
Справа № 405/761/20
2/405/120/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
10 червня 2020 року м. Кропивницький
Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого - судді Драного В.В.
при секретарі: Дерев`янко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї в сумі 9 015,58 грн. В обґрунтування зазначив, що відповідач ОСОБА_1 з 01.04.2011 року перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради, яке змінило назву 23.06.2017 року за рішенням № 92 Подільської районної у місті Кропивницькому ради «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради», та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. 06.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до позивача з заявою про призначення державної допомоги. Рішенням Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 19.12.2017 року відповідачу на періоди з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року, з 01.12.2017 року по 11.01.2018 року, з 12.01.2018 року по 30.04.2018 року призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. Зазначає, що відповідач, підписавши заяву про призначення державної соціальної допомоги від 06.11.2017 року, була ознайомлена з обов`язком подати повні та достовірні відомості про доходи та майно сім`ї, попереджена про те, що відносно зазначених нею, як повноважним представником сім`ї, даних буде проведена перевірка, а також про можливість настання негативних наслідків у вигляді зокрема припинення виплати призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання відповідачем неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Вказує, що під час перевірки через Кропивницьку ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області доходів сім`ї виявлено, що чоловік відповідача ОСОБА_2 , з яким відповідач проживає однією сім`єю, не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але має спільну дитину, отримав дохід від ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта», який відповідач не задекларувала під час звернення до Управління за призначенням державної соціальної допомоги. Загальна сума надміру сплачених Управлінням соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради за період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року грошових коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям становить 9015,58 грн. За таких обставин, позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 9 015,58 грн. та судові витрати.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 17.02.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Копія ухвали про відкриття провадження та призначення справи до розгляду, з копією позовної заяви та доданими до неї документами були направлені по місцю проживання відповідача зареєстрованому у встановленому законом порядку. Станом на 10.06.2020 року відзиву на позовну заяву від відповідача ОСОБА_1 до суду не надійшло.
Представник Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради Депутатов В.В. подав до суду заяву від 10.06.2020 року про розгляд справи за відсутності представника позивача, позов підтримує, просить задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи та ухвалення судом заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась відповідно до вимог ст. ст. 128-131 ЦПК України.
Згідно ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Зі згоди представника позивача та з урахуванням положень ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам» затверджено обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у місті Кіровограді радам та їх виконавчим органам. Розділом VІ обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема вирішення питань виплати державних допомог сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, надання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомоги будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, допомоги особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами та виплат передбачених законодавством (п. 3 Рішення).
У зв`язку з перейменуванням міста Кіровограда на місто Кропивницький та Ленінського району на Подільський, рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25.03.2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.
Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23.06.2017 року № 92 «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; сім`я - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції станом на 06.11.2017 року) державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначає відповідний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Згідно з пунктом 4 Порядку соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім`ї за умови подання довідки про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації. У разі коли повнолітні члени сім`ї, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги, фактично проживають разом, але зареєстровані за різними адресами, уповноважений представник сім`ї додає до заяви довідку про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації. У випадках, передбачених в абзацах першому і другому цього пункту, рішення про призначення соціальної допомоги приймається органами соціального захисту населення на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яке проводиться соціальними інспекторами цих органів, із складенням акта за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повномудержавному утриманні.
Відповідно до підпунктів 9.1, 9.2 пункту 9 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 року за № 112/6400), загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством; сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач по справі ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2011 року.
Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972) в Управлінні оформлено особову справу за № 406 та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям).
06.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (зареєстрована за вх. № 2/1905). Відповідно до заяви від 06.11.2017 року відповідач фактично проживала без реєстрації разом з сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 .
До заяви, зокрема, були подані: декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 06.11.2017 року, згідно з якою у пункті 3 розділу І декларації «Члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітні діти)» зазначені: ОСОБА_1 , заявник, ОСОБА_2 , чоловік, ОСОБА_3 , донька, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , син, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , донька, ІНФОРМАЦІЯ_3 ;у розділі ІІ декларації «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.05.2017 року до 01.11.2017 року» відповідач зазначила, що у ОСОБА_2 інших доходів, крім заробітної плати від ТОВ «Соколівський м`ясокомбінат «Українські ковбаси», не має; заява ОСОБА_2 від 06.11.2017 року, у якій він зазначив, що з 01.05.2017 року по 30.06.2017 року працював без оформлення трудових відносин та мав доходи: за травень - 1 500,00 грн., за червень - 1 500,00 грн; довідка від 25.10.2017 року № 2493, видана Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, згідно з якою ОСОБА_2 на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради не перебуває; копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 , виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 11.10.2017 року, згідно з яким її батьками є: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_1 .
З копії паспорту серії НОМЕР_3 , виданого Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області 28.10.1998 року, вбачається, що місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ; шлюб зареєстровано з ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Отже, до членів сім`ї ОСОБА_1 відносяться: чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з яким відповідач проживає однією сім`єю, не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але має спільну дитину та її діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», 28.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до комісії Подільської районної у місті Кропивницькому ради з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, обґрунтовуючи тим, що її чоловік не працює з листопада 2017 року, проходить стажування в іншому місці та родина має трьох малолітніх дітей.
Рішенням начальника управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради № 1117 доручено головному державному соціальному інспектору Никончук Т.В. в період з 28.11.2017 року по 11.12.2017 року провести обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , перевірку наданої ОСОБА_1 інформації про доходи через Кропивницьку ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, перевірку справи № 406 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ).
Факт проживання відповідача та членів її сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 , малозабезпеченість сім`ї підтверджено державним соціальним інспектором Управління ОСОБА_7 , про що було складено відповідний Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 06.12.2017 року № 783/09-21.
За результатами розгляду заяви відповідача від 28.11.2017 року рішенням комісії Подільської районної у місті Кропивницькому ради з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг від 13.12.2017 року ОСОБА_1 призначено, як виняток, державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї - з листопада 2017 року (протокол № 45 від 13.12.2017 року).
На підставі заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.11.2017 року та відповідно до рішення комісії від 13.12.2017 року рішенням Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 19.12.2017 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї на періоди: з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року в розмірі 1 130,89 грн.; з 01.12.2017 року по 11.01.2018 року в розмірі 1 394,68 грн.; з 12.01.2018 року по 30.04.2018 року в розмірі 1 644,68 грн. щомісячно.
Призначення соціальної допомоги проводиться на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441, та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204, що заповнюються особисто заявником (уповноваженим представником сім`ї).
В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Відповідач особисто підписавши заяву про призначення соціальної допомоги від 06.11.2017 року (вх. № 2/1905) була ознайомлена з обов`язком подати повні та достовірні відомості про доходи та майно сім`ї, попереджена про те, що відносно зазначених нею, як повноважним представником сім`ї, даних буде проведена перевірка, а також про можливість настання негативних наслідків у вигляді зокрема припинення виплати призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання відповідачем неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Судом встановлено, що на підставі рішення Управління від 19.12.2017 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено державну соціальну допомогу на загальну суму 9 015,58 грн.: за листопад 2017 року в розмірі 1 130,89 грн.; за грудень 2017 року в розмірі 1 394,68 грн.; за січень 2018 року в розмірі 1 555,97 грн.; за лютий 2018 року в розмірі 1 644,68 грн; за березень 2018 року в розмірі 1 644,68 грн.; за квітень 2018 року в розмірі 1 644,68 грн.
Відповідно до п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до пунктів 1, 2, ч. 3 п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги; проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.
З акту від 05.07.2018 року № 1136/09-34 перевірки особової справи № 617241 ДСД м/с, складеного державним соціальним інспектором Управління Никончук Т.В., вбачається, що згідно отриманої довідки від 05.06.2018 року про завантажені доходи з Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо доходів ОСОБА_2 встановлено, що при зверненні до Управління за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям від 06.11.2017 року (період декларування з травня по жовтень 2017 року), крім задекларованих доходів з ТОВ «Соколівський м`ясокомбінат «Українські ковбаси» в ІІ кварталі 2017 року, ОСОБА_2 отримав дохід в сумі 10 650,00 грн. за кодом ознаки доходу 102 (згідно з Довідником ознак доходів, додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (пункт 3.6 розділу ІІІ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року № 4, ознака доходу 102 - «суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу ХХ Кодексу (підпункт 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу»), який відповідач не задекларувала. Для отримання інформації щодо доходів ОСОБА_2 направлено запит в ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта». Відповідно до листа Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта» від 27.06.2018 року № 01-05/2656 (вх. № 2464 від 04.07.2018 року) ОСОБА_2 працював в ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта» згідно з цивільно-правовим договором з липня 2015 року по червень 2017 року та отримав дохід в травні 2017 року - 3 700,00 грн., в червні 2017 року - 3 700,00 грн.
Центру соціальних виплат та компенсацій рекомендовано переглянути призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно заяви від 06.11.2017 року, включивши до сукупного доходу сім`ї доходи отримані ОСОБА_2 з ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта», зробити розрахунок та розпорядження щодо повернення надміру виплачених бюджетних коштів.
Сума державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що призначалась ОСОБА_1 на підставі її заяви від 06.11.2017 року на період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року була відкоригована, включивши до сукупного доходу сім`ї доходи отримані ОСОБА_2 з ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Інгульська шахта», здійснено перерахунок грошових допомог в межах терміну призначення та визначена сума надміру виплачених коштів.
Рішенням Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 11.07.2018 року внесені зміни до рішення від 19.12.2017 року, відповідно до якого державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї не призначена з таких підстав: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї (середньомісячний сукупний дохід сім`ї складає 6 518,11 грн., прожитковий мінімум сім`ї відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» складає 5 665,67 грн.)
Встановлено, що переплата бюджетних коштів, яка утворилася внаслідок подання відповідачем недостовірних даних про доходи ОСОБА_2 , з яким відповідач проживає однією сім`єю, за період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року склала 9 015,58 грн.
Згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
20.08.2018 року ОСОБА_1 власноруч отримала повідомлення Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 02.08.2018 року № 617244/28 про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомогам (державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям) з вимогою про повернення до 20.12.2018 року на рахунок Управління переплаченої суми грошової допомоги в розмірі 9 015,58 грн., здійснюючи оплату з 1 по 25 число кожного місяця, що підтверджується її особистим підписом.
Станом на день ухвалення судом рішення зазначене повідомлення у добровільному порядку відповідачем не виконано.
З огляду на викладене вище, а також приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 своїми діями завдала збитків державному бюджету надміру виплачена грошова допомога в сумі 9015,58 грн. підлягає стягненню у судовому порядку.
Згідно з ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодовування.
Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводить таку виплату та недобросовісності з боку набувача.
Така позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 22.01.2014 року у справі № 6-151цс13, від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14.
За таких обставин, заявлені Управлінням соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених бюджетних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям у сумі 9015,58 грн. є обґрунтованими та доведеними, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача, а тому стягненню на користь позивача з відповідача підлягає судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням соціальної допомоги як малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код 03197629, р/р UA408201720344250011039021577 в ДКСУ у м. Київ) суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім`ям за період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року в розмірі 9 015 (дев`ять тисяч п`ятнадцять гривен) грн. 58 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради код 03197629, р/р UA348201720344280010039021577 в ДКСУ у м. Київ) судовий збір в сумі 2 102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В порядку статті 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда В.В. Драний