Рішення № 93998536, 29.12.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
904/5806/20
Номер документу
93998536
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2020м. ДніпроСправа № 904/5806/20За позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз", м. Дніпро

до Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3", м. Кам`янське Дніпропетровської області

про стягнення 54 395,13 грн.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Чернявська Е.О.

Представники:

Від позивача: Шабатура Ю.І., адвокат

Від відповідача: Панасенко О.О., представник; Григор`єв М.І., адвокат; Савенко В.І., представник

С У Т Ь С П О Р У:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Комунального некомерційного підприємства Кам`янської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3" заборгованість у розмірі 54 395,13 грн., з яких:

- вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 54 098,03 грн.;

- 3 % річних у розмірі 297,10 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.05.2020 при контрольному огляді комерційного вузла обліку газу на об`єкті відповідача (розташованому за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Івана Сірка (Ватутіна), 5, на якому встановлені газові прилади: конвектор Demrad NGS 20, два котла Колві - Термона КТН 100 СЕТ та лічильник газу "Курс-01А" № 8026, типорозмір С-16), працівниками позивача було виявлено порушення вимог Кодексу ГРС, зокрема пп.3 п.1 Глави 2 Розділу XI, яке виражене в несанкціонованому втручанні в роботу засобу вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку газу), а саме відсутність засобів вимірювальної техніки: - лічильника газу "Курс-01А", коректору об`єму газу "Тандем-Т" № 2677, перетворювача температури.

З приводу виявленого порушення позивачем складений акт про порушення №3954 та акт (без номеру) від 04.05.2020 у присутності представника відповідача, який відмовився від підписання актів. Виявлене порушення 04.05.2020 було усунуто АТ "Дніпропетровськгаз", шляхом механічного від`єднання від газорозподільних мереж.

10.06.2020, 18.06.2020 та 25.06.2020 в м. Кам`янське, в присутності представників споживача були проведені засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем на якому розглядався складений акт про порушення від 04.05.2020 № 3954, звіт про добове споживання газу коректору "Тандем" №2677 та заслуховувалися пояснення присутніх на засіданні комісії представників споживача.

На підсумковому засіданні комісії, яке відбулося 25.06.2020 було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №3954 від 04.05.2020 та здійснено перерахунок (донарахування) необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу відповідно до гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРС за період з 07.00 год. 14.04.2020 по 09.20 год. 04.05.2020. Вартість необлікованого об`єму природного газу було визначено за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу. Відповідно, об`єм необлікованого природного газу становить 11 132,25 м.куб., на загальну суму 54 098,03 грн.

За результатами засідання комісії та прийнятого рішення про задоволення акту про порушення було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 54 098,03 грн.

Станом на 21.10.2020 заборгованість відповідача за необлікований (донарахований) об`єм природного газу згідно акту про порушення № 3954 від 04.05.2020 перед АТ "Дніпропетровськгаз" разом зі штрафними санкціями складає 54 395,13 грн., з яких: 54 098,03 грн. - основний борг, 297,10 грн. - 3 % річних.

Відповідач проти задоволенню позову заперечує та зазначає, що з 02.04.2020 споживання газу відповідачем було припинено повністю у зв`язку з тим, що газова котельня була технічно застарілою (2010 року випуску). 15.04.2020 стару газову модульну транспортабельну котельню, яка є власністю підприємства відповідача, було, з дотриманням правил поводження з газовим обладнанням і технічної безпеки, від`єднано від газопроводу в зоні балансової належності та експлуатаційної відповідальності КНП КМР "ЦПМСД № 3" (після закритого крану подачі газу) і перевезено на адресу амбулаторії № 10 разом з усім встановленим у ній обладнанням, у тому числі конвектором Demrad NGS 20, двома котлами Колві - Термона КТН 100 СЕТ, лічильником газу Курс - 01А № 8026 типорозмір G16, коректором об`єму газу ТАНДЕМ - Т №2677, перетворювачем температури. Відповідач вважає, що відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) допущено не було. У актах про порушення і перевірку технічного стану вузла обліку від 04.05.2020 складених представниками АТ "Дніпропетровськгаз" в односторонньому порядку, відсутні дані про виявлення факту несанкціонованого відбору природного газу відповідачем. Документи, на підставі яких позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, не можуть вважатись належними, допустимими і достовірними доказами, оскільки:

- акти про порушення і перевірки технічного стану вузла обліку від 04.05.2020 містять недостовірні дані про нібито виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем;

- особи, які склали акти від імені АТ "Дніпропетровськгаз", перед їх складанням не пред`явили представнику КНП КМР "ЦПМСД № 3" свої службові посвідчення;

- підприємству відповідача не було надано по одному примірнику складених актів про порушення;

- звіт про добове споживання газу складений позивачем в односторонньому порядку, без зазначення повноважень, посади, прізвища, ім`я та по-батькові особи, яка його підписала від імені АТ "Дніпропетровськгаз", а також не підписаний з боку відповідача;

- у акті розрахунку від 25.06.2020 зроблено розрахунок об`єму не облікованого природного газу з 14.04.2020, а не з 15.04.2020 (коли котельню було від`єднано від газопроводу і перевезено на іншу адресу);

- у акті розрахунку від 25.06.2020 зазначено недостовірну інформацію про те, що виконано розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму спожитого природного газу неопломбованим газовим обладнанням. Адже, з 02.04.2020 споживання газу відповідачем було припинено, оскільки з 15.04.2020 за адресою: вул. Івана Сірка, буд.5, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, було відсутнє обладнання, яке могло споживати газ, оскільки котельню було від`єднано від газопроводу і перевезено на іншу адресу. При цьому, пломби позивача на газовому обладнанні порушені не були.

У судовому засіданні 26.11.2020 представником Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" було заявлено усне клопотання про продовження строку для підготовки відповіді на відзив.

01.12.2020 позивач надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, зазначає, що з 01.04.2020 по 14.04.2020 відбувалося споживання природного газу, що підтверджуєтьcя звітом про добове споживання газу, який формується в автоматичному режимі при встановленні відповідних параметрів (з 01.04.2020 по 01.05.2020). Постачання/розподіл вважається припиненим за умови наявності пломб оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом. Відповідач не надає доказів того, що 02.04.2020, хоча і з порушенням норм кодексу ГРМ кран подачі газу було герметично закрито та не відбувалося споживання, а можливо й витік газу. Не чекаючи погодження від позивача дати припинення газопостачання, перенесення в інше місце комерційного ВОГ та його складових, за відсутності представника оператора ГРМ, 15.04.2020 споживач самостійно від`єднав котельню від газопроводку, що і є несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ та порушенням Кодексу ГРМ. Позивач також заперечує проти заяв свідків.

Провадження у справі відкрито ухвалою господарського суду від 30.10.2020 за правилами спрощеного позовного провадження, призначено перше судове засідання на 26.11.2020.

З 26.11.2020 розгляд справи відкладався на 21.12.2020. У судовому засіданні 21.12.2020 оголошено перерва до 29.12.2020.

У судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

28 грудня 2019 року Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3" підписав заяву-приєднання № 42АВ490-36172-19, відповідно до якої приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до пункту 1.1 договору цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем (п. 1.2 договору).

Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у Додатку 1 (для побутових споживачів) або у Додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору (п. 1.3 договору).

Згідно з пунктом 1.4 договору оператор ГРМ - це оператор газорозподільної системи в особі Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", що здійснює розподіл природного газу, а споживач - фізична або юридична особа чи фізична особа-підприємець, об`єкт якої підключений до газорозподільної системи оператора ГРМ.

Відповідно до пункту 2.1 договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Розрахунковим періодом є календарний місяць (п.п. 6.1, 6.3 договору).

За змістом пункту 6.4 договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунку оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.

Пунктом 6.6 договору передбачено, що надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватись підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Цей договір укладається на невизначений строк. При цьому, розпорядник коштів бере на себе зобов`язання в межах бюджетного періоду, а саме: з 01.01.2020 по 31.12.2020 (п. 12.1 договору).

Отже, Відповідач в 2020 році був споживачем послуг з розподілу природного газу, які надавалися Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" відповідно до ліцензії.

За змістом статті 13 Закону України "Про ринок природного газу", п.7.4 розділу 7 Типового договору споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Згідно п. 8.1. розділу VIII Типового договору розподілу природного газу за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.

За правилами статті 18 Закону України "Про ринок природного газу" приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу.

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - ПАТ "Дніпропетровськгаз") згідно п. 1.1.1 р. 1 Статуту позивача (копія додається). Відповідно до п. 1.2.1 р. 1 Статуту позивача АТ "Дніпропетровськгаз" є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ "Дніпропетровськгаз".

04.05.2020 уповноваженими представниками позивача за участі представника споживача - Панасенко Олександра Олександровича, заступника генерального директора з технічних питань, здійснено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу на об`єкті відповідача, який розташовано за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Івана Сірка (Ватутіна), 5 та на якому встановлені газові прилади: конвектор Demrad NGS 20, два котла Колві - Термона КТН 100 СЕТ та лічильник газу "Курс-01А" № 8026, типорозмір G-16).

АТ "Дніпропетровськгаз" було виявлено порушення вимог Кодексу ГРС, зокрема пп.З п.1 Глави 2 Розділу XI, яке полягає в несанкціонованому втручанні в роботу засобу вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку газу), а саме: встановлена відсутність засобів вимірювальної техніки: - лічильника газу "Курс-01А", коректору об`єму газу "Тандем-Т" № 2677, перетворювача температури, що є несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи.

До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ. зокрема лічильника газу) (відповідно до п.п. 3 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС).

За результатами контрольного огляду комерційного вузла обліку газу на об`єкті відповідача було складено Акт про порушення № 3954 та акт (без номеру) від 04.05.2020 перевірки технічного стану вузла обліку (а.с.11,12).

В акті про порушення зазначено, що представник відповідача, який був присутній при контрольному огляді комерційного вузла обліку газу, відмовився від підписання акту про порушення № 3954 та акту перевірки технічного стану вузла обліку, без пояснення підстави такої відмови також ним не було внесено будь-яких зауважень до складених актів. Між тим, право представника споживача внести свої зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень було роз`яснено представнику споживача.

Виявлене порушення 04.05.2020 було усунуто АТ "Дніпропетровськгаз", шляхом механічного від`єднання від газорозподільних мереж.

В зв`язку з тим, що представник відповідача відмовився від підписання акту про порушення № 3954 та акту перевірки технічного стану вузла обліку, АТ "Дніпропетровськгаз" 04.05.2020 було направлено зазначені акти поштою, рекомендованою кореспонденцією (з оголошенню цінністю та описом вкладення) на юридичну адресу відповідача.

В складеному акті про порушення було зазначено про необхідність представникам споживача бути присутнім на засіданні комісії, яке призначено на 22.05.2020 та на якому буде розглянуто вказаний акт про порушення.

Відповідно до п. 10 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії, остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Листом від 19.05.2020 відповідача повідомлено про те, що засідання комісії з розгляду акту про порушення переноситься з 16.03.2020 до 22.095.2020, про дату наступного засідання буде повідомлено додатково. Лист-повідомлення вручено представнику відповідача нарочно 19.05.2020 (а.с.13).

Листом від 02.06.2020 позивач повідомив відповідача про проведення засідання комісії 10 червня 2020 о 16:00 за адресою: м. Кам`янське, провулок Цегельний, 3 каб.101 (лист направлено відповідачу поштою 05.06.2020, а.с.14).

10.06.2020, 18.06.2020 та 25.06.2020 в м. Кам`янське, в присутності представників споживача були проведені засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем на якому розглядався складений акт про порушення від 04.05.2020 № 3954, звіт про добове споживання газу коректору "Тандем" №2677 та заслуховувалися пояснення присутніх на засіданні комісії представників споживача (складені протоколи № 71/1 від 10.06.2020, № 72/1 від 18.06.2020).

Рішенням комісії Кам`янського відділення з розгляду актів про порушення (комісія створена згідно наказу ПАТ "Дніпропетровськгаз" від 30.03.2018 №04-2 Но-233-0318), оформлене протоколом 373 від 25.06.2020 постановлено:

здійснити перерахунок (донарахування) необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу відповідно до гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРС за період з 07.00 год. 14.04.2020 по 09.20 год. 04.05.2020. Вартість необлікованого природного газу визначити за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу. Відповідно, об`єм необлікованого природного газу становить 11 132,25 м.куб., на загальну суму 54 098,03 грн.

Згідно Акту розрахунку від 25.06.2020 вартість необлікованого природного газу становить 54 098,03 грн. (а.с.20).

Акт розрахунок підписаний як представником позивача так і представником відповідача. Відповідач зробив застереження, що з розрахунком не згоден, збитків завдано не було.

