
Справа №760/10441/20
Провадження №3/760/5014/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2020 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці ДержмитслужбиГлущенко Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужбипро притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного експрес-відправлення №NP00000000816250NPI гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), адреса: АДРЕСА_1 ), у зв`язку з порушенням митних правил, передбаченого ст.472 МК України,-
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу № 0905/10000/20 від 16.04.2020 вбачається, що 27.11.2019 в зоні митного контролю Київської міської митниці ДФС на території ТОВ «Нова Пошта Інтернешнл» сектору митного оформлення №2 митного поста «Спеціалізований» (м. Київ, вул. Салютна, 2б) під час проведення митного огляду міжнародного експрес-відправлення (далі - МЕВ) №NP00000000816250NPI, яке пересилалося з США до України ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_2, НОМЕР_1 ) виявлено меч металевий в металевій піхві - 1 шт.
В інвойсі до МЕВ №NP00000000816250NPI від 13.11.2019 в графі «Повний опис відправлення» вміст товару зазначено як «Souvenir», що в перекладі на українську мову означає «Сувенір».
Листом Київської міської митниці ДФС від 28.11.2019 №4652/8/26-70-20-03, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС (далі - ДПМЕ ДФС).
Відповідно до висновку експерта ДПМЕ ДФС №142005902-0425 від 05.12.2019 меч, вилучений в МЕВ №NP00000000816250NPI, відноситься до довгоклинкової холодної зброї колючої дії.
Вартість наданої на експертизу меча, становить 4050,00 грн.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення №59 від 27.02.2020, за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Митницею отримано матеріали щодо повідомлення про кримінальне правопорушення №59 від 27.02.2020 (лист ГУ СБ України у м. Києві та Київській області від 27.02.2020 №51/12-1582, згідно з яким відповідні відомості не можуть бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в зв`язку з відсутністю складу злочину.
Таким чином, громадянка ОСОБА_1 відправила з США до України в міжнародному експрес-відправленні №NP00000000816250NPI не задекларований товар «Меч», не заявивши за встановленою формою точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню.
Представник Київської митниці Держмитслужби Глущенко Н.В. у судовому засіданні складений протокол № 0905/10000/20 підтримала в повному обсязі та просила притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, повідомлялася належним чином про день, час та місце судового засідання. Причини неявки суду не відомі.
Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 27.11.2019 в зоні митного контролю Київської міської митниці ДФС на території ТОВ «Нова Пошта Інтернешнл» сектору митного оформлення №2 митного поста «Спеціалізований» (м. Київ, вул. Салютна, 2б) під час проведення митного огляду міжнародного експрес-відправлення (далі - МЕВ) №NP00000000816250NPI, яке пересилалося з США до України ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_2, НОМЕР_1 ) виявлено меч металевий в металевій піхві - 1 шт.
В інвойсі до МЕВ №NP00000000816250NPI від 13.11.2019 в графі «Повний опис відправлення» вміст товару зазначено як «Souvenir», що в перекладі на українську мову означає «Сувенір».
Листом Київської міської митниці ДФС від 28.11.2019 №4652/8/26-70-20-03, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС (далі - ДПМЕ ДФС).
Відповідно до висновку експерта ДПМЕ ДФС №142005902-0425 від 05.12.2019 меч, вилучений в МЕВ №NP00000000816250NPI, відноситься до довгоклинкової холодної зброї колючої дії.
Вартість наданого на експертизу меча, становить 4050 грн.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення №59 від 27.02.2020, за ознаками ст.201 Кримінального кодексу України.
Митницею отримано матеріали щодо повідомлення про кримінальне правопорушення №59 від 27.02.2020 (лист ГУ СБ України у м. Києві та Київській області від 27.02.2020 №51/12-1582, згідно з яким відповідні відомості не можуть бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в зв`язку з відсутністю складу злочину.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст.233-237 Митного кодексу України.
Частиною 7 ст.233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч.2 ст.234 Митного кодексу України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Крім того, правила переміщенні також врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
Відповідно до Актів Всесвітньої поштової конвенції товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованих міжнародних документів, форми та інструкція із заповнення яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, в тому числі митної декларації CN 23.
Згідно ст.236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Статтями 234, 236 МК України передбачено - товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Абзацом першим підпункту 2 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23, використання якої обов`язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю.
Згідно ст.266 МК України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.75 МК України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно вимог ч.8 ст.257 МК України декларант зобов`язаний вносити до митної декларації відомості про товари, зокрема: його найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД, ставки податків, суми митних платежів та ін.
Як зазначено п.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 21 серпня 1998 № 622, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 637/3077 переміщення через митний кордон зброї потребує оформлення дозвільних документів.
Відповідно до п.2 ст.235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв`язку.
Підпунктом 3 та ч.1 ст.196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 4 ст.266 МК України передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання вимог, встановлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п.43 ч.1 ст.4 МК України).
Статтею 472 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до відповідальності суд враховує наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення, а саме:
Суб`єктом вищевказаного правопорушення можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.
Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.
Об`єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов`язковому декларуванню.
Об`єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Так, в інвойсі до МЕВ №NP00000000816250NPI від 13.11.2019 в графі «Повний опис відправлення» вміст товару зазначено як «Souvenir», що в перекладі на українську мову означає «Сувенір».
З аналізу вищевикладеного вбачається, що за встановленою формою у МЕВ №NP00000000816250NPI гр. ОСОБА_1 незаявлені точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, гр. ОСОБА_1 з метою переміщення через митний кордон України, мала умисел не заявити вкладення за встановленою формою.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил 0905/10000/20 від 16.04.2020, копією митної декларації, актом про проведення огляду товарів, службовою запискою та іншими документами в їх сукупності.
Тобто в судовому засіданні встановлено, що в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст.472 МК України.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП України, завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні митних правил за ст.472 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товару, що переміщується через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_1 вчинила порушення митних правил, передбачене ст.472 МК України, а тому останню слід визнати винною у порушенні митних правил за ст.472 МК України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 4050 грн, з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст.3, 235, 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, ст.ст.8, 247,265, 283, 284, 294 КУпАП України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст.472 МК України.
Притягнути гр. ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що складає 4050 гривень, з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених згідно з даними протоколу про порушення митних правил № 0905/10000/20 від 16.04.2020, а саме: Металевий меч у металевій піхві, загальна вартість - 4050 грн.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 ) судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко