
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 691/1196/20
провадження №3/691/754/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П.
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління оперативно-розшукової діяльності Головного управління ДФС у Черкаській області Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Лерсен ЛТД»,
за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Директор ТОВ «Лерсен ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 08.10.2020 року о 17:50 год. в Городишенському районі на території Валявської сільської ради, автодорога Київ-Знам`янка, 160 км., здійснював зберігання та реалізацію паливно-мастильних матеріалів на автозаправній станції ТОВ «Лерсен ЛТД» без необхідних дозвільних документів на даний вид діяльності, а саме відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, передбачені постановою Кабінетом Міністрів України від 5 червня 2013 року № 440 «Про затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки», чим порушено вимоги ст.3 та ст.4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 за №2806IV, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.164 КУпАП.
До судового засідання 30.11.2020 року ОСОБА_1 не з`явився, повідомлений належно, що підтверджується телефонограмою. На електронну адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, у зв`язку з перебуванням у відрядженні, при цьому додав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв`язку з відсутністю події у складі адміністративного правопорушення, яке підтримує у повному обсязі. В клопотанні про закриття провадження у справі зазначає, що в жовтні 2020 року працівниками управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Черкаській області за участі співробітників оперативного управління проведено фактичну перевірку на автозаправній станції ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» за адресою: Городищенський район, с. Валява, автомобільна дорога Київ-Знам`янка, 160 км., за результатами якої складено, в тому числі ГУ ДФС у Черкаській області протокол №91/20 від 16.10.2020 року про адміністративне правопорушення за ч.1 статті 164 КУпАП, вважає вказаний протокол незаконним, оскільки він складений за його відсутності, неуповноваженою на це посадовою особою та за відсутності складу правопорушення, просить провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього закрити у зв`язку із відсутністю складу.
У відповідності до ст.280 КУпАП, обставинами, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, є: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно статті 7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частиною 1 статті 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензій на провадження певного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відтак, диспозиція норми статті 164 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає до встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність. Таким чином, в протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути посилання на конкретні положення відповідного нормативного документу, в яких передбачена необхідність одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру.
При цьому, як вбачається із фабули протоколу про адміністративне правопорушення, суть порушення полягає у здійсненні зберігання та реалізації паливо-мастильних матеріалів на АЗС без необхідних дозвільних документів - декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2013 року №440 «Про затвердження порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки», чим порушено вимоги ст. 3 та ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 року № 2806ІV.
Нормами статті 3 та статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», про порушення яких міститься посилання в протоколі, встановлено основні принципи державної політики з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності та основні вимоги до дозвільної системи у сфері господарської діяльності, які також відсилають на норми відповідного нормативного документу, в яких передбачено необхідність одержання певного дозволу.
Постановою Кабінету Міністрів України №440 від 05.06.2013 затверджено Порядок подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить посилання на конкретну норму такого Порядку, порушення якого було встановлено.
Відповідно до статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення складений посадовою особою ГУ ДПС у Черкаській області - заступником начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління оперативно-розшукової діяльності ГУ ДФС у Черкаській області капітаном податкової міліції ОСОБА_2 .
Згідно із вимогами статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Нормами пункту 348.2 статті 348 Податкового кодексу України визначено, що завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов`язаних з виконанням службових обов`язків.
Відтак, норми Податкового кодексу України встановлюють повноваження, зокрема органів податкової міліції, виключно у сфері справляння податків і зборів під час їх адміністрування.
Видача декларації на відповідність матеріально технічної бази вимогам пожежної безпеки не належить до компетенції податкових органів, в тому числі органів податкової міліції.
Нормами статті 255 КУпАП визначено уповноважених посадових осіб, які мають право складати протоколи про адміністративне правопорушення за порушення здійснення господарської діяльності за ст.164 КУпАП та до компетенції яких віднесено видачу таких дозволів, в даному випадку декларації.