Під час складання акту-розрахунку, позивачем враховані вимоги п.п.1 п.11 гл.5 Р. XI Кодексу ГРС: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору газорозподільної системи. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором газорозподільної системи протягом періоду необлікованого природного газу.

Розмір закупівельних цін на природний газ, які застосовуються в АТ "Дніпропетровськгаз" під час обчислення розміру збитків при проведенні перерахунку (донарахуванню) або зміни режиму обсягів природного газу у разі виявлення порушень споживачами вимог Кодексу газорозподільних систем зазначено в Додатку № 1 до наказу АТ "Дніпропетровськгаз" № 05.2Но-299-0620 від 19.06.2020 "Про внесення змін до наказу АТ "Дніпропетровськгаз" від 22.02.2016 №44/1 "Про ціну природного газу для визначення вартості необлікованого (донарахованог) об`єму природного газу)" (а.с.21-23).

17.07.2020 Відповідачу було направлено засобами поштового зв`язку рахунок на оплату вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, який він отримав 30.07.2020.

Відповідно до зазначеного рахунку на оплату збитків, відповідачу необхідно було протягом 15 календарних днів з дати отримання рахунку сплатити суму вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на банківський рахунок АТ "Дніпропетровськгаз". Але рахунок, станом на дату звернення позивача до суду залишений відповідачем без оплати.

Відповідач не здійснив оплату вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у сумі 54 098,03 грн, що й стало причиною виникнення спору.

Предметом доказування є встановлення обставини щодо наявності/відсутності підстав для нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу внаслідок несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі, приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів в передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі, в розрізі суб`єктів природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

За змістом глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу необхідно розуміти втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього порушення, а саме:

дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;

спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурацій даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);

наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. При цьому тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

З огляду на наведені законодавчі положення для здійснення нарахування відповідачем позивачеві необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу потрібно було встановити: факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та викривлення даних обліку природного газу внаслідок втручання в конструкцію лічильника. Наведене узгоджується із правовою позицією, яку викладено у постановах Верховного Суду від 24.10.2018 у справі № 914/2384/17, від 05.11.2019 у справі № 922/137/19).

Суд, здійснивши оцінку наявних у справі доказів, встановив, що позивач під час розгляду справи не подав будь-яких належних і допустимих доказів у розумінні положень ГПК України, які свідчили би про здійснення відповідачем несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

За змістом п.9.3. Типового договору на розподіл природного газу, якщо за ініціативою Споживача необхідно припинити газопостачання на об`єкт Споживача чи його окремі газові прилади для проведення ремонтних робіт, реконструкції чи технічного переоснащення тощо, Споживач не пізніше ніж за п`ять робочих днів повинен письмово повідомити про це Оператора ГРМ та узгодити з ним дату припинення газопостачання, а Оператор ГРМ в узгоджену зі Споживачем дату зобов`язаний припинити газопостачання Споживачеві.

Судом встановлено, що з метою забезпечення належної якості робіт по від`єднанню газової котельні за адресою м. Камянське, вул. Івана Сірка,5 від газорозподільної системи і припинення договірних відносин з КНП КМР "ЦПМСД № З", відповідач звернувся до Кам`янського відділення АТ "Дніпропетровськгаз" з відповідною заявою від 01.04.2020 № 110/1-05(а.с.54).

Лист направлено на електронну адресу працівника відділення ОСОБА_1 , який працював на посаді старшого менеджера з продажів та приймав участь у складанні Акта про порушення (а.c.55). Не чекаючи від АТ "Дніпропетровськгаз" погодження дати припинення газопостачання, перенесення в інше місце комерційного ВОГ та його складових, за відсутності представника оператора ГРМ, 02.04.2020 позивач самостійно від`єднав котельню від газопроводу. У судовому засіданні представники відповідача Панасенко О.О. та Савенко В.І. надали пояснення щодо дати припинення постачання природного газу та зазначили, що закриття крану подачі газу відбулося 02.04.2020 за їх участі. Факт самостійного закриття крану подачі газу та від`єднання котельні від газопроводу не заперечуєтьcя відповідачем.

Наведене безумовно є порушенням приписів Кодексу ГРМ.

Позивач зазначає, що відключення котельні від газопроводу з порушенням чинного законодавства відбулося саме 15.04.2020, однак, як і відповідач доказів такого від`єднання в наведену дату не надає. Припинення газопостачання здійснюється, зокрема, шляхом перекриття та опломбування запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та її опломбування, або в інший спосіб.

