Рішення № 94001816, 01.12.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2020
Номер справи
480/3733/20
Номер документу
94001816
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2020 року Справа № 480/3733/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненкА О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Дмитренка В.В. .

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 15.05.2020 відповідачем винесено постанову про накладення на позивача штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності. За висновком відповідача ПАТ "Сумбуд" при виконанні будівельних робіт на об`єкті, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми наслідками (СС2), не забезпечив здійснення технічного нагляду за виконанням робіт. Нагляд здійснювався інженером 2 категорії, а мав здійснюватися інженером 1 категорії. Вважає таке рішення незаконним.

Порядок здійснення технічного нагляду при виконанні будівельних робіт врегульовано Кабінетом Міністрів України. Відповідачем не виявлено порушення позивачем вимог закону України "Про архітектурну діяльність" та актів Кабінету Міністрів. Посилання відповідача на наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства є безпідставним, оскільки цим наказом не може бути врегульовано порядок технічного нагляду. Наказом визначено кваліфікаційні вимоги для отримання сертифіката інженера технічного нагляду.

Крім того, вважає, що відповідач не мав повноважень здійснювати перевірку та приймати рішення яке оскаржується. Постановою Кабінету Міністрів від 03.03.2020 № 218 зупинено дію Постанови КМ України від 23.05.2011 № 533, якою затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. З цього моменту відповідач втратив повноваження здійснювати перевірки. Інший порядок, як того вимагає ст. 41 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не затверджено. Просить визнати протиправним та скасувати постанову про накладення штрафу від 15.05.2020 № 13-288/29.01-12.

Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що у відповідності до затвердженого плану проведено перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства відповідачем при зведені об`єкту у м. Суми, просп. М. Лушпи, 5 корпус 22/2. Встановлено, що об`єкт відноситься до класу наслідків СС2. Відповідно до вимог ст. 17 закону України "Про архітектурну діяльність" окремі роботи, пов`язані з створенням об`єктів містобудування можуть виконуватися громадянами, які одержали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Сертифікат надає право на виконання робіт, які прямо у ньому визначені.

Відповідно до кваліфікаційних вимог і спеціалізації сертифікати розподіляються за категоріями інженерів технічного нагляду. ОСОБА_1 має виданий 20.10.2016 кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду 2 категорії (будівництво). Не мала законного права здійснювати технічний нагляд на об`єкті класу наслідків СС 2.

Позивачу було повідомлено про проведення перевірки та запропоновано з`явитися до управління. Перезаставник позивача на виклики не з`явився, направлено заяви про перенесення розгляду. Постанова Кабінету Міністрів № 219 набрала чинності 18.03.2020. Саме з цього моменту втратила чинність Постанова КМ України № 533, якою затверджувався порядок про ведення перевірок. Перевірка ж позивача була проведена 17.03.2020, тобто на момент, коли відповідач мав повноваження на її проведення. Вважає, що постанова про накладення на позивача штрафу винесена правомірно. Просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав із зазначених підстав. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню судом встановлено, що постановою відповідача від 15.05.2020 № 13-288/29.01-12 на позивача накладено штраф у розмірі 84080 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" . Зі змісту постанови вбачається, що позивачем виконувались будівельні роботи на об`єкті класу наслідків (відповідальності) СС2. Технічний нагляд здійснювався ОСОБА_1 , яка має сертифікат інженера технічного нагляду II категорії (будівництво). За висновком відповідача сертифікат II категорії не надає права здійснення технічного нагляду на об`єкті класу СС 2 (а.с. 5-6).

Суд вважає, що такі висновки суперечать вимогам діючих нормативних актів якими врегульовано порядок здійснення технічного нагляду.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 2 закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за незабезпечення замовником здійснення технічного нагляду у випадках, якщо такий нагляд є обов`язковим згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 11 закону України "Про архітектурну діяльність" під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України. Обов`язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера-консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 N 903 затверджено "Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури". Відповідно до п.п. 2-4 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта. Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат. Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об`єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (CC2) та значними (CC3) наслідками, не допускається.

