Рішення № 94007577, 04.01.2021, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
04.01.2021
Номер справи
539/3649/20
Номер документу
94007577
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 539/3649/20

Провадження № 2/539/66/2021

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2021 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

у складі: головуючого судді - Даценка В.М.,

за участю секретаря - Джадан І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги,-

ВСТАНОВИВ :

Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги, мотивуючи тим, що з 2016 року відповідач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач житлової субсидії.

15.09.2016 року відповідач звернулась до Управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, в якій було зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані чи фактично проживають, зміна у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50000 гривень) вона зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Разом із заявою відповідач надала декларацію про доходи, витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

На підставі вищевказаних поданих документів відповідачу проведений розрахунок та призначено житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2016 року по квітень 2016 включно.

Постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 визначено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні, тому відповідачу автоматично було проведено розрахунок субсидії: з травня 2016 року по квітень 2019 року.

У зв`язку з наявністю заборгованості по сплаті за житлово-комунальні послуги у відповідача, автоматичний розрахунок субсидії на подальший період проведено не було.

29.10.2019 року відповідач повторно зверталась до Управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, і у декларації до заяви вказала, що до складу її сім`ї входять: чоловік ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4 .

Крім цього у даній декларації про доходи відповідач зазначила, що власності або володінні її та членів її сім`ї немає будь яких транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеду).

Відповідно до поданої заяви відповідачу було призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року.

У травні 2020 року під час проведення верифікації виявилось, що у власності чоловіка відповідача є причеп марки ЛЕВ моделі 183131 (рік випуску 2017), реєстрація якого відбулась 04.04.2017 року, а також автомобіль марки ВМW (рік випуску 2002, дата реєстрації 23.02.2019, вартість 119801, 63 грн.) і про наявність зазначених транспортних засобів відповідач не вказала.

У зв`язку з викладеним, права на субсидію на загальних підставах відповідач не мала у період з 01.10.2018 року по 30.04.2020 року в сумі 14531,53 гривні, яку і просив стягнути позивач, оскільки у добровільному порядку кошти незаконно отриманої субсидії відповідач не повернула.

В судове засідання представники позивача ОСОБА_5 , ОСОБА_6 не з`явились, звернулись до суду із заявою щодо розгляду справи без їх участі, позов підтримали, просили задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, хоча, відповідно до ст.128 Цивільного процесуального кодексу України, була повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином за місцем реєстрації, про причини своєї неявки у судове засідання не повідомила, клопотання від відповідача про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило.

На підставі статті 223 Цивільного процесуального кодексу України, якщо суд не має відомостей про причини неявки відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних в ній даних та доказів.

Відповідно до статті 280 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлень про причини неявки або якщо зазначені причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, судом, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

З`ясувавши обставини справи дослідивши докази в порядку заочного провадження, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , 15.09.2016 року звернулась до відповідача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради із відповідною заявою про призначення їй субсидію на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.4), додавши, при цьому, декларацію про доходи і витрати на осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

У вказаній декларації відповідачем зазначено лише себе - ОСОБА_1 , тобто одну особу, яка зареєстрована та проживає за адресою, за якою просила призначити субсидію.

На підставі поданої відповідачем заяви, Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради прийнято рішення про призначення субсидії, а також проведено розрахунки і виплату даної субсидії на житлово-комунальні послуги (а.с.5-6) за період з вересня 2016 року по квітень 2019 року включно.

Субсидія була розрахована виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, в даному випадку, у квартирі була зареєстрована лише відповідач.

Матеріалами справи підтверджено, що у період з вересня 2016 року по квітень 2019 року включно ОСОБА_1 отримувала субсидію на одну особу для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

У зв`язку із наявністю заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги, в подальшому призначення та виплата субсидії не відбулись.

Так, 29.10.2019 року відповідач повторно звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради із відповідною заявою про призначення їй субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.7), додавши декларацію про доходи і витрати на осіб (а.с.8-9), які звернулись за призначенням житлової субсидії, у якій вказала, що до складу її сім`ї входять: чоловік ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4 , однак, у відповідному розділі щодо відомостей про наявність транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеду), зазначила, що таких немає.

Крім цього, у вказаній декларації, яка була підписана відповідачем, зазначено, що у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, заборгованість понад три місяці за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів, заявник на отримання субсидії зобов`язується повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Розглянувши заяву відповідача від 29.10.2019 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради прийнято рішення про призначення субсидії, а також проведено розрахунки і виплату даної субсидії на житлово-комунальні послуги (а.с.10-12) за період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно.

Разом з тим, за результатами верифікації, проведеної у травні 2020 року позивачем з`ясовано, що у власності чоловіка відповідача мається причеп марки ЛЕВ, моделі 183131 (рік випуску 2017), реєстрація якого відбулась 04.04.2017 року, а також автомобіль марки ВМW (рік випуску 2002, дата реєстрації 23.02.2019, вартість 119801, 63 грн.), що підтверджується копіями технічних паспортів на транспортні засоби, а також довідкою Територіального сервісного центру №5343 МВС (а.с.13-14, 16), у зв`язку з чим надання житлової субсидії припинено з травня 2020 року та зобов`язано відповідача повернути безпідставно нараховані кошти в сумі 14531,53 гривні (а.с.15).

Правова позиції щодо вирішення такої категорії спорів викладена в постанові ВП ВС від 12.02.2020 року у справі № № 345/1183/17

Так, за змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.

Відповідно до пункту 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, відповідач фактично набув право власності на них.

Такий висновок підтверджується і у нормах Положення, яке прийнято з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), у частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з пунктом 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій.

У пункті 6 Положення передбачено, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за жилого-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Субсидія для відшкодування витрат на оплату жилого-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (пункт 12 Положення).

Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо правомірності набуття відповідачем права власності на бюджетні кошти у вигляді субсидії, наданої йому Управлінням соцзахисту, та стягнення з відповідача згаданої суми як набутої без достатньої правової підстави, то цей спір має приватноправовий, а не публічно-правовий характер.

Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України, Положення та Порядку.

Згідно п.п.1, п.п.2, п.п.4 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого ПКМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, редакція якого діяла в момент звернення відповідачем за призначенням субсидії (з 01.10.2019 року), зазначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

14. Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

Будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Копія технічного паспорту серії НОМЕР_1 на автомобіль ВМW (рік випуску 2002) та довідка Територіального сервісного центру №5343 МВС, свідчать про те, що членом сім`ї відповідача - чоловіком ОСОБА_2 23.02.2019 року було придбано вищевказаний автомобіль, вартість якого становить 119801, 63 грн., також в розпорядженні сім`ї мається причеп марки ЛЕВ, моделі 183131 (рік випуску 2017), реєстрація якого відбулась 04.04.2017 року і про даний факт відповідачем не було повідомлено Управління соцзахисту.

Незважаючи на це, з січня по березень 2019 року, а також з жовтня 2019 року по квітень 2020 року відповідач продовжувала отримувати субсидію на сплату житлово-комунальних послуг.

На вимогу органу, що призначив субсидію, відповідач не повернула надміру виплачену суму субсидії.

Враховуючи вищевикладене, обставини у справі, наведені норми та позицію ВП ВС, суд вважає позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до відповідача обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, а тому підлягає задоволенню.

Судові витрати, сплачені позивачем в розмірі 2102 гривні (а.с.1), покладаються на відповідача, у відповідності з п.1 ч.1 ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (код ЄДРПОУ 24565327, юридична адреса: м.Лубни проспект Володимирський,9 Полтавської області, р/р 35418078045264, МФО 831019, банк ГУДК у Полтавській області) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надміру виплачені кошти в сумі 14531 гривню 53 копійки та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за письмовою заявою, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення, а за заявою учасника справи, якому заочне рішення не було вручене у день його проголошення - за його письмовою заявою, поданою протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М.Даценко