З наведеного вбачається, що відповідачем здійснено порушення порядку припинення споживання газу та від`єднання котельні від газопроводу.

Позивач стверджує, що в період з 01.04.2020 по 14.04.2020 відповідачем споживався природний газ, надає звіт про добове споживання газу, який формується у автоматичному режимі при встановленні відповідних параметрів (коректор "Тандем" № 2677; початок вибірки 01.04.2020. Кінець вибірки 01.05.2020. Контрактна година 7). У Звіті зазначено, що за період відбулось аварій - 0; втручань - 0.

Звіт про добове споживання газу складений позивачем в односторонньому порядку, містить підпис неустановленої особи та штамп АТ "Дніпропетровськгаз". Зазначений звіт не направлявся відповідачу, відповідачем не підписаний. Також Звіт не містить доказів втручання в роботу коректора "Тандем" №2677 та не спростовує те, що з 02.04.2020. споживання газу КНП КМР "ЦПМСД № 3" було припинено. А з 15.04.2020 за адресою: вул. Івана Сірка, буд.5, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, було відсутнє обладнання, яке могло споживати газ, оскільки котельню було від`єднано від газопроводу і перевезено на іншу адресу. При цьому, пломби позивача на газовому обладнанні порушені не були (протилежне не доведено позивачем).

Згідно п.6.6. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Позивачем доказів складання такого акту наданих послуг за квітень 2020 року з урахуванням Звіту про добове споживання газу та направлення його на адресу відповідача також не надано.

Донарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу та його вартість визначена позивачем у відповідності до вимог п.1 гл. 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, яким передбачено, що:

у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Між тим, остання перевірка технічного стану вузла обліку була проведена 04.05.2020,. що засвідчено актом про перевірку технічного стану вузла обліку від 04.05.2020. При цьому, порушення було виявлено та усунено в цей же день - 04.05.2020, що підтверджується актом про порушення від 04.05.2020.

З огляду на викладене, здійснивши оцінку наявних у справі доказів, суд встановив, що позивач під час розгляду справи не подав будь-яких належних і допустимих доказів у розумінні положень ГПК України, які свідчили би про здійснення позивачем несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме таких складових зазначеного порушення як протиправне втручання в його роботу з боку відповідача, наявність викривлення даних обліку природного газу та відповідного причинно-наслідкового зв`язку.

За таких обставин вимоги позивача задоволенню не підлягають.

При цьому, суд відхиляє доводи відповідача про те, що акти про порушення і перевірки технічного стану вузла обліку від 04.05.2020 містять недостовірні дані про нібито виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем. Судом встановлено, що станом на дату проведення перевірки відповідач припинив споживання природного газу (з 02.04.2020), а з 15.04.2020 котельню було від`єднано від газопроводу в зоні балансової належності та експлуатаційної відповідальності відповідача. Разом з цим втручання в обладнання, встановлене в котельні, в тому числі конвектор Demrad NGS 20, в роботу котлів Колві - Термона КТН 100 СЕТ, лічильник газу Курс - 01А № 8026 типорозмір G16, коректор об`єму газу ТАНДЕМ - Т №2677, перетворювач температури, відповідачем здійснено не було.

Щодо повноважень представників АТ "Дніпропетровськгаз". Відповідач стверджує, що особи, які складали акти про порушення і перевірки ВОГ не пред`явили свої службові посвідчення, тому не мали права на перевірку.

Відповідно до абз. 6 п. 2 розд. 6 глави X Кодексу ГРС споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ.

Відповідно до п. 2 розд. 5 глави XI Кодексу ГРС акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Споживач, на території якого знаходився комерційний ВОГ мав право не допустити перевіряючих осіб до свого приміщення, або місцезнаходження котельні, проте, представники АТ "Дніпропетровськгаз" були допущенні до перевірки. Тобто, споживач був ознайомлений зі службовими посвідченнями представників АТ "Дніпропетровськгаз".

Суд не приймає у якості доказів заяви свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , як такі, що подані відповідачем з порушенням строку, встановленого для подання доказів.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3" про стягнення 54 395,13 грн. - відмовити.

Судові витрати віднести на позивача.

Рішення суду може бути оскаржене протягом 20-ти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 05.01.2021

Суддя Н.М. Євстигнеєва