Рішення № 93981724, 05.08.2020, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
05.08.2020
Номер справи
643/6592/20
Номер документу
93981724
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 643/6592/20

Провадження № 2/643/2799/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2020року Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді -Майстренко О.М. , за участю секретаря -Постульга О.Г. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу в порядку спрощеного провадження за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової допомоги,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на його користь надміру нарахованих грошових коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 43700 ,97 гривен , судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (із змінами), на підставі особистого звернення ОСОБА_1 було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.01.2015 р. № 6330008455 до якої було внесені відомості про переміщених осіб, які не досягли 18-річного віку і прибули разом з особою - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 . В заяві про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, час з якого ОСОБА_1 прибула в місто Харків було зазначено дату « 13 січня 2015 року ».

ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою від 29.01.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (зі змінами та доповненнями) відповідно до наданих ОСОБА_1 документів рішенням від 30.01.2015 була призначена виплата адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як уповноваженому представнику, на склад сім`ї: ОСОБА_1 (категорія «працездатний» не здійснює догляду, не працює) розмір допомоги 442,00 грн., ОСОБА_3 (категорія «дитина до 18 років») розмір допомоги 884,00 грн. та ОСОБА_2 (категорія «дитина до 18 років») розмір допомоги 884,00 грн. на період з 29.01.2015 по 28.03.2015 в розмірі 2210,00 грн., з 29.03.2015 по 28.05.2015 в розмірі 1989,00 грн., з 29.05.2015 по 28.07.2015 в розмірі 1768,00 грн.

Відповідно до п.5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 505, 10.08.2015, 01.02.2016 та 01.08.2016 ОСОБА_1 звернулась за подовженням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання.

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10.08.2015 подовжено виплату допомоги з 29.07.2015 по 28.01.2016 в розмірі 1768,00 грн. ( ОСОБА_1 не включена до розрахунку відповідно до постанови КМУ № 212 від 31.03.2015).

Розпорядженням про подовження допомоги переміщеним особам на проживання від 04.12.2015 призначено з 29.07.2015 по 27.01.2016 в розмірі 1768,00 грн.

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 01.02.2016 подовжено виплату допомоги з 01.02.2016 по 26.07.2016 в розмірі 1768,00 грн.

Розпорядженням про подовження допомоги переміщеним особам на проживання від 08.08.2016 призначено з 27.07.2016 по 31.07.2016 в розмірі 1768,00 грн.

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 15.09.2016 подовжено виплату допомоги з 27.07.2016 по 31.07.2016, з 01.08.2016 по в розмірі 1768,00 грн.

ОСОБА_1 звернулась за подовженням допомоги переміщеним особам на проживання та надала довідки №51 і №52 ЗОШ І-ІІІ ступеня Харківської міської ради про те, що її сини ОСОБА_2 навчається в 6-В класі з 01.09.2011 та ОСОБА_3 навчається у 2-В класі з 01.09.2015 р.

В заяві, яку ОСОБА_1 подала для призначення цього виду допомоги зазначено, що інформація подана у заяві про призначення адресної допомоги, а також документи, доданої до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Під чим заявниця поставила власноруч підпис.

Для перевірки наданої інформації 17.05.2017 Управлінням був направлений запит КЗОЗ «Харківської міської поліклініки №7» з метою з`ясування інформації про перебування на медичному обліку сина відповідачки, ОСОБА_3 .

Відповідно до листа КЗОЗ «Харківської міської поліклініки №7» від 30.05.2017 № З стало відомо, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться під нагляд» фахівців медичного закладу з народження, та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . При отриманні довідки про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи та при оформленні грошової допомоги Відповідачка і повідомила про дані обставини.

Ці факти свідчить про те, що ОСОБА_1 були надані недостовірні відомості щодо дати переїзду до м. Харкова, оскільки при зверненні за довідкою ВПО відповідачка зазначила в заяві дату « 13.01.2015 ». а переїхала на підконтрольну територію України значне раніше - в 2009 році, тому її переїзд не пов`язаний з обставинами, передбаченими статтею Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Отже, ОСОБА_1 взагалі не мала права на встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи, оскільки, переїхала в м. Харків до проведення анти терористичної операції.

Згідно повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 2670 від 19.06.2017 переплата грошової допомоги за період з 29.01.2015 по 27.01.2016. з 01.02.2016 по 31.01.2017 склала 43 700 грн. 97 коп

ОСОБА_1 були направлені повідомлення № 3281, 3288 про необхідність погашення переплати адресної грошової допомоги в розмірі 43700 грн. 97 коп. за період з 29.01.2015 по 27.01.2016, з 01.02.2016 по 31.01.2017 у зв`язку з скасуванням дії довідки по причині виявлення факту подання завідомо недостовірних відомостей щодо дати переїзду на проживання до м. Харкова, однак на теперішній час надміру перерахована сума грошової допомоги не повернута. В зв`язку з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Відповідач, якому направлялася копія ухвали суду про відкриття провадження, заяв із запереченнями про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позовну заяву до суду не направив.

У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Відповідно до ст.ст.280, 281 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. Розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідні до них правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного

Так, на підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належним чином є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

Судом встановлено, що на підставі особистого звернення ОСОБА_1 було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.01.2015 р. № 6330008455 до якої було внесені відомості про переміщених осіб, які не досягли 18-річного віку і прибули разом з особою - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 . В заяві про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, час з якого ОСОБА_1 прибула в місто Харків було зазначено дату « 13 січня 2015 року ».

ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою від 29.01.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (зі змінами та доповненнями) відповідно до наданих ОСОБА_1 документів рішенням від 30.01.2015 була призначена виплата адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як уповноваженому представнику, на склад сім`ї: ОСОБА_1 (категорія «працездатний» не здійснює догляду, не працює) розмір допомоги 442,00 грн., ОСОБА_3 (категорія «дитина до 18 років») розмір допомоги 884,00 грн. та ОСОБА_2 (категорія «дитина до 18 років») розмір допомоги 884,00 грн. на період з 29.01.2015 по 28.03.2015 в розмірі 2210,00 грн., з 29.03.2015 по 28.05.2015 в розмірі 1989,00 грн., з 29.05.2015 по 28.07.2015 в розмірі 1768,00 грн.

Відповідно до п.5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 505, 10.08.2015, 01.02.2016 та 01.08.2016 ОСОБА_1 звернулась за подовженням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання.

01.02.2017 ОСОБА_1 звернулась за подовженням допомоги переміщеним особам на проживання та надала довідки №51 і №52 ЗОШ І-ІІІ ступеня Харківської міської ради про те, що її сини ОСОБА_2 навчається в 6-В класі з 01.09.2011 та ОСОБА_3 навчається у 2-В класі з 01.09.2015 р.

Пунктом 10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

В заяві, яку ОСОБА_1 подала для призначення цього виду допомоги зазначено, що інформація подана у заяві про призначення адресної допомоги, а також документи, доданої до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Під чим заявниця поставила власноруч підпис.

Відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє м проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту , тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичай ситуацій природного чи техногенного характеру.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення

Для перевірки наданої інформації 17.05.2017 Управлінням був направлений запит КЗОЗ «Харківської міської поліклініки №7» з метою з`ясування інформації про перебування на медичному обліку сина відповідачки, ОСОБА_3 .

Відповідно до листа КЗОЗ «Харківської міської поліклініки №7» від 30.05.2017 № З стало відомо, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться під наглядом фахівців медичного закладу з народження, та фактично мешкає за адресою АДРЕСА_2 . При отриманні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та при оформленні грошової допомоги відповідачка і повідомила про дані обставини.

Ці факти свідчить про те, що ОСОБА_1 були надані недостовірні відомості щодо дати переїзду до м. Харкова, оскільки при зверненні за довідкою ВПО відповідачка зазначила в заяві дату « 13.01.2015 ». а переїхала на підконтрольну територію України значно раніше - в 2009 році, тому її переїзд не пов`язаний з обставинами, передбаченими статтею Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Отже, ОСОБА_1 взагалі не мала права на встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи, оскільки, переїхала в м. Харків до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою, для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості.

Керуючись ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо перемішених осіб» протоколом засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб № 12 від 14.06.2017 було ухвалено рішення шодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 27.01.2015.

Наказом «Про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи» № 41, дія довідки була скасована та внесені відомості про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб з дати надання даної довідки.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщена особа зобов`язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

На засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова (протокол № 42 від 14.06.2017) було прийнято рішення про припинення виплати соціальних допомоги відповідно до протоколу №12 від 14.06.2017.

У зв`язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщена особа по причині виявлення факту подання завідомо недостовірних відомостей ОСОБА_1 щодо дати переїзду до м. Харкова рішенням від 16.06.2017 припинена виплата допомоги 01.0-2.2015 та знята з оплати з 31.01.2015.

Згідно повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 2670 від 19.06.2017 переплата грошової допомоги за період з 29.01.2015 по 27.01.2016. з 01.02.2016 по 31.01.2017 склала 43 700 грн. 97 коп.

06.07.2017 ОСОБА_1 були направлені повідомлення № 3281, 3288 про необхідність погашення переплати адресної грошової допомоги в розмірі 43700 грн. 97 коп. за період з 29.01.2015 по 27.01.2016, з 01.02.2016 по 31.01.2017, у зв`язку з скасуванням дії довідки по причині виявлення факту подання завідомо недостовірних відомостей щодо дати переїзду на проживання до м. Харкова та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачену суму грошової допомоги.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

До цього часу ОСОБА_1 надмір отриману допомогу не повернула , суд вважає можливим задовольнити позов та стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру нарахованих грошових коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 43700,97 гривен.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 2102 грн.00 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, 12, 13, 43, 76, 81, 89, 131, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 1166 Цивільного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової компенсації - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,РНОКПП: НОМЕР_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (банк отримувача ДКСУ м. Київ; код ОКПО 03195694; рахунок UA 368201720343110010000042876, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) суму переплаченої компенсації у розмірі 43700 ,97 гривен.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,РНОКПП: НОМЕР_2 на користь держави судовий збір в розмірі 2102, 00 гривен .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Позивач має право оскаржити рішення суду в загальному порядку, встановленому цивільно-процесуальним законодавством.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Майстренко О.М.