
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року справа № 925/895/20 м. Черкаси
За позовом комунального підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради
до приватного орендного сільськогосподарського підприємства "Уманський тепличний комбінат"
про стягнення 1050317,90 грн.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Рябенька Я.В.
За участю:
від позивача: адвокат Жила А.А. за ордером від 16.07.2019 серія ЧК №124615;
від відповідача: адвокат Починок О.І. за ордером від 01.09.2020 серія ЧК №182955.
Комунальне підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради (далі також – позивач) звернулося до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до приватного орендного сільськогосподарського підприємства "Уманський тепличний комбінат" (далі також – відповідач) про стягнення 1050317,90 грн. плати за скид понаднормових забруднень у систему каналізації.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що між сторонами укладено договір від 05.02.2018 №299 з централізованого водопостачання та водовідведення. Представники позивача інженер Кольоба В.О. і пробовідбірник КОС Синявська Н.В. 03.09.2019 у присутності представника відповідача Дрозденко та 28.01.2020 у присутності працівника відповідача головного механіка Добровольського Ю.П. в контрольній точці згідно з актом розмежування балансової належності мереж водопостачання та каналізації здійснили відбори проб стічних вод відповідача для основного, паралельного та арбітражного аналізів і склали відповідні акти відбору стічних вод від 03.09.2019 №42-19 і від 28.01.2020 №08-20. За результатами проведених лабораторією позивача хімічних аналізів відібраних проб стічних вод відповідача у них були виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які потрапляють у каналізаційну мережу позивача, що є порушенням договору від 05.02.2018 №299 і підставою для нарахування позивачем відповідачу 1050317,90 грн. додаткової плати за скид у каналізаційну мережу позивача стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. 09.09.2020 та 06.02.2020 позивач направив відповідачу результати вимірювань показників складу та властивостей відібраних проб стічних вод, які відповідач не заперечив. Також відповідачу були направлені рахунки на оплату1050317,90 грн. додаткової плати за скид у каналізаційну мережу позивача стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, від оплати яких відповідач ухилився.
Ухвалою від 17.07.2020 суддя Господарського суду Черкаської області Дорошенко М.В. залишив вказану позовну заяву позивача без руху та установив йому строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до Господарського суду Черкаської області доказів відправлення відповідачеві копії позовної заяви листом з описом вкладення до такого листа.
20 липня 2020 року до Господарського суду Черкаської області разом із відповідною заявою позивача від 17.07.2020 №1048/07 надійшли докази своєчасного усунення встановлених ухвалою від 17.07.2020 недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 20.07.2020 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі №925/895/20, вирішив розглядати її за правилами загального позовного провадження, призначив у ній підготовче засідання на 12 год. 00 хв. 01.09.2020 і встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов.
17 серпня 2020 року до Господарського суду Черкаської області надійшов відзив представника відповідача адвоката Прудивуса М.А. із запереченнями проти позову без доказів надіслання (надання) його (відзиву) і доданих до нього доказів позивачу.
У цьому відзиві представник відповідача в обґрунтування заперечень проти позову вказав на порушення позивачем правил відбору проб стічних вод, на відібрання проб стічних вод за відсутності уповноваженого представника відповідача, а лише в присутності його працівників, на відібрання проб стічних вод не на випускному колекторі відповідача, на застосування позивачем більших показників допустимих концентрацій забруднюючих речовин від встановлених Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення.
Ухвалою від 01.09.2020 Господарський суд Черкаської області відклав підготовче засідання на 11 год. 30 хв. 01.10.2020 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.
23 вересня 2020 року до Господарського суду Черкаської області надійшли додаткові пояснення представника відповідача адвоката Починка О.І. до відзиву, у яких він (з урахуванням заяви цього адвоката про виправлення описки від 09.11.2020) зазначив, що працівники відповідача Дрозденко В.Ю. і ОСОБА_1 не є уповноваженими особами за водним господарством відповідача, тому проведений за їх присутності відбір проб стічних вод є юридично неспроможним, а вказана в актах відбору проб стічних вод контрольна точка відбору пробне встановлена на місцевості, оскільки акт балансової належності між сторонами не підписувався.
