
Справа № 560/7144/20
РІШЕННЯ
іменем України
05 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з позовом, в якому просить зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, службу в Державній кримінально-виконавчій службі України у період з 16.02.2011 по 28.02.2017 та провести відповідні виплати грошового забезпечення з врахуванням вислуги років.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що з 16.02.2011 по 28.02.2017 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України. Вважаючи, що має право на зарахування стажу служби в органах кримінально-виконавчої служби до стажу в органах Національної поліції України, на підставі положень діючого законодавства України, позивач звернувся до відповідача із відповідним рапортом. За результатом розгляду поданого рапорту, відповідач відмовив у вчиненні таких дій. Підставами для відмови слугувало те, що служба в органах кримінально-виконавчої служби не входить до переліку, визначеному в частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", як така, що зараховується до стажу служби в поліції. Таку відмову відповідача щодо незарахування стажу служби в органах кримінально-виконавчої служби до стажу в органах Національної поліції України вважає протиправною, оскільки служба в кримінально-виконавчої служби має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, відтак повинна зараховуватися до стажу служби у поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено виключний перелік служб та органів, час роботи в яких зараховується до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. При цьому, у такий перелік стаж служби в органах кримінально-виконавчої служби не включено. Крім того, служба в кримінально-виконавчої служби не прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ.
У наданій представником позивача відповіді на відзив зазначено, що стаж служби в кримінально-виконавчої служби прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а тому повинен включатися до стажу служби в Національній поліції.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.11.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Встановлено, що ОСОБА_1 по даний час позивач проходить службу в Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Відповідно до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №27 о\с від 06.11.2019 стаж служби ОСОБА_1 в Національній поліції станом на 07.11.2019 становив 02 роки 08 місяців 07 днів, станом на 16.06.2020 становить 3 роки 03 місяці.
З 16.02.2011 по 28.02.2017 ОСОБА_1 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, про що свідчать витяг з наказу від 15.02.2011 №9 о/с про призначення, витяг з наказу від 28.02.2017 №55/ос-17 про звільнення та записи у відомостях про роботу в трудовій книжці.
Тобто, стаж служби в органах кримінально-виконавчої служби не був врахований при обрахуванні стажу служби позивача в органах Національної поліції України.
ОСОБА_1 , вважаючи свої права на соціальний захист порушеними, звернувся до начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із мотивованим рапортом від 10.06.2020.
На своє звернення позивач отримав відповідь №5389/55/02-2020 від 17.06.2020 про те, що до переліку видів служби, які зараховуються до стажу служби в поліції, не входить період роботи позивача в Державному департаменті України з питань виконання покарань, тому вислуга років в органах кримінально-виконавчої служби не зараховується до стажу служби в поліції.
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, що порушує його право на надання додаткової оплачуваної відпустки поліцейського та встановлення надбавки за вислугу років, позивач звернувся до суду із даним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон від 02.07.2015 №580-VIII).
Частинами 1 та 2 статті 59 Закону №580-VIII вказано, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 78 Закону № 580-VIII встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями підпунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Отже, служба в Державній кримінально-виконавчій службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та відповідно до пункту 3 частини 2 статті 78 Закону № 580-VIII повинна зараховуватись до стажу служби в поліції.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо не зарахування до стажу служби у поліції ОСОБА_1 періоду служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з 16.02.2011 по 28.02.2017.
При цьому, суд наголошує, що вищевикладеними нормами передбачений обов`язок відповідача щодо зарахування вислуги років в кримінально-виконавчій службі позивача в стаж проходження служби в органах внутрішніх справ.
За наведеного, вимога про зобов`язання відповідача зарахувати до стажу служби у поліції період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 16.02.2011 по 28.02.217 підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести відповідні виплати грошового забезпечення з врахуванням вислуги років, то на переконання суду така позовна вимога задоволенню не підлягає, оскільки в даному випадку, відповідні виплати грошового забезпечення позивачу нараховані не були, а отже і здійснити виплату не є можливим, тому на думку суду вимога позивача провести відповідні виплати грошового забезпечення з врахуванням вислуги років є передчасною та задоволенню не підлягає.
При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, така вимога є передчасною, і відповідно задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати в розмірі 840,80 грн. необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, службу в Державній кримінально-виконавчій службі України у період з 16.02.2011 по 28.02.2017.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (вул. Богомольця, 10,Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 43305056) Головуючий суддя В.В. Матущак