Рішення № 94021036, 06.01.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2021
Номер справи
500/3853/20
Номер документу
94021036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/3853/20

06 січня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про відшкодування коштів по переплачених житлових субсидіях з 01.10.2018 по 30.04.2019 і зобов`язати повернути до державного бюджету надлишково отримані кошти в загальній сумі 29353,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 10.10.2018 звернулась до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії, до якої подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10.10.2018, де у графі 4 "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) не вказала, що у члена сім`ї є транспортний засіб - причіп 2016 року випуску.

Рішенням від 14.08.2019 вих. №07/12-8564, яке оформлене повідомленням про відшкодування коштів по переплачених житлових субсидіях управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації зобов`язано повернути до державного бюджету надлишково отримані кошти в загальній сумі 29353,75 грн.

Такі дії відповідача вважає протиправними, що не ґрунтуються на приписах Положення №848, а відтак рішення від 14.08.2019 вих. №07/12-8564 підлягає скасуванню.

07.12.2020 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк 23.12.2020 через відділ документального забезпечення суду відповідач надіслав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні.

Зокрема, зазначає, що на момент звернення позивача ОСОБА_1 за призначенням житлової субсидії, підпунктом 2 пункту 6 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

При перевірці виявлено, що за громадянином ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 у власності перебуває транспортний засіб, а саме причіп легковий АМС 500 Старконь, 2016 року випуску, що підтверджується відповіддю ТСЦ МВС №6143 від 01.08.2019 №31/19/3-668 на запит управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації від 26.07.2019 №07-12/479.

Проте ОСОБА_1 не надала достовірної інформації про транспортний вказаний засіб, який знаходиться у володінні члена сім`ї, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 29353,75 грн., повністю відшкодованих нею 29.01.2020 сплативши 10000,00 грн., 03.02.2020 - 12027,34 грн. та 03.02.2020 - 7326,41 грн., оскільки при поданні 10.10.2018 декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зобов`язувалася повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

04.01.2021 позивачем через відділ документального забезпечення суду подано відповідь на відзив, в якому вважає, що відзив та клопотання про зупинення провадження у справі слід залишити без розгляду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.01.2021 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі №500/3853/20 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення до набрання законної сили судовим рішенням в справі №601/1370/20, що розглядається Кременецьким районним судом Тернопільської області про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінального проступку передбаченого ч.1 ст.190 КК України.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 10.10.2018 звернулася до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, долучивши при цьому декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

При цьому, як вказує у позовній заяві, у графі 4 "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) не вказала, що у члена сім`ї є транспортний засіб - причіп 2016 року випуску.

За результатами розгляду заяви із поданими документами відповідач призначив позивачу житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісяця, що підтверджується рішенням про призначення субсидії.

Для проведення перевірки інформації, поданої громадянами для надання житлових субсидій, на запит управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації від 26.07.2019 №07-12/479 Територіальним сервісним центром МВС №6143 Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області надано інформацію про те, що за громадянином ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 у власності перебуває транспортний засіб, а саме причіп легковий АМС 500 Старконь, 2016 року випуску.

Оскільки позивач ОСОБА_1 при оформленні документів на призначення житлової субсидії не надала достовірної інформації про транспортний засіб 2016 року, який знаходиться у володінні члена сім`ї, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидії на суму 29353,75 грн. за період з 01.10.2018 по 30.04.2019.

У зв`язку з наведеним листом вих. №07/12-8564 від 14.08.2019 позивачу надіслано повідомлення про відшкодування коштів по переплачених житлових субсидіях на вказану суму.

10.12.2019 листом за вих. №07/12/11858 повторно надіслано нагадування і згідно копій квитанцій, долучених відповідачем позивач 29.01.2020 сплатила 10000,00 грн., 03.02.2020 - 12027,34 грн. та 03.02.2020 - 7326,41 грн.

21.01.2020 Кременецькою місцевою прокуратурою Тернопільської області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст190 КК України.

Позивач, не погоджуючись із рішенням відповідача про повернення надмірного сплачених коштів за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 у розмірі 29353,75 грн., звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначає Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III (далі - Закон №2017-III).

Статтею 5 Закону №2017-III визначено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 9 Закону № 2017-III державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло

До державних соціальних нормативів належать: гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу; соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам; показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII. (далі - Закон №2189-VIII).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Суд зазначає, що на час звернення позивачки з заявою про призначення субсидії - 10.10.2018 механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначало Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329) (далі - Положення №848).

В пункту 1 Положення №848 визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). (пункт 3 Положення №848).

Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2 пункту 6 Положення №848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Крім того за приписами пункту 16 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 22 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства, та те, що позивач не повідомила структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 Положення №848, суд дійшов висновку, що відповідач на підставі пункту 22 Положення №848, правомірно прийняв рішення, оформлене повідомленням про відшкодування коштів по переплачених житлових субсидіях за вих. №07/12-8564 від 14.08.2019.

Крім того, як видно з матеріалів справи позивач добровільно 29.01.2020 сплатила 10000,00 грн., 03.02.2020 - 12027,34 грн. та 03.02.2020 - 7326,41 грн. на повернення надмірного сплачених коштів по переплачених житлових субсидіях за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 на загальну суму 29353,75 грн.

Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про відшкодування коштів по переплачених житлових субсидіях з 01.10.2018 по 30.04.2019 і зобов`язання повернути до державного бюджету надлишково отримані кошти в загальній сумі 29353,75 грн. відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 січня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Словацького, 6, м. Кременець, Тернопільська область, 47000, код ЄДРПОУ: 03195576).

Головуючий суддя Мартиць О.І.