Ухвалою від 01.10.2020 Господарський суд Черкаської області відклав підготовче засідання на 11 год. 00 хв. 03.11.2020 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.
Ухвалою від 03.11.2020 Господарський суд Черкаської області закрив підготовче провадження у справі №925/895/20 і призначив її до розгляду по суті у судовому засіданні на 11 год. 00 хв. 01.12.2020 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.
У судовому засіданні, яке відбулося 01.12.2020, Господарський суд Черкаської області розпочав розгляд справи №925/895/20 по суті і оголосив перерву до 12 год. 00 хв. 17.12.2020, про що повідомив представників сторін під розписку.
У судовому засіданні, яке відбулося 01.12.2020 за участю обох сторін (їх представників), господарський суд продовжив і закінчив розгляд справи №925/895/20 по суті та оголосив вступну і резолютивну частини ухваленого ним у нарадчій кімнаті рішення.
Заслухавши учасників справи, з`ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у справі письмові докази, Господарський суд Черкаської області
УСТАНОВИВ:
05 лютого 2018 року позивач як виконавець і відповідач як споживач уклали між собою договір з централізованого водопостачання та водовідведення №299 (далі – договір №299), згідно з п. 2.2 яких виконавець зобов`язався на умовах цього договору забезпечувати споживача водою (ДСанПін 2.2.4-171-10) при наявності води в джерелах і приймати стічні води споживача.
Відповідно до п. 2.3 договору №299 договірні об`єми споживання води та відведення стоків визначаються на рівнях заявлених споживачем "Нормативних розрахунків водопостачання та водовідведення" (додаток 3) і оформляються додатком №4 "Ліміти відпуску води та приймання стоків" до договору.
Згідно з п. 3.1 договору №299 виконавець надає споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за тарифами, встановленими відповідно до законодавства України.
Пунктом 4.6 договору №299 передбачено, що розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормовими забрудненнями (з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин) визначається "Правилами прийому стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань", "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", іншими нормативно – правовими актами України з даного питання та умовами цього договору. Рахунки, виставлені за скид наднормативно забруднених стічних вод, є складовою частиною рахунків за поточне водовідведення та підлягають сплаті споживачем протягом 5-ти банківських днів з моменту отримання.
У п. 5.1 договору №299 сторони зазначили встановлені для споживача допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах.
Пунктом 7.2.17 договору №299 передбачене зобов`язання споживача забезпечувати явку відповідальної особи споживача для отримання дозволу, складання актів, участі в обстеженні і відборі проб стічних вод, проведення звірок платежів, щомісячної передачі даних (показників) по кількості та якості скинутих стічних вод. Споживач зобов`язаний в п`ятиденний термін від дати укладення цього договору надати виконавцю письмову інформацію про осіб, які мають право від імені споживача брати участь у відносинах, зазначених у цьому пункті договору. У разі зміни у складі таких осіб споживач зобов`язаний у триденний термін від дати зміни письмово повідомити виконавця. У разі порушення споживачем умов, визначених у цьому пункті, односторонні дії виконавця і складені останнім часом документи мають повну юридичну силу та обов`язкові для споживача.
Відповідно до п. 7.2.18 договору №299 споживач зобов`язаний скидати стічні води, якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин. У разі скидання споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин плата за них проводиться в підвищеному розмірі згідно з "Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", даним договором.
Пунктом 7.4.4 договору №299 встановлено, що при виявленні працівником (працівниками) "Виконавця" порушень умов договору та/або чинного законодавства складається акт. Акт скріплюється підписами працівника (працівників) "Виконавця", з однієї сторони, і представника (в т.ч. будь – якого працівника) обстежуваного "Споживача", а в разі їх відсутності – іншого очевидця (свідка) виявленого порушення умов договору та/або чинного законодавства, з іншого боку. Якщо "Споживача" (його представник або інший працівник) або інший очевидець (свідок) не підпишуть акт, акт підписується працівником (працівниками) "Виконавця", і в акті робиться відповідний запис про не підписання акту зі "Споживача" або очевидця (свідка). Оформлений зазначеними способами акт має повну юридичну силу належного доказу і є обов`язковим для виконання, а також є підставою для розрахунків за водокористування згідно з пунктом 3.3 "Правил користування". "Споживач" має право подати скаргу на дії працівника "Виконавця" на адресу керівника "Виконавця", яка підлягає розгляду у відповідності з чинним законодавством.
Згідно з п. 8.5 договору №299 кількість та якість стічних вод, що скидаються та умови їх приймання у каналізацію повинні відповідати "Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань"; "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та даним договором. За скидання споживачем стічних вод з перевищенням обсягу, зазначеного в дозволі на скидання, стягується плата в підвищеному poзмірі з моменту виявлення факту забруднення протягом періоду, визначеного ч. 3 п. 4 "Правил приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань". За скидання споживачем стічних вод з перевищенням обсягу, зазначеного у дозволі на скидання, стягується плата в підвищеному розмірі, відповідно до "Правил приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань". Плата у підвищеному poзмірі застосовується згідно з кратністю перевищення допустимих концентрацій згідно з "Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань". Розмір плати визначається відповідно з "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" та "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", відповідно до "Правил приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань". У всіх випадках розрахунку води з пунктом 3.3 "Правил користування" кількість стічних вод приймається рівною кількістю води.
У п. 9.1 договору №299 його сторони вказали, що точками розподілу, в яких відбувається передача послуг від "Виконавця" "Споживачеві", є місце підключення систем водопроводу і каналізації, через які "Споживачеві" здійснюється водопостачання та водовідведення. До мереж водопостачання, які перебувають на балансі "Виконавця" і ним обслуговуються. За іншу інфраструктуру з водопостачання та водовідведення, яка не перебуває на балансі "Виконавця", а також пов`язані з нею події, що впливають на якість послуг, "Виконавець" відповідальності не несе.
Згідно з п. 12.3 договору №299 у разі не забезпечення "Споживачем" явки відповідальної особи "Споживача" для складання актів, участі в обстеженні і відборі проб стічних вод, що передбачено пунктом 7.2.19 цього договору, акти та інші документи складаються "Виконавцем" самостійно і мають юридичну силу.
Пунктом 14.1 договору №299 передбачено, що цей договір укладається строком до 02.01.2021 включно, застосовується до відносин між "Виконавцем" і "Споживачем", діє з дати його укладання, зазначеної на першій сторінці.
Серед вказаних у розділі 15 договору №299 додатків до нього є акт розмежування балансової належності водопровідних і каналізаційних мереж "Споживача" і "Виконавця", який сторони господарському суду не надали.
Згідно з наданою позивачем копією акту відбору проб стічних вод від 03.09.2019 №42-19 інженер ВВ позивача ОСОБА_2 та пробовідбірник КОС позивача ОСОБА_3 03 вересня 2019 року о 12 год. 20 хв. у присутності представника відповідача Дрозденко провели відбір проб стічних вод відповідача для проведення повного хімічного аналізу. Акт відбору проб стічних вод від 03.09.2019 №42-19 містить, зокрема такі відомості: місце відбору – контрольна точка згідно з актом розмежування балансової належності мереж водопостачання та каналізації; номер проби 42-19; мета відбору – контроль якості стічних вод; вид проби – разова; спосіб відбору – річний відбір; спосіб обробки проби – без обробки; візуальна органолептична характеристика проби - світло-сіра; зауваження щодо відбору проб з боку представника, в присутності якого відібрано пробу – відсутні; паралельна проба - відібрана в пластикову тару; арбітражна проба – відібрана; характеристика тари – скло; об`єм проби – 3,0 л; проба відібрана згідно з КНД 211.1.0.009-94 та ДСТУ ІSО 5667-10-2005; акт складено в 2-х примірниках; підпис інженера ВВ ОСОБА_2 ; підпис пробовідбірника КОС Синявської Н.В.; ОСОБА_4 від підпису і від отримання одного примірника акта відмовився.
За результатами вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 проб стічних вод відповідача, проведеного виробничою хіміко-бактеріологічною лабораторією контролю якості стічних вод позивача, виявлено перевищення встановлених п. 5.1 договору №299 допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а саме: азоту амонійного, нітритів, АПАР.
Результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 проб стічних вод позивач надіслав відповідачу 09.09.2019 №1068/1/08.
На підставі результатів вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 проб стічних вод відповідача позивач відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, нарахував відповідачу 768863,52 грн. плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин без урахування ПДВ.
Згідно з наданою позивачем копією акту відбору проб стічних вод від 28.01.2020 №08-20 інженер ВВ позивача ОСОБА_2 та пробовідбірник КОС позивача ОСОБА_3 28 січня 2020 року о 09 год. 05 хв. у присутності представника відповідача головного механіка Добровольського Ю.П. провели відбір проб стічних вод відповідача для проведення повного хімічного аналізу. Акт відбору проб стічних вод від 28.01.2020 №08-20 містить, зокрема такі відомості: місце відбору – контрольна точка згідно з актом розмежування балансової належності мереж водопостачання та каналізації; номер проби 08-20; мета відбору – контроль якості стічних вод; вид проби – разова; спосіб відбору – річний відбір; спосіб обробки проби – без обробки; візуальна органолептична характеристика проби - прозора; зауваження щодо відбору проб з боку представника, в присутності якого відібрано пробу – немає; паралельна проба - відібрана в пластикову тару; арбітражна проба – відібрана; характеристика тари – скло; об`єм проби – 3,0 л; проба відібрана згідно з КНД 211.1.0.009-94 та ДСТУ ІSО 5667-10-2005; акт складено в 2-х примірниках; підпис інженера ВВ ОСОБА_2 ; підпис пробовідбірника КОС Синявської Н.В.; підписи головного механіка відповідача ОСОБА_1 , в тому числі за одержання одного примірника акта від 28.01.2020 №08-20.
За результатами вимірювання показників складу та властивостей відібраних 28.01.2020 проб стічних вод відповідача, проведеного виробничою хіміко-бактеріологічною лабораторією контролю якості стічних вод позивача, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених додатком 4 до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, а саме: БСКповн, ХСК, ХСК:БСК5, АПАР.
Результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних 28.01.2020 проб стічних вод позивач надіслав відповідачу 06.02.2020 зі супровідним листом від 06.02.2020 №151/08, який відповідач одержав 11.02.2020.
На підставі результатів вимірювання показників складу та властивостей відібраних 28.01.2020 проб стічних вод відповідача позивач відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, нарахував відповідачу 106401,40 грн. плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин без урахування ПДВ.
27 травня 2020 року позивач вручив відповідачу претензію від 25.05.2020 №691/1/07 з вимогою про оплату нарахованої за результатами вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 і 28.01.2020 проб стічних вод відповідача плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в сумі 1050317,90 грн. з урахування ПДВ. До цієї претензії позивач додав рахунки на оплату від 19.02.2020 №1154 і від 25.02.2020№1056.
Відповідач плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в сумі 1050317,90 грн. позивачу не сплатив, що й спричинило даний спір.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Стаття 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" містить, зокрема такі норми:
Скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, своїм наказом від 01.12.2017 №316 затвердило Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі також – Правила) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 2 та п. 4 розділу І Правил, останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі). На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів.
Підпунктом 7 п. 2 розділу ІІ Правил передбачено, що споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Розділ VI Правил містить, зокрема, такі пункти:
1. Місця та періодичність відбору проб споживачами мають бути погоджені з виробником.
3. Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробника, повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод.
4. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
6. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.
7. Відмова споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб фіксується в акті за підписом представника виробника, виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності K k = 2 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.
Зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) або створення перешкод у відборі проб з боку представників споживача фіксується в акті за підписом представника виробника. Виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності K k = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.
8. У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами та місцевими правилами приймання, виробник у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.
