
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
04 січня 2021 р. Справа № 520/19203/2020
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Спірідонов М.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13,м. Київ,01001), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬПАН-ТРЕДІС" (вул. Кірова, буд. 79-А,м. Макіївка, Донецька область, 86105), Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) про припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд 1. Визнати установчі (засновницькі) та реєстраційні документи товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬПАН-ТРЕДІС» (код ЄДРПОУ 35980201) недійсними, з моменту їх реєстрації.
2. Припинити юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬПАН- ТРЕДІС» (код ЄДРПОУ 35980201), зареєстроване 25.06.2008 року, місцезнаходження: 86105, Донецька обл., місто Макіївка, вул. Кірова, будинок 79-А.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій і вирішення якого безпосередньо не віднесено до юрисдикції інших судів.
При визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи суд виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб`єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з`ясовувати, у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав позивач звернувся до суду.
У свою чергу, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене приватне право шляхом оскарження управлінських дій суб`єктів владних повноважень.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 805/4506/16-а, від 27 червня 2018 року у справі № 815/6945/16.
Як вбачається з позовної заяви, Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬПАН- ТРЕДІС» має керівника та засновника ОСОБА_1 . Так, обгрунтовуючи позовну заяву, позивачем вказано, що ОСОБА_1 взагалі ніколи не підписувала установчі (засновницькі) та реєстраційні документи товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬПАН-ТРЕДІС» (код ЄДРПОУ 35980201) та взагалі не мала ніякого відношення до господарської діяльності даного підприємства, внаслідок чого виникла необхідність у визнанні даних реєстраційних документів недійсними та скасування реєстрацію юридичної особи.
З висловлених позивачем у позовній заяві мотивів звернення до суду вбачається, що незаконність, на думку позивача, реєстрації було здійснено на підставі застарілих даних.
Аналіз зазначених фактичних обставин справи дає підстави вважати, що між учасниками справи існує корпоративний спір, який фактично полягає у встановленні судом власників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬПАН-ТРЕДІС".
У справі, що розглядається, спірні правовідносини виникли у зв`язку з реєстраційними діями та записами, здійснені Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Харківської міської ради, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - підприємців від 25.06.2008 року, які за твердженням позивача мають ознаки фіктивності діяльності суб`єкта господарювання, тобто має місце оспорювання цивільного права, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.
Відповідно до частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, чинній на час подання позову), завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частин першої статті 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарським судам були підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов`язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.
З огляду на наведене, суд зазначає, що цей спір має вирішуватися в порядку господарського судочинства, оскільки у даній справі оскаржуються реєстраційні дії, похідні від не вирішеного корпоративного спору, у межах якого можуть бути розв`язані також питання, пов`язані з реєстрацією змін учасників в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №805/4506/16-а (провадження №1-479апп18), від 22 серпня 2018 року у справі №805/4505/16-а (провадження №11-574апп18), від 19 лютого 2020 року у справі №826/5522/16 (адміністративне провадження №К/9901/20465/19), від 26 лютого 2020 року у справі №825/1885/17 (адміністративне провадження №К/9901/23532/19).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Частина перша статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку, що даній спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративного суду.
Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13,м. Київ,01001), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬПАН-ТРЕДІС" (вул. Кірова, буд. 79-А,м. Макіївка, Донецька область, 86105), Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) про припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів належить відмовити.
Позовна заява, у відповідності до ч. 3 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, разом з усіма доданими до неї матеріалами підлягає поверненню особі, яка подала позовну заяву.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 19, 170, 243, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13,м. Київ,01001), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬПАН-ТРЕДІС" (вул. Кірова, буд. 79-А,м. Макіївка, Донецька область, 86105), Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) про припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів.
Роз`яснити позивачу, що зазначена позовна заява підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Спірідонов М.О.