зі сплати аліментів в розмірі 4 785,48грн., 03.03.2018 року головним державним виконавцем Драбівського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Михлик О.В. винесено постанову, якою було встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві користування транспортними засобами до повного погашення заборгованості зі сплати аліментів у вказаному виконавчому провадженні. Відповідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за вказаним провадженням станом на 29.12.2020р. сукупний розмір заборгованості становить 9 885,45 грн.

Під час виконання виконавчого провадження № 55378861 по виконанню виконавчого листа № 450/1701/17 від 24.11.2017р., виданого Пустомитівським районним судом Львівської області, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в твердій грошовій сумі в розмірі 730,00 грн., але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 21.06.2017р. і до осягнення дитиною повноліття, у зв?язку з наявністю у боржника станом на 01.03.2018р. заборгованості зі сплати аліментів в розмірі 5 941,67грн., 02.03.2018 року головним державним виконавцем Драбівського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Михлик О.В. винесено постанову, якою було встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві користування транспортними засобами до повного погашення заборгованості зі сплати аліментів у вказаному виконавчому провадженні. Відповідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за вказаним провадженням станом на 29.12.2020р. сукупний розмір заборгованості становить 16 782,82 грн.

Як вбачається з матеріалів вказаної скарги ОСОБА_1 не погоджується із вказаними відносно нього обмеженнями та просить суд скасувати встановлені обмеження керування ним транспортними засобами, мотивуючи свої вимоги тим, що така можливість необхідна йому для працевлаштування та за станом здоров`я - для обмеження фізичних навантажень та для можливості дістатись до аптечних та лікувальних закладів. При цьому він не конкретизує в який спосіб це має відбутися, саме яку чи які постанови та в якому з виконавчих проваджень він вважає винесеними неправомірно.

Нормами ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У той же час скаржник, прохаючи скасувати встановлені обмеження, не вважає самі постанови, винесені виконавцем по виконавчих провадженнях неправомірними та не оскаржує дії державного виконавця, строк оскарження яких відповідно ч. 5 ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження» становить 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів, та який був пропущений скаржником.

Державним виконавцем до суду були надані довідки-розрахунки, із яких судом вбачається, що заборгованість по сплаті аліментів у боржника наявна і на час звернення боржника із вказаною заявою.

Таким чином судом встановлено, що боржником належним чином не виконуються свої зобов`язання щодо сплати аліментів.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Таким чином із норм чинного законодавства вбачається, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно з ч. 1 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Із змісту наведених положень закону випливає, що метою виконавчого провадження є захист інтересів стягувачів шляхом здійснення сукупності передбачених законом заходів, спрямованих на дієве та ефективне виконання рішень суду та інших органів і посадових осіб, а посадові особи державної виконавчої служби при здійсненні виконавчого провадження наділені широким колом повноважень та зобов`язані неухильно дотримуватись прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

06.02.2018р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», яким внесено зміни до ряду законодавчих актів, в тому числі і до Закону України «Про виконавче провадження».

Так, відповідно до ч. 9 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції чинній на час винесення оспорюваних постанов) за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Статтю 11 ЗУ «Про виконавче провадження» було доповнено частиною четвертою, відповідно до якої (в редакції закону, який діяв на час винесення вказаних оспорюваних постанов) строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів, передбачених пунктами 1-4 частин дев`ятої, дванадцятої статті 71 цього Закону, обчислюється з наступного робочого дня після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Виходячи зі змісту наведеної правової норми, у випадку виникнення заборгованості зі сплати аліментів закон зобов`язує державного виконавця виносити постанови про тимчасові обмеження прав боржника.

Разом з тим, відповідно до п. 10 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено, що тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:

1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;

2) використання боржником транспортного засобу у зв`язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю І, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;

3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;

4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

Отже, у разі незгоди боржника із застосованим до нього тимчасовим обмеженням у праві керувати транспортними засобами, він має довести в суді наявність хоча б однієї з вищезазначених підстав.

Суд зазначає, що він розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, що безпосередньо визначено ч. 1 ст. 13 ЦПК України.

Разом із тим, заявником, як вже зазначалося вище, до суду не було надано жодних доказів наявності підстав, передбачених п. 10 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження». В той же час з отриманих судовому засіданні пояснень вбачається, що заявник не має транспортного засобу ні на праві власності ні на праві користування та не може використовувати (керувати) особисто транспортні засоби у зв`язку з відсутністю відповідних посвідчень про право керування транспортними засобами.

Також, скаржником не заперечується той факт, що він має заборгованість зі сплати аліментів, не виконуючи таким чином рішення судів.

Крім того, як вбачається із відзиву державного виконавця та не спростовано заявником у судовому засіданні належними та допустимими доказами, станом на момент винесення оскаржуваних постанов 02.03.2018р. та 03.03.2018р. у державного виконавця не було підстав не застосовувати вказані обмеження, оскільки групу інвалідності ОСОБА_1 встановлено з 27.05.2019р.

Суд констатує, що скаржником не було доведено жодним належним та допустимим доказом факту порушення державним виконавцем норм ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» щодо підстав застосування до нього вказаних тимчасових обмежень.

Суд зазначає, що закон спрямований на забезпечення належного виконання рішень щодо стягнення аліментів з метою зменшення заборгованості зі сплати аліментів, а також забезпечення захисту інтересів та належного утримання осіб, які отримують аліменти.

Відповідно до ч. 3 ст. 451 ЦПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Таким чином, виходячи із системного аналізу норм права та доказів вивчених судом у судовому засіданні, з урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що вказана скарга є необґрунтованою, а тому не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 450, 451 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволені скарги ОСОБА_1 на дії Драбівського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування обмеження арешту керування транспортними засобами.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів.

Суддя Л.О. Левченко

Повний текст ухвали виготовлений 06 січня 2021 року.