У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.
10. У місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:
1) відбору проб стічних вод на аналіз;
2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування.
На час відбору проб стічних вод відповідача, проведеного 03.09.2019 та 28.01.2020, діяли Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Умань, затверджені рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 24.03.2016 №65. Ці правила були розроблені і затверджені на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, які розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №166-р були скасовані.
Нові Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань, розроблені на підставі Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, були затверджені виконавчим комітетом Уманської міської ради лише 12.03.2020 рішенням №89.
Отож, оскільки Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Умань, затверджені рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 24.03.2016 №65, були розроблені не на підставі Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, то вони не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Частиною 3 ст. 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Положення пунктів 1, 6, 8 розділу VI Правил, щодо погодження місця відбору проб, щодо обов`язковості підпису акту відбору проб стічних вод представником споживача або зазначення в акті про його відмову від підпису, а також щодо строків направлення виробником споживачу листа-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу і рахунку за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин мають імперативний характер, тому сторони договору №299 не мали права відступати від них.
В договорі №299 не вказані особи, які є уповноваженими представниками відповідача для відбору проб стічних вод.
Сторони не надали суду доказів виконання відповідачем умов п. 7.2.17 договору №299 щодо надання позивачу інформації про осіб, які мають право від імені відповідача брати участь у відборі проб стічних вод і відповідно підписувати акти відбору.
Відповідач заперечив наявність у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 повноважень на відбір проб стічних вод.
Отож, враховуючи невизначеність у договорі №299 уповноважених представників відповідача для відбору проб стічних вод, наявність таких повноважень у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 має підтверджуватися відповідними наказами відповідача або його дорученнями.
Сторони не надали господарському суду наказів відповідача про призначення його представниками для відбору проб стічних вод ОСОБА_5 та ОСОБА_1 або доручення від відповідача цим особам буди його представниками для відбору проб стічних вод.
За таких обставин, немає підстав вважати ОСОБА_5 та ОСОБА_1 уповноваженими представниками відповідача для відбору проб стічних вод.
Відсутність у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 повноважень на представництво відповідача при відборі стічних вод означає, що 03.09.2019 та 28.01.2020 відбір проб стічних вод відповідача був здійснений інженером ВВ позивача ОСОБА_2 та пробовідбірником КОС позивача ОСОБА_3 у відсутності уповноваженого представника відповідача і за відсутності фіксації у актах відмови споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб, що суперечить вимогам вказаних вище норм Правил.
Позивач в порушення вимог п. 8 розділу VI Правил надіслав результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних 28.01.2020 проб стічних вод відповідачу 06.02.2020, тобто на сьомий робочий день з дати відбору контрольної проби, а не протягом п`яти робочих днів.
Позивач в порушення вимог п. 8 розділу VI Правил надіслав рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, зроблений за результатами результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 проб стічних вод відповідачу 27.05.2020, тобто у строк, що перевищує шість місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій.
Відсутність підписаного обома сторонами акту розмежування балансової належності водопровідних і каналізаційних мереж, передбаченого договором №299 додатку №5 та вказаного в актах відбору стічних вод від 03.09.2019 №42-19 і від 28.01.2020 №08-20, унеможливлює встановлення конкретного місця відбору контрольних проб стічних вод у відповідності з вимогами Правил.
Таким чином, відбір проб стічних вод відповідача, проведений 03.09.2019 і 28.01.2020, надіслання відповідачу результатів вимірювання показників складу та властивостей відібраних 28.01.2020 проб стічних вод і рахунку за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, зроблений за результатами результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних 03.09.2019 проб стічних вод здійснені з порушенням Правил, що є достатньою підставою для відмови позивачу в позові.
З огляду на викладене позов задоволенню не підлягає.
Позивач за платіжним дорученням від 09.07.2020 №450 сплатив за подання позову 15754,77 грн. судового збору, який відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із відмовою у позові слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Судовий збір в сумі 15754,77 грн. покласти на позивача.
Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Це рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 06 січня 2021 року.
СУДДЯ М.В. Дорошенко