Як встановлено під час перевірки відповідачем та не заперечується позивачем здійснення технічного нагляду на об`єктів будівництва наказом директора ТОВ "Сервіс-Маркет" доручено ОСОБА_1 . Відповідно до відомостей з Реєстру атестованих осіб з офіційного інтернет-сайту Мінрегіон України ОСОБА_1 має чинний сертифікат інженера з технічного нагляду II категорії (будівництво), виданий 18.10.2016 (а.с. 41).

Обґрунтовуючи свою позицію відповідач посилається на наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.08.2017 № 192 про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.1999 N 249 затверджено "Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників" випуск 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення". Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року N 336 затверджено Випуск 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Відповідно до вимог його розділу "Вступ" кваліфікаційні характеристики використовуються як нормативні документи для цілей, визначених пунктами 4, 5 та 6 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які викладено у випуску 1 ДКХП.

Відповідно до п.п.1,4-6 Загальних положень "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" він є систематизованим за видами економічної діяльності збірником описів професій, які наведено у Класифікаторі професій (ДК 003:2005). Визначає перелік основних робіт, які властиві тій або іншій посаді, та забезпечує єдність у визначенні кваліфікаційних вимог щодо певних посад. Довідник є нормативним документом, обов`язковим з питань управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності. Довідник служить основою для: а) розроблення посадових інструкцій працівникам, які закріплюють їх обов`язки, права та відповідальність; б) складання положень про структурні підрозділи, які визначають їх роль та місце в системі управління підприємством (установою, організацією); в) формування та регулювання ринку праці; г) ведення документації про укладення трудового договору (прийняття на роботу), професійне просування, переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи, припинення і розірвання трудового договору; д) присвоєння і підвищення категорій за посадою відповідно до володіння особою повним обсягом знань та робіт за результатами кваліфікаційної атестації; е) організації навчально-виховного процесу в закладах освіти, які готують працівників за професіями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів. Довідник застосовується як базовий елемент організації оплати праці разом зі схемами посадових окладів, коефіцієнтами тощо, які утворюють тарифну систему оплати праці. Тарифікаційні процедури встановлюються і регулюються законодавством України, генеральною, галузевими, регіональними угодами, колективними та трудовими договорами. У Довіднику визначено перелік основних робіт, які притаманні тій або іншій посаді, виходячи із встановленого в галузях економіки поділу і кооперації праці. Конкретний перелік посадових обов`язків визначається посадовими інструкціями керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців, які розробляють і затверджують на основі Довідника роботодавці, ураховуючи конкретні завдання та обов`язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатного розпису підприємства, установи, організації. Під час розроблення посадових інструкцій забезпечується єдиний підхід до побудови, структури і викладу змісту розділів. Інструкції повинні відображати повний перелік завдань та обов`язків, повноважень і відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни - чіткі визначення.

З наведеного вбачається, що кваліфікаційні вимоги, на які посилається відповідач, мають нормативний характер лише у визначених "Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників" випадках. Відповідач виходить з невірного тлумачення нормативних актів та застосовує кваліфікаційні вимоги до правовідносин, які ними не регулюються. Як було зазначено вище, обов`язок здійснення технічного нагляду встановлений законом України "Про архітектурну діяльність". Цим же законом визначено, що технічний нагляд здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Наведені норми закону України "Про архітектурну діяльність" та "Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури" передбачають наявність у особи, яка здійснює технічний нагляд, кваліфікаційного сертифіката. При цьому обмеження у здійсненні нагляду, пов`язані з категорією сертифіката, ні законом, ні Порядком не встановлені.

На підставі викладеного, суд вважає, що висновки відповідача про вчинення ПАТ "Сумбуд" правопорушення у вигляді незабезпечення здійснення технічного нагляду, відповідальність за яке встановлена п. 5 ч. 2 ст. 2 закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" не ґрунтуються на вимогах законодавства та не відповідають фактичним обставинам. Суд вважає необхідним визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу у розмірі 84080 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 13-288/29.01-12 від 15 травня 2020 року.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу у розмірі 84080 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 13-288/29.01-12 від 15 травня 2020 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18.12.2020.

Суддя О.В. Соп`яненко