Відтак, посадова особа податкової міліції ГУ ДФС у Черкаській області не є уповноваженою посадовою особою в розумінні вимог Податкового кодексу України, Кодексу про адміністративні правопорушення та іншого законодавства, яка може складати протоколи за частиною 1 статті 164 КУпАП щодо необхідності отримання дозвільних документів на провадження господарської діяльності чи отримання ліцензій у сферах діяльності, що не відноситься до компетенції органів ДФС.
Згідно із вимогами Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» контроль за додержанням вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку. Контроль за наявністю документів дозвільного характеру у суб`єктів господарювання, необхідність одержання яких встановлена законом, здійснюють органи виконавчої влади та/або органи місцевого самоврядування (їх виконавчі органи) в межах повноважень та в порядку, передбачених законом.
Таким чином, до компетенції органів доходів і зборів не віднесено контроль за додержанням Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 251 КУпАП - доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема і протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше.
За статтею 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності виш особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю події у складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка є частиною національного законодавства України, критерієм доведення винуватості особи у вчиненні інкримінованого їй правопорушення є те, що вину має бути доведено поза межами розумного сумніву.
На підставі викладеного, враховуючи дані: протоколу про адміністративне правопорушення №91/20 від 16.10.2020 року; акту №21 про факт неявки особи; рапорту заступника начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління оперативно-розшукової діяльності ГУ ДФС у Черкаській області Святун В. від 08.10.2020 року, згідно якого у ході проведення перевірки встановлено, що службовими особами ТОВ «Лерсен ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567; м. Київ) на власній автомобільній заправній станції за адресою: Городищенський р-н, с/рада Валявська, автодорога Київ-Знам`янка, 160 км., здійснювалось зберігання і реалізація паливно-мастильних матеріалів (дизельне паливо, бензин та скраплений газ) без необхідних дозвільних документів на даний вид підприємницької діяльності, саме: відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2013 року №440 «Про затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкт господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки», чи порушено вимоги ст. 3 та ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.05 за № 2806-IV, в результаті проведених заходів, оглянуто автомобільну заправну станції ТОВ «Лерсен ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567), за результатам проведеного огляду складено відповідний протокол від 08.10.2020, яким незаконному обігу встановлено наступні товарно-матеріальні цінності: 4 тонни 035,19 літрів бензину А-95 Євро; 4 тонни 402,77 літрів бензину А-92; 7 тонн 652,26 літрів дизельного палива Євро; 2 тонни 439,22 літрів палива моторного альтернативного орієнтовною; 12 тонн 834,75 літрів скрапленого газу, всього на момент проведення перевірки службовими особами ТОВ «Лерсен ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567) на власній автомобільній заправній станції з адресою: Городищенський р-н, с/рада Валявська, автодорога Київ-Знам`янка 160 км., незаконно реалізовувались паливно-мастильні матеріали (дизельне паливо, бензин та скраплений газ) в кількості 31 тонна 364,19 літрів; протоколу огляду речей та/або документів від 08.10.2020 року; витягу з інформаційної бази даних АІС «Податковий блок»; рапорту заступника начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління оперативно-розшукової діяльності ГУ ДФС у Черкаській області Святун В. від 16.10.2020 року, згідно якого директора ТОВ «Лерсен ЛТД» викликано до ГУ ДФС у Черкаській області для складання і підписання протоколу про адміністративне правопорушення, та надання по факту своїх пояснень, однак останній в телефонному режимі відмовився прибувати та не прибув до управління; листів; та те, що протокол про адміністративне правопорушення, складений з порушенням вимог статті 256 КУпАП, не містить суті адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи та не може бути використаний як доказ у справі, складений не уповноваженою посадовою особою - посадовою особою податкової міліції ГУ ДПС у Черкаській області, компетенція якої не поширюється на сферу контролю за дозвільною документацією, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
За нормами п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 1, 9, 164 ч.1, 247, 251, 283, 284, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , визнати невинним у вчиненні адміністративного правопорушення, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, та провадження у справі № 691/1196/20, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, закрити.
Скарга на постанову може бути подана протягом 10 днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Черкаського апеляційного суду.
Суддя Л. П. Синиця