Рішення № 93980990, 12.05.2020, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
589/3953/19
Номер документу
93980990
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/3953/19

Провадження № 2/589/350/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м.Шостка

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення,-

ВСТАНОВИВ:

16 вересня 2019 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (далі - ТОВ «ШП «Харківенергоремонт») звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з вимогами до відповідача ОСОБА_1 про стягнення на його користь суми заборгованості за спожиту теплову енергію за період з 15.10.2016 по 08.04.2019 в розмірі 27742 гривні 41 копійка.

В обґругтування позову зазначив, що ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» є надавачем послуг по забезпеченню тепловою енергією на опалення підприємствам, установам, організаціям та населенню міста Шостка, у тому числі за адресою АДРЕСА_1 . Власником вбудованого нежитлового приміщення у вищевказаному будинку є ОСОБА_1 .

В зв`язку з несплатою відповідачем вартості послуг з централізованого теплопостачання для опалення виникла заборгованість у розмірі 27742 гривні 41 копійка.

Відповідач умисно не сплачує вартість послуг з теплопостачання та свої дії мотивує тим, що у 2012 році придбав нежитлове приміщення з автономним опаленням, проте дозвільних документів тепловій організації не надано.

В зв`язку з обладнанням будинку АДРЕСА_1 вузлом комерційного обліку теплової енергії і, як наслідок, зміною методики розрахунку кількості спожитої теплової енергії, листом № 1567 від 30.08.2016 ОСОБА_1 була повідомлена про відсутність дозвільних документів та незаконність від`єднання вбудованого нежитлового приміщення та попереджена про відновлення нарахування плати за послуги теплопостачання з початку опалювального сезону, тобто з жовтня 2016 року. Вказаний лист було направлено споживачу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням.

Починаючи з листопада 2016 року відповідачу щомісяця надаються квитанції про обсяги спожитих послуг та суму нарахування за вказаною вище адресою.

ОСОБА_1 у листопаді 2016 року звернулася з заявою до Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води про надання дозволу на відключення. Згідно із витягом з протоколу №1 ПДМК від 08.11.2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення.

Так, на підставі заяви ОСОБА_1 від 16.12.2016 до ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» щодо надання Технічних умов на від`єднання, 26.12.2016 відповідачу надано Технічні умови № 193 на відключення системи централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_1 . На виконання Технічних умов ТОВ «Інститут Шосткапроект» розроблено робочий проект.

Крім того, з квітня 2017 року нарахування по об`єкту здійснювалося на підставі п.28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630. Згідно якого, споживачі, які встановили у квартирі багатоповерхового будинку індивідуальні, автономні) системи опалення, повинні сплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до п.12 Технічних умов №193 від 26.12.2016 на відключення системи централізованого опалення ОСОБА_1 мала переукласти договір з ТОВ «ШП Харківенергоремонт». Договір про надання послуг з теплопостачання з новими умовами щодо оплати МЗК ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» підготовлений, але з боку споживача ОСОБА_1 залишається не підписаним. Відповідач умисно нехтує своїми обов`язками щодо укладання договору.

Факт отримання послуг в опалювальні періоди з жовтня 2016 року по квітень 2019 року підтверджується актами приймання теплоносія на опалювальному об`єкті та актами перевірки роботи системи опалення після подачі теплоносія засвідченими підписами представників ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» та представником ТОВ «Шосткажитлосервіс». Отже, факт отримання позивачем послуг з централізованого опалення у зазначений період часу є безперечним.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах приміщення свідчить про виконання ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» своїх зобов`язань щодо надання послуги з теплопостачання, а ОСОБА_1 зобов`язаний оплатити борг за надані послуги.

Тому, ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» було вимушене звернутися до суду з позовом про стягнення з відповідача суми заборгованості за надані послуги разом з понесеними судовими витратами в сумі 1921 грн 00 коп.

25 жовтня 2019 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

Ухвалу про відкриття провадження від 25 жовтня 2019 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу зареєстрованого місця проживання. (а.с.56)

17 грудня 2019 року від відповідача ОСОБА_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає просить відмовити у задоволенні позову ТОВ «ШП «Харківенергоремонт». Відзив на позовну заяву мотивувала тим, що враховуючи приписи пунктів 24 та 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, Закону України "Про теплопостачання", пунктів 1.2., 2.1. та 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року (чинного на дату виникнення спірних правовідносин) - самовільним відключенням від мереж централізованого опалення є несанкціоновані (не погоджені) дії споживача пов`язані із фактичним припиненням технічної можливості отримання таких послуг.

Проте, з копії витягу із протоколу № 1 засідання постійно- діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 08 листопада 2016 року, їй було надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення належного їй приміщення по АДРЕСА_1 .

Наявність у неї дозволу на відключення приміщення по АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення визнається позивачем та в силу частини третьої статті 82 ЦПК України, вважає, що не потребує доказуванню.

При цьому, були видані технічні умови №193 від 26.12.2016 року на відключення системи централізованого водного опалення споживача при проектуванні та влаштуванні автономної системи опалення.

Також, актом від 12 квітня 2017 року складеним представником позивача та відповідачем чітко встановлено факт відсутності подачі тепла до приміщення по АДРЕСА_1 , згідно технічних умов. Цим же актом чітко підтверджується, що встановлення відповідачем автономного опалення та демонтування опалювальних приладів централізованого опалення здійснено на основі проекту ТОВ «Інститут Шосткапроект» із дотриманням вимог виданих відповідачем технічних умов.

Позивач не надає жодного доказу, який би переконливо стверджував про постачання послуг централізованого опалення до приміщення по АДРЕСА_1 , та протиправності відключення приміщення від централізованого опалення.

Беручи до уваги вказане, чітко спростовуються доводи позивача щодо самовільного відключення належного їй приміщення по АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення та постачання опалення до вказаного приміщення. (а.с.59-64)

18 грудня 2019 року від представника позивача Андрущенко Т.В. надійшла відповідь на відзив. Відзив на позовну заяву вважає необґрунтованим.

Відповідь на відзив мотивує тим, що 08.11.2016 відповідачем отримано дозвіл постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення на відключення приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , свідчить про те, що від`єднання у 2012 році було самовільним.

Відповідно до п. 1.1. витягу з протоколу № 1 від 08.11.2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і улаштування автономного опалення в між опалювальному періоді.

Протягом листопада 2016 - квітня 2017 відповідачем на виконання приписів вказаних вище нормативних актів було здійснено усі необхідні заходи з метою приведення у відповідність до чинного законодавства від`єднання приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення. Всі дії ОСОБА_1 у хронологічному порядку викладені у позовній заяві, їм надано правову оцінку.

В зв`язку з цим, нарахування за послуги з централізованого опалення приміщення за вказаною вище адресою здійснювалося за період з 15.10.2016 року по 31.03.2017.

З квітня 2017 року нарахування по об`єкту здійснювалося на підставі п.28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630. за послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку.

В позовній заяві надано правові підстави такого нарахування.

Доводи відповідача щодо того, що акти обстеження опалювального об`єкта спростовують факт надання до приміщення послуг теплопостачання, є безпідставними. Детальне обґрунтування позиції позивача з даного питання також викладене в позовній заяві.(а.с.70-71)

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, не надходили.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №180073606 від 06.09.2019, вбачається, що ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, вбудоване нежитлове приміщення - аптека, за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.8)

Згідно із розрахунком заборгованості по опаленню нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ПП « ОСОБА_1 » за договором №545 від 27.12.2018 за період з 15.10.2016 по 09.09.2019, заборгованість за опалення приміщення станом на 09 вересня 2019 року ОСОБА_1 перед ТОВ «ШП Харківенергоремнт» - 27742 грн 41 коп. (а.с.9-12)

З обігової відомості за період з 15.10.2016 по 31.12.2017, вбачається, що особовий рахунок № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , відкритий на відповідача ОСОБА_1 . Із квітня 2017 року нарахування за опалення нараховується за місця загального користування. Із жовтня 2016 року по квітень 2017 року за послуги з централізованого опалення нараховується по показникам вузла обліку теплової енергії. (а.с.14)

Зверненням №1567 від 30.08.2016 до ОСОБА_1 «Про порядок нарахування сплати за централізоване опалення», ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» звертає увагу останньої як споживача, що з початку опалювального періоду буде проводитись нарахування за теплопостачання всім власникам квартир, які допустили незаконне від`єднання від мереж централізованого опалення по опалювальній площі квартири. (а.с.15)

Із Акта взяття на абонентський облік вузла обліку теплової енергії, вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 взятий на абонентський облік вузла обліку теплової енергії з 09 листопада 2016 року. (а.с.18)

Актом від 03 листопада 2016 року комісією у складі контролер служби НР і К РК і ТС , контролера служби, встановлено, що в приміщенні аптеки ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1, смонтована автономна система опалення, яка функціонує. Дозвільної документації на встановлення індивідуального опалення надано не було. Квартира АДРЕСА_1 виведена з житлового фонду 18 січня 2007 року. (а.с.19)

Витягом із протоколу №1 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 08 листопада 2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і улаштування автономного опалення в між опалювальному періоді громадянам в квартирах житлових будинків. Зокрема в приміщенні аптеки по АДРЕСА_1 . (а.с.20)

Із заяви від 16.12.2016 ОСОБА_1 , вбачається, що остання звертається до директора ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» із заявою про видачу їй технічних умов на автономну мережу опалення, у зв`язку із встановленням в квартирі автономного опалення з 2006 року. Крім того, в заяві вказано, що квартира перепланована під приміщення аптеки. (а.с.21)

З актів прийому теплоносія на опалювальні об`єкти від 14 жовтня 2016 року, 12 жовтня 2017 року, 23 жовтня 2018 року - будинків АДРЕСА_1 , складених в складі комісії контролера та замдиректора ТОВ «Шосткажилкомсервіс», вбачається, що кожний рік теплопостачальною організацією подавався, а споживачем приймався теплоносій на тепловому вузлі будівель по АДРЕСА_1 . (а.с.28-30)

Із актів перевірки роботи опалення після подачі теплоносія в опалювальних сезонах 2016-2017 від 15 жовтня 2016 року, 2017-2018 від 17 жовтня 2017 року, 2018-2019 від 23 жовтня 2018 року, складених комісією в складі контролера та споживача директора ППО «Енергія», вбачається, що при перевірці роботи систем опалювання в житлових будинках АДРЕСА_1 : система опалення була развоздушена, стояки мережі опалення прогріті. (а.с.28-30)

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», рішенням виконкому Шосткинської міськради № 226 від 28.07.2006 року визначене виконавцем послуг з теплопостачання для опалення та підігріву питної води. (а.с.31)

Також, Постановою №1367 від 30.04.2015 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були встановлені тарифи на послуги з центалізованого опалення яке надає ТОВ "ШП "Харківенергоремонт". До вищезазначеної Постанови було внесено зміни постановами цієї ж Комісії за №54 від 28 січня 2016 року, № 2126 від 02 грудня 2016 року, №151 від 01 лютого 2017 року, №1529 від 28 грудня 2017 року, №404 від 14 червня 2018 року, №819 від 07 серпня 2018 року. (а.с.32-44)

Постановою №1737 від 10 грудня 2018 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були встановлені тарифи на послуги з центалізованого опалення яке надає ТОВ "ШП "Харківенергоремонт".(а.с.45,46)

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих сторонами та іншими учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 позивачем придбана в 2012 році.

08 листопада 2016 року постійно діючою міжвідомчою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і улаштування автономного опалення в між опалювальному періоді.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268) (далі - Правила), та «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06 листопада 2007 року №169, який набув чинності з 09 грудня 2007 року) (далі - Порядок).

Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Таким чином, відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир (після 09 грудня 2007 року), а також відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинного законодавства.

Згідно із вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо-будинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим відповідно до Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 до Порядку було внесено принципові зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.

