
Справа № 646/4248/19
№ провадження 2/646/570/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.12.2020 м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Шелест І. М.,
за участю секретаря судового засідання – Коммунарової А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості «Гагарінець», третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради, про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом, який в подальшому уточнили та в якому просять визнати протиправними бездіяльність посадових осіб товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості «Гагарінець» щодо невиконання вимог ст. 20 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991, які були виражені в не укладенні договору про взаємне співробітництво з управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради за період з 01.11.2016, у зв`язку з чим, у ОСОБА_2 , власника квартири АДРЕСА_1 , відсутня заборгованість по сплаті за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у розмірі 50% знижки по оплаті за період з 01.11.2016 до 01.10.2019. Зобов`язати посадових осіб ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» виконати вимоги ст. 20 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 шляхом надання гарантованих державою компенсацій та пільг у вигляді 50% знижки плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) власнику квартири АДРЕСА_1 , для чого зобов`язати посадових осіб ТОВ «Агенство нерухомості «Гагарінець» виконати вимоги Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затвердженого постановою КМУ № 373 від 17.04.2019 та надати інформацію до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради про тарифи, встановлені для оплати житлово-комунальних послуг для власника квартири ОСОБА_2 а також відомості про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги за період з 01.10.2019.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 є особою, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 1-ї категорії та пенсіонером за віком з 27.10.2016 та мешканцем вказаної квартири. ОСОБА_1 має пільгу на 50% знижку плати за користування житлом і комунальними послугами, у зв`язку з чим перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Однак через порушення відповідачем її прав пільгу фактично не отримує, оскільки для отримання нею такої пільги ТОВ «Агенство нерухомості «Гагарінець» як підприємству, яке надає житлово?комунальні послуги, необхідно укласти договір з Управлінням праці та соціальної політики та відкрити в управлінні Державної казначейської служби України рахунок для відшкодування коштів, чого не зважаючи на чисельні заяви та звернення позивачів ТОВ «Агенство нерухомості «Гагарінець» не здійснює.
05.08.2019 ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
11.11.2019 ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
13.12.2019 від представника третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району ХМР – Шевченко С. М. надійшов відзив на позовну заяву яким, у якому зазначено, що за адресою: АДРЕСА_2 на обліку в реєстрі перебуває ОСОБА_1 як особа (ЧАЕС) – 1-ї категорії та пенсіонер за віком, яка згідно чинного законодавства має право на користування 50% знижки плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та ін. послуги) у межах середніх норм, передбачених законом, але на теперішній час, ОСОБА_1 , пільгами не користується.
28.07.2020 до суду надійшли уточнення представника позивачів - адвоката Карпухіна Д. Ю. до позовної заяви.
10.09.2020 ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова прийнято уточнені позовні вимоги представника позивачів - адвоката Карпухіна Д. Ю.
05.10.2020 від представника третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району ХМР – Шевченко С. М. надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник третьої особи додатково зазначив, що документи, що підтверджують правомірність надання житлово-комунальних послуг та законність встановлення цін (тарифів) на ці послуги ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» до управляння не надавалось, а питання надання пільг на оплату житлово?комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 , особам, які мають право на пільги може бути розглянуто Управлінням у разі надання ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» до Управління документів, що підтверджують управління багатоквартирним будинком, статутні документ, виконання комунальних послуг та встановлені тарифи на ці послуги.
Відповідач ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» належним чином повідомлявся про хід судової справи шляхом направлення судової кореспонденції на адресу місця знаходження, але відзиву на позовну заяву, будь-яких заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.
Від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в справі доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС в зв`язку з чим є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) (серії НОМЕР_1 та вкладкою № НОМЕР_2 с «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
З 27.10.2016 ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_1 , що підтверджується наданою копією паспорта позивача.
Зазначена квартира перебуває у приватній власності ОСОБА_2 на підставі договору купівлі?продажу від 10.10.2016, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Гавриловою С. А. за реєстровим № 1704.
Балансоутримувачем будинку АДРЕСА_2 є відповідач по справі - ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець». Вказаний будинок перейшов на баланс ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» за актом приймання?передачі нерухомого майна від 01.09.2016 з ТОВ «Харківський економіко?правовий університет».
ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» є споживачем комунальних послуг (природного газу, електричної енергії, водопостачання та водовідведення), на ім`я ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» відкриті особові рахунки у відповідних підприємствах, що вбачається з листів ПАТ «Харківміськгаз» від 08.10.2018 вих. № Km03.1Лв-11637-1018 та від 26.12.2018 вих. № Km01.3Лв-14193-1218, АК «Харківобленерго» від 25.04.2018 вих. № 46в-01/07-11261 та від 19.10.2018 вих. №07?56к/07-25526, КП «Харківводоканал» від 10.01.2018 вих. № В-8406/117.01.02.05 та від 22.01.2019 вих. № 01-01-23/438-19.
01.11.2016 між споживачем ОСОБА_2 та балансоутримувачем ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» укладено договір про відшкодування витрат на утримання будинку та надання житлово-комунальних послуг, згідно якого балансоутримувач зобов`язалося надавати споживачу комунальні послуги за розцінками і тарифами, встановленими для балансоутримувача постачальниками послуг, а споживач, згідно пункту 4.4 цього договору має право отримувати житлово-комунальні послуги на умовах, передбачених договором та законодавством України.
ОСОБА_2 неодноразово зверталася до відповідача з усними заявами щодо надання пільг на житлово?комунальні послуги з урахуванням наявності у ОСОБА_1 , яка мешкає за відповідною адресою, статусу пільговика.
Листами від 21.11.2017 вих. № 03?11, від 02.02.2018 вих. № 01?01, від 27.03.2018 вих. № 04?03 та від 31.08.2018 вих. № 01?08 відповідач повідомив ОСОБА_2 , що ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» не є виконавцем та виробником комунальних послуг, тому відшкодування пільг за адресою позивача можливе за умови відкриття позивачем особових рахунків на комунальні послуги у відповідних підприємствах (міськгаз, водоканал, обленерго тощо), а пільги щодо послуг з утримання будинку можуть надаватися у разі надання згоди загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку.
Станом на момент розгляду справи ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» з Управлінням праці та соціального захисту населення договір про взаємне співробітництво (щодо відшкодування пільг) не укладало, рахунки для відшкодування коштів (пільг) в органах Державної казначейської служби України не відкривало, що вбачається з листів департаменту праці та соціальної політики від 28.09.2018 вих. № 2308/0/147-18, від 21.11.2018 вих. № 7156/11.
Відповідно до п. 11 ст. 20 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасник ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС має право на гарантовані державою компенсації та пільги - 50-процентну знижку плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом.
Згідно ст. 63 зазначеного Закону фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2189?VIII «Про житлово-комунальні послуги» колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (п. 5 статті).
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору (п. 2 статті).
Послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (п. 12 статті).
Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (п. 14 статті).
Згідно ч. 1 ст. 5 вищевказаного Закону до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг. Виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб`єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку (стаття 6 Закону).
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 8 Закону управитель багатоквартирного будинку має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлових послуг.
В свою чергу, як зазначалося вище, житлова послуга - це послуга з управління багатоквартирним будинком.
Механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом, управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг тощо особами, які мають право на пільги згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015.
Відповідно до п. 3 Порядку пільги, зазначені у п. 1 цього Порядку, надаються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг встановлено Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373. Дія цього Порядку поширюється, зокрема, на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 4 Порядку право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї визначається: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389.
Згідно п. 5 Порядку для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця, зокрема, надають управителі, виконавці комунальних послуг - про припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування (пункт 6 Порядку).
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ “Ощадбанк” відповідно до пункту 9 цього Порядку (пункт 7 Порядку).
Відповідно до абз. 2,3 п. 9 Порядку АТ “Ощадбанк” здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк” (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Якщо управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклав договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум пільг, він до 1 червня не має права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.
До втрати чинності 01.01.2020 постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, вказані питання регулювалися затвердженим цією поставною Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Вказаний Порядок також передбачав процедуру розрахунків з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків, об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню.
Так, зокрема, встановлювалося, що розрахунки за надані пільги та субсидії здійснюються позачергово та у повному обсязі на поточні рахунки, відкриті в банківських установах, зокрема, з підприємствами, установами та організаціями, управителями багатоквартирних будинків, що надають послуги з управління багатоквартирним будинком, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, а також управителями багатоквартирних будинків, які є колективним замовником (споживачем) комунальних послуг (уклали договір про надання комунальних послуг в інтересах споживача).
Таким чином, з системного аналізу положень законодавства вбачається, що ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» не є виконавцем комунальних послуг, зокрема, послуг з постачання та розподілу природного газу, електричної та теплової енергії, з постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, оскільки не має відповідних ліцензій, не є суб`єктом, визначеним законом, не здійснює відповідну господарську діяльність у розумінні Закону тощо, а є балансоутримувачем, що здійснює управління будинком (управитель) та надає житлову послугу в розумінні Закону.
При цьому, за вимогами Порядку № 373 здійснюється інформаційна взаємодія та обмін інформацією з структурними підрозділами з питань соціального захисту населення і АТ «Ощадбанк» відповідно до вимог Порядку.
Як управитель ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» зобов`язаний з дотриманням законодавчих процедур надавати особам, які мають право на відповідну пільгу, 50-процентну знижку плати за управління багатоквартирними будинками з урахуванням передбачених чинним законодавством особливостей з правом на компенсацію такої знижки за рахунок коштів відповідного бюджету.
Разом з тим, можливість реалізації позивачем ОСОБА_1 свого права на пільгу у виді 50-процентної знижки плати за комунальні послуги безпосередньо залежить від здійснення ТОВ «Агентство нерухомості «Гагарінець» заходів, спрямованих на взаємодію з відповідним управлінням праці та соціального захисту населення щодо обміну інформацією та укладення відповідних договорів у випадках, передбачених законодавством.
Держава взяла на себе певні фінансові зобов`язання щодо надання певним категоріям населення, серед яких і позивач ОСОБА_1 , житлово-комунальних пільг.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до наведених законодавчих актів України надання послуг пільговій категорії громадян є обов`язком виконавців послуг. При цьому в силу положень Конституції України та законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, держава взяла на себе обов`язок відшкодовувати витрати підприємств, що такі пільги надають.
Таким чином, надання пільг ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян.
При цьому, чинне законодавство України не передбачає обов`язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, оскільки зобов`язання сторін у таких відносинах виникають безпосередньо із законів України.
Разом з тим, питання нарахування вартості житлово-комунальних послуг з врахуванням пільги відноситься до компетенції підприємств-надавачів цих послуг. Підприємства та організації, що надають житлово-комунальні послуги взаємодіють з Управлінням з питань надання житлових субсидій, проведення персоніфікованого обліку отримувачів пільг, здійснення розрахунків за надані послуги, а також обміну інформацією щодо нарахуванню та відшкодуванню витрат по пільгам та субсидіям.
Проте, управитель будинку, у якому знаходиться квартира за місцем проживання позивачів, ТОВ «АН «Гагарінець» до відповідного управління для взаємної співпраці з питань надання житлових субсидій, проведення персоніфікованого обліку отримувачів пільг, здійснення розрахунків за надані послуги, а також обміну інформацією щодо нарахуванню та відшкодуванню витрат по пільгам та субсидіям, передбаченим діючим законодавством до теперішнього часу не звертався.
Для розрахунку розміру пільги управителі, виконавці комунальних послуг до 15 числа кожного місяця надають структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
В свою чергу, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 20 числа суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що 50?% знижка плати за житлово?комунальні послуги з урахуванням відповідних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування (пільга) ОСОБА_1 органами соціального захисту фактично не розраховувалася у зв`язку з відсутність необхідної інформації та документів, розрахунків заборгованості з житлово?комунальних послуг та порядок її нарахування матеріали справи не містять.
Враховуючи, що надання 50?% знижки плати за користування житлово?комунальними послугами обмежується середніми нормами споживання, передбаченими чинним законодавством, а розмір такої пільги розраховується відповідники органом соціального захисту, встановити фактичний розмір такої пільги для позивачів з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається можливим.
До того ж надання такої пільги можливе за умови включення інформації до Реєстру про пільговика, інформації щодо управління багатоквартирним будинком та виконавців комунальних послуг. Для чого до відповідного управління соціального захисту мають надаватися документи, що підтверджують управління багатоквартирним будинком, статутні документи, виконання комунальних послуг та встановлені тарифи на ці послуги.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що на даний момент позивач ОСОБА_1 не може практично реалізувати своє право на отримання відповідних пільг, оскільки процедурою для їх отримання передбачено необхідність вжиття певних заходів з боку третіх осіб, зокрема, управителя (балансоутримувача), органів соціального захисту.
Стаття 13 Конвенції «Про захист прав і основоположних свобод людини» гарантує кожному, чиї права та свободи було порушено, право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи та в межах заявлених нею вимог і на підставі поданих доказів. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з урахуванням порядку нарахування та компенсації пільг на оплату житлово?комунальних послуг окремим категоріям громадян, статусу відповідача як управителя багатоквартирного будинку за місцем мешкання позивачів, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню шляхом зобов`язання відповідача надати уповноваженому органу з питань соціального захисту населення документів та інформації, необхідних для нарахування пільг за адресою позивачів, а саме: документи, що підтверджують управління багатоквартирним будинком, статутні документи, виконання комунальних послуг та встановлені тарифи на ці послуги.
Підстав для задоволення позовник вимог в іншій частині на підставі наявних у справі доказів та мотивів наведених вище судом не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 264-265, 279, 282 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості «Гагарінець», третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради, про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості «Гагарінець» надати до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради документи та інформацію, необхідних для нарахування пільг за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: документи, що підтверджують управління багатоквартирним будинком, статутні документи, виконання комунальних послуг та встановлені тарифи на ці послуги.
В іншій частині позову - відмовити.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільно-процесуальним законодавством.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Відповідно до вимог п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справило або через Червонозаводський районний суд м. Харкова, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Сторони у справі:
Позивачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості «Гагарінець», ідентифікаційний код юридичної особи 40800257, місце знаходження: 61031, м. Харків, вул. Драгомирівська, буд. 4.
Третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 03196630, місце знаходження: 61001, м. Харків, пр-т. Гагаріна, 7.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 31.12.2020.
Суддя І. М. Шелест