Зокрема, згідно із п. 1.2 Порядку, відключення від системи централізованого теплопостачання відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

За змістом п.п. 2.1-2.2.2 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у якій зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї, та у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо-квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

У п.п. 2.3-2.7 Порядку визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Проект також узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньо-будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

При дотриманні зазначеного порядку всі документи знаходяться та зберігаються у власника квартири, як підтверджуючий факт не самовільного відключення від мереж централізованого теплопостачання.

Невиконання вищевказаних вимог є підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.

Як вбачається з матеріалів справи, то Акт відключення будинку від мереж ЦО і ГВП в матеріалах справи відсутній. Відповідач також не надає в якості доказу такий акт.

Крім того, з обігової відомості по квартирі АДРЕСА_1 , вбачається, що з квітня 2017 року тепловою організацією нараховується плата за централізоване постачання теплової енергії на опалення за міста загального користування (далі МЗК).

З чого, суд приходить до висновку, що факт визнання ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» законного встановлення у вищевказаній квартирі багатоповерхового будинку індивідуальної (автономної) системи опалення, саме з квітня 2017 року. Оскільки в період часу з 15 жовтня 2016 року по квітень 2017 року відповідачем не було надано Акта відключення будинку від мереж ЦО і ГВП затвердженого в десятиденний строк Постійно діючою міжвідомчою комісією, до ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», тому нарахування за опалення по квартирі здійснювалося на загальних підставах згідно абонентського обліку вузла обліку теплової енергії.

Також, судом встановлено, що в період часу з 15 жовтня 2016 року по грудень 2017 року нарахування плати за опалення здійснювалося за тарифами послуги з централізованого опалення, що надаються населенню для абонентів житлових будинків, у зв`язку з відсутністю офіційних документів зміни статусу житлового приміщення - квартири на нежитлове приміщення - аптеку. Внаслідок чого був зроблений перерахунок оплати за опалення за тарифами за теплову енергію, що надаються бюджетним організаціям, релігійним організаціям та іншим споживачам.

За правилами ст. 77, 78, 81 ЦПК України на сторони у справі покладається обов`язок по наданню належних та допустимих доказів як на підставі своїх вимог або заперечень. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Разом з тим, відповідачем не було представлено суду відповідних документів, які б засвідчували факт відключення квартири від мереж центрального теплопостачання у спосіб, встановлений чинним законодавством в період часу з жовтня 2016 року.

Суду також не було надано відповідачем належних доказів, які б підтверджували не надання послуг з централізованого опалення квартири відповідача.

Згідно із п. 22 Правил № 630, точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є відгалуження від стояків у мережах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояка в мережах квартири свідчить про виконання послуг підприємством.

Такого правового висновку прийшов у своїй постанові Верховний Суд України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15 та у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 683/2223/17 та Колегія суддів не вбачає підстав відступити від цих правових висновків.

Оскільки, відповідачем не надано належних доказів дотримання «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» в період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року, тому вимоги позивача в цій частині слід задовольнити.

Крім того, п. 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води передбачає, що після затвердження акту про відключення сторони укладають договір про надання послуг з опалення місць загального користування багатоквартирного будинку.

Адже за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормального функціонування мереж водопостачання, водовідведення та інших комунікацій. Разом з тим, в проекті міститься розрахунок кількості теплової енергії необхідної на опалення місць.

Нарахування здійснюються згідно із Постановою № 630, пункт 28, де зазначено, що споживачі, які становили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальну (автономну) систему опалення, сплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 31.10.2006 р. №359. Відповідно до якої зазначено, якщо ж кількість теплової енергії на опалення окремого приміщення місць загального користування дорівнює нулю, тобто на сходових клітинках радіатори холодні або ж взагалі відсутні, то оплата за цю складову не нараховується. Однак, окрім опалення під`їздів плата за місця загального користування враховує частку за розподільчі трубопроводи, які знаходяться в підвалі або на горищі й саме за них нараховуватиметься оплата.

До місць загального користування відносяться підсобні приміщення багатоквартирного житлового будинку, тобто, це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (сходові клітки, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні переходи, колясочні, комори, горища, підвали, шахти та ін.). Згідно чинного законодавства споживачі, які встановили в квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послугу з централізованого опалення місць загального користування будинку. Також власники квартир є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних із утриманням будинку та прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання належать до інженерного проекту житлового будинку і є його невід`ємною частиною.

Підтримання температури вище 0° C напротязі всього року, особливо в зимовий час, в загальних і технічних приміщеннях будинку є важливим чинником для підтримання належного технічного стану багатоквартирного будинку, де знаходиться квартира відповідача, та інженерних споруд, системи водопроводу та каналізації всього будинку, з метою уникнення їх промерзання та руйнування самого будинку від різкої зміни температур. В будинку, де знаходиться квартира відповідача, належний температурний режим вище 0° C підтримується за рахунок тепловтрат трубопроводів розподільчої системи, яка знаходиться в підвальному приміщенні будинку.

Такого висновку дійшов і Верховний суд у справі №703/58/16-ц від 26.09.2018.

Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року №1875-ІV (далі - Закон №1875-ІV) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Також, вищезазначеною статтею цього Закону передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Згідно із ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року №2633-ІV, основними обов`язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів і забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Згідно із ст. 66-68 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК України), наймач квартири та члени його сім`ї зобов`язані оплачувати квартирну плату та комунальні послуги.

При цьому, виходячи зі змісту ст. 64 ЖК України, під відповідальним наймачем житла необхідно розуміти як його користувача у будинках державного чи відомчого житлового фонду так і власників приватних квартир, які також зобов`язані оплачувати надані їм комунальні послуги.

Згідно із ст. 11 ЦК України, взаємні права та обов`язки сторін виникають у тому числі з нормативно - правових актів органів місцевого самоврядування.

Стаття 509 ЦК України визначила те, що зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона зобов`язана вчинити на користь другої сторони певні дії, а саме: - виконати роботу, надати послуги та інше, друга сторона повинна оплатити ці послуги, при цьому кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 32 Закону №1875-ІV, плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або нормами, затвердженими в установлено порядку.

Згідно із пунктами 18, 20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 2005 року № 630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку, а розрахунковим періодом для оплати послуг визначено календарний місяць.

Відповідно до ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

З вищезазначеного вбачається, що на підставі рішення Виконавчого комітету Шосткинської міської ради, як органу місцевого самоврядування, що визначило ТОВ "ШП «Харьківенергоремонт" надавачем послуг з теплопостачання, між позивачем та відповідачем у справі виникли взаємні права та обов`язки. Таким чином, відповідач, яка є власником вбудованого нежитлового приміщення - аптеки, зобов`язана сплачувати за надані їй послуги на основі діючих тарифів аж до їх оскарження, скасування чи зміни, а тому з ОСОБА_1 слід стягнути суму заборгованості в розмір 27742 грн 41 коп.

Згідно із ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним та документально підтверджені судові витрати.

ТОВ «ШП Харківенергоремонт» сплачено судовий збір в сумі 1921 грн 00 коп. (платіжне доручення: №2134 від 15 серпня 2019 року).

Враховуючи вищезазначене з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 1921 грн. 00 коп.

Керуючись ч. 1 ст. 19, ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року за №1875-ІV, ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року №2633-ІV, ст. 25, 66-68 ЖК України, ст. 11, 322, 509 ЦК України, ст. 4, 5, 12, 76-81,83, 141, 258, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_5 , адреса місцезнаходження нерухомого майна: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (п/р НОМЕР_4 в ПАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478, ідентифікаційний код юридичної особи - 34113412, адреса місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Гагаріна,1) суму заборгованості за надані послуги з централізованого теплопостачання для опалення у період з 15.10.2016 по 08.04.2019 в розмірі 27742 (двадцять сім тисяч сімсот сорок дві) гривні 41 копійка.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_5 , адреса місцезнаходження нерухомого майна: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (п/р НОМЕР_4 в ПАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478, ідентифікаційний код юридичної особи - 34113412, адреса місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Гагаріна,1) судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області С.Л